سبز اندیشان امروز

۹۹ میلیون رنگی که فقط زنان درک می‌کنند !

چشم رنگی

محققان می گن که بعضی زنان قادر به درک ۹۹ میلیون رنگ بیشتر نسبت به میانگین عادی هستن که از اون آگاه نیستن.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، دکتر گابریل جوردن، محقق موسسه علوم اعصاب ۱۲ سال رو روی ماموریتی واسه پیدا کردن یه آدم با دید ابرانسانی صرف کرده.

بینایی یکی از پیچیده ترین احساسات بوده و چگونگی دریافت رنگ از راه چشم با سلولهای چشمی به نام مخروط انجام می شه. هر مخروط اجازه دیدن ۱۰۰ سایه رو میده.

بیشتر ادما از سه نوع مخروط بهره مند هستن که با عنوان «سه رنگی» توصیف می شن از این رو کل تعداد ترکیبات اونا دست کم یه میلیونه.

افراد دچار کور رنگی فقط از دو مخروط بهره مند هستن که اونا رو «دو رنگ» می سازه. بیشتر حیوانات و البته از هر ۱۲ مرد و از هر ۲۵۵ زن یکی کور رنگ هستن.

این در حالیه که محققان می دونستن هم اینکه افراد «چهار رنگ» هم وجود دارن که از چهار نوع مخروط بهره مند هستن و دکتر جوردن موفق به شناسایی یه فرد با این مشخصات شد که به « cDa29» موسوم بوده و دکتری در شمال انگلیسه.

اما این مسأله به یه معمای پیچیده تبدیل شده. اینکه چیجوری ممکنه بینایی یه زن اونقدر پیشرفته باشه در حالیکه بقیه با وجود چهار مخروط این جور نیستن.

جوردن در گفت وگو با مجله دیسکاور گفت: ما حالا میدونیم که چهار رنگی هم هست اما هنوز نمی دونیم که چه چیز به یه فرد اجازه داده تا بطور کارکردی چهار رنگی باشه در حالیکه بیشتر زنان بهره مند از چهار مخروط این جور نیستن و این که به چه دلیل در مورد مردان اینطور نیس؟

تحقیقات در مورد کور رنگی در سال ۱۹۴۸ نشون داد که این شرایط به نظر در خونواده ها ارثیه اما تنها بر مردان تاثیر میذاره. اونا از دو مخروط عادی در کنار یه مخروط جهشی بهره مند بودن که به نظر در برابر رنگهای سبز و قرمز از حساسیت کمتری بهره مند بود.

این در حالی بود که زنان در خونواده از سه مخروط در کنار یه مخروط جهشی اضافی بهره مند بودن.

به گفته دو فریس، دانشمند اتریشی که این تحقیق رو نوشته، این زنان بطور متفاوتی به دلیل وجود مخروط چهارم قادر به درک رنگها هستن.

این می تونه در توضیح چرایی تاثیر کور رنگی بر مردان بیشتر از زنان کمک کنه.

ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *