سبز اندیشان امروز

آداب استخاره با قرآن

آداب استخاره

بسیار مى شه که آدم براى انجام کار مهمّى متحیّر و سرگردان مى شه و مطالعه درباره حولوحوش اون، رفع تحیّر از اون نمى کنه؛ با افراد آگاه مشورت مى کنه، ولى اونا هم نظرات مختلفى دارن، و اون بازم در کار خود سرگردان مى موند و اگه این سرگردانى ادامه یابد خسارت هاى سنگینى دامن گیر اون می شه. در این جور موارد، دستور استخاره داده شده که آدم طبق آداب ساده اى با خدا بزرگ – از راه قرآن مجید، یا تسبیح و مانند اون – مشورت کنه و از ذات پاکش هدایت و راهنمایى به چیزی که خیر و صلاح اونه، بطلبد؛ به یقین خدا هم اونو ـ طبق روایات صریحى که داریم ـ راهنمایى می کنه.

استخاره، نه فقط آدم رو از حال تحیّر و سرگردانى – که بدترین حالاته و مایه تلف شدن وقت و نیروى اونه – نجات مى بخشه، و اونو با اراده و تصمیم قوى و قدم هاى استوار به سوى مقصد به حرکت وا مى داره؛ بلکه واقعاً هم راهنما و کارساز به سوى خیراته و این حقیقتىه که در روایات اسلامى وارد شده، و ما خود بارها آزموده ایم که استخاره ها گوئى معجزه مى کنه.

گاه آدم براى کارى استخاره مى کنه و برابر اون، به سوى اون کار مى رود و ً نتیجه اى نمى گیرد؛ ولی بعد از ماه ها، یا سال ها، رمز عجیب اون استخاره رو درمى یابد. به هر حال، استخاره رو با پیشگویى نباید اشتباه گرفت؛ بلکه استخاره خیر و صلاح کار رو از راه درخواست از خدا، به آدم نشون مى دهد.

نکته:

دو چیز رو به هنگام استخاره نباید از یاد برد:

  1. استخاره منحصر به جایىه که مثبت یا منفى بودن کار بر آدم روشن نباشه، و با تفکّر و اندیشه، و حتّى با مشورت کردن با افراد خبره و صاحب نظر هم روشن نشه؛ این جا، جاى استخاره س وگرنه استخاره کردن، اشتباهه.

  2. از استخاره هاى مکرّر تو یه چیز باید دوری کرد (مگه این که فاصله قابل توجّهى بشه و یا این که شرایط عوض شه.) در استخاره هاى مکرّر، همون استخاره اونّل معتبره و بقیّه اعتبارى نداره.

    باید آدم بعد از استخاره – با شرایطى که در بالا گفته شد – دودلی نکنه و به دنبال اون به راه بیفته و از خدا خیر و صلاح خود رو بطلبد و بر ذات پاک اون توکّل کنه، و مطمئن باشه نتیجه می گیره.پ

معناى دیگه استخاره:

استخاره معناى دیگرى هم داره که در روایات اسلامى کراراً به اون اشاره شده و اون طلب خیر و خوشبختی از ذات پاک خداس.

یعنى به هنگام شروع تو یه کار ـ حتّى کارهاى روشنى که براى اون استخاره نکرده ـ آدم از خدا خیر و خوشبختی خود رو بخواد ( استخاره به معناى طلب خیره) و با گفتن جمله «أَسْتَخیرُاللّهَ بِرَحْمَتِهِ» (از رحمت الهى طلب خیر و خوشبختی مى کنم)، به اون کار اقدام کنه و مى تونه این مطلب رو به فارسى هم بگه. به هر حال، استخاره به این معنا طبق روایات اسلامى هم، بسیار به درد بخور و مؤثّره.

در روایتى از امام صادق(علیه السلام) مى خوانیم:

«مَا اسْتَخارَ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ عَبْدٌ مُؤْمِنٌ إِلاّ خارَ لَهُ؛ هیچ بنده با ایمانى از خدا طلب خیر نکرد، مگه اون که پروردگار خوشبختی اونو جفت و جور ساخت».(۱)

هم اینکه امیرمؤمنان(علیه السلام) به فرزندش امام حسن(علیه السلام) فرمود:

«وَأَکْثِرِ الاِْسْتِخارَهَ؛ بسیار از خدا طلب خیر نما».(۲)

در حدیثى از امام صادق(علیه السلام) اومده که فرمود:

در سجده آخر نماز شب، از خدا طلب خیر نما و صد و یه مرتبه بگو: «أَسْتَخِیرُاللّهَ بِرَحْمَتِهِ؛ از رحمت خدا طلب خیر و خوشبختی مى کنم».(۳)

هم اینکه در سجده آخر نافله صبح هم، استخاره به همین معنا وارد شده.(۴)

آداب استخاره:

در روایات اسلامى آداب خاص اى براى استخاره به معناى معروف اون، گفته شده؛ مانند وضو داشتن و رو به قبله بودن و حالت توجّه و رابطه قلبى با خدا داشتن و استغفار کردن به هنگام استخاره و مانند اون(۵) و این امور، مطلوب و شک نداشته باشینً مؤثّره.

۱. بحارالانوار، جلد ۸۸، صفحه ۲۲۴، حدیث ۴.

۲. نهج البلاغه، نامه ۳۱.

۳. فقیه، جلد ۱، صفحه ۵۶۲، حدیث ۱۵۵۲.

۴. همون مدرک، صفحه ۵۶۳، حدیث ۱۵۵۳.

۵. مراجعه شه به: جواهرالکلام، جلد ۱۲، صفحه ۱۶۱ و ۱۶۲.

استخاره واسه ازدواج جایزه؟

نظر مراجع درباره استخارهای اینترنتی ؟!

استخاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *