روایات تفسیری

روایات تفسیری

د.
در این فصل بر آنیم تا به طور خلاصه به گونه شناسی، دسته بندی و بررسی جایگاه احادیث انس بن مالک بپردازیم. البته لازم به ذکر است که بعد از جدا سازی احادیث انس بن مالک و بررسی و موضوع بندی تک تک احادیث او که نزدیک به 2500 حدیث است ، و جدولی با حجم بالای 100 صفحه به دست آمد که به همین خاطر بخش دسته بندی احادیث انس بن مالک از تحقیق حذف و نمودار آماری آن به بخش ملحقات اضافه شد.
همچنین به علت حجم بالای احادیث انس بن مالک در کتاب های معروف و مطرح مکتب خلفا، در این بخش به ذکر برخی از مهم ترین احادیث انس بن مالک در موضوعات مختلف پرداخته شده و علاقمندان به پیگیری احادیث بیشتر او می توانند به بخش ملحقات مراجعه نمایند.+
گونه شناسی احادیث انس بن مالک
احادیث انس بن مالک را می توان به سه بخش تقسیم نمود.
دسته اول این احادیث مشترک با احادیث سایر صحابه است: مثل بسیاری از احادیث فقهی، تفسیری و… . مثلا شان نزول آیه حجاب و یا ازدواج پیامبر با زینب بنت جحش که علاوه بر انس بن مالک عده ای از صحابه نیز آن را نقل نموده اند.
بخش دیگر احادیث انس بن مالک منحصرا ویژه او است و کسی غیر از او آن را نقل نکرده و یا به واسطه حدیث او نقل شده است. مثل:حدیث طیر
بخش سوم احادیث انس بن مالک به احادیثی اختصاص دارد که پیروان مکتب اهل بیت آنها را نقل نموده و در کتاب های خود آورده اند. مثل: فضایل اهل بیت (علیهم السلام) و … .
1. 3 جایگاه احادیث انس بن مالک در مکتب خلفا
همان طور که در ابتدا بیان شد احادیث انس بن مالک در میان پیروان مکتب خلفا از جایگاه بالایی برخوردار است. به طوری که در حوزه های مختلف حدیثی از آن استفاده می کنند. احادیث انس بن مالک در شش حوزه قابل بررسی است:
1. 1. 3 فقه
انس بن مالک در بسیاری از احکام فقهی دارای فتوا و نظر است. و بسیاری از روسای مذاهب فقهی مکتب خلفا از احادیث او برای فتواهای خود استفاده کرده اند.اما از آنجا که در این تحقیق قصد ما بررسی احادیث غیر فقهی انس بن مالک به ویژه احادیث وی در باب سیره پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) است لذا به ذکر نمونه هایی محدود اکتفا می کنیم؛ برای مثال نمونه هایی از موضوعات فقهی برداشت شده از احادیث انس بن مالک عبارتند از:
الف)جواز وضو با آبی که قبلا استفاده شده است.
ب)جواز مسح پا در وضو بجای شستن آن
ج)حکم عدم ذکر بسمله در ابتدای قرائت سوره حمد، با استناد به اینکه پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) ابوبکر و عمر هنگام نماز بسم الله را نمی خواندند.
د)جواز روزه در سفر
انس بن مالک:
” همانا روزه در سفر افضل از افطار کردن است.”
2. 1. 3 تفسیر
در باب روایات تفسیری نیز کتب تفسیری مکتب خلفا مملو از احادیث انس بن مالک است. مثلا:
سیوطی در الدرالمنثور که از مهم ترین تفاسیر اهل سنت به شمار می رود به روایات زیادی از انس بن مالک اشاره کرده است و یا ابن کثیر در تفسیر قرآن العظیم از روایات انس بن مالک استفاده نموده است. برخی از روایات تفسیری انس بن مالک نیز وجود دارد که حقیقت را نادیده گرفته و به گونه ای دیگر نشان داده است. مثل داستان نزول آیه حجاب و ارتباط آن با ازدواج پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آاله و سلم) با زینب بنت جهش.
اما در این بخش برای نمونه به برخی از این احادیث اشاره می کنیم:
1. “أخرج ابن مردویه عن أنس بن مالک قال قال رسول الله صلى الله علیه و سلم فی قول الله ﴿وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ ناضِرَهٌ إِلى‏ رَبِّها ناظِرَهٌ ﴾قال ینظرون إلى ربهم بلا کیفیه و لا حد محدود و لا صفه معلوم.”
از انس بن مالک در مورد آیه ﴿وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ ناضِرَهٌ إِلى‏ رَبِّها ناظِرَهٌ﴾ سوال شد. پاسخ داد:

Share