سبز اندیشان امروز

آرامگاه بوعلی‌سینا، جایگاه معتادان و مواد فروشان

طی ۶ سال گذشته تجمع معتادان و فروشندگان مواد مخدر در پارک و محدوده دور و بر این بنای تاریخی و فرهنگی زیاد شده

آرمگاه بوعلی سینا یکی از مهمترین نقاط گردشگری همدانه. با این حال نزدیکی این اثر ملی میدون جولان معتادان و مواد فروشان شده و علی رغم برخورد نیروی انتظامی، بازم این محل گریبانگیر معضلات اجتماعی خاصیه. هرچند تصور می شد در ایام تعطیلات نوروز از حضور مثل این ناهنجاری های اجتماعی در کنار آرامگاه بوعلی سینا کم بشه، اما بازم مواد فروشان و معتادان در نزدیکی این اثر دیده می شدن.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی آرامگاه بوعلی سینا، دکتر، فیلسوف و دانشمند عهد سامانیان در حالی یکی از مهمترین نقاط گردشگری شهر همدان حساب می شه که به گفته فعالان و دوستداران میراث فرهنگی در استان همدان، طی ۶ سال گذشته تجمع معتادان و فروشندگان مواد مخدر در پارک و محدوده دور و بر این بنای تاریخی و فرهنگی زیاد شده. آرامگاه بوعلی سینا در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده.

به گزارش CHN آرامگاه بوعلی سینا در سال ۱۳۳۰ به مناسبت هزارمین سال تولد این دانشمند عهد سامانیان، با الگویی از معماری برج بلند گنبد قابوس، بوسیله هوشنگ سیهون طراحی و ساخته شد. این اثر امروز یکی از مفاخر معماری ایرانه و در هم آمیختن پیچیده گی های معماری اثر با شخصیت فرهنگی و علمی بوعلی سینا، این آرامگاه رو به اثری منحصر به فرد بدل کرده. با این حال، از سال ها قبل تجمع فروشندگان مواد مخدر و معتادان در نزدیکی این بنا، مشکلات فرهنگی بیشماری واسه اون به همراه داشته.

براساس مشاهدات خبرنگار CHN، با وجود تعطیلات نوروزی و حضور گسترده گردشگران در محدوده و داخل آرامگاه بوعلی سینا، فروشندگان مواد مخدر در پارک مجاور این اثر بازم مشغول فروش مواد مخدر بودن. این در حالیه که گفته می شه طی چند سال گذشته نیروی انتظامی چندین بار با فروشندگان مواد مخدر در این منطقه برخورد کرده است.

به گفته یکی از اهالی شهر همدان که در نزدیکی آرامگاه بوعلی سینا زندگی می کنه، سال ها قبل به دلیل جایگاه علمی این دانشمند ایرونی که از داروهای گیاهی واسه درمان بیماران خود استفاده می کرده، عده ای در کنار آرامگاه داروهای گیاهی می فروختن. کم کم فروش داروهای گیاهی جای خود رو به مواد مخدر داد و امروز فروشندگان مثل این مواد، محدوده آرامگاه رو به تجارت خود اختصاص داده ان.

از طرف دیگه خریداران و مصرف کنندگان مواد مخدر هم این محدوده رو به عنوان محل جفت و جور مواد خود می شناسن و همین امر چهره فرهنگی محدوده اثر ملی آرامگاه بوعلی سینا رو خراب کرده است.

«حسین زندی»، دبیر پژوهشی انجمن دوستداران میراث فرهنگی قدیمی دژ همدان با گفتن این که طی سال های گذشته تجمع معتادان در کنار آرامگاه بوعلی سینا بالا رفته به CHN گفت: «در ۵ یا ۶ سال گذشته تجمع معتادان در کنار آرامگاه بوعلی سینا بالا رفته و این درحالیه که در محدوده این اثر ملی دوربین های مدار بسته نسب شده است.»

ایشون در ادامه گفت: «آرامگاه بوعلی سینا در محله خوب همدان واقع شده و معمولا دو قشر بازنشستگان و جوانان در این منطقه با هم برخورد دارن. از طرف دیگه یکی از مراکز مهم همدان واسه استفاده خونواده ها هم حساب می شه؛ با این حال وقتی که هوا تاریک می شه، دور و بر آرامگاه دیگه واسه گردشگران و خونواده ها امن نیس و این موضوع یکی از معضلات آرامگاه بوعلی سینا حساب می شه.»

زندی هم اینکه گفت: «یکی از دلایل انتخاب این محل واسه تجمع خرده فروشان مواد مخدر، تردد عمومی در منطقه به خاص حضور جوانانه.»

ایشون با بیان این که تلاش هایی واسه حذف معتادان و مواد فروشان از محدوده آرامگاه بوعلی سینا انجام شد اما نتیجه نداشت گفت: «چند سال قبل درخواست برگزاری نمایشگاه کتاب در پارک مجاور آرامگاه داشتیم که همزمان با ما گروهی هم درخواست برگزاری نمایشگاه مقابله با مواد مخدر داشتن. اون ها نمایشگاه شون رو برپا کردن که بیشتر مثل روش های به کار گیری مواد مخدر بود. از اون زمان تا امروز هیچ تغییری در کاهش عرضه کنندگان و مصرف کنندگان مواد مخدر در نزدیکی آرامگاه به وجود نیامده است.»

دبیر پژوهشی انجمن دوستداران میراث فرهنگی قدیمی دژ همدان با انتقاد از بعضی کارای انجام شده در آرامگاه بوعلی سینا گفت: «آرامگاه بوعلی سینا پدیده ای در معماری معاصر ایرانه. با این حال وجود تصاویر و تابلوهایی از داروهای گیاهی در دیوار چندضلعی محل تدفین بوعلی سینا باعث می شه، حیرت زدگی های معماری این اثر به درستی دیده نشه.»

ایشون هم اینکه با انتقاد از برگزاری مراسم های خاص از جمله اجرای موسیقی و حرکات موزون سنتی روی سقف آرامگاه گفت: «اجرای مثل این برنامه ها در مکان های تاریخی خوبه اما نه روی سقف آرامگاه بوعلی سینا؛ این باعث می شه که سقف آرامگاه با تجمع زیادتر از اندازه گردشگران مواجه شده و کم کم دچار آسیب شه.»

منبع: hamseda.ir

جمع آوری: آلامتو

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *