سبز اندیشان امروز

آثار تاریخی شگفت انگیز و در مرز نابودی!

1-75-750x450

اگه می خواین آثار تاریخی عجیب رو تجربه کنین بهتره آثاری رو ببینین که ممکنه واسه همیشه از دسترستان خارج شه.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ بعضی وقتا در راه تاریخ، اتفاقاتی روی داده که باعث از بین رفتن بعضی جاها و یا مخفی شدن اونا شدن. این اتفاقات می تونن حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله و یا اتفاق های چون جنگ میان دودمانای جور واجور باشه. البته شرایط آب و هوایی و پدیده های طبیعی هم می تونن بعضی وقتا حتی شهرهایی رو زیر خروارها خاک مدفون کنن. در این مطلب تلاش کردیم با جستجو در دل تاریخ، مکانایی رو که به کلی گم شدن و یا بخشای مختصری باقی مونده ان به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشین.

انکگور ، کامبوج

شهر انکگور با عنوان پایتخت امپراطوری خمر بین قرن ۹ تا ۱۵ پس از میلاد رونق داشت. در سال ۱۴۳۱ میلادی سربازان تایلندی به شهر انگکور حمله آوردن و اون رو ویرون کردن. پس از اون، ویرانه شهر به حال خود رها شد و کم کم گیاهان و درختانی در دور و بر شهر یوییده و اون رو در خود مخفی ساختن. آخرسر این شهر ۱۵۰ سال پیش دوباره کشف شد. در سال ۱۸۵۰ میلادی یه مأمور فرانسوی به قصد میانبر زدن، راه خود رو از بین جنگل متراکم و گرمسیری کامبوج کوتاه کرد و در کمال حیرت با ویرانه های این شهر با شکوه مواجه شد. پس از مدت کوتاهی باستان شناسا واسه جستجو و بازسازی این شهر که به شهر معبدها مشهوره به اون مکان اومدن. این شهر بیشتر از هزار معبد کوچیک و بزرگ داشته که این شهر تاریخی رو به بزرگ ترین اثر تاریخی مذهبی جهان تبدیل کرده. خیلی از معابد شهر تعمیر شدن و الان هرساله پذیرای میلیونا علاقه مند از سراسر دنیاس.

شهر سوخته، ایران

شهر سوخته نام بقایای شهری باستانی کشورمونه که در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل-زاهدان در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته. این شهر قدیمی روی آبرفت های رودخانه هیرمند به دریاچه هامون قرار داره که وقتی در ساحل اون رودخانه ساخته شده بود. دوره بنای این شهر بزرگ همزمان با دوره برنز تمدن جیرفته و ایرانیان حدود ۶هزار سال پیش در این شهر زندگی می کرده ان. گفته می شه شهر سوخته پیشرفته ترین شهر جهان قدیم بوده و حتی بسیار پیشرفته تر از دولت شهر کرت که سینوهه در کتابش از اون یاد کرده ، بوده. در تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۴ در سی و هشتمین اجلاس یونسکو، شهر سوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. این محوطه باستانی هفدهمین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکوه که با قدمت ۵۰۰۰ ساله هم حالا، یکی از پیشرفته ترین شهر های باستانی دنیا هستش.

3-39-750x450

پترا، اردن

«پترا» شهری تاریخی در پادشاهی اردنه که در گذشته پایتخت حکومت باستانی «نَبَطی ها» بوده. این شهر باستانی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر عمّان پایتخت اردن و در غرب راه اصلی میون این شهر و بندر عقبه واقع قرار گرفته. پترا شهریه که به طور کامل در دل کوه و در تخته سنگایی به رنگ سرخ یا صورتی تراشیده شده است. کلمه پترا به زبون یونانی به معنی صخره س و چون این شهر باستانی کاملً در دل سنگا به وجود اومده، اون رو پترا نامیده ان. پایان حکومت نَبَطی ها و خرابی پایتخت شهر پترا به دست رومیان در سال ۱۰۵ میلادی بوده. قشون رومیان به سال ۱۰۵ میلادی سرزمین نَبَطی ها رو محاصره کرده و آب رو به روی ساکنان این شهر می بندند. و آخرسر پس از یه مدت اون شهر رو به تصرف در آورده و به حکومت نَبَطی ها پایان میدن. امروزه آثار این شهر باستانی پرشکوه به عنوان یادگاری از دوران نَبَطی ها به جا مونده که از مراکز مهم گردشگری کشور اردن به حساب میاد. این شهر تاریخی که از سال ۱۹۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته شد.

تروآ، ترکیه

شهر افسانه ای تروآ که با حماسه ایلیاد هومر به معروفیت رسیده، هم حالا در شمال غربی کشور ترکیه قرار گرفته و در واقع محلیه که جنگ تروی در اون اتفاق افتاد. محوطه باستانی تروا دارای چندین لایه خرابه س که عمرش به اواخر قرن ۱۳ قبل از میلاد می رسه. سالیان طولانی فکر می شد شهر تروآ مثل آتلانتیس، شهری خیالیه اما «هاینریش شلیمان»، باستان شناس آلمانی، سال ۱۸۷۰ به حفاری در این محل پرداخت و چندین شهر ساخته شده رو روی همدیگه یافت. در اونجا دیواره های دفاعی درست همونطور که هومر توصیف کرده بود وجود داشت. جواهراتی نیر در این محوطه کشف شد که به جواهرات هلن نسبت داده شد. در اول فکر می شد این جواهرات مکشوفه گم شدن اما واقعا اتحادیه جماهیر شوروی در جریان جنگ جهانی اونا رو به سرقت برده بود و هم حالا در موزه پوشکین نگهداری می شن. باستان شناسا هم اینکه به این نتیجه رسیدن که این شهر حدود سال ۳۰۰۰ قبل از میلاد ساخته شده و پس از چندین و چند بار ویرانی، هر بار شهر جدیدی روی خرابه های شهر قبلی بنا می شده.

1-75-750x450

پمپئی، ایتالیا

ویرانه های پمپئی در نزدیکی ناپل در کشور ایتالیا واقع شده و آثاری از بناها و مردم شهر باستانی پمپئی که بر اثر آتشفشون کوه وزوو ویرون شده در اون به چشم می خورد. قبل از این تصور می شد مردم این شهر به خاطر گازهای سمی حاصل از آتشفشون از بین رفته ان اما تحقیقات دیگه نشون داد که مرگ اونا به دلیل گرما بالا بوده. یه سری های دیگه هم براساس نامه هایی که ۲۵ سال پس از این ماجرا نوشته شد، به این نتیجه رسیدن که مردم به دلیل استشمام خاکسترهای آتشفشون خفه شده ان. این شهر پس از آتشفشون، به مدت ۱۵۰۰ سال زیر چهار تا شش متر خاک و خاکستر مدفون شد و به شکلی به طور کاملً اتفاقی در سال ۱۵۹۹ میلادی کشف شد. این شهر تاریخی که جزو میراث جهانی یونسکو حساب می شه با بیشتر از دو میلیون و پانصد هزار بازدید کننده در سال، از جاذبه های مهم ایتالیا حساب می شه.

اِفسوس، ترکیه

افِسوس از شهرهای ایونیا در آناتولی باستان بوده که امروزه ویرانه های اون حالا در سه کیلومتری جنوب شهر سلجوق استان ازمیر به عنوان مرکز گردشگری و باستان شناسی کاربرد داره. جاذبه های گردشگری این شهر، همه ساله جهانگردان زیادی رو به این منطقه جذب می کنه. «افسوس» میزبان یکی از هفت کلیسای آسیا در کتاب «مکاشفه یوحنا» در «عهد جدید» بوده و شاید انجیل یوحنا در این محل به رشته تحریر درآمده باشه. بسیاری می گن که اصحاب کهف در این شهر زندگی کردن و در غاری که در اون نزدیکی هست به خواب رفته ان. کشف خیلی از اسناد مربوط به مسیحیت و مذاهب قبلی، «افسوس» رو در گروه مهم ترین بقایای تاریخی قرار داده.

2-73-750x444

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

الی گشت جهانگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *