پایان نامه مدیریت در مورد :
گردشگری مذهبی

پایان نامه مدیریت در مورد : گردشگری مذهبی

فراهم کردن اطلاعات گردشگری.
9
جشنواره ها و گردشگری رویدادها
جشنواره ها و گردشگری رویدادها، شرکت در جشن های فرهنگی کهن و معاصر است. مضمون برخی ازین جشن ها عبارت اند از موسیقی، رقص،آشپزی،هنر و ورزش.می توان این رویداد ها را تنها برای یکبار برگزار کرد و یا هر سال در زمان مشخصی تکرار کرد.مدت زمان برگزاری آن نیز می توان از یک تا چند روز متفاوت باشد.
10
گردشگری فیلم و تلویزیون
در گردشگری فیلم و تلویزیون،افراد از مکانهایی بازدید می کنند که در تلویزیون یا سینما مشاهده کرده اند.بعلاوه این شکل از گردشگری شامل بازدید از مکانهایی می شود که با شخصیت ها یا مشاهیر سینما و تلویزیون در ارتباط هستند.
11

 
 
گردشگری خورد و خوراک
گردشگری خورد و خوراک بازدید از مقصدهایی است که انگیزه ی اولیه سفر به آن مقصدها علاقه به آشپزی یک قوم، ملت یا منطقه است و می تواند شامل خوردن وآشامیدن،یادگیری در مورد فرایندهای تولید محصولات غذایی، خرید خوراک و نوشیدنی، و یا شرکت در دوره های آموزش آشپزی است.
12
گردشگری سلامت
بر فعالیت ها و اعمالی متمرکز است که به سلامت فیزیکی،ذهنی،روانی،عاطفی فرد کمک می کنند.
13
گردشگری میراث
تمرکز گردشگری میراث بر جاذبه ها، بناها، اشیای تاریخی، اشکال نا ملموس فرهنگ مانند سنن و سبک های زندگی جوامع است.
14
گردشگری بومی
گردشگری بومی دیدن مردم بومی مانند گروه های قبیله ای، اقلیتهای قومی در سکونتگاه های طبیعی شان است.
15
گردشگری ادبی

فعالیتی گردشگری است که در نتیجا علاقه به یک نویسنده،اثر یا فضای ادبی، و یا میراث ادبی یک مقصد بوجود می آید.
16
گردشگری افراد بالغ
گردشگری افراد بالغ(مسن) یا عصر سوم به گردشگران نسل زیادزایی در کشورهای توسعه یافته اشاره دارد که بالای 55 سال دارند و هرروز برتعداد آنهایی که مسافرت می کنند افزوده می شود.
17

دانلود پایان نامه
برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید
رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

گردشگری مذهبی
مبنای گردشگری مذهبی برپایه بازدید از سایت ها،بناهای یادبود یا مقصدهای مذهبی است.هدف اولیه آن تقویت یک عقیده یا اظهار همراهی با آن است.
18
گردشگری معنوی
هدف گردشگری معنوی کاوش عناصری از زندگی است که در ورای خویشتن فرد قرار دارند و به تعادل جسم و ذهن و روح او کمک می کنند. این عناصر ممکن است با دین ارتباط داشته یا نداشته باشند.
19
گردشگری روستایی
به توصیف اشکالی از گردشگری می پردازد که در نواحی روستایی صورت می پذیرند . در این نوع گردشگری،فرهنگ محلی،سنن،صنایع دستی، فعالیت ها و تجارب در یک محیط بکر روستایی نمایش داده می شوند. جامعه محلی نقش مهمی در فراهم آوردن محصول گردشگری روستایی ایفا می کند.
20
گردشگری ورزشی
نوعی درگیری فعال، منفعل یا نوستالژیک با ورزش یه فعالیتهای مرتبط با آن(در بیرون از محل معمول زندگی فرد) است.
21
گردشگری شهری
گردشگری شهری بازدید از شهرها است و هدف آن بازدید از مکانهای دیدنی،خرید کردن،انجام کسب و کار، یا لذت بردن از سرگرمی ها است.
22
گردشگری ساحلی
نوعی از گردشگری بر مبنای منابع منحصر به فردی در ترکیب زمین و دریا و با ارائه امکاناتی از قبیل آب،ساحل،مناظر زیبا،تنوع زیستی دریایی،زمین،تنوع فرهنگی تاریخی،میراث فرهنگی،زیر ساختهاوغذای سالم است.
23
ژئو توریسم
ژئوتوریسم از علم ژئو مورفولوژی ،ژئوتکنیک ،ژئوفیزیک زمینی،ژئوشیمیایی،کلیماتولوژی بهره برده و کارشناسان علوم زمین و علاقه مندان به طبیعت را برای بازدید از جاذبه های زمین دعوت می کند.
24
طبیعت گردی
یکی از الگوهای گردشگری شکل گرفته در عصر پامدرن گردشگری در طبیعت یا طبیعت گردی می باشد.این الگو در بر گیرنده رویکرد گردشگران به محیط طبیعی با انگیزه های متفاوتی می باشد که گردشگر از سفر به محیط طبیعی یا طبیعت مد نظر دارد.از این رو گستره فضایی این الگو،محیط طبیعی را در بر می گیرد که می تواند به عنوان مثال ساحل،جنگل، کوه و نظیر اینها باشد.
25
گردشگری ماجراجویانه
گردشگری ماجراجویانه طیفی از فعالیت های سخت تا نرم را در بر می گیرد که زیر گونه های اصلی تشکیل دهنده آن می باشند.فعالیتهای ماجراجویانه در بستر طبیعت شامل،غار نوردی
،غواصی،پیاده روی سخت،قایق رانی در آبهای خروشان،قایقرانی با کایاک،کوهنوردی و صخره نوردی،گردش در روستاها و بیرون شهر،اسکی،شکار،موج سواری،بالن سواری،سفرهای دریایی می باشد.
منبع: اسمیت و همکاران(2010)
7-7-2 بررسی وضعیت موجود زیر ساختها – امکانات و تاسیسات موجود در شهرستان تکاب
یکی از شاخص های اصلی در توسعه مناطق و خروج نواحی از محرومیت، میزان دسترسی به خدمات و تاسیسات زیر بنایی و روبنایی می باشد. وجود تاسیسات و خدمات عمومی اولین گام ضروری و لازم جهت ورود گردشگران به منطقه می باشد. در مطالعات پیش رو، با توجه به آمار و اطلاعات کلیه زیر ساخت های تأثیرگذار در منطقه مانند : دسترسی زمینی، جاده‌ای، تأسیسات برق، نفت و گاز، پمپ بنزین، منابع آب آشامیدنی، و امکانات رفاهی- اجتماعی و اقامتی و پذیرایی مورد بررسی قرار می گیرد .
صنعت گردشگری به تدریج گسترده تر می شود. همزمان استانداردهای خدماتی و رفاهی این صنعت نیز بالاتر می رود. هتل های مناسب، امکانات حمل و نقل، تسهیلات لازم و سایر امکانات رفاهی مسافران و گردشگران از جمله خدماتی است که با برنامه ریزی و مدیرت علمی می تواند در جهت استفاده از این مجموعه مورد استفاده قرار گیرد و ضمن رفع محرومیت از منطقه در جهت اشتغال جوانان و افزایش سرمایه مورد بهره برداری قرار گیرد. عدم وجود امکانات رفاهی و همچنین کمپ و متل های اسکان برای توقف یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که هر گردشگر در مرحله اول با آن مواجهه است. نظر به اهمیت شهرستان تکاب و وجود منحصر به فرد مجموعه تخت سلیمان و فاصله آن با شهرهای بزرگ ضروریست بر اساس برنامه ریزی از پیش تعیین شده خدمات و تاسیسات مورد نیاز در سطح منطقه مکان یابی و جا نمایی گردند.
1-7-7-2 هتل ومهمانپذیر: نقش اقامتگاه در مباخث مربوط به گردشگری امروزه برکسی پوشیده نیست و اغلب دیده می شود که مسافران قبل از عزیمت به مکانی دیدنی درباره هتل و مسافر خانه های آن محل اطلاعات لازم را کسب نموده تا در صورت نبود مکانی مناسب برای اقامت حتی اگر آن مجموعه دیدنی ترین مکان هم باشد در تصمیمشان تجدید نظر می کنند.
در شهر تکاب یک هتل در حد استاندارد فعال بوده و چندین مسافرخانه نیز به این امر اختصاص دارد. محدوده همجوار مجموعه تخت سلیمان فاقد فضاهای اقامتی مجهز مانند هتل و مهمانپذیر می باشد. نزدیکترین هتل به مجموعه تخت سلیمان، در شهر تکاب در 40 کیلومتری مجموعه قرار دارد.
در حال حاضر در شهر تکاب هتل سه ستاره توسط بخش خصوصی و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در دست احداث می‌باشد. همچنین احداث هتل 5 ستاره ای در نزدیکی مجموعه تخت سلیمان در مجاورت روستای احمد آباد علیا توسط بخش خصوصی در دست اجرا است که پی ریزی اولیه و فنداسیون آن انجام شده است. بر اساس اعلام مجری طرح این هتل 5 ستاره با هزینه زیاد در 10 طبقه احداث خواهد شد.
علاوه بر موارد بالا در مجاورت محدوده تخت سلیمان با استقرار تعدادی کانکس و محوطه سازی جهت استقرار چادر و همچنین در مجموعه آبگرم با ایجاد آلاچیق فضاهای اقامتی موقت جهت استقرار و اقامت شبانه مسافرین به سایت ایجاد شده است که از نظر کی
فی و کمی در حد استانداردها فضاهای اقامتی قرار ندارند.
2-7-7-2 رستوران و مراکز پذیرایی: در شهرستان تکاب چندین رستوران و مرکز پذیرایی نسبتا مجهز و قابل قبولی وجود دارد ولی مجموعه تخت سلیمان وروستاها و آبادی های مجاور آن فاقد رستوران یا مراکز مجهز پذیرایی برای گردشگران می باشند. در روستای تخت سلیمان ( نصرت آباد) دو غذا خوری بسیار ابتدایی در حد یک مغازه کوچک و در سایت مجموعه آب گرم در 2 کیلومتری روستای تخت سلیمان یک کافی شاپ به فعالیت ادامه می دهند. نزدیکترین رستورانها و مراکز پذیرایی مجموعه در شهر تکاب قرار دارند.
3-7-7-2 وضعیت جاده ها ، حمل ونقل عمومی و تجهیزات و تاسیسات حمل ونقل
محورها و جاده ها نقش اساسی در توسعه مناطق و نواحی کشور دارند. شهرستان تکاب علی رغم نقش و موقعیت نسبتا مهم در همجواری با استانهای آذربایجان غربی و شرقی، زنجان وکردستان در مسیر راه های اصلی کشور قرار نداشته و هیچ جاده مهم و اصلی از درون این شهرستان عبور نمی کند. نزدیکترین ایستگاه راه آهن به این شهرستان، مسیر راه آهن زنجان به قزوین و تهران می باشد و نزدیکترین فرودگاه به شهر تکاب در فاصله135 کیلومتری در شهر زنجان و 290 کیلومتری در شهر ارومیه قرار دارد. مسیرهای اصلی ارتباطی شهر تکاب شامل مسیر شاهین دژ به تکاب – بیجار به تکاب و شهر زنجان – دندی به مجموعه تخت سلیمان و شهر تکاب می باشد.
در حال حاضر جهت رسیدن به محوطه تاریخی تخت سلیمان در صورتی که از وسیله نقلیه استفاده کنیم از مراکز استان های همجوار و تهران به 5 طریق ممکن است.
از تهران از طریق قزوین و زنجان به بیجار و تکاب و از مسیر جاده آسفالته درجه دو فرعی تکاب – تخت سلیمان ( 658 کیلومتر)
از تهران از طریق قزوین و زنجان، دندی و از مسیر جاده آسفالت درجه دو فرعی انگوران.
از طریق مرکز استان آذربایجان غربی (ارومیه ) به مهاباد ـ میاندوآب و شاهین دژ و جاده درجه دو تکاب به تخت سلیمان.( 295 کیلومتر)
از طریق مرکز استان آذربایجان شرقی ( تبریز) به میاندوآب و شاهین دژ و جاده درجه دو تکاب به تخت سلیمان.( 284 کیلومتر)
از طریق مرکز استان کردستان ( سنندج) به سقز و بیجار و تکاب و از طریق جاده درجه دو تکاب به تخت سلیمان.( ۱۹۰ کیلومتر  )
4-7-7-2 وضعیت دسترسی های محلی و راه های روستایی شهرستان
مساحت شهرستان تکاب 2523 کیلومتر مربع می باشد که 9100 خانوار را در خود اسکان می دهد. این شهرستان دارای 102 روستا و6 دهستان بوده و 85 روستا دارای راه قابل استفاده در این شهرستان هستند.
شرح
استان
شهرستان تکاب
رتبه شهرستان
طول کل راه ها ( به متر)
7276
400
7
طول راه های اصلی ( به متر)
653
0

تراکم راه
1/21
8/15
11
درصد روستاهای برخوردار از راه روستایی
7/61
8/68
7
جدول8-2 : وضعیت دسترسی های محلی و راه های روستایی شهرستان
بررسی جاده ها و محورهای ورودی به مجموعه و میراث جهانی تخت سلیمان از دو مسیر امکان پذیر می باشد :
– مسیر اول جاده فرعی تکاب – احمد آباد– تخت سلیمان به طول 35 کیلومتر که ازکیلومتر 5 جاده تکاب به شاهین دژ به سمت شمال جدا شده است. این محور به صورت آسفالته و با عرض 7 متر دارای شانه خاکی می باشد.
– مسیر دوم دسترسی مسیر زنجان – دندی – تخت سلیمان می باشد این مسیر به طول 50 کیلومتر تا دندی به صورت آسفالته بوده و به دلیل عبور از ارتفاعات و تردد وسایل نقلیه باری معادن دارای کیفیت مناسبی نمی باشد.
5-7-7-2پمپ بنزین – مراکز CNG و مراکز تعمیر اتومبیل :
وجود تجهیزات پمپ بنزین و CNG در مسیرهای ارتباطی و استقرار در فاصله های معین لازم و ضروری می باشد. شهرستان تکاب دارای سه مرکز پمپ بنزین و دو مرکز CNG بوده که تقریبا پاسخگوی نیاز شهروندان و مسافرین می باشد. همچنین نزدیکترین مراکز پمپ بنزین به مجموعه تخت سلیمان در شهر تکاب و شهر دندی قرار دارد. در حال حاضر در مجاورت روستای احمد آباد جایگاه اختصاصی مجتمع خدمات رفاهی تخت سلیمان که دارای خدمات فنی و پمپ بنزین است استقرار یافته است.
6-7-7-2 پایانه مسافربری:
با توجه به عدم وجود فرودگاه و ایستگاه راه آهن در شهرستان تکاب استفاده از وسایل نقلیه عمومی جهت سفر به شهرستان تنها از طریق پایانه های مسافربری امکان پذیر می باشد. نزدیکترین پایانه حمل مسافر به مجموعه تخت سلیمان نیز پایانه شهر تکاب است.
7-7-7-2 وضعیت بهداشت و درمان وتجهیزات پزشکی:
از نظر بهداشت ودرمان، شهرستان تکاب تنها دارای یک واحد بیمارستان (بیمارستان شهداء تکاب) 68 تختخوابی است که با توجه به جمعیت این شهرستان در مقایسه با شهرهای دیگر بسیار کم بوده و از لحاظ پزشک جراح بسیار ضعیف است. اما سه شبکه بهداشت و درمان در سالهای اخیر به بهره برداری رسیده است که متاسفانه از تجهیزات کافی برخوردار نیستند. همچنین در حال حاضر یک مرکز بهداشتی و درمانی در روستای احمد آباد سفلی در دست احداث بوده و مرکز بهداشتی درمانی روستای تخت سلیمان و اورژانس جاده ای در این روستا فعال می باشد.
8-7-7-2 تأسیسات مخابرات – برق و آب
مخابرات : تأسیسات مخابراتی یکی از امکانات مهم ارتباط بین نقاط مختلف است که شهرستان تکاب و بخش تخت سلیمان و روستاهای اصلی مجاور از این جهت وضعیت مناسبی دارد، چنانچه کلیه آبادیها دارای مرکز مخابرات و تلفن ثابت در واحدهای مسکونی بوده و علاوه بر آن روستاهای پرجمعیت این ناحیه نیز از این امکانات بهره مند هستند.
برق : بررسی تاسیسات برق و شبکه برق رسانی در منطقه نشان می
دهد که کلیه روستاهای حوزه همجوار تکاب و مجموعه تخت سلیمان به شبکه برق سراسری متصل می باشند نزدیکترین پست برق به مجموعه تخت سلیمان پست برق 63 کیلو ولت شهر تکاب می باشد.
آب آشامیدنی : تقریبا تمامی سطح شهر و روستاهای اطراف، دارای آب لوله کشی و مناسب برای شرب می باشند. همچنین علی رغم وجود آهک در اغلب آبهای زیرزمینی منطقه تخت سلیمان، کلیه روستاهای این محدوده از شبکه آب رسانی سالم برخوردار می باشند.

9-7-7-2 وضعیت امنیت و خدمات انتظامی
بررسی امنیت عمومی در منطقه نشان می دهد که خوشبختانه در شهرستان تکاب و بخش تخت سلیمان به دلیل وجود مراکز انتظامی و حضور فعال نیروهای امنیتی در شهرها و جاده ها و همچنین نظارت اجتماعی مردم و مذهبی بودن شهرها و روستاها امنیت عمومی مردم و گردشگران در حد بسیار بالایی قرار دارد. میزان جرم و جنایت مانند حمله به گردشگران و یا زورگیری در این منطقه پایین بوده و میزان رضایت مندی از امنیت در سطح معابر شهری، عمومی و روستایی بسیار بالا می باشد. در حال حاضر در مجاورت روستای تخت سلیمان نیروی انتظامی مستقر بوده و مسیرها و جاده های منتهی به شهرها و روستاها تحت پوشش نظارت نیروی انتظامی و پاسگاه های بین راهی قرار دارد.
10-7-7-2 بانک و امور بانکی
وجود بانک و ارائه خدمات مالی و پولی به گردشگران در رضایت آنان بسیار موثر است. شهرستان تکاب از نظر وجود بانک و امور بانکی وضعیت مناسبی دارد و تقریبا اکثر بانک ها در داخل شهر شعبه داشته و به انجام امور بانکی می پردازند اما با وجود پست بانک هایی در روستای نصرت آباد ” تخت سلیمان ” ، حسن آباد و احمد آباد سفلی ، بانکی در منطقه تخت سلیمان موجود نبوده و نزدیکترین بانک به مجموعه در شهر تکاب قرار دارد.
8-7-2 اقتصاد گردشگری شهرستان تکاب
الگوی جدید زندگی و تغییر و تحولات طبقه متوسط شهر نشین گونه جدیدی از پر کردن اوقات فراغت را به وجود آورده است. چگونگی گذراندن تعطیلات و مقایسه آن با زندگی خانوداه قدیم کافی است تا نشان دهد الگوی فراغت از شیوه های قدیمی تر و گذران در اجتماع فامیل به تمایل به سوی سفر کشیده شده است. گردشگری نیز همزمان با این تغییرات به نوع تکامل یافته ای به توریسم علمی گرایش پیدا کرده است. هم اکنون مسافرت با توجه به شرایط زندگی بخش مهمی از زندگی را به خود اختصاص داده است. حجم سفرهای نوروزی چنان زیاد است که سیستم حمل و نقل که طی سال در حالت نیمه تعطیل به سر می برد دچار کمبود ناوگان می شود.
از قابلیت های اقتصادی شهرستان تکاب می توان به ورود جهانگردان و گردشگران به این شهرستان نام برد. شهرستان تکاب دارای قابلیت های بسیار مناسب در جهت توسعه صنعت توریسم می باشد و لازم است نسبت به سرمایه گذاری در این خصوص اقدامات موثری انجام پذیرد. بخشی از آثار طبیعی و تاریخی شهرستان عبارتند از:
1- مجموعه تاریخی تخت سلیمان
2- کوه زندان وآتشفشان
3- بقعه ایوب انصاری در روستای دورباش
4- چشمه های طبیعی ایستی سو (آبگرم) در نزدیکی و پایین کوه زندان
5- کوه بلقیس در روبروی تخت سلیمان معروف به تخت ملکه سبا
6- قلعه سنگی کوه بلقیس
7- غار کرفتو بین شهر تکاب و شهر سقز
8- چمن متحرک چملی در روستای بدرلو نزدیکی روستای یولقون آغاج
9- آبشار قینرجه در روستای قینرجه در 38 کیلومتری شرق تکاب
10- مسجد جامع تکاب
11- مسجد جامع روستای اغولبیک
12- زندان برنجه
13- عمارت اربابی تکاب معروف به قلعه
14- یخچال روستای اغولبیک
15- چند حمام تاریخی
و …
حضور گردشگر در مناطق

Share