سبز اندیشان امروز

آتش سوزی در جنگل های اسرائیل + تصاویر

با گذشت چند روز از شروع آتیش سوزی در مناطق شمالی اسرائیل و از بین رفتن بخش بزرگی از پوشش جنگلی منطقه کوهستانی کرمل (جنوب شرقی شهر ساحلی حیفا) ، بر خلاف اینکه آتیش سوزی تا حدودی در منطقه یوسفیا کنترل شده ، مناطقی چون عین هود،دنیا، بیت اورن،کیریات بیالیک، نیرعتسیون و تیرات هاکرمل بازم در محاصره زبانهای آتیش قرار دارن و آتیش سوزی بازم در راه غرب گسترش پیدا میکنه…

به گزارش عصرایران به نقل از رسانه های اسرائیلی ، از قرار معلوم اقدامات صورت پذیرفته جهت کنترل آتیش تا کنون خیلی موثر واقع نشده. الان تخلیه مناطق مسکونی که در راه گسترش آتیش قرار دارن به عنوان تنها راه حل گزینه مورد توجه نیروهای آتیش نشون قرار داره.

چندین ساعت پس از شروع آتیش سوزی ۵۰۰۰ شهروند ساکن آکرا از محل زندگی خود تخلیه شدن ؛ عملیات انتقال ساکنان به مناطق امن هنوز ادامه داره و تا صبح دیروز حدودا ۲۵۰۰۰ نفر دیگه به پناهگاههای موقت منتقل شدن.

الان از تعداد دقیق قربانیان این حادثه اطلاعات موثقی موجود نیس اما به نقل از منابع خبری رژیم صهیونیستی از ساعات اولیه آتیش سوزی تا کنون ۴۳ نفر جون خود رو از دست دادن.

بنا به خبر منتشره در روزنامه یدیعوت آحرونوت، اتوبوس حامل نگهبانان زندان دمون در نزدیکی حیفا به طور کامل در محاصره آتیش از بین رفته و ۴۰ سرنشین اون به مشتی از خاکستر مبدل شدن. پس از این حادثه زندان دمون و زندان شماره ۶ اسرائیل در این منطقه (که محل نگهداری نظامیان فراری از ارتش اسرائیل بود) هم به طور کامل تخلیه شدن. اتوبوس این نگهبانان بدنبال افتادن یه درخت در جاده در میان شعله های آتیش گیر افتاد و به طور کامل سوخت.

هم اینکه دو افسر پلیس هم پنهون شدن که جست و جو واسه پیدا کردن اونا هنوز به نتیجه نرسیده.

درباره تعداد و وضعیت مجروحان این حادثه هم آمار دقیقی وجود نداره اما ۵۰ نفر از زندانیان زندان دمون و صدها تن از شهروندان اسرائیلی، تا کنون به دلیل صدمات به وجود اومده بوسیله آتیش سوزی در مراکز درمانی مگان دیود آدوم،رامبام و بی نی زیون بستری شدن،اما با در نظر گرفتن افزایش تعداد مصدومان سیستم درمانی اسرائیل هم با مشکلات زیادی مواجه شده.

آتیش سوزی مناطق شمالی اسرائیل در کنار صدمات زیادی که ایجاد کرده، حواشی زیادی رو هم به دنبال داشته.کارکرد سوال برانگیز سیستم آتیش نشانی اسرائیل که تا قبل از ورود آتیش نشانان بین المللی هیچ برنامه مشخصی جهت مقابله با آتیش سوزی نداشت در کنار کمبود شدید لوازم آتیش نشانی در اسرائیل موج بزرگی از انتقادات رو متوجه دولتمردان رژیم صهیونیستی کرده.

دیروز یکی از روزنامهای رژیم صهیونیستی در تیتری باحال به این مسئله اشاره کرد که اگه آتیش سوزی نامبرده صدمات زیادی رو برجای گذاشته دست کم یه نتیجه مثبت هم داشته و اون اثبات نبود وجود واحدی به نام نیروی آتیش نشون ملی national firefighting force در اسرائیله!یا در جای دیگه گفته شده که اسرائیل تنها ۶ هواپیمای مخصوص عملیات اطفاء آتیش سوزی در اختیار داره!

امکانات محدود رژیم صهیونیستی در مدیریت بحران ایجاد شده انتقاد رسانه های غربی رو هم به دنبال داشته.خیلی از پایگاه های خبری اروپائی و آمریکائی با اشاره به کارکرد ضعیف اسرائیل در مقابل بحران ایجاد شده این سوال رو مطرح کردن : چیجوری اسرائیل با اون همه مدعی دور و بر در اختیار داشتن تکنولوژیای پیشرفته هنوز از لوازم آتیش نشانی واسه یه قرن پیش استفاده می کنه؟!

مسئله دیگه که در روز جمعه سروصدای زیادی براه انداخت جریان مربوط به شرکت چایم –نیر و گزارش ۶ ماه پیش سازمان بازرسی کل رژیم صهیونیستی به الی یشای وزیر امور داخلی این رژیم در مورد کمبود لوازم آتیش نشانی در اسرائیله.

چایم–نیر شرکت مسئول جفت و جور مواد شیمیائی خاص اطفا آتیش سوزی واسه سیستم آتیش نشانی رژیم صهیونیستی تنها ساعتی پس از شروع آتیش سوزی از نبود وجود مواد شیمیائی خاص اطفا آتیش سوزی در انبارهای خود خبر داد.این در حالیه که این شرکت هرساله رقم زیادی رو واسه تامین مواد نامبرده دریافت می کنه.

از طرف دیگه با شدت پیدا کردن بحران در اسرائیل سازمان بازرسی کل رژیم صهیونیستی با منتشر کردن بیانیه ای از گزارش ۶ ماه پیش خود در مورد ضرورت تجهیز سیستم آتیش نشانی اسرائیل به الی یشای خبر داد.این خبر که خیلیا اونو مثل تیر خلاصی واسه یشای می دونن ، اتهامات زیادی رو متوجه وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی کرده.

روزنامه هاآرتض هم نوشت : آتیش سوزی بزرگ در کارمل یاد آور جنگ یوم کیپور و تلاش گروه های نجات و امداد از آتشه که اونا آماده مقابله با مصائبی به این عظمت نبودن.با این حادثه روشن شد که اسرائیل آماده مقابله با حملات زیاد تروریستی که می تونه تلفات بسیاری رو موجب شه، نیس. در واقع این می تونه یاد آور اظهارات “عاموس یادلین” رئیس قبلی موساد باشه که نسبت به جنگ آینده اسرائیل اخطار داده بود و گفته بود که اینجور جنگی می تونه مشکلات بیشتری از اون چیزی که اسرائیل در گذشته تجربه کرده به بار آورد.

در بخش دیگری از این مطلب آمده: در اینجور شرایطی واسه اسرائیل خوب نیس تا دست به ماجراجویی علیه ایران بزنه چون که در این صورت ایران هزاران موشک رو به طرف اسرائیل شلیک می کنه که اینجا توان مقابله با بحران به وجود اومده بوسیله اون وجود نداره.

با در نظر گرفتن حواشی فراوون ایجاد شده بنیامین نتانیاهونخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن شرکت تو یه کنفرانس خبری از همه در خواست کرد که فقط بر جریان مقابله با آتیش سوزی تمرکز کنن و بقیه مسائل رو به پایان جریان آتیش سوزی بندازن.

پیچیده شدن موضوع باعث شد تا دولت اسرائیل از جامعه جهانی کمک بطلبد. الان صد آتیش نشون از بلغارستان وارد اسراییل شدن و اردن و یونان هم نیروای کمکی خود رو به اون کشور اعزام کردن.

انگلیس و قبرس هواپیماهای آتیش نشون خود رو به اسراییل فرستاده ان و آمریکا، روسیه و تعدادی دیگه از کشورا کمکای لازم رو فرستادن. از مصر، اسپانیا، ترکیه، رومانی و آذربایجان هم هواپیما و بقیه امداد رسانیا به طرف اسراییل روان شده.تل آویو کمک ترکیه رو نشونه ای بر بهتر شدن روابط دو جانبه بعد از ماه ها تیرگی روابط دونسته.حتی آتیش نشانان اردن و حکومت خودگردان فلسطینی به کمک اسرائیل شتافتند.

بنیامین نتانیاهو از مقامات نروژ، فنلاند، هلند، بلژیک، ایرلند، آلمان و اوکراین هم درخواست وسائل و لوازم آتیش نشانی کرده.

کارشناسان می گن که با ورود هواپیماهای مخصوص از روسیه که تا ۱۶ (حدودا ۸۰۰۰۰ لیتر) برابر هواپیماهای معمولی خاص اطفا آتیش سوزی توانایی حمل آب و مواد ضد آتیش سوزی رو دارن،شاید جریان کنترل آتیش تسریع می شه.

آمریکا هم یه هواپیمای خاص ضد آتیش سوزی رو به اسرائیل اعزام کرده.

آتیش سوزی گذشته که بزرگ ترین آتیش سوزی تاریخ رژِیم صهیونیستیه ، در آخرً کنترل می شه اما زبانهای اون ، در هفته های آینده ، گریبان خیلی از مقامات اسرائیلی رو می گیره.

جمع آوری: آلامتو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *