سبز اندیشان امروز

۹ عادت اشتباهی که برای رسیدن به موفقیت باید ترک کنید

bomb

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت چیجوری؛ ارل ناتینگل، نویسنده معروف آمریکایی می گفت: “ما به تفکراتمون تبدیل می شیم”. شاید به طور کامل هم درسته. ذهن آدم خارق العاده س و خیلی از آدم ها می می گن رفتار و طرز فکر درست یکی از کلیدهای اصلی موفقیته. هرچند گفتنش راحته اما بعضی وقتا موقعیت های جور واجور زندگی سر راه اهداف، عزت نفس و احساس خوب ما به زندگی قرار می گیرند. از این گذشته یادتون باشه که موفقیت یه معنی شخصیه و هرکی می تونه تعریف خودشو از اون داشته باشه. اما اگه می خواهید احساس کنین که موفقین، این چند کار رو هم انجام ندین، ضرر نمی کنین:

۱. انتظار نداشته باشین همه چیز عالی باشه

بیشتر اوقات، وقتی که کارا اون طوری که توقع داریم، یا به اون سرعتی که دلمون می خواد پیش نمی روند، خسته و ناامید می شیم. به خاطر جزئیات کوچیک دچار استرس می شیم یا به خاطر یه اشتباه کوچیک یا اینکه چیزی رو فراموش کرده ایم خودمون رو نمی بخشیم. آدم جایزالخطاست و اشتباهات و نقطه ضعف ها بخشی از زندگی ما هستن. همه چیز با هم بی مشکل نیستن و نیستن، و این مشکل اشکالی نداره.

استرس و نگرانی به خاطر جزئیات کوچیک که رسیدن به اون ها شدنی نیس یکی از کارای ناسالم و بی فایده س. به خودتون بگید که تموم تلاش تون رو می کنین و فقط در رقابت با خودتون هستین نه هیشکی دیگه.

۲. هر وقت لازمه نه بگید

خیلی مهمه که حد و مرزتون رو بدونین، دور و بری ها هم همیشه تلاش می کنن مرزهای شما رو بشناسن. درسته که آدم ها اجتماعی هستن، همیشه می خواهند با بقیه در رابطه باشن و حس کنن بخشی از یه مجموعه هستن یا واسه یه شخص خاص اهمیت خاصی دارن، اما حواستون باشه که مورد سوء استفاده قرار نگیرید. ممکنه کمک کردن به یکی از همکاران باشه، در حالی که خودتون هم وقت زیادی ندارین یا قرض دادن پولی که خودتون شدیدا به اون نیاز دارین.

بعضی وقتا آدما به خاطر اینکه ممکنه احساس گناه کنن، در موقعیت هایی که باید نه بگن، بله می می گن. اما جربزه داشته باشین و نه بگید. بعضی وقتا واقعا نمی تونید چند ساعت بیشتر به جای همکارتون بمونین چون برنامه مهم دیگری دارین، پس اشکالی نداره که نه بگید.

نه گفتن به این معنیه که حریم تون رو می شناسید و می خواهید بقیه هم به اون احترام بذارن.

۳. به خودتون چیزای منفی نگید

هممون موقعیت های خجالت بیاری که در اون بوده ایم رو بارها در ذهنمون مرور می کنیم. حالا ممکنه وقتی سال دوم دانشگاه بوده ایم پامون پیچ خورده باشه، از کارمون اخراج شده باشیم، با کسی بد حرف زده باشیم، به طور اتفاقی شنیده باشیم که پشت سرتون حرف های نامربوط می زنند و چیزای دیگه ای به جز اینا. این افکار تا ابد تو ذهن ما حک شده ان.

اما بازپخش این افکار در ذهنمون و اینکه هربار خودمون رو به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش کنیم، چیزی رو عوض نمی کنه. بهتره به جای خودخوری، از اینجور موقعیت های درس بگیریم و به راهمون ادامه بدیم.

دفعه بعد که باز به ذهنتون رسید “هیچ کاری رو درست انجام نمی دهم”، “پنج سال پیش اشتباه وحشتناکی کردم که هیچوقت خودمو نمی بخشم”، یا هر چیز منفی دیگری، جلوی آینه وایسید و یه چیز با مهربونی به خودتون بگید؛ نقل قول های الهام بخش بخونین؛ قبول کنین که دارین پله پله پیش می روید و تلاش می کنین که بهتر شید؛ به خودتون بقبولونید که همه اشتباه می کنن و اشتباه کردن اصلا اشکالی نداره.

۴. فقط روی امروز تمرکز نکنین

ارزش برنامه ریزی رو می دانند. واسه روز، اهداف و بودجه شون برنامه ریزی می کنن و حتی می دانند می خواهند واسه دوران بازنشستگی چقدر پس انداز داشته باشن. البته به این معنی نیس که خوش نمی گذرونن. حتما این کار رو می کنن! اما دقیقا برنامه ریزی می کنن که چه وقتی واسه خوش گذروندن مناسبه و چه وقتی مناسب نیس.

پس فقط روی امروز و سرگرمی هاتون تمرکز نکنین. به این فکر کنین که می خواهید پنج، ۱۰ یا ۱۵ سال دیگه کجا باشین.

۵. اهدافتون رو یادتون نره

فکر نکنین فقط چون آدم خوبی هستین، اتفاقات خوب براتون می افتد. اتفاقات خوب فقط واسه آدمایی می افتد که تلاش می کنن. یه تیکه از تلاش کردن اینه که هدف داشته باشین. در مورد شماره ی ۴ هم گفتیم که دقیق شدن و فوکوس کردن روی یه روز کافی نیس. باید وقتمون رو تنظیم کنیم و اهداف کوتاه مدت و دراز مدت بذاریم تا بتونیم ببینیم چقدر پیشرفت کرده ایم و چیزی داشته باشیم که به خاطر اون به تلاش کردن ادامه بدیم.

۶. منزوی نشید

آدم های موفق می دانند که همه چیز کار نیس. خونواده، استراحت و تفریح هم مهم هستن. بعضی وقتا فکر می کنیم که آدم های موفق اصلا وقت تلف نمی کنن؛ البته در بعضی موارد درست فکر می کنیم. اما همیشه اینطور نیس. تنهایی اجتماعی آدم رو می کشد. در واقع، بیشتر آدم های موفق یاد گرفته ان که تعادل رو رعایت کنن. اون ها به خاطر اهداف بزرگ و چیزی که می خواهند به دست بیارن، آدمایی که دوست دارن رو ترک نمی کنن. عوضش، آدمایی که دوست دارن رو در اهداف و تفریحاتشان شرکت میدن.

وارد کردن آدما به بخش کاری یا تولید محصولتان باعث می شه احساس کنن مهم هستن و به شما بازخوردهای با ارزشی میدن. آدم های موفق از روابطشون لذت می برند. و وقتی که وقتی رو خارج از برنامه ی کاری و به دور از اهدافشون می گذرونن، و با خونواده و دوستانشون هستن، لذت می برند.

۷. خودتون رو با هیچکی مقایسه نکنین

آدم های موفق می دانند تنها شخصی که باید امروز با اون رقابت کنن، خودِ دیروزشانه. اون ها اونقدر روی خودشون و هدفشون تمرکز دارن که فرصت ندارن نگران بقیه باشن. می دانند که مقایسه خودشون با بقیه هیچ فایده ای نداره. هرچند، نقاط ضعفشون رو پیدا می کنن و افراد موفق رو تشویق می کنن. اگه خودتون رو با بقیه مقایسه کنین، نه فقط فایده ای نداره به عزت نفس شمام آسیب می رساند.

۸. در گذشته زندگی نکنین

موفق ها از شکست هاشون درس می گیرند، اما در گذشته زندگی نمی کنن. مهارت ها و درس هایی که از شکست هاشون می گیرند واسه حال و آینده به کار می بندند. پس در گذشته زندگی نکنین. خودتون رو براساس کسی که در گذشته بوده اید تعریف نکنین، بلکه امروز و آدم موفقی که می خواهید به اون تبدیل شید رو ملاک قرار بدین.

۹. آدم های دروغگو رو تحمل نکنین

آدم های موفق استعدادها و رفتارای منحصربه فرد بقیه رو تشویق می کنن. تلاش نمی کنن به کسی آسیب برسانند، کسی رو تحقیر کنن یا واسه اهدافشون مورد تحقیر بذارن. اون ها از رابطه داشتن با بقیه استقبال می کنن، اما می دانند که کی باید رابطه رو تموم کنن. افراد منفی و ناصادق رو تحمل نمی کنن چون وقتشون با دوست داشتن آدم های صادق و مهربون پره.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

چیجوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *