سبز اندیشان امروز

۸ علامت هشدار حمله قلبی و راهکار مقابله با آن

حمله قلبی heart-attacks

خیلی از مردم وقتی که با حمله قلبی مواجه می شن، تنها و بدون کمک هستن و شاید فقط حدود ۱۰ ثانیه قبل اینکه هوشیاری خود رو از دست بدن، فرصت داشته باشن. بنابر این باید بدونیم چیجوری خود رو از حمله قلبی وقتی که تنها هستیم، نجات بدیم.

پزشکان و محققان فکر میکنن افراد زمان تنهایی و وقتی که کسی دورو برشون نیس، می تونن از حمله قلبی ایجادشده خود رو نجات بدن. این مسئله بسیار مهم بوده و فرد رو از مرگ احتمالی دور می سازه.

احساس درد شدید در ناحیه سینه یا ایجاد درد از بالای ناف تا فک و آرواره ها می توان نشون از یه حمله قلبی در فرد باشه.حمله قلبی یه باره اتفاق نمی افتد، بلکه همراه با علائم زیادیه که طی روزا و هفته ها خود رو نشون می دهد اما بیشتر آدما به اون بی توجه ان. علائم حمله قلبی جور واجور و در زنان و مردان فرق داره. بررسی ها نشون می دهد ۹۵ درصد زنائی که دچار حمله شده ان، از قبل نشونه هایی غیر از درد قفسه سینه رو تجربه کرده بودن. واسه به دست آوردن آگاهی بیشتر درباره علائم حمله قلبی و راه نجات خود وقتی که تنها هستین، می تونید از این مطلب بهره مند شید.

سوء هاضمه یا حالت تهوع

این نشونه یکی از علائمیه که به اون توجه نمی شه. علائم می تونه شامل سوءهاضمه ناچیز، حالت تهوع شدید، درد و استفراغ باشه. بعضی افراد در قسمت بالای شکم احساس درد می کنن. زنان و افراد سن بالا بالای ۶۰ سال به احتمال زیاد این علائم رو تجربه می کنن بی اینکه بدونن این علائم با مریضی های قلبی ربط داره. البته بیشتر موارد درد شکم و حالت تهوع با حمله قلبی رابطه نداره و در صورتی نگران کننده س که یهویی و بدون دلیل ظاهر شه.

درد فک، گوش، گردن و شونِه

بی حسی در شونِه و دست نشونه حمله قلبیه اما بیشتر مردم این نوع علائم رو تجربه نمی کنن. به جای اون در قسمت گردن یا شونِه یا از فک به بالا تا ناحیه گوش درد دارن. بعضی هم از درد بین استخون کتف شاکی هستن. از آنجا که این درد موقتیه بیشتر به فراموشی سپرده می شه.

خستگی بیش از اندازه

خستگی بیش از اندازه و ادامه دار که واسه چندین روز باقی می موند، علامت دیگه حمله قلبیه. طی بررسی ۷۰ درصد زنان داوطلب، خستگی بیش از اندازه چند هفته یا چند ماه قبل از حمله رو گزارش کردن. منظور از خستگی بیش از اندازه، خستگیه که مانع از بلند شدن فرد از تختخواب می شه. اگه فرد فعالی هستین و یهویی دچار خستگی بیش از اندازه شده اید، با دکتر خود مشورت کنین.

کمبود نفس و سرگیجه

نرسیدن خون کافی به قلب یعنی نرسیدن اکسیژن کافی به قلب که این باعث کمبود نفس و سرگیجه می شه.

ورم و درد پا

وقتی که عضله قلب درست عمل نمی کنه باعث ورم می شه. ورم اول در کف پا و قوزک آغازشده و وقتی که خون کافی به بافت ها نمی رسد، درد هم ایجاد می شه.

خواب آلودگی، بی خوابی و اضطراب

تحقیقات نشون داده، آدمایی که با حمله قلبی روبه رو شده بودن یه ماه یا چند هفته قبل از حمله به طور نامعلوم دچار کم خوابی شده بودن.

علائم مشابه آنفلوانزا

عرق کردن، احساس سبکی در سر، خستگی بیش از اندازه و ضعف علائم آنفلوانزا نیس بلکه ممکنه علائم یه حمله قلبی باشه. علائم زیاد مشابه آنفلوانزا بدون تب و سرفه زیاد ممکنه علائم حمله قلبی باشه.

ضربان تند و بی نظم قلب

به گفته کارشناسان، در این مواقع احساسی که به فرد دست می دهد، اینه که گویی با سرعت دویده س. بعضی این حالت رو با حمله عصبی اشتباه می کنن.

بعد از یه روز کاری فردی به تنهایی به خونه برمیگرده. به شدت خسته و غمگین بوده و یهو یه درد شدید در ناحیه سینه خود احساس می کنه که به طرف بازو و هم به آرواره زبانه می کشد. فاصله خونه تا نزدیک ترین بیمارستان حدود ۷ تا ۸ کیلومتره. اما متأسفانه، نمی دونه که می توان تا رسیدن به بیمارستان این مشکل رو تحمل کنه.

خیلی از مردم، وقتی که با حمله قلبی مواجه می شن، تنها و بدون کمک هستن. شخصی که ضربان قلب اون نامنظمه و کسی که شروع به احساس ضعف می کنه، تنها حدود ۱۰ ثانیه قبل از دست دادن هوشیاریش وقت داره. به هرحال، این قربانیان می تونن با سرفه های تکراری و شدید به خود کمک کنن. قبل از هر سرفه باید نفس عمیق کشید، و سرفه باید عمیق و کش دار باشه و خلط سینه رو از عمق سینه بسازه. توالی یه نفس و یه سرفه باید حدود هر ۲ ثانیه یه بار بدون توقف تکرار شه تا کمک برسه یا ضربان قلب دوباره به حالت عادی برگرده.

نفس های عمیق اکسیژن رو به داخل شش ها می کشد و حرکت های سرفه موجب فشار به قلب و موندگاری جریان گردش خون بوسیله اون می شه. هم اینکه این فشار فشرده کننده روی قلب موجب بازیابی ریتم نرمال ضربان اون می شه. بدین روش، قربانیان حملات قلبی می تونن تا رسیدن به بیمارستان زندگی خود رو حفظ کنن.

عادات و کارای مضر واسه قلب

پاکسازی رگای خونی بدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *