سبز اندیشان امروز

«مونالیزا» در ماه !

محققان مدارگرد کشف ماه، به عنوان بخشی از اولین نمایش رابطه لیزری با یه ماهواره در سطح ماه، تصویری از نقاشی معروف «مونالیزا» لئونادرو داوینچی رو از زمین به این فضاپیما فرستادن.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، این سیگنال لیزری که از یه تاسیسات در مریلند شلیک شده بود، تصویر مونالیزرا رو به مدارگرد کشف ماه در فاصله ۳۸۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتری زمین فرستاد که از سال ۲۰۰۹ در حال گردش به دور ماهه.

به گفته محققان ناسا، انتقال این تصویر یه پیشرفت مهم در ارتباطات لیزری واسه فضاپیمای میان سیاره ای حساب می شه.

دیوید اسمیت، یکی از محققان ارتفاع سنج لیزری مدارگرد ماه در بیانیه ای اعلام کرد: این اولین باره که آدم به یه موفقیت در رابطه لیزری یه طرفه به مسافتهای سیاره ای رسیده. تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس، این نوع رابطه لیزری ساده ممکنه به عنوان یه پشتیبان واسه ارتباطات رادیویی مورد استفاده ماهواره ها بکار گرفته شه. در آینده دورتر، این فناوری ممکنه به ایجاد رابطه اندازه داده بالاتر از امکانات ارائه شده از راه پیوندهای رادیویی امروزی منجر شه.

فضاپیمای کشف ماه به دلیل برخورداری از یه دریافت کننده لیزری، انتخاب اول محققان واسه آزمایش این روش ارتباطی تازه بود. در حالیکه بیشتر فضاپیماهای حاضر در منظومه شمسی با به کار گیری علائم رادیویی پیگیری می شن، ناسا این مدارگرد رو با لیزر هم کنترل می کنه.

این در حالیه که زمان بندی در این مورد خیلی مهمه.

ناسا از ایستگاه ارسال لیزر خود در مرکز پروازی گودارد واسه فرستادن سیگنال مونالیزا به این مدارگرد استفاده کرد. محققان این نقاشی معروف رو به بخشهایی با اندازه ۱۵۰ در ۲۰۰ پیکسل تقسیم کرده و بعد اونا رو از راه پالس لیزر با اندازه داده حدود ۳۰۰ بیت بر ثانیه به مدارگرد فرستادن.

وقتی که این فضاپیما تصویر رو گرفت، بخشهای جدا شده رو به هم چسبونده و تحریفهای ایجاد شده در اثر گذر سیگنال لیزری از جو زمین رو اصلاح کرد و بعد تصویر رو با به کار گیری شکل عادی ارتباطی خود یعنی امواج رادیویی به زمین باز فرستاد.

به گفته محققان، یه نمایش رابطه لیزری اندازه داده بالا می تونه ویژگی مرکزی ماموریت ماه آینده ناسا موسوم به جستجو کننده محیطی غبار و جو ماه باشه که قراره اواخر سال ۲۰۱۳ به این قمر پرتاب شده و به نققشه ورداری از جو و محیط ماه بپردازه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *