سئو و بازاریابی سئو هوشمندانه تر با ترندهای ۲۰۱۹

لطفا به این مطلب رای بدین

[رای ها: ۲۴ امتیاز: ۴٫۷]

سئو با ترندهای 2019

تکنیکای جدید سئو که باید واسه بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ بهتر بدونین:

بازاریابی سئو چیه؟ قوانین بازی بیشتر تغییر می کنن و رسیدن به مقام اول در جستجو یا SERP دیگه هدف پایانی نیس. همراه با تکامل موتورهای جستجو ، فرصتای جدیدی واسه افزایش ترافیک جستجو بوجود میان که حتما با جستجوی ارگانیک در رابطه نیستن.

ترندا یا روندهای مورد هدف در بازاریابی سئو مانند محبوبیت اسنیپتا، محتوای چشمی و جستجو صوتی بیشتر یافته های بهتری رو در مقایسه با دقیق شدن و فوکوس کردن بر رتبه بندی ارائه میدن. پس، مهمه که به چگونگی ترکیب ترندای برقرار (برپا) و رو به رشد واسه ایجاد یه روش هدف دار واقعاً موثر واسه سئوی سایت و در سال ۲۰۱۹ فکر کنین.

در کنار به کار گیری روشای سنتی تر که بازم موثر هستن، روندها و تاکتیکای سئو که در این پست معرفی میکنیم، می تونه به طور زیادی روش SEO یا رو تغییر بدن. در این مقاله، ما ۱۰ روند یا ترن در جهانِ ترافیک ارگانیک رو بررسی می کنیم که باید در لیست همه سئوکار ها قرار گیرند، با ویرلن همراه باشین:

 

واسه پیش افتادن در رقابت سئو این بایدها رو بررسی کنین!

# ۱ (mobile-first index) سئوی سایت با اولویت نمایش در زیرو رو کردن و گشتن های موبایل

همونطور که می دونین حدود یه سوم افراد بین ۱۸ تا ۴۹ ساله از گوشیای هوشمند واسه خریدهای آنلاین استفاده می کنن و ۵۷ درصد از کل ترافیک اینترنت از راه دستگاه های گوشی موبایل صورت می گیرن.

با طراحی سایت تون واسه دستگاه های گوشی موبایل می تونین به اندازه  تبدیلی حدود ۱٫۵ برابر بیشتر دست پیدا کنین. از طرفی، محبوبیت پایدار خریدهای اینترنتی نشون میده که تعداد کاربرانی که با به کار گیری گوشی موبایل مبادرت به خرید می کنن، در حال زیاد شدنه.

پس، اگه می خواین سایت تون در  جستجوهای دستگاه های موبایل نشون داده شه، ریسپانسیو بودن چیزی لازمه.

قانون اصلی برابری واسه موبایلا، سادگی و سرعته. یه سایت باید خیلی سریعً بارگیری شده و تعداد کمتری از گزینه های خرید رو پیشنهاد دهد (نه ۵۰ یا ۱۰۰تا، بلکه ۱۰-۲۰ گزینه).

هم اینکه، سایت باید واسه استفاده مناسب و راحت باشه: متن باید بدون نیاز به زوم کردن خونده شه و هایپرلینک ها باید واسه تپ کردن (به جای کلیک کردن) راحت باشن.

 

 

# ۲ قرارداد HTTPS ایمن

از سال ۲۰۱۷، صاحبان سایت به طور فعال قرارداد سایتای خود رو از HTTP به HTTPS تغییر دادن که همین روند بازم هم ادامه داره.

الان داشتن قرارداد HTTPS روی سایت تون خیلی با اهمیته. به طور خلاصه، سایتایی که بر قرارداد HTTP کار می کنن امروزه نا مطمئن و ناامن شناخته می شن و در یافته های جستجو افت کردن.

الان گوگل کروم همه وبسایتایی رو که HTTPS نیستن به عنوان ناامن علامت گذاری می کنه، جدا از این که از شما خواسته شده که هرگونه اطلاعات خصوصی خود رو در اون صفحه وارد کنین یا نه.

 

HTTPS به شما چه میده؟

قرارداد HTTPS سایت رو واسه بازدیدکنندگان امن می کنه. مسئله  مربوط به حفاظت از اطلاعاتیه که کاربر به سایت منتقل می کنه.

بیشتر این اطلاعات شخصی هستن. مثل کارت پرداخت، نشانی و چیزای دیگه ای به جز اینا، اما داده های “بی گناه” دیگری هم وجود دارن که به هر حال بهتر از دید بقیه افراد در امان باشه.

 

این چه معنایی می تونه داشته باشه؟

مثلا اگه شما از سایتی بازدید کنین که از یه اتصال امن استفاده نمی کنه ، تموم اطلاعاتی که شما در قسمت جستجوی اون سایت وارد می کنین می تونه واسه افراد سوم در دسترس قرار گیرند.

یا در مثالی دیگه ، سایتایی که شامل فرمایی واسه نشانی ایمیل هستن، مشکلات به خصوصی رو ایجاد می کنن. اگه روی سایت هشداری ندین که این سایت ناامنه، حتی متوجه نمی شید که ممکنه ایمیل شما در دست آدمایی ناجور قرار گیرد.

پس، واسه جلوگیری از اینجور شرایطی، کروم می خواد دسترسی به تموم وب سایتهای HTTP رو به دلایل امنیتی محدود کنه.

پس، اگه شما هر گونه داده ای روی سایت خود دارین، مطمئن شید که سایت شما به HTTPS ترجمه شده.

 

سایتایی که از HTTP استفاده می کنن:

 • بوسیله مرورگرها برچسب ناامن می خورن. بدون توجه به اینکه فرمی در سایت هست یا خیر.
 • در صفحه یافته های جستجو افت پیدا می کنه، چون گوگل نمی خواد کاربران رو به صفحاتی ناامن بفرسته.
 • بوسیله کاربران به عنوان مشکوک و بی اعتماد شناخته می شن.
 • هیچ مزیتی نسبت به سایتهای HTTPS نداره.

به چه دلیل شما باید سایتتون رو به HTTPS پیشرفت بدید:

 1. مجانیه.احتیاجی به به کار گیری گواهینامه های پولی نیس. گزینه های هم وجود دارن.
 2. HTTPS آینده سایت هاست. تقریبا هیچ سایتی الان فقط در HTML اجرا نمی شن و به زودی سایتای HTTP کهنه و بی اعتبار می شن.
 3. این مسئله موقعیت شما رو در SERPs زیاد می کنه. موقع تغییر به HTTPS، رتبه بندی سایت بهبود پیدا میکنه. این تغییرات در رتبه بندی واسه سایتای بزرگ و قدیمی بیشتر دیده می شه؛ سایتای جدید ممکنه اینجور فرق زیادی رو مشاهده نکنن.

صفحات با HTTPS بوسیله مرورگرها به صورت امن نشون داده می شن و خیال راحت بیشتری به کاربران میدن.

اگه به فکر این هستین که تا چه مدت زمان دارین تا یه سایت رو به HTTPS ترجمه کنین، اینجا یه اشاره کوچیکی شده:

 • اگه چیزی رو به فروش می رسونین و مشتریان باید اطلاعات مربوط به کارت بانکی و دیگه اطلاعات شخصی خود رو وارد کنن – همین الان دست به کار شین!

 

 • اگه آدرسهای ایمیل رو جمع آوری کرده یا یه بخش جستجو در سایت خود دارین، در اسرع وقت دست به کار شین.

 

 • اگه این یه وبلاگ یا یه سایت کار و کاسبی دارین که در اون هیچ بخش ورودی اطلاعات واسه بازدیدکنندگان وجود نداره – شما می تونین بعدا دست به کار شین (اما هنوزم پیشنهاد می کنیم انجامش بدید!).

 

# ۳ سئو واسه جستجوی صوتی

واسه بعضی، جستجوی صوتی هنوز یه کنجکاوی ساده س!. اما الان به طور مرتب بوسیله بیشتر از ۵۰ درصد از نوجوانان و حدود ۴۰ درصد بزرگسالان استفاده میشن. و این جستجوها حدود یه پنجم از تموم درخواستها رو تشکیل میدن.

تعداد درخواستای صوتی هم در حال افزایش هستن. به طور کامل این احتمال هست که فردا، مخاطبان مورد نظرتون از جستجوی صوتی استفاده کنن، که به این معنیه که شما باید به فکر بهینه سازی سایت خود باشین.

 

واسه انجام این کار، شما باید هسته معنایی محتوای خود رو با عباراتی که از نظر لفظی و بیانی طبیعی تر و معمولتر باشن گسترش بدید. تحقیقات نشون دادن که در ۲۷٪ موارد ادما از سؤالاتی مثل کجا، کی، چیجوری و چیزای دیگه ای به جز اینا واسه سوال پرسیدن، استفاده می کنن.

اگه هیچ سندی در سایت شما وجود نداشته باشه که بتونه به این سؤالات جواب دهد، پس هرچه زودترآنها رو بنویسین (می تونین یه منبع یا پرسشای رایج رو مطرح کنین).

 

متن این صفحات باید تاجایی که ممکنه به اون چیزی که افراد عادی می گن یا می پرسن، نزدیک باشه: « پاور بانک چیه»، «از کجا میشه یه اسکیت بورد تو تهران خرید»، «چیجوری ظرف نیم ساعت یه پای درست کنیم » و چیزای دیگه ای به جز اینا.

 

# ۴٫ نظارت بر رسانه ها

مسئله جدیدی نیس که خیلی از کاربران براساس بازخوردها و هویت کلی برند در اینترنت، اراده کردن می کنن. پس، تصویر شرکت (یا سایت یا خدمات) باید مرتب و جذاب باشه. هر بازخورد منفی می تونه خروج مشتریان رو بهمراه داشته باشه، در حالی که و بازخورد مثبت می تونه به افزایش اندازه تبدیل کمک کنه.

در سال ۲۰۱۸ لازمه که فضای اطلاعاتی رو در تحتِ کنترل داشته باشین . بهترین راه واسه اینکار انتشار در سایتای خبری پربازدید و معتبره.

هم اینکه شما می تونین از خدمات Google Alerts یا Mention کمک بگیرین و هر وقتی که نام شرکت شما در هر نشریه ای ذکر شد، اطلاعیه دریافت کنین.

اعلانا هم اینکه به شما کمک می کنن تا به سرعت عکس العمل نشون داده و دیدگاه های منفی رو خط بزنین.

بظور کلی نظارت بر رسانه ها یکی از قوی ترین وسایل است که ۵۰ درصد از کارآفرینان ازش استفاده نمی کنن! شما در میان اونا هستین؟

این سرویس به منبع ایده های جدید و کمک به افزایش ترافیک، بهبود  اعتبار شرکت یا برندتون، جذب صدها مشتری جدید و دو برابر کردن درآمد شما، تبدیل می شه.

با به کار گیری Google Alerts یا Mention، شما اطلاعات زیادی رو مستقیما در صندوق پستی خود در موضوعات زیر دریافت می کنین:

 • اخبار دور صنعت شما
 • رفتار رقبا
 • محتواهای باحال جدید
 • آدمایی که بدون اجازه شما از محتواتون استفاده می کنن و اون رو به نام خود ثبت می کنن.

با به کار گیری این وسیله ها، انتخاب روش هدف دار مناسب واسه ی شما، ساده تر هستش.

 

# ۵ چت باتا واسه کم شدن اندازه پرش bounce rate

Chatbots از سال ۲۰۱۷ به موضوعی داغ تبدیل شد و حالا واسه هر کار و کاسبی آنلاینی خوبه. مخصوصا وقتی که واسه جواب دادن به سوالات مشتری بی طرف، استفاده شه. Chatbot مناسب می تونه به طور زیادی زمان کارکنان شما رو بهینه کنه.

اول، مزیت غیرقابل رد اون واسه کاربر، سرعت رابطه ش در مقایسه با سیستمای قدیمی IVRه. چه مدت زمان میبره تا از راه منوی صوتی یه اپراتور گوشی موبایل یا بانک جابجا شید یا نویگیت(navigate) کنین؟

Chatbots زمان لازم واسه دریافت اطلاعات لازم مشتریان رو کم می کنه.

دوم، chatbot شما دستیار کاری شما در جستجو و جمع بندی محتوا هستش. جستجو واسه محتوا و جمع بندی اون الان به طور زیادی در کارکرد چتای آژانسای خبری مشهور استفاده میشن. که به کاربر اجازه میده تا اخبار دقیق در مورد هر موضوعی رو بازیابی و دریافت کنه. در بعضی موارد، شما می تونین جستجوی اجناس رو براساس کلمات کلیدی سازماندهی کنین.

آخرسر، رباتها واسه شرکتهای نرم افزاری بسیار مناسب هستن، چراکه در پروسه انتخاب محصول و خرید، به کاربران کمک می کنن.

تا چه اندازه گسترش chatbots بر سئو تاثیر میذاره؟ مجله موتور جستجو، تلاش کرد جواب این سوال رو پیدا کنه. واسه این منظور، اونا بین اعضای جامعه خود در میان فالوورهای توییتر، پرسشنامه ای پخش کردن – بیشتر بین سئوکار ها و وب مسترها.

اکثریت نزدیک به اتفاق (۷۸٪) از جواب دهندگان گفتن که در این مرحله فقط بخش کوچیکی از مشتریان شون (کمتر از ۲۵٪) از chatbotهای سایت شون استفاده می کنن. در عین حال، تنها ۷ درصد جواب دهندگان از این تکنولوژی به طور فعال استفاده می کنن (chatbots بوسیله بیشتر از ۷۵ درصد از مشتریانِ این  جواب دهندگان در این گروه استفاده میشن).

تاثیر چت بات در سئو

یافته های بررسی نشون میده که chatbots هنوز به طور زیادی مورد استفاده قرار نمی گیره. اما، به گفته تحلیل کنندگان، در آینده، همه چیز تغییر می کنه. در کل، این تکنولوژی فایده هایی مانند موارد زیر پیشنهاد میده:

 

 1. Chatbots به عنوان نمایندگان یه شرکت عمل میکنن و به سوالات ساده مشتریائی که نمی خوان زمان زیادی صرف نوشتن ایمیل یا تماس تلفنی صرف کنن، جواب میدن.

 

 1. Chatbots ، با اجرای نقش یه جانشین عالی واسه تبلیغات سنتی یا فیلمای عمومی، تعامل مشتری رو زیاد می کنن. کاربران می تونن با chatbots گفتگویی طبیعی داشته باشن و این تعامل می تونه تاثیر بسیار مثبتی بر مشتریان بالقوه داشته باشه.

 

 1. Chatbots می تونه ۲۴ ساعت در روز واسه مشتریان پشتیبانی جفت و جور کنن. این به خصوص واسه برندا و یا شرکتایی که در سراسر جهان مشتری دارن به درد بخور واقع شه. در نتیجه، شما اندازه نراخ فرار و پرش از سایت خود رو کاهش می دید و عوامل رفتاری ای که روی سئو تاثیر می ذارن رو ، بهتر کرد.

 

# ۶ فصل در سئو

حتی یه دانش آموز ابتدایی هم در مورد پدیده های طبیعی فصلی شناختی داره. اما معنی “فصل” یا “فصلی بودن” در موتورهای جستجو هم هست.

سرچای فصلی واسه موتورهای جستجو عبارتایی هستن که با احتمال خیلی کم سرچ می شن. یعنی در زمانای مشخصی از سال جستجو می شن. نمونه هایی از این درخواستها عبارتند از: “تور نوروز ۹۸″، “خرید بلیط تاتر …” یا “گل واسه روز ولنتاین”.

ترن گوگل

آگاهی یا فصلی بودن، توانایی گسترش سایت به طوری موثره که به “فصل” یا درجه گرما بیرون پنجره بستگی داره.

از جمله امتیازات گسترش یه منبع واسه درخواستای فصلی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • رقابت کم، چون که در بیشتر مواقع سال این اصطلاحات زیاد دنبال نمی شن.
 • محتوای ارزون اگه شما اون رو از راه رد و بدل کردن کپی رایت خریداری می کنین.
 • محبوبیت زیاد در بین خوانندگان در زمانای مشخص سال و احتمال همه گیر شدن اون.

 

# ۷ عوامل رفتاری

روند دیگری که از سال ۲۰۱۷ سرعت گرفت و در سال ۲۰۱۹ هم باقی می مونه، جهت گیری نسبت به رفتار کاربره. این یعنی سایت شما باید باحال، قابل فهم و به درد بخور باشه.

 

شاخصای زیر بر سئوی سایت تاثیرگذارند:

 • زمان صرف شده در سایت
 • متوسط عمق صفحه: تعداد صفحات بازدید شده بوسیله کاربر
 • اندازه پرش یا باونس رِیت: تعداد بازدیدکنندگانی که به سرعت صفحه رو ترک کردن.
 • اقدامات مربوط به اندازه تبدیل: اضافه کردن به سبد خرید، پر کردن فرما و چیزای دیگه ای به جز اینا

این شاخصای تعامل، به موتورهای جستجو نشون میدن که چه صفحاتی واسه کاربران به درد بخور و باحال هستن و کدوم یکی از اونا نیستن. پس، لازمه که بر توانایی استفاده (usability) سایت تون نظارت داشته و اون رو بهبود بدید.

امروزه شرکتا بیشتر از نظرسنجیایی استفاده می کنن تا راحتی بازدیدکنندگان در سایتشان رو آزمایش کنن، تا ببینن که چی باید بهبود یابد، و چیزای دیگه ای به جز اینا. این یه قدم ساده س! و یافته های ممکنه شما رو متعجب کنه.

و اگه کاربران شما واسه مصاحبه کردن دو دل هستن، می تونین به اونا پاداشایی مانند تخفیف، کارت هدیه یا یه هدیه پیشنهاد بدید.

 

# ۸ محتوای چشمی

جستجوی چشمی، ترکیبی از نوآوریا و نتیجه های فناوارنه در تجربه کاربره که می تونه جستجو رو به سطح تازه ای برسونه.

 

امروزه اینترنت در حال تبدیل شدن به شکل چشمی(Visual) خوده. شرکتای پیشرو در مورد فناوری مانند گوگل، آمازون و Pinterest الان در تلاش واسه پیشرفت موتورهای جستجوی چشمی قوی و سرمایه گذاری روی اون هستن.

در سال ۲۰۱۹، روش هدف دار سئوی ما باید چگونگی کاربرد محتوای چشمی و اینکه چیجوری موتورهای جستجو از متن بالاتر می رن رو، در نظر بگیریم تا عادتای تغییر یافته جستجو رو کشف کنیم. محتوای چشمی این روزا بیشتر موثر شده، و به کار گیری نتیجه های علوم جور واجور و نوآوری، بازاری باحال و رقابتی رو شکل داده.

جنگ واسه جذب کاربران شدت گرفته و شرکتا باید بیشترِ تمرکز خود رو بر بهینه سازی محتوای چشمی مناسبِ سئو بذارن.

توجه خاص ای به تصاویری که در منابع تون استفاده می شه، داشته باشین. اونا به محتوای متن همراه خود، جواب میدن؟ اندازه و فرمت اونا بهینه شده؟

 

هم اینکه باید مطمئن شین که صفحات سایت تون در سریع ترین حالت ممکن لود شن. وگرنه، شما در خطر از دست دادن بازدید کننده قرار میگیرین. علاوه بر این، با بهینه سازی تموم محتوای چشمی سایت خود، شما با فرصتای بیشتری واسه جذب ترافیک از Google Images مواجه میشین!

 

از طرف دیگه می تونه در مورد محتوای ویدئویی صحبت کرد. اگه می خواین در سال ۲۰۱۹ ترافیک بیشتری به دست بیارین، پیشنهاد می کنیم محتوایی رو به طور خاص واسه YouTube ایجاد و بهینه سازی کنین.

هرچند امروز فیلمای بیشتری در مقایسه با گذشته، در شبکه هست ، تحقیقات نشون میده که کاربران به اون حتی بیشتر از بقیه فرمتا نیاز دارن. اگه شما یه محتوای ویدئوی ایجاد نکنین، نمی تونین خود رو در رقابت نگه دارین!

 

# ۹ اسنیپتا

بلاکای جواب سریع (quick answers ) و شکل های جور واجور اسنیپتا در سال ۲۰۱۸ محبوب تر شدن و این روند همیشه رو بره رشده. همونجوریکه در عمل نشون میده، به کار گیری اسنیپتای پیشرفته به طور زیادی باعث افزایش تبدیل می شه.

 

ما میدونیم که یه بلاک یا بخش جواب سریع در حدود ۳۰ درصد از سرچا ظاهر می شن. در آینده ای نزدیک، این درصد شاید حتی بالاتر هم میره. پس، تلاش واسه پیروزی در مورد این بلاکا در سال جدید لازمه.

واسه این کار اول می تونین لیست ، جدول و یا نمودارای مختلفی بسازین – اونا بیشتر در قسمت بلاک پاسخای سریع قرار می گیرن. دوم، سوالات رایج(FAQs) بنویسین – چراکه گوگل اون رو واسه استخراج محتوا واسه نمایش در بلاک جواب سریع، راحت تر در نظر میگیره.

به کار گیری خدمات مختلفی مانند Schema.org، می تونین ببینین که یه به سایت شما در SERP چیجوری ظاهر می شه و یا در شبکه های اجتماعی چیجوری به نظر می رسه. بیشتر بر این پایه ، کاربران تصمیم می گیرن که از سایت شما بازدید کنن (یا نه).

مثلا، فروشگاه های ارائه دهنده کالا و خدمات آنلاین رو می تونن بدون این دست اون دست کردن براساس زمان کار ، شرایط ، قیمت، اطلاعات تحویل، و بخشای مربوط در سایت نشون داده شن.

هرچه اسنیپت باحال تر باشه، افراد بیشتری از لینک پیروی می کنن و بعد به سایت برمی گردن و این موضوع باعث پیشرفت رتبه بندی می شه.

هم اینکه لازمه کارت سازمانی رو با محل فروشگاه (دفتر)، اطلاعات تماس و بقیه اطلاعات به درد بخور مانند کارت ویزیت از راه Google Grammarly پر کنین:

Google Grammarly

 

# ۱۰ بک لینک و لینک بیلدینگ

در سال ۲۰۱۹ به کار گیری رپورتاژ واسه دریافت بک لینک با کیفیت حتی مهم تر از قبل می شه. درواقع شما هیچوقت بدون محتوایی جذاب به Google Top 10 دست پیدا نمی کنید.

هنگام ایجاد یه روش هدف دار بک لینک در سال ۲۰۱۹، جنبه های زیر رو در نظر بگیرین:

 1. ترافیک و مخاطبان: حضور یه اندازه خاص از مخاطبان و جست و خیز مثبت اونا نشون میده که سایت مرده نیس و واسه خوندن جالبه.
 2. تبلیغات: تعداد زیادتر از اندازه تبلیغات نشون دهنده اینه که سایت تلاش در کسب درآمد داره و ممکنه سرمایه گذاری و صرف زمان شما در اون عاقلانه نباشه.
 3. محتوا: موضوعات روی سایت باید با محتوای سایت شما مطابقت داشته باشن. موتورهای جستجو روی بک لینکایی که بر سایتای موضوعی تکیه می کنن، بیشتر اعتماد می کنن.
 4. قدرت: هرچه اندازه اعتماد به منابع بیشتر باشه، لینک موثرتر هستش.
 5. در دسترس بودن نظرات / reposts: هیچ فعالیت اجتماعی به شکل لایک کردن هست؟ ، یا نظردهی زیر مقالات در سایت ؟ اگه نه، سایت تنها نقش اهدا کننده لینکا عمل می کنه و دست کمِ ترافیک رو به ارمغان می آورد.