سبز اندیشان امروز

«بوکوحرام» عجیب ترین گروهک تروریستی دنیا

گروه تروریستی بوکوحرام با دزدیدن بیشتر از ۳۰۰ دختربچه نیجریه ای در کمتر از یه ماه، یکی از عجیب ترین گروهکای تروریستی دنیاست.

به گزارش آلامتو به نقل از : آدم رباهای عجیب و غریب. این، شاید بهترین توصیف واسه گروهی باشه که خبر آدم ربایی هاشون، حالا در دنیا پیچیده و رسما اعلام کردن که بیشتر از ۳۰۰ دختر نوجوون نیجریه ای رو در کمتر از یه ماه گذشته، ربوده ان و اونا رو فروخته ان. اعضای گروهک «بوکوحرام»، این روزا بیشتر از قبل در دنیا معروف شدن. نه فقط به خاطر این آدم ربایی گسترده، بلکه به خاطر اعتقادات و قوانین  عجیب و غریب شون.

در روزای گذشته اخباری مبنی بر ربایش شبونه ۸ دختر بوسیله افراد مسلح مظنون به عضویت در گروه تروریستی بوکو حرام در نزدیکی یکی از پایگاههای این گروه در شمال شرقی نیجریه منتشر شد. دزدیدن این هشت نفر که بین ۱۲ تا ۱۵ سال سن دارن، به دنبال ربوده شدن بیشتر از ۲۰۰ دختر دانش آموز  از مدرسه ای در روستای چیبوک در شمال شرقی ایالت بورنوی نیجریه روی داد که ۲۵ فروردین ماه پنهون شدن و بعد خبر اومد که گروه «بوکو حرام» اونا رو ربوده س.

مادران کودکان ربوده شده در نیجریه این روزا نگران سرنوشت بچه هاشون هستن

تو یه ماه گذشته، این گروه، آدم ربایی حدود ۳۰۰ دختر ۱۶ تا ۱۸ ساله از مدارس استان بورنو رو به سیاه س جنایات خود اضافه کرده. دست کم ۲۲۳ نفر از این دختران هنوز گرفتارند و در ویدئویی که روز دوشنبه منتشر شد، ابوبکر شاکو -رهبر گروه- اعلام کرد که اونا رو خواهد فروخت.

اون در صحبتهایی که با استقبال گسترده رسانههای غربی مواجه شده مدعی شده: «در دین مجاز به بردهداری هستیم و میتوانم با دزدیدن افراد، اونا رو به بردگی خود درآورم.»

بوکو حرام یعنی چه؟

در زبون حوسی، بوکو حرام به معنی “حرام بودن تحصیل به روش غربی حرام” است. الگوی اونا شباهت بسیار زیادی با طالبان افغانستان داد و پیروان اونا محاسنی بلند دارن و روی سر پارچه‏ای قرمز یا مشکی می‏بندند.

بوکو حرام فعالیت خود رو از سال ۲۰۰۳ شروع کرد و اولین حمله رو در سال ۲۰۰۴ انجام داد. مقر اصلی اونا در شمال شرقی نیجریه در دور و بر شهر میادوگوریه.

این یکی از تک و توک تصاویریه که از اعضای گروهک بوکوحرام منتشر شده

محمد یوسف، رهبر قبلی و موسس بوکو حرام متولد شهر گیرگیر در ایالت یوبه بود. ایشون نام رسمی گروه رو “جماعه اهل سنه لدعایاتی و الجهاد” (جامعه مردم اهل سنت که خود رو موظف به منتشر کردن درس‏ها و جهاد می‏دانند) انتخاب کرد. بر خلاف ظواهر، بنا به ادعای بی.بی.سی. این سلفی جنجالی دارای تحصیلات بوده، به زبون انگلیسی سلیس صحبت می ‏کرده، زندگی ثروتمندانه‏ای داشته و خودرو مرسدس بنز داشته.

از نبود کروی بودن زمین تا وعده بلعیدن رئیس جمهور

یوسف در مصاحبه ‏ای با شبکه بی.بی.سی. به دروغ مدعی شده بود که کروی بودن زمین بر خلاف درس ‏های قرآنه و پذیرفتنی نیس. اصل باران بودنِ آب‏های تبخیر شده بوسیله خورشید رو هم قبول نداره.اونا خواهان اجرای شریعت در تموم نیجریه هستن و تموم کسائی که پیرو اونا نیستن –مثل مسلمون و مسیحی- رو کافر می‏دانند.در ویدئویی که در یوتیوب منتشر شد، ابوبکر شاکو، فردی که خود رو مدعی رهبری اونا می‏دونه، گفته بود که هدفش “بلعیدن” گودلاک جاناتان (رئیس جمهور نیجریه) و ساقط کردن دولتشه.

   

شغل: آدم ربایی

 واسه بوکوحرام و بعضی از دیگر گروهکها در آفریقا آدم ربایی تبدیل به شغل شده و اونا توریستها و کسائی که واسه شرکتهای غربی کار میکنن، رو هدف قرار میبدن. در یکی از نمونهها، گفته میشه بوکوحرام واسه آزادی یه زن و شوهر فرانسوی که در شمال کامرون ربوده شده بودن، ۳ میلیون دلار دریافت کرده. هر بار که نیروهای نیجریه تلاش کردن عملیات نجات بکنن، منتهی به کشته شدنِ گروگانها شده. اختلافات مذهبی، قبیلهای و فرقه‏ای در قاره آفریقا، موضوع تازه‏ای نیس، اما با بالاترین درجه گرفتن فعالیت‏های گروه‏هایی که از القاعده الهام گرفته‏ان و مدعی “اسلام‏گرایی” هستن، موج جدیدی از درگیری‏ها به راه افتاده که در ترسیم چهره‏ای خشن و غیرواقعی از اسلام، به رسانه‏های غربی و اسلام جنگ، کمک زیادی کرده.

بوکوحرام واسه آزادی این گروگانای فرانسوی خود درخواست ۳ میلیون دلار کرده بود

در حالی که ۵۰ درصد از مردم نیجریه مسلمون و ۴۰ درصد مسیحی هستن، این گروه مسئول جنایت و کشتار آزار دهنده هم مسلمانان و هم مسلمانان در شمال نیجریه س. اونا هم در مساجد و هم در کلیساها بمبگذاری میکنن و دست به عملیات انتحاری میزنند.

در یکی از حملات با خودرو بمب گذاری شده در آبوجا، ساختمونهای سازمان ملل در سال ۲۰۱۱ هدف قرار گرفتن. درگیریهای جدیدتر- به خصوص در منطقه دهاتی استان بورنو در شمال شرقی نیجریه- دهها کشته به جا گذاشته.

براساس آمار سازمان عفو بینالملل در سه ماه ابتدایی سال جاری میلادی، بوکو حرام مسئول مرگ ۱۵۰۰ نفر بوده

 

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

خبرگزاری مهر نشر دوباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *