منابع مقاله درباره 
اثرات زیست محیطی

منابع مقاله درباره اثرات زیست محیطی

تولید برق آن 1000MWe میباشد. این نیروگاه از نوع PWR (رآکتور با آب تحت فشار) و از نوع روسی VVER است . نیروگاه اتمی بوشهر در نزدیکی شهرستان بوشهر و در سواحل خلیج فارس واقع شده است . طراحی و ساخت نیروگاه بوشهر انرژی هسته ای از آغاز تا مرحله نهایی مطابق با مقررات ایمنی هسته ای ایران ، استانداردهای فدراسیون روسیه ، و الزامات آژانس بین المللی انرژی اتمی است . با اتصال برق تولیدی این نیروگاه به برق سراسری کشور وارد مرحله ای دیگر شده ایم و آن دستیابی به ایمنی هسته ای است .
در حال حاضر در سراسر دنیا ایمنی نیروگاه های هسته ای بر پایه «دفاع در عمق» بنا نهاده می شود. چنین دیدگاهی طراحان را بر آن وا می دارد تا سلسله ای  از حایل های فیزیکی را به صورت پشت سر هم در مسیر انتشار مواد رادیو اکتیو به محیط مدنظر قرار دهند . وجود چند لایه حایل فیزیکی از آثار سوء مواد رادیو اکتیو به پرسنل بهره بردار، محیط پیرامون نیروگاه و مردمی که در اطراف نیروگاه زندگی می کنند، جلوگیری می نماید . این حایل ها به ترتیب عبارتند از: شبکه سرامیکی قرص های سوخت، غلاف میله های سوخت، تجهیزات مدار اول، کره فولادی و در نهایت کره بتونی. لازم به ذکر است که بیش از 98% محصولات شکافت (مواد رادیواکتیو) در داخل شبکه سرامیکی قرص های سوخت محبوس می گردند.
تأثیر فعالیت نیروگاه های هسته ای بر محیط مجاور آن و احتمال انتشار مواد پرتوزا یکی از مهم ترین دغدغه های جوامع بشری است . زیرا وقتی یک نیروگاه هسته ای کار می کند ممکن است اندکی از هسته های پرتوزا در محیط رها شوند . اگر چه در زمان طراحی نیروگاه های سوخت هسته ای محاسبات ایمنی نیروگاه ها به لحاظ حوادث احتمالی درونی ، بیرونی ، حوادث طبیعی نادر و اثرات متقابل محیطی برای حداکثر پدیده های تلفیقی محتمل انجام می شود و در طراحی و ساخت نیروگاه ها هم لحاظ می گردند ، ولی بر اساس مقررات زیست محیطی لازم است که در زمان بهره برداری از نیروگاه های سوخت هسته ای ، نیز مورد ارزیابی قرار گیرند . در بعضی از تأسیسات هسته ای ، مقادیر عظیم سوخت هسته ای یا انرژی تولید شده ، تحت شرایط خاصی ممکن است منجر به انتشار گسترده و غیر قابل کنترل مواد رادیواکتیو گردد و خطر قرارگیری افراد در معرض تشعشع شدید را ایجاد نماید .
ارزیابی تابش اشعه به افراد در فواصل متعدد از راکتورهای هسته ای همیشه موضوع بسیار مهمی بوده است . رایج ترین پرسش ها در خصوص ایمنی نیروگاه های هسته ای در مورد حوادث می باشد . این که آیا حادثه منجر به تابش شدید به افراد خواهد شد ؟ آیا تابش ها زیر حدود پذیرفته شده بین المللی هستند ؟
شناسنامه یک نیروگاه اتمی سه مولفه‌ دارد که عبارتند از: گزارش ایمنی نیروگاه که بسیار مفصل است ، گزارش زیست محیطی و آنالیز ایمنی به روش احتمالی . حوادث و وضعیت های اضطراری هسته ای و رادیولوژیکی ، نه تنها بر تأسیساتی که در آن رخ می دهند ، بلکه بر محیط مجاور خود نیز اثرات مخربی دارند . در شرایط خاصی ، رادیواکتیویته ممکن است از طریق آب یا هوا ، به نواحی دورتر از تأسیسات هسته ای محل وقوع حادثه انتقال یابد و حتی امکان دارد باعث آلودگی مناطق دور دست از جمله آلودگی قلمرو سایر دول گردد . حادثه ناشی از منابع تشعشع زا ممکن است منتهی به از دست دادن کنترل متعارف بر منبع گردد و منجر به قرار گیری افراد و محیط زیست در معرض اشعه شود . پیامدهای تشعشع هسته ای ممکن است جزئی باشند همانند حادثه 1987 گویانا و یا ممکن است بسیار شدید و مستلزم واکنش اضطراری باشد .
نیروگاه اتمی بوشهر مانند سایر نیروگاه‌های اتمی در دنیا، میزان بسیار اندکی پسمان رادیواکتیو را بشکل کنترل شده، در زمان کار به محیط رها خواهد نمود . از آنجا که احداث و بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر دارای اثراتی مثبت و منفی ، کوتاه مدت و بلند مدت و مستقیم و غیر مستقیم بر محیط زیست منطقه و کل کشور خواهد بود ، لذا این تحقیق به منظور ارزیابی و بررسی ، پیش بینی و تفسیر این اثرات احتمالی بر محیط زیست اقلیم جنوب و خلیج فارس ، بهداشت عمومی و سلامت اکوسیستم صورت گرفته و ضمن آن اثرات سوء اجتناب ناپذیر شناسایی شده و همچنین به بررسی تناسب پروژه با محیط زیست اقدام شده است . اثرات زیست محیطی احداث و فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر در این منطقه بسیار حائز اهمیت است . ارزیابی اثرات زیست محیطی نیروگاه اتمی بوشهر بدین منظور انجام می شود که در اجرای آن ، مسائل محیط زیست نیز به عنوان یکی از عوامل در تصمیم گیری ها مورد توجه قرار گیرد . بررسی اثرات زیست محیطی تولید برق هسته ای و جلوگیری از تولید آلاینده های گازی معدنی یا رادیواکتیو می تواند گام موثری در رفع نگرانی های جامعه جهانی پیرامون استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای باشد. الکتریسیته تولیدی با انرژی هسته ای تنها زمانی به کار بشر امروز می آید که تخریب های زیست محیطی این فرایند تولید و بازفرآوری مواد آن در کمترین سطح ممکن باشد.
1 – 2 اهمیت و ضرورت انجام تحقیق
با توجه به این که توسعه و پیشرفت در انرژی هسته ای در دست یابی به رشد اقتصادی و اقتدار جهانی تأثیر بسزایی خواهد داشت ، توسعه نیروگاهی همواره یکی از مهم ترین دغدغه های کشورهای در حال توسعه بوده است . امروزه دستیابی به زوایای مختلف علوم و تکنولوژی هسته ای مسالمت آمیز ، و ایجاد زمینه های کاربردی آن ، می تواند به عنوان یک شاخص پیشرفت و پایداری سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی برای هر کشوری به شمار آید . همچنین می تواند نمایانگر سطح دانش و توان بالای دانشمندان آن جامعه باشد . در ایران سابقه فعالیت های هسته ای به بیش از 40 سال می رسد . امروزه ، تجربه مشکلات زیست محیطی تنها به کشورهای توسعه یافته محدود نمی شود بلکه اکثر کشورهای جهان ( از جمله ایران ) را نیز در بر می گیرد ( کاستلز ، 1384 : 148 ) . اگر چه در اصل پنجاهم قانون اساسی تصریح شده که « در جمهوری اسلامی ایران ، حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعدی باید در آن حیات ر به رشدی داشته باشند ، وظیفه عمومی تلقی می گردد . از این رو ، فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ، ممنوع است » با این وجود آلودگی هوای شهرهای صنعتی ایران ، آتش گرفتن جنگل ها و سرازیر شدن شیرابه زباله ها و پساب فاضلاب های صنعتی به داخل رودخانه ها و غیره از جمله مشکلات زیست محیطی هستند که از چشم هیچ انسان متفکری پنهان نیستند .

افزایش روز افزون مصرف سوخت های فسیلی طی دو دهه اخیر و ایجاد انواع آلاینده های خطرناک و سمی ، و انتشار آن در محیط زیست انسان ، نگرانی های جدی و مهمی برای بشر در حال و آینده به دنبال دارد . بدیهی است که این روند به دلیل اثرات مخرب و مرگبار آن در آینده تداوم چندانی نخواهد داشت . از این رو به جهت افزایش خطرات و نگرانی های تدریجی در مورد اثرات مخرب انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از کاربرد فزاینده ی انرژی فسیلی ، واضح است که انرژی هسته ای به عنوان یکی از رهیافت های زیست محیطی برای مقابله با افزایش دمای کره زمین و کاهش آلودگی محیط زیست یاد می شود . همچنان که آمار نشان می دهد ، در حال حاضر نیروگاه های هسته ای جهان با ظرفیت نصب شده فعلی توانسته اند از سالانه از انتشار هشت درصد از گازهای دی اکسید کربن در فضا جلوگیری کنند . در این راستا چنانچه ظرفیت های در دست بهره برداری فعلی برق کل نیروگاه های هسته ای ، ازطریق نیروگاه های سوخت فسیلی تأمین می شد ، سالانه بالغ بر 1800 میلیون تن دی اکسید کربن ، چندین میلیون تن گازهای خطرناک دی اکسید گوگرد و نیتروژن ، حدود 70 میلیون تن خاکستر ، و معادل 90 هزار تن فلزات سنگین در فضا و محیط زیست انتشار می شد که مضرات آن غیر قابل انکار است . لذا در صورت رفع موانع و مسایل سیاسی مربوط به گسترش انرژی هسته ای در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه و جهان سوم ، این انرژی در دهه های آینده نقش مهمی در کاهش آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای ایفا خواهد نمود . هر چند دیدگاههای منفی نیز نسبت به تولید برق از انرژی هسته ای وجود دارد که ممکن است در ارتباط با مسایل سیاسی و یا احتمالات بروز فاجعه های زیست محیطی باشد. بنابراین شرایط لازم برای حفاظت مردم ، نسل های آینده و محیط زیست در برابر اثرات زیان آور پرتوها از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
احتمال اندکی وجود دارد که نیروگاه های هسته ای ، دچار شکست فاجعه باری شوند اما بعضی متخصصان به تجربه شکست نیروگاه های هسته ای اشاره می کنند که می تواند مخاطرات وسیعی را به وجود آورد . وقوع بدترین فاجعه قابل تصور در نیروگاه هسته ای پیامدهای بسیاری را به دنبال دارد ، زیرا پیامدهایی که به سلامت افراد وارد می شود ، دامنه ای وسیع و دراز مدت دارد ( نظیر چرنوبیل ، فوکوشیما) . پیامدهای حاصل از وقوع خرابی در سیستم نیروگاه های هسته ای را ناخواسته مردم تحمل می کنند .
موضوع ضرورت اجرا و نیاز به احداث طرحهای نیروگاهی در بطن اهداف اینگونه طرح ها نهفته است بدین معنی که اصولاً اهداف طرحها در جهت پاسخ به نیازهای موجود می باشد . حصول اطمینان از استفاده ایمن از انرژی هسته ای با در نظر گرفتن دو اصل حداکثر ایمنی معقول قابل دستیابی و حداکثر پرتو گیری معقول قابل دستیابی ، در راستای حصول اطمینان از ایمنی و سلامت مردم . هدف از ارائه این بخش در ارزیابی ، آگاه نمودن مخاطبین گزارش ارزیابی ، به اهمیت طرح می باشد . به عبارتی اجرای هر طرح با بروز یکسری اثرات مثبت و منفی در محیط زیست همراه می باشد ، لیکن اجرای برخی از طرح ها با ابعاد وسیعی از اثرات و پیامدهای منفی زیست محیطی همراه می باشد که پذیرش آنها در محیط بدون آگاهی از ضرورت اجرای آن به هیچوجه مقبول نمی باشد و یا برعکس ممکن است مسئولین و تصمیم گیرندگان با آگاهی کافی از ضرورت اجرای طرح ، به این نتیجه برسند که اجرای این طرح با این ابعاد تخریب یا آلودگی توجیهی نداشته وضرورت دارد مجریان طرح برای مقبولیت آن، گزینه های دیگری را مد نظر قرار دهند . از این رو می توان ضرورت ارائه پژوهش حاضر را در قالب زیر طبقه بندی کرد :
اهمیت محیط زیست چه در ابعاد محلی ، منطقه ای یا ملی و چه در بعد بین المللی ضرورت توجه علمی به عوامل مختلف به ویژه نقش عوامل انسانی در تخریب محیط زیست را به همراه داشته است . با افزایش نگرانی ها در خصوص تغییر اقلیم ، درک مناسب از انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از نیروگاه های مختلف تولید برق با دیدگاه محیط زیستی ضروری است .
متأسفانه در ایران با وجود مشکلات زیست محیطی فراوان کمتر به این موضوع پرداخته شده است . ضرورت این پژوهش در آن است که به پر کردن شکافی می پردازد که در معرفت ما به طور اعم در رابطه با مسأله مربوط به اثرات زیست محیطی نیروگاه ها وجود دارد و به طور اخص به شناخت نیروگاه اتمی بوشهر و اثرات زیست محیطی آن می پردازد . فقدان ارائه چارچوب تئوریک منسجم و مدل طراحی شده با در نظر گرفتن جنبه های حقوقی محیط زیست در مطالعات پیشین در کشور ایران وجود دارد . بررسی ها نشان می دهد که در ایران چندان به حوزه حقوقی زیست محیطی نیروگاه اتمی بوشهر پرداخته نشده است . بنابراین ، ضرورت انجام پژوهش هایی در ارتباط با محیط زیست از دیدگاه قانونی و حقوقی ، که هدف اصلی این پژوهش تلقی می گردد از اهیمت به سزایی برخوردار است .
توجه وِیژه به مسائل زیست محیطی که یکی از ابعاد توسعه پایدار است از مهم ترین اهداف سند چشم انداز ایران است . هدف اصلی کاربرد ایمن مواد و تکنولوژی هسته ای رفع خطرات و یا تقلیل آنها به حداقل ممکن می باشد . از همان ابتدا کاربرد ایمن انرژی و تکنولوژی هسته ای دغدغه فکری دولت ها ، محافل بین المللی و اشخاص بوده است . در این راستا هم دولت ، نهادهای بین المللی و شهروندان وظایفی دارند که باید به نحو مطلوب انجام شود . دولت جمهوری اسلامی ایران با وضع و به اجرا درآوردن قوانین ملی جهت تأمین و تضمین ایمنی تأسیسات و مواد هسته ای و رادیواکتیو و حفاظت افراد و محیط زیست در برابر تشعشعات هسته ای و رادیواکتیو تا حدود زیادی در این مسیر در بعد ملی گام برداشته است . نهادهای تخصصی بین المللی نیز به سهم خود با تدوین قواعد و مقررات بین المللی به استقرار ایمنی جهانی بر فعالیت های هسته ای و کاهش چالش های آن کمک نموده اند . آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره از کشورها خواسته است در جهت ارتقای استانداردهای ایمنی در تاسیسات اتمی خود تلاش کنند و معیارهای لازم باید در سراسر جهان اعمال شود. بعد دیگر قضیه شهروندان و مردم و ذی نفعان هستند که بدون توجه به آنان هر گونه برنامه ریزی ، مستقل از شناخت وضعیت زیست محیطی آنان ، می تواند با مشکلاتی مواجه باشد . با شناخت زمینه های مختلف و آموزش های لازم برای آنان می توان برنامه ها و راهکارهایی بهتر در راستای مسائل زیست محیطی شهر بوشهر طراحی کرد . و راهکارهای عملی در اختیار سازمان های و نهادهای در ارتباط با مسأله ، جهت بهبود وضعیت زیست محیطی شهروندان ارائه کرد .
یکی از نقاط قوت ارزیابی تأثیرات زیست محیطی توانایی آن در برآورده کردن نیازهای خاص از هر وضعیت توسعه است . تأمین بینش و درک مورد نیاز در مورد حفاظت زیست محیطی و کاهش مشکلات بلند مدت زیست محیطی که ناشی از تصمیمات توسعه ای است . همچنین ، پروژه های توسعه ممکن است نه فقط تأثیرات زیست محیطی داشته باشند ، بلکه همچنین ممکن است دارای تأثیرات اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی باشند .
تجزیه و تحلیل پیامدهای زیست محیطی به عنوان یک تدبیر ملی برای فعالیت هایی که احتمالاً اثرات منفی بر محیط زیست می گذارند . همچنین ، دولت ها باید نسبت به فعالیت هایی که احتمال اثرات نامطلوب فرامرزی از طریق آبها بر محیط زیست می رود ، ارزیابی پیامدهای زیست محیطی در زمینه فرامرزی را اجرا نمایند .
ضروری به نظر می رسد برای مقابله با حوادث غیر مترقبه ناشی از پدیده های مختلف و جدید چون تغییر اقلیم که اثرات ویژه خود را در قالب طوفان ها ، گرم شدن آب دریا ، سونامی و غیره احتمال بروز در منطقه می دهد با همکاری بین المللی و عزم ملی ابتکاراتی اندیشیده شود .

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

1 – 3 اهداف تحقیق
ارزیابی زیست محیطی پروسه ای تحلیلی است که بطور سیستماتیک عواقب احتمالی محیطی اجرایی پروژه ها، سیاست ها و برنامه ها را پیش بینی می کند. مهم ترین هدف ارزیابی اثرات محیط زیستی ایجاد شرایط و زمینه مناسب برای جلب توجه دولت ها ، افراد و تشکل ها به مسائل محیط زیستی در تمام مراحل مهم تصمیم گیری فعالیت های توسعه ای است . بنابراین تمام پروژه های توسعه ای در مقابل یک پاسخ رد یا تأیید قرار می گیرند . ارزیابی اثرات زیست محیطی بدین منظور انجام می شود که در اجرای پروژه ها ، مسائل محیط زیست نیز به عنوان یکی از عوامل در تصمیم گیری ها مورد توجه قرار گیرد . با توجه به سیاست های کلان دولت در زمینه توسعه بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر از یک سو و اثر گذاری طرح بر محیط زیست منطقه از سوی دیگر ، انجام ارزیابی آثار زیست محیطی نیروگاه اتمی بوشهر از اهداف اصلی این تحقیق است . همچنین می تواند دارای اهداف زیر باشد :
اهداف کلی :
تعیین ماهیت ، تعریف و شناسایی آثار فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر در محیط زیست و تفسیر اثرات مهم

مشخص کردن ترتیبات انجام شده برای بهره برداری ایمن از نیروگاه اتمی بوشهر به منظور کنترل انحراف های جدی که می تواند منجر به تصادف های عمده گردد و نیز روش های اضطراری کنترل سایت
تعیین نوع ، احتمال نسبی و پیامدهای کلی تصادف های مهم
ارزیابی زیست محیطی تأثیرات حاصل از بهره برداری نیروگاه با توجه به دامنه و شدت تأثیرات و ارائه راه کارهای مناسب به منظور کنترل و کاهش اثرات سوء آنها در مواجه با عناصر محیطی .
شناسایی کامل

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *