سبز اندیشان امروز

با ۵ خطای رایج ویندوز و شیوه برطرف کردن آن ها آشنا شوید

مطمئناً تا حالا با خطاهای زیادی در سیستم عامل ویندوز مواجه شدین. بیشتر این خطاها به صورت یه پنجره پاپ آپ به کاربر نشون داده می شن. این خطاها بیشتر هم مبهم بوده و راه درستی رو جهت حل مشکل در اختیار کاربران قرار نمی دن.

بیشتر اوقات با ارائه به روزرسانیا، این مشکلات هم بر طرف می شن، اما بعضی خطاها هم وجود دارن که بازم پا  برجا بوده و راه حل دقیقی واسه مرتفع کردن اونا ارائه نمی شه. اینجا هستیم تا ضمن آشنا کردن تون با ۵ خطای عادی ویندوز، روش رفع اونا رو هم واسه شما بازگو کنیم؛ پس تا آخر با ما همراه باشین.

قبل از هرچیزی سیستم خود رو راه اندازی دوباره کنین

بعضی از راه حلایی که توضیح داده می شن، ممکنه وقت گیر باشن. قبل از اون که به ادامه مطلب بپردازید، یه بار رایانه خود رو راه اندازی دوباره (ریبوت) کنین. راه اندازی دوباره سیستم بعضی وقتاً می تونه در کمتر از چند دقیقه خیلی از خطاها و مشکلات رو رفع و مراجعه کنه.

در مورد همین موضوع بهتره دست کم یه بار در هفته رایانه خود رو خاموش و از استتند بای شدن اون جلوگیری کنین. این کار دلیل می شه تا خیلی از مشکلاتی که با اونا درگیرین خیلی راحت حل شن.

اگه با خطاهای پیشرفته رو به رو هستین و نمی تونین به صورت طبیعی رایانه خود رو راه اندازی دوباره کنین، از روشای پیشرفته واسه این کار بهره گیرید. اگه پس از طی این مراحل بازم مشکلات شما پا برجا بود پس بهتره در ادامه مطلب با ما همراه باشین.

۱- Windows Update Error 0x80070057

بیشتر اوقات کد خطاهای ویندوز نمی تونن به شما کمک زیادی بکنن. بعضی خطاها ممکنه هر دفعه با یه کد متفاوت به کاربر نشون داده شن. همین امر پیدا کردن دلیل اصلی خطا و اقدام واسه رفع اونو سخت تر می کنه.

اما کد ۰x80070057 واسه خطاییه که روی رایانه تموم کاربران به یه شکل نشون داده می شه. این خطا از زمان ویندوز XP راه خود رو به رایانه ها باز کرد و به صورت فنی وقتی که سیستم به روزرسانی ویندوز با مشکل اجرا می شه، به نمایش در میاد.

این خطا معمولاً وقتی اتفاق می افته که جفت و جور یه نسخه پشتیبان، نصب ویندوز  و یا نصب بروزرسانی این سیستم عامل با شکست مواجه شه. واسه حل این مشکل می تونین به این لینک مراجعه کنین.

به عبارت ساده تر واسه حل مشکل فوق نیازه تا نام پوشه SoftwareDistribution رو تغییر داده، بعضی از فایلای رجیستری رو ویرایش و بعضی فایلای خراب رو هم دوبارهً جانشین کنین.

۲- خطاهای DLL

Dynamic Link Library یا به طور خلاصه DLL یه فایل اشتراکی حساب می شه که خیلی از برنامه ها به هنگام اجرای بعضی اقدامات می تونن اونو فراخوانی کنن. این توانایی درون ویندوز نهادینه شده، پس هر یک تیکه از نرم افزار که قادر نباشه روش مخصوص خود رو بسازه درخواست پرینت یه صفحه آزمایشی می کنه.

مهم نیس از چه نرم افزاری واسه پرینت استفاده می کنین، هر زمان که روی گزینه Print Test Page کلیک کنین، به وسیله این ویژگی روش پیش فرض ویندوز فراخوانی می شه.

بعضی وقتا وقتی می خواین یه برنامه رو باز کنین ممکنه با خطایی با این مضمون مواجه شید:

The program can’t start because XYZ.dll is missing from your computer

طبق تجربه ممکنه اول به جستجوی این فایل DLL در اینترنت بپردازید و یه نسخه سالم اونو دانلود کنین. با این حال فکر نمی کنیم که این کار ایده خوبی باشه. پس باید به جای این کار به روز بودن درایورها رو بررسی کنین. دانلود کردن فایلای DLL از سایتای غیر ایمن می تونن مشکلات زیان بارتری رو به وجود بیارن.

روش حل خطاهای DLL

قبل از هر چیزی نسبت به حذف برنامه از رایانه خود دست به کار شین. این کار می تونه خیلی از مشکلات شما رو رفع کنه. اگه برنامه نامبرده حجم کمی داشته باشه، پاک کردن اون چند دقیقه ای بیشتر زمان نمی گیره. به نسبت در صورت حجیم تر بودن هر اپلیکیشن حذف اونم زمان بیشتری نیاز داره.

در همین رابطه بعضی اپلیکیشنا دارای قابلیتی هستن که به دلیل اون خیلی از تنظیمات برنامه دوبارهً تنظیم می شن. هم اینکه لازمه بررسی کنین که فایل DLL پاک نشده باشه. بدین منظور Recycle Bin رو چک کرده و حتی از نرم افزارهای ریکاوری مانند Recuva واسه بازیابی دوباره اون استفاده کنین.

بعضی وقتا بدافزارها می تونن اینجور فایلایی رو پاک کنن و یا خود رو به شکل فایلای DLL درآورند.

پس از اون که مطمئن شدید چیزی رو پاک نکرده و نمی تونین از راه وسیله ریکاوری به بازیابی دوباره فایلای از دست رفته بپردازید جهت اسکن رایانه واسه پیدا کردن بدافزارها دست به کار شین. بعضی وقتا بدافزارها می تونن اینجور فایلایی رو پاک کنن و یا خود رو به شکل فایلای DLL درآورند.

به خاطر اسکن رایانه خود واسه پیدا کردن بدافزارها می تونین از وسیله رایگان Malwarebytes استفاده کنین. اگه هنوزم مشکل پا برجاست گزینه بعدی که پیش رو دارین ریستور کردن سیستمه. این روش پیکربندی رایانه شما رو به چند روز قبل برمی گردونه.

واسه این کار رایانه خود رو به چند روز قبل از این که با این مشکل مواجه شید برگردونده و اگه برنامه روی رایانه شما نصب نیس، نسبت به نصب اون دست به کار شین.

اگه فهمیدین که این یه مشکل ریشه داره، به بررسی به روز بودن درایورهای موجود مانند کارت گرافیک و یا پرینتر بپردازید. اگه مشکل بازم پا برجا بود از ابزاری چون System File Checker واسه پیدا کردن فایلای خراب استفاده کنین.

روی دکمه استارت راست کلیک کرده و گزینه (Command Prompt (Admin رو انتخاب کنین. فرمون زیر رو واسه اجرا شدن سیستم بررسی فایلا، داخل کامند پراپمت بنویسین:

sfc /scannow

وسیله نامبرده در صورت پیدا کردن هرگونه خطا به شما اخطار میده. اگه این گزینه هم در حل کردن مشکل ضعیف بود باید ضربه آخر رو محکم تر بزنین. از گزینه ریست کردن رایانه واسه اجرای سیستم تعمیر ویندوز استفاده کنین. با امید به اینکه این اه حل در آخر واسه تون کارساز باشه.

۳- خطاهای گواهی امنیتی

وظیفه اصلی گواهیای (سرتیفیکیت) امنیتی ایمن نگه داشتن شما به هنگام وصل شدن به وبسایتا هستش. صاحبان وبسایتا که از یه بستر امن مانند HTTPS استفاده می کنن، باید به گواهیای شخص سوم (CA) مانند GoDaddy یا Norton واسه گرفتن یه گواهی معتبر، توجه کنن.

مرورگر شما فهرستی از گواهیای قابل اعتماد رو درون خود نگهداری می کنه. کلا پس از مراجعه به یه سایت ایمن و مطابقت داشتن تموم گواهیا با بندهای مورد تأیید، بقیه راه هم صاف میشه و احتیاجی نیس بد به دل تون راه بدین. در صورت نبود یکی بودن هم بدون این دست اون دست کردن با خطای امن نبودن سایت مواجه میشین.

بعضی وقتا اینجور خطاهایی به طور کاملً قانونی هستن. ممکنه صاحب سایت از یاد برده باشه که گواهی خود رو تمدید کنه. هم اینکه این احتمال هست که حمله کنندگان یه سایت رو به خطر بیاندازند؛ در این صورت گواهی نامه بررسی نشده و مرورگر با ارائه یه اخطار شما رو از نا امن بودن سایت نامبرده باخبر می سازه.

در روبرو شدن با اینجور شرایطی بسیار با احتیاط باشین. اگه هر دفعه واسه بازدید از یه سایت با این خطاها مواجه میشین باید بگیم که با یه مشکل ریشه دار مواجه هستین.

روش حل خطاهای گواهی امنیتی

شایع ترین دلیل این قضیه ممکنه به ساعت رایانه شما برگرده. در مورد همین موضوع هر گواهی نامه دارای تاریخ شروع و پایان مخصوص خوده. اگه رایانه تصور کنه که در سال ۲۰۰۵ قرار داره، پس طبیعیه که هیچ کدوم از گواهی نامها رو معتبر ندونه.

اگه رایانه تون بازم ساعت اشتباهی رو نشون می داد باید بگیم که باتری CMOS که روی مادربرد قرار داره شایدً خراب شده.

واسه بررسی این موضوع از راه  System Tray روی ساعت رایانه خود راست کلیک کنین و روی گزینه Adjust date/time ضربه بزنین. در بیشتر موارد می تونین این تنظیمات رو روی حالت خودکار بذارین. مطمئن شید که منطقه وقتی هم به درستی انتخاب شده باشه.

پس از این کار سیستم خود رو یه دور راه اندازی دوباره کنین. اگه رایانه تون بازم ساعت اشتباهی رو نشون می داد باید بگیم که باتری CMOS که روی مادربرد قرار داره شایدً خراب شده. این باتری کوچیک به سیستم اجازه میده تا حتی در زمان خاموش شدن رایانه هم ساعت درست رو پیگیری کنه.

واسه رفع این مشکل می تونین از یه باتری دیگه استفاده کنین. این باتریا ارزون هستن، اما متأسفانه بسته به مدل مادربردتان پیدا کردن اونا مشکل و نیازمند صرف زمونه.

اگه ساعت رایانه درست بود و بازم با پیغام خطا مواجه بودین بهتره به روز بودن مرورگر خود رو بررسی کنین. هم اینکه رایانه خود رو اسکن کنین تا از وجود احتمالی بدافزارها هم باخبر شید.

۴- خطای صفحه آبی

خطای صفحه آبی که به عنوان صفحه آبی مرگ یا BSoD هم شناخته می شه یکی از مشهورترین خطاهای ویندوزه. این خطا معمولاً به دلیل اجرای ویندوز همراه با خطا اتفاق می افته. سیستم پس از این که می بینه قادر به حل مشکل نیس واسه جلوگیری از آسیبای بیشتر اقدام به خاموش کردن خود می کنه.

این خطا در نسخه های قبلی شکلی پیچیده همراه با داده های فنی داشت. اما حالا خوبیش اینه از ویندوز ۸ به بعد مایکروسافت صفحه آبی مرگ رو بسیار ساده تر و قابل فهم تر کرده. الان با صفحه ای شامل پیغام خطا و کد اون مواجه هستین.

صفحه آبی مرگ می تونه دلایل زیادی داشته باشه. همین امر بررسی کردن تموم اونا رو نشدنی می کنه. باید بدونین که صفحه آبی مرگ تموم ماجرا نیس؛ بعضی وقتا ویندوز با یه مشکل عجیب و غریب و غیر قابل فهم اجرا می شه و بعد صفحه آبی به نمایش در میاد.

این رو هم بگیم که ممکنه به یه وقتی طولانی دیگه با این خطا مواجه نشید. در مورد همین موضوع باید به خطاهایی اهمیت بدین که بارها تکرار می شن.

عادی ترین کدهای صفحه آبی مرگ

در ادامه می خوایم شما رو با عادی ترین و مهم ترین کدهای صفحه آبی مرگ آشنا کنیم. اگه پیغام نشون داده به شما جزو هیچ کدوم از این کدها نیس، جستجو در موتور قوی گوگل می تونه اطلاعات بیشتری رو در اختیارتون بزاره.

در مورد همین موضوع اگه پس از کرش کردن سیستم قادر به دیدن کد خطا نبودین، می تونین از وسیله BlueScreenView واسه پیدا کردن خلاصه ای از خطای پیش اومده استفاده کنین. بخش Bug Check String مربوط به کد خطا می شه.

  • DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL: معمولاً به دلیل وجود یه درایور خراب اتفاق میفته. به روز بودن درایوها (به خصوص درایوهای سخت افزاری که تازگیاً نصب کردین) رو چک کنین.
  • PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA: این خطا معمولاً هروقت که یه قطعه جدید سخت افزاری به سیستم خود اضافه کنین اتفاق می افته. همه این قطعات رو چک کرده و نسبت به نصب دوباره درایور اونا دست به کار شین. خراب بودن رم، خدمات سیستم و… از دیگر دلایل این خطا هستن.
  • NTFS_FILE_SYSTEM: با دیدن این خطا بدونین که هارد درایو شما مقصر اصلیه. همه کابلای وصل شده به درایو رو مورد بررسی بذارین. Check Disk رو با کلیک راست کردن روی دکمه استارت، ضربه زدن روی (Command Prompt (Admin و نوشتن فرمون chkdsk /r /f اجرا کنین. پس از اون باید سیستم خود رو راه اندازی دوباره کنین تا اسکن به هنگام راه اندازی اجرا شه. واسه جلوگیری از خطرات احتمالی مطمئن شید که از اطلاعات خود نسخه پشتیبان جفت و جور کرده باشین.

  • DATA_BUS_ERROR: این خطا معمولاً به رم سیستم مربوط می شه. مطمئن شید که رم مورد استفاده با مادربرد موافق بوده و خراب نباشه.
  • MACHINE_CHECK_EXCEPTION: این خطا معمولاً به دلیل پردازنده و منبع تغذیه خراب اتفاق می افته.
  • INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE: این مشکل معمولاً به دلیل نبود توانایی ویندوز در دسترسی به هارد اتفاق می افته. وجود درایور خراب، دیسک سختی که اواخر عمر خود رو طی می کنه و یا وجود یه ویروس داغون کننده از جمله دلایل این خطا هستن.
  • HAL_INITIALIZATION_FAILED: دلیل این خطا به مسائل عمومی سخت افزار و درایور برمیگرده.

۵- خطای عدمم دسترسی به یه پوشه

تموم خطاها مرموز و عجیب و غریب نیستن. بعضی وقتا وقتی که می خواین وارد یه پوشه خاص شید، ویندوز با نشون دادن یه پیغام خطا اجازه دسترسی به اون پوشه رو به شما نمی ده. با فرض این که مدیریت رایانه (PC Administrator) خود رو برعهده دارین، خیلی راحت قادر به حل این مشکل هستین.

اگه از یه حساب کاربری استاندارد استفاده می کنین قادر به دیدن پوشهای حفاظت شده سیستمی و فایلای کاربران دیگه نیستین. واسه دسترسی به این فایلا و پوشها لازمه تا وارد حساب مدیریت شید.

اگه اجازه ورود به یه پوشه رو نداشتید روی فایل اکسپلورر راست کلیک کرده و روی گزینه Properties ضربه بزنین. پس از اون به تب Security برید و روی دکمه Properties که در پایین پنجره قرار داره، کلیک کنین. پس از اون به فیلد Owner که در بالای پنجره قرار داره نگاه کنین.

روی لینک آبی رنگ Change کلیک کنین تا قادر به انتخاب مالک جدید باشین. در مورد همین موضوع قادر هستین کاربری خاص که صاحب پوشه س رو انتخاب کنین. واسه نوشتن نام کاربری یا Administrators و ارسال مجوز واسه همه ادمینا داخل کادر Enter the object name to select  کلیک کنین.

روی دکمه Check Names ضربه بزنین تا مطمئن شید که چیزی رو اشتباه ننوشته اید. نشون داده شدن Administrators به صورت PCNAMEAdministrators هم طبیعیه.

در آخر روی گزینه OK کلیک کنین و دوبارهً به پنجره Advanced Settings برگردین. مطمئن شید تیک گزینه Replace owner on subcontainers and objects در زیر بخش Owner خورده باشه. در آخر هم دوباره روی گزینه OK ضربه بزنین.

کدوم خطاها واسه شما آزاردهنده تر هستن؟

پیغامای خطا اصلاً باحال نیستن، اما احتیاجی نیس که از اونا بترسید. با کمی فکر و به کار گیری منابع اینترنتی می تونین خیلی راحت اونا رو مرتفع کنین. دوباره به شما یادآوری می کنیم که از رایانه خود نسخه پشتیبان جفت و جور کنین. ممکنه در هر لحظه با یه خطای دردسرساز مواجه شید.

اگه با سیستم عامل ویندوز کار کرده باشین شایدً با خطاهای زیادی مواجه بودین. کدوم خطاها بیشتر از همتون رو آزار دادن؟ تجربیات خود رو در این مورد با ما در قسمت نظرات به اشتراک بذارین.

در بخش تکنولوژی سایت ما بخونین:

چیجوری از راه نوار نشانی کروم به جستجوی مستقیم در گوگل درایو بپردازیم؟

چیجوری با اپلیکیشن Clips اپل ویدیو کلیپ بسازیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *