سبز اندیشان امروز

«آقای کلاه قرمزی» چگونه سوپراستار شد؟

شاید حالا دیگه بشه اونا رو زوج بی حریف سینما و تلویزیون ایران دونست. آشنایی و دوستی که سال ۱۳۵۰ شروع شد. از اون زمان به بعد انگار حضورشون در سینما و تلویزیون بدجوری با هم گره خورده. حمید جبلی که مطمئنا عروسکای کلاه قرمزی و پسرخاله بدون صدای اون هیچ نوستالژی ندارن و ایرج طهماسب هم بعد از این همه سال دیگه می تونه اسمش رو به «آقای مُرجی» عوض کنه!

 

شنایی حمید جبلی و ایرج طهماسب داستان جالبی داره. جبلی در این باره گفته: «در سال ۱۳۵۰ کلاسای تئاتر و فیلمسازی کانون پرورش فکری کودکان راه افتاد. من و طهماسب و خانوم معتمدآریا به همراه عده خیلی از دوستان مثل آقایون اسعدیان، طالبی، علیقلی، حسندوست و بقیه در زمینه های جور واجور فعالیت می کردیم».

در اون چند سال، کسی هنوز جبلی و طهماسب رو نمی شناخت. سالای جنگ تحمیلی، مدرسه ها به قول معروف تق و لق بودن و تلویزیون طرح ساخت «مدرسه موشا» رو به مرضیه برومند داد تا یکی از پرمخاطب ترین و جذاب ترین مجموعه های تلویزیونی کودک و نوجوون ساخته شه. در این سریال و بعد در فیلم سینمایی «شهر موشا»، جبلی صداپیشگی «کپل» و طهماسب صداپیشگی «دُم باریک» رو برعهده داشتن، اما بازم هنوز کسی به اونا زوج نمی گفت. اونا تازه ۲۲ ۲۳ ساله بودن!

پس از اون تا ۱۰ سال، هر دو در مجموعه های تلویزیونی، سینمایی و یا تئاترای مختلفی به عنوان بازیگر، عروسک گردان، نویسنده یا کارگردان فعالیت می کردن تا اینکه در سال ۱۳۷۲ مجموعه تلویزیونی «صندوق پست» تونست کم کم نام زوج جبلی و طهماسب رو سر زبانا بندازه. در این مجموعه عروسک محبوب کلاه قرمزی به دنیا اومد و جبلی و طهماسب در اواسط دهه سوم زندگی خود با تحولی بزرگ در راه کاری شون مواجه شدن.

شاید کمتر کسی درباره «صندوق پست» شنیده باشه. جبلی سال ۸۴  درباره تولد کلاه قرمزی گفته بود: «همه چیز برمیگرده به مجموعه صندوق پست که با همکاری ایرج طهماسب کار می کردیم و واسه اینکه برنامه فقط به خوندن نامه اختصاص پیدا نکنه، هربار یه عروسک رو به عنوان مهمون دعوت می کردیم، تا جاییکه حتی عروسکای مجموعه صدا و سیما هم تموم شد. اون زمان از بین عروسکای کهنه و زشتی که دیگه توانایی استفاده نداشتن، عروسک یه حیوان رو پیدا کردیم که با تلاش خانوم محبوب بازسازی شد. بعدا وقتی این عروسک رو دیدم، با در نظر گرفتن قیافه بیریخت و بد ترکیب این عروسک احساس کردم که نباید صدای جالبی هم داشته باشه. برنامه اول که با حضور کلاه قرمزی ضبط شد، همه گفتن که کار موفقیه، هرچند که نباید از یاد ببرم که کلاه قرمزی از پایه عروسک پرروییه و آخرش هم به اصرار خودش موند!»

پس از اون، ایرج طهماسب و حمید جبلی پای کلاه قرمزی و پسر خاله رو به سینما هم باز کردن و یکی از پرفروش ترین فیلمای سینمایی پس از انقلاب ساخته شد. استقبال مخاطبان و نوستالژی این دو عروسک موجب شد، زوج طهماسب و جبلی خیلی زود سر زبانا بیفته. طی ۱۹ سال مجموعه های تلویزیونی «کلاه قرمزی و جغجغه و فرفره»، «کلاه قرمزی ۲»، «ژولی پولی و گلابی»، «کلاه قرمزی در فرنگ»، «کلاه قرمزی ۸۸، ۹۰ و ۹۱» و فیلمای سینمایی «کلاه قرمزی و پسرخاله»، «کلاه قرمزی و سرو ناز» و «کلاه قرمزی و بچه ننه» بوسیله این دو ساخته و عروسکای محبوب کلاه قرمزی به قدرتمندترین برند کودک و نوجوانان در بخش سینما و تلویزیون تبدیل شه.

با اینکه ایرج طهماسب و حمید جبلی در فیلمای سینمایی مانند «زیر درخت هلو»، «رفیق بد»، «دختر شیرینی فروش»، «یکی بود یکی نبود» و … با هم کار کردن، اما هیچ کدوم از اون فیلما نتونست از زیر سایه سنگین نگاه مخاطبان به کلاه قرمزی خارج شن.

حالا پس از چهار دهه، باید دیگه زوج حمید جبلی و ایرج طهماسب رو موفق ترین زوج تصویری سالای پس از انقلاب دونست که راه جلب رضایت کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان رو با عروسک عجیب شون پیدا کردن.

حالا اگه ایرج طهماسب حتی یه فیلم جدی و رئال هم بازی کنه، در ته ذهن خیلی از مخاطبانش، «آقای مُرجی» است. حمید جبلی هم اونقدر جای کلاه قرمزی و پسرخاله صحبت کرده که شاید خیلیا یادشون نیاد اونه که به این دو عروسک، صدای منحصر به فردشان رو داده، مانند اون پسرک کوچیکی که روی صندلی پشتی ام در سینما نشسته و وقتی جبلی در نقش قاضی دادگاه در «کلاه قرمزی و بچه ننه» وارد صحنه می شه و صحبت می کنه، با ذوق زدگی به مادرش میگه «مامان ببین! صداشو مثل کلاه قرمزی کرده»!

ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *