سبز اندیشان امروز

۸ ویژگی افراد باهوش

چیجوری بفهمیم شخصی باهوشه یا نه؟ باهوش بودن ویژگی هایی داره که قابل تشخیصه!

یه چند وقت پیش موضوعی در میان کاربران شبکه اجتماعی “کورا” (Quora) با طرح این سوال مطرح شد: «ویژگیای مشترک بین افراد باهوش کدوما هستن؟»تعدادی از کاربران براساس تجارب شخصی خود و عده ای دیگه براساس تجارب تحصیلی به سوال بالا جواب دادن.

محققان در مورد ۸ ویژگی مطرح شده از طرف کاربران اتفاق نظر داشته و واسه اون ها مبنای نظری ارائه کرده ان.

8 نشونه به این معنا که شما فوق العاده باهوش هستین!

عقیده بر اون هستش، افراد دارای هوش استثنایی از ویژگی های مشترک زیر بهره مند هستن:

  1. توانایی تطبیق پذیری در اونا قابل توجهه

خیلی از کاربران گفتن که افراد باهوش از انعطاف پذیری بالایی بهره مند بوده و در شرایط جور واجور می تونن شرایط رو به نفع خودشون تموم کنن.

روانشناسان ضمن پذیرش این نقطه نظر می می گن: افراد باهوش واسه تغییر رفتارای خود به خاطر مقابله با رقابت های محیطی به هوش خود متوسل می شن.

  1. هرچه بیشتر در زندگی به جلو پیش می روند، بیشتر متوجه می شن که مسائل بسیاری رو هنوز نتونسته ان کشف کنن.

افراد باهوش “می تونن” اعتراف کنن که نسبت به موضوع خاصی شناخت کافی ندارن. یکی از صاحب نظران در این مورد می گوید: «گفتن جمله “نمی دانم” خود لازمه شهامتیه که فقط در افراد باهوش دیده می شه. درسته که این افراد ممکنه به موضوعی تسلط نداشته باشن، اما در هر صورت اون رو یاد می گیرند».

  1. حس کنجکاوی در اونا سیری ناپذیره

گفته می شه آلبرت انیشتین در جمله ای تاریخی گفت: «من استعداد خاصی ندارم و شاید بشه گفت تفاوتم با خیلی از افراد در حس کنجکاوی و علاقه مندی ام به مسائله».

مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشون داد که بین هوش بچه ها و آمادگی واسه کسب تجارب یه جور رابطه با معنی هست، که در آخر منتهی به حس کنجکاوی (یا بهتره بگیم “هوشمندی”) در افراد بزرگسال می شه.

  1. دید بزرگی نسبت به مسائل دارن

یه فرد باهوش خود رو در برابر ایده ها و فرصت های جدید قرار می دهد. به نظر یکی از اندیشمندان افراد باهوش واسه شنیدن و پذیرش نظرات و ایده های بقیه تمایل نشون میدن و همیشه از راه حل های جانشین استقبال می کنن.

  1. افراد باهوش در خلوت خود سیر می کنن

افراد شدیدا باهوش عمیقاً فردگرا و درون گرا هستن. این ادما از خلوتشان لذت می برند.

  1. از مدیریت فردی بالایی بهره مند هستن

افراد دارای هوش استثنایی از راه برنامه ریزی، شفاف سازی اهداف، بررسی روش هدف دار های جانشین و مقایسه یافته های اون ها از پس رقابت های پیش رو بر می آیند.

محققان ارتباطی بین کنترل فردی و هوش پیدا کرده و فکر می کنند که هنگام اعمال عملکرد های کنترل فردی، یه تیکه از قشر مغز فعالیت بیشتری از خود نشون می دهد.

  1. بسیار بامزه ان

محققان با این نظر کاربران موافقن که افراد باهوش بسیار شوخ طبع هستن. در تحقیقات انجام شده، افراد طنزپرداز نمره بالاتری در تست های “هوش لفظی” کسب کرده ان.

  1. احساسات در افراد باهوش موج می زند

افراد باهوش از زاویه دید بقیه به قضایا نگاه کرده و می تونن احساس بقیه رو بفهمن.

بعضی روانشناسان فکر می کنند همدلی و جواب به نیازها و احساسات بقیه و رفتار نوع دوستانه بخش مهمی از “هوش احساسی” حساب می شه.

افراد دارای هوش احساسی بالا از مراوده و صحبت با مردم لذت می برند.

واسه تقویت هوش چه بخوریم؟

خیال پردازی یکی از نشونه های کودکان باهوش

باشگاه خبرنگاران روانشناسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *