پنج سئوال هوشمندانه ای که باید در یک مصاحبه شغلی پرسید

وقتی تو یه مصاحبه شغلی حاضر میشین سئوالایی که شما از فرد مصاحبه گر می پرسین می تونه به اندازه پاسخایی که به سئوالای ایشون می دید مهم باشن. این سئوالا نشون دهنده اندازه اشتیاق شما واسه حضوری پر رنگ تر در سرنوشت آینده اون شرکت بوده و اینکه شما چه دیدی نسبت به آینده دارین رو بیان می کنن.

همه مصاحبه گره های شغلی به صورت عادی سئوالایی واسه پرسیدن داره ولی کسائی که تجربه بیشتری در مصاحبه با جویندگان کار دارن در بعضی موارد احساس می کنن اگه از فرد جویای کار سوال کنن سئوالی ازم دارین وقت خود رو هدر دادن.

شاید سوال کنین به چه دلیل؟ در خیلی از موارد افراد جویای کار اهمیت چندانی به پاسخی که در مورد سئوالشان دریافت می کنن نمی دن، عوضش اونا تلاش می کنن با پرسیدن سئوالای پیچیده خود رو بهتر نشون بدن. واسه اینجور آدمایی سئوالی که مطرح می کنن از پاسخش مهم تره.

در طرف دیگه یه کاندیدای باهوش و ایده آل موقعیت شغلی سئوالی رو می پرسد که واقعاً در برابرش جواب می خواد چون می خواد در تکامل بخشیدن شرکتی که قراره در اون مشغول به کار شه فعالانه حضور داشته باشه، اینجور فردی به شکلی سئوال می کنه که بتونه تصمیم بگیره واقعاً می خواد در اونجا کار کنه یا خیر.

در ادامه با سایت ما همراه باشین تا ۵ سئوال مهمی که باید تو یه مصاحبه شغلی پرسید رو یاد بگیرین.

سئوال اول: ازم توقع دارین در طول ۶۰ الی ۹۰ روز آینده چه نتیجه هایی داشته باشم؟

یه کاندیدای شغلی خوب می خواد خیلی سریع در پیشرفت مجموعه سهیم شه و دوست نداره چندین هفته از زمانش رو صرف شناختن سازمانی که در اون مشغول به کار شده و درک اهدافش بکنه، اینجور فردی از راه نرسیده می خواد باعث ایجاد روند و تغییراتی مثبت شه. علاوه بر اینا هدف اینه که درک کنه استخدام کننده تکامل و پیشرفت رو در چه می بینه تا بتونه اهداف و انتظارات رو شناسایی کنه.

سئوال دوم: بهترین کارمندان شما چه صفاتی رو دارن؟

یه کاندیدای شغلی خوب ً تمایل داره مدت طولانی تو یه جا مونده و در طول اون مدت هم رضایت کارفرما رو جلب کنه. هر سازمان و شرکتی نسبت به دیگری فرق داره پس واسه بدل شدن به یه کارمند موفق و نمونه در هر شرکتی شاخصای متفاوتی هست.

تو یه شرکت عامل موفقیت به عنوان یه کارمند حضور در ساعتای بیشتری بر سر کاره در شرکت دیگه انعطاف پذیری و داشتن خلاقیت، یه شرکت ممکنه به جای اینکه بخواد مشتریان خود رو در دراز مدت حفظ کنه تمایلش بر این باشه که مشتریائی جدید رو در بازارهایی جدید جذب کنه و موارد بسیار دیگری مثل این. هر پاسخی به سئوال مورد بحث داده شه واسه فرد جویای کار مهمه اونم به دو دلیل، ۱) ایشون می خواد بدونه توان هماهنگ شدن با مجموعه رو داره؟ ۲) اگه این توان رو در خودش می بینه پس شک نداشته باشینً می خواد جز بهترینای حاضر در اون مجموعه باشه.

سئوال سوم: یه یا دو مورد از مواردی که می تونن واقعاً واسه شرکت نتیجه بخش باشن چه هستن؟

کارمندان در اصل یه نوع سرمایه گذاری هستن، و هر کارمند در ازای حقوقی که دریافت می کنه باید بازدهی مثبتی داشته باشه. در هر شغلی بعضی از فعالیتا تفاوتای خیلی بیشتری نسبت به بقیه موارد ایجاد می کنن. افراد حاضر در بخش منابع انسانی همیشه تمایل دارن تا خلاای شغلی موجود رو هر چی سریعتر پر کنن ولی واسه اونا پیدا کردن فرد مناسب واسه هر شغل اهمیت بیشتری داره چون اینجور فردی هزینه آموزش کمتری داره، با محیط سریعتر موافق شده و بازدهی بیشتری رو ارائه انجام میده و در نتیجه دلیل بالا رفتن بهره وری کلی می شه.

به عنوان فردی که مورد مصاحبه قرار میگیره به یقین لازمه بخواین بدونین چه مواردی می تونن تغییر جدی تو یه شرکت به وجود بیارن و اونو به موفقیت برسانند، چون شما می خواید بخشی از این موفقیت باشین و اگه مجموعه موفق باشه تضمینی میشه بر موفقیت شما در سطوح جور واجور.

سئوال چهارم: کارمندان در وقتای آزاد خود به چه کارایی می پردازن؟

فرهنگ یه شرکت یا سازمان همیشه از موضوعات مورد بحث س. و همیشه واسه هر استخدام کننده ای شاخصهایی اصلی وجود دارن، بیشتر اونا می گن یه کارمند خوب و راضی کسیه که کاری رو که انجام میده دوست داشته باشه و در کنار اون از مصاحبت با آدمایی که همکاران ایشون حساب می شن راضی بوده و لذت ببره.

یه فرد جویای کار مناسب با این سئوال نشون میده که می تونه با فرهنگ شغلی محل کار آینده اش رابطه برقرار کرده و بخشی از اون شه یا خیر، اگه شما با اون فرهنگ نتونین کنار بیاد هیچوقت از شغل خود راضی نبوده و بازدهی مناسبی دارین.

سئوال پنجم: چیجوری از پس چالشا بر خواهید اومد و چه راه حلایی دارین؟

هر تجارت و کار و کاسبی ای با چالشایی جدی روبرو شدن، همیشه ممکنه رقبایی سر سخت و بهتر وارد بازار شن، تغییرات تکنولوژیک بر روند خدماتی که تا کنون ارائه میشده اثر بزاره، شاخصهای اقتصادی دچار تغییر گردند و… و با احتمال خیلی کم میشه یه کار و کاسبی کوچیک رو پیدا کرد که بتونه حریمی از امنیت دائمی رو تجربه کنه.

پس پس هر فردی که در جایی می خواد مشغول به کار شه تلاش می کنه پا در جای محکمی بزاره ایشون ضمن اینکه می خواد مجموعه محل کارش رو به جلو حرکت کرده و روند رشدش مثبت باشه ً تمایلش بر اینه که اگه روزی لازم شد از اون مجموعه بره بر مبنای تصمیم خودش باشه نه به خاطر این که کارفرما دچار رقابت شده و راه حل رو در خواستن عذر کارمندان می بینه.

بذارین این مثال رو بزنیم، فرض کنیم من واسه یه موقعیت شغلی تو یه فروشگاه موتور سیکلت مصاحبه میشم و در کمتر از یه کیلومتری فروشگاه فعلی فروشگاه دیگری با امکانات بهتر و بیشتر در حال باز شدنه، لازمه من از کارفرمای خودم سوال کنم و بدونم به برنامه یی واسه مواجه با اینجور رقابت بزرگی داره یا خیر؟

یه کاندیدای مناسب کار فقط تمایل نداره افکار فرد مصاحبه گر رو بدونه بلکه تمایل داره از برنامه های آینده محل کارش باخبر شه و اینکه اونا برنامه ای واسه باقی موندن و رشد و پیشرفت دارن یا خیر و ایشون می تونه در این برنامه ها شریک شه یا اینجور توانی رو نداره.

سئوالای یاد شده می تونن شما رو تو ذهن مصاحبه گر به صورت فردی که واقعاً هدفمنده و تمایل داره جدی کار کنه نشون بدن و شما نشون می دید که آینده محل کار خود رو آینده خود می بینین. شما چه تجربه ای از مصاحبه های شغلی دارین؟ در ادامه اونا رو با ما در میان بذارین.