سبز اندیشان امروز

۹ تکنیک درمانی مخصوص پوست‌های خشک

پوست خشک

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت ؛ اگه پوست شمام از نوع خشکه و در مراقبت از اون دچار مشکل می شید پس این راهنمای کامل مراقبت از پوست های خشک رو بخونین.

آرامش پوست های خشک

تا حالا اینجور حسی رو تجربه کرده اید: از خشکی و خارش پوست رنج ببرین و بخواین که با استفاده افراطی از لوسیون بدن، اون رو درمون ببخشین. هرچند خیلی از مردم در طول سال با خشکی پوست درگیر هستن، اما تا شدت خشکی به درجه زیاد نرسه، توجهی به اون نمی کنن. ترک های پوستی در نقاطی ظاهر می شن که تجمع غدد چربی کمتره، از جمله: دست ها، پاها، آرنج ها و زانوها.

به چه دلیل این اتفاق می افتد؟

پوست نیازمند آبه که از مواد غذایی و جذب از هوا، این آب رو تامین می کنه. اما در صورت کاهش رطوبت، گرما و خشکیِ گاه و بی گاه هوا، رطوبت لازم بدن تامین نمی شه. هم اینکه، با افزایش سن، پوست ما چربی و گلیکوزآمینوگلیکان کمتری تولید می کنه که از جمله محافظان آب لازم پوست هستن. تنها مصرف لوسیون موثر نخواد بود. واسه آب رسانی بهتر به پوست، کافیه چند تغییر کوچیک اعمال کنین.

  1. پاک کردن پوست با ملایمت

شوینده های کف دار، بدترین دشمن پوست شما هستن. سدیم لوریال سولفات، ماده ای پاک کننده که در صابون ها، پاک کننده ها و شامپوها استفاده شده نه فقط آلودگی ها که چربی های به درد بخور پوست رو هم از بین می برد. همیشه پاک کننده هایی که بدون سولفات سدیم یا با پایه چربی هستن، انتخاب کنین که فقط آلودگی ها رو از بین ببرن نه چربی پوست شما رو. اگه نگرانید که پوستتون بعد از به کار گیری یه شوینده با پایه چربی لیز می شه، راحت خاطر باشین چون به باور دکتر نواِل شربر: “شوینده هایی با پایه چربی آلودگی ها و هم اینکه بقیه چربی ها رو از سطح پوست می زداید، بعد با چربی های پوست درهم آمیخته و از سطح پوست شسته می شه، در نتیجه پوستی تمیز و بی اینکه دارید.”

  1. پاکسازی سلول های مرده

اهمیتی نداره که چه حجمی از لوسیون به پوست خود مالیده اید، این لوسیون ها تا وقتی که سلول های مرده پوست شما رو در برگرفته ان به پوست نفوذ نمی کنن. راه حل؟ اسکراب، اما با ملایمت! دکتر شربر عقیده داره: “اگر واسه پاک کردن سلول های مرده پوستِ خشک از لایه بردار قوی استفاده کنین، تحریک بیشتر این نوع پوست رو به همراه داره.” واسه پاک کردن سلول های مرده از بکار بردن دانه های شن مانند دوری کنین و عوضش دانه های نرم جوجوبا و شکر رو امتحان کنین.

  1. چند لایه لوسیون

وقتی که در زمستون قصد خروج از خونه رو دارین، کلی لباس روی هم می پوشید اما بازم از سرما نفس نفس می زنید، چاره دیگری نیس. وقتی که صحبت از مراقبت های پوستی می شه هم همین روند اتفاق می افتد. بعد از شستشوی پوست، در حالی که هنوز پوست کمی مرطوبه، مرطوب کننده ای شامل روغن طبیعی، گلیسیرین یا ملینیوم استفاده کنین. دکتر شربر می گوید: “اگه پوست شما فوق العاده خشکه، به مرطوب کننده خود کمی روغن طبیعی اضافه کنین. واسه پوست صورت از روغنی ملایم مثل روغن دانه انگور که منافذ پوست رو بسته نمی کنه، خاصیت ضد التهابی داشته و خارش و قرمزی پوست رو آرامش می دهد، بهره ببرین. واسه بدن هم از روغن جوجوبا که دارای غلظت بیشتریه اما مانع از بسته شدن منافذ پوسته، استفاده کنین.”

  1. حموم درمانی

وقتی که هوای بیرون منجمد کننده س، حموم بخار یا دوش آب داغ بسیار دلچسبه، اما آب خیلی داغ غدد چربی و چربی طبیعی پوست رو از بین می برد. عوضش، تو یه وان آب ولرم چند قاشق چایخوری روغن طبیعی و سبک که از گیاهان جفت و جور شده بریزین و در اون دراز بکشین (از روغن بچه استفاده نکنین، که محصولی براساس مواد شیمیایی می باشه) از روغن هایی مانند: دانه انگور، بادام، کنجد و نارگیل می تونید استفاده کنین. هنگام خروج از وان مراقب باشه! هدف مرطوب کردن پوست با اضافه کردن یه جور روغنه، پس با ملایمت بدن خود رو خشک کنین و تا وقتی که هنوز پوستتون مرطوبه از لوسیون و روغن بدن استفاده کنین.

  1. افزایش رطوبت

عادی ترین نوع گرمایش در فضاهای بسته مثل خونه، هوای گرم غیرطبیعیه که به طور کامل خشکه. اگه در آب و هوایی تقریبا خشک زندگی می کنین، پس مشکلتون دوبرابره. این نکته رو سلاحی مخفی تلقی کنین: در اتاق خواب خود بخور تعبیه کنین. خوابیدن در اتاقی مرطوب به حفظ توازن چربی پوست کمک زیادی می کنه و رطوبت پوست رو در تموم روز حفظ می کنه.

  1. کاهش قند مصرفی

آب بدن و هم آب پوست با مصرف زیادتر از اندازه غذاهای شور از دست می ر ود. البته مشکل با کنار گذاشتن پاپکورن و خوردن شیر شکلاتِ کاراملی حل نمیشه، چون مصرف قند فراوون هم صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد می کنه. پوست های خشک ذاتا ملتهب و تحریک پذیرن و قادر به حفظ رطوبت لازم خود نیستن. لورن اسلیتون عقیده داره: “مصرف قند تحریک پذیری پوست رو دو برابر کرده و در آخر کلاژن و الاستین موجود در بافت های پوست رو از بین می برد.” واسه حفظ رطوبت پوست مصرف قند رو تا ۲۵ گرم در روز کم کنین. این ۲۵ گرم قند رو با مصرف شکلات تلخ، پروتئین بار یا یه فنجون ماست طعم دار تامین کنین.

  1. مصرف امگا ۶

واسه حفظ رطوبت پوست، به همون اندازه که روغن های طبیعی رو روی پوست استفاده می کنین، اون ها رو به داخل بدنتون هم بفرستید. اسید گاما لینولنیک، یکی از چربی های شامل امگا ۶ه که مانع از خشکی پوست می شه. تلاش کنین حتی الامکان اون رو در برنامه غذایی روزانه خود بذارین، مثلا کپسول گل پامچال یا روغن گل گاوزبان استفاده کنین و یا یه پیمانه اسپیرولینا( جلبک دریایی) سبز به اسموتی خود اضافه کنین. اسلیتون مسئول مرکز مشاوره تغذیه در این مورد می گوید: “شاه دانه هم فوق العاده س، واسه بهره از امتیازات اون کافیه یه قاشق چایخوری از اون رو روی سالاد یا نون جو صبحونه خود بپاشید.”

  1. آیورودا رو امتحان کنین

براساس طب سنتی هندوها، ذات همه آدم ها تشکیل شده از سه عنصرمزاجی: آتیش، باد/ هوا و زمین/آب می باشه. واسه سلامت کامل باید این سه عنصر در حالت تعادل قرار گیرند. به باور هیلاری گاریوالتس، رییس مرکز ملی طب سنتی: “شاید پوست خشک به معنی ازدیاد عنصر باد/هوا در بدن باشه. هم اینکه می تونه از علائم تمرکز عنصر آتیش در وجود شما باشه.” واسه حفظ تعادل این سه عنصر در بدن، بدن خود رو با روغنی که کمی گرم شده ماساژ بدید. اگه عنصر باد بر شما غالب شده (خصوصیاتی مثل بیش فعالی، مشکل در خواب، مشکلات دستگاه گوارش و سرماخوردگی در خود مشاهده می کنین) از روغن کنجد استفاده کنین. اگر عنصر آتیش بر شما غالب گشته (تندمزاجی، پرخوابی و همه چیزخوری و گرما در شماس) روغن نارگیل کارسازه.

  1. به طب سنتی چینی روی بیارین

کارشناسان طب سنتی چینی فکر می کنند که مشکلات پوستی ناراحت از برهم خوردن تعادل بین گردش خون و غلظت خون، تعادل کلی بدن و بسته شدن چاکراهای انرژیه. اریک از کارشناسان طب سوزنی عقیده داره که: “اگر گردش خون در ریه منظم و کافی نباشه، باد، سرما و گرما به داخل اونا نفوذ می کنه.” ایشون خاطرنشان می کنه که: واسه حفظ سلامت ریه، به رژیم غذایی خود دانه های کنجد مشکی، گوجی بری(میوه ای چینی)، گلابی آسیایی و قارچ وودایر اضافه کنید.

چیجوری از پوست خشک مراقبت کنیم؟

تشخیص نوع پوست چرب و خشک

مجله سلامت پوست خشک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *