رشته حقوق

دانلود مقاله با موضوع تقسیمات کشوری-فروش پایان نامه کامل

دانلود پایان نامه

عبارت‌اند از ۴ گونه خفاش که یک نوع آن خفاش میوه‌خوار است، خفاش میوه‌خوار بزرگ‌ترین خفاش کشور بوده و بیشتر از قشم گزارش شده‌است.
جونده۴ گونه، یک نوع خارپشت، یک گونه خرگوش، یک گونه روباه و دو نوع نمسی و یک نوع جبیر یا غزال ایرانی نیز در قشم شناسایی شده‌است.

خزندگان شناسایی شده قشم نیز بسیار متنوع هستند. سه نوع مار و ۱۷ گونه مارمولک و یک نوع دوزیست در قشم شناخته شده‌اند.
مهره‌داران قشم: پرندگان از بیشترین تنوع برخوردارند. فهرست پرندگان شناسایی شده قشم تا سال گذشته ۹۸ گونه بود اما با شناسایی ۷۵ گونه پرنده دیگر، این فهرست در حال حاضر به ۱۷۳ نوع رسیده‌است. برخی از این پرندگان از جمله پرندگان نادر کشورمان هستند که شاهین کبود و حواصیل سبز از آن جمله‌اند. معدود آهوان باقی‌مانده قشم به دشت‌های بسیار زیبای فراز کوه‌ها پناه برده‌اند و آخرین روزهای پرخطر زندگی خود را در آنجام می‌گذرانند. نسل آهو در جزیره قشم به شدت در خطر انقراض است. از این جانواران بسیار زیبا و باارزش که در صورت حضور در جزیره، زیبایی خیره‌کننده‌ای به طبیعت آن می‌بخشد طی سال‌های گذشته هیچ‌گونه حفاظتی به عمل نیامده و با این ثروت‌های باارزش جزیره برخورد مناسبی صورت نگرفته‌است.

3-8-1 دوزیستان و خزندگان جزیره قشم:
با توجه به موقعیت جغرافیای جزیره قشم در خلیج فارس و به دلیل تنوع نواحی اکولوژیک آن و همچنین به دلیل وجود زیستگاه‌های متنوع نظیر: محیط تالابی جنگل حرا، پهنه‌های گلی، تپه ماهورهای متنوع، مناطق بیابانی، شنزارها، سواحل شنی، مناطق صخره‌ای، مزارع و باغ‌های کشاورزی و چمنزارهای فصلی – مطالعه مقدماتی اکولوژیک توزیع و پراکنش دوزیستان و خزندگان جزیره صورت پذیرفت.
3-8-2 پرندگان قشم
بارزترین پدیده طبیعی قشم گوناگونی پرندگان آن است. از میلیون‌ها سال پیش به این سو حدود چهارمیلیون پرنده مهاجر به‌طور منظم در فصل‌های مختلف سال، به خلیج فارس همانند یک زیستگاه ویژه، پناه می‌آورند. به‌طور کلی، در گشت و گذاری چند روزه در جزیره قشم به آسانی می‌توان تا ۱۰۰ گونه از پرندگان آن را مشاهده کرد. برخی از پرندگان جزیره قشم عبارت‌اند از: پلیکان پا خاکستری ، باکلان ، حواصیل خاکستری ، اگرت کوچک ، اگرت ساحلی ، اگرت سفید ، حواصیل شب ، حواصیل هندی ، کفچه نوک ، فلامینگو ، عقاب ماهیگیر(جزیره قشم) ، کرکس ، جیرفتی ، هوبره ، سلیم خرچنگ‌خوار ، صدف‌خوار ، دیدومک ، تله نوک پهن ، کاکایی سر سیاه ، کاکایی پشت سیاه ، پرستو دریایی دودی ، پرستو دریایی کاکلی کوچک ، پرستو دریایی معمولی ، پرستو دریایی کاکلی ، سبز قبای هندی ، زنبور خانگی کوچک ، دم جنبانک ابلق ، دم جنبانک کله زرد ، میوه‌خور ، بلبل خرما ، سنگ چشم کله سرخ ، سوسک چیفچاف ، سوسک جنبان ، سوک سرسیاه ، طرقه بنفش ، طرقه کوهی ، چکچک بیابانی ، شهدخور ، زرد پر مزرعه ، سهره خاکی .

3-9 منابع آبی
در جزیره قشم هیچ نوع دریاچه طبیعى، مانداب و رودخانه دائمى وجود ندارد و آبراهه‌ها هم، که عمدتاً به‌طور نسبى کوتاه است، در زمان بارندگى است که سیلاب‌ها را از بستر خود عبور مى‌دهد. اندکى از این آب‌هاى سطحى علاوه بر تبخیر و در مواردى که زمین‌هاى قابل نفوذ در مسیر باشد (مثل دشت توریان و یا سایر محدوده‌هاى داراى رسوبات ماسه‌اى و یا رسوبات مربوط به تراس‌هاى دریایى که تا اندازه‌اى قابل نفوذ هستند) جذب تغذیه‌ سفره‌هاى آب زیرزمینى مى‌شود و بقیه به دریا مى‌رسد. بخشى از این سیلاب‌ها، با احداث سدها و بندهاى تاریخى، قدیمى و جدید مهار مى‌شود و از ذخایر آب مربوطه که تا اندازه‌اى هم با توجه به رسوبات مخزون و حوضه آبریز آن مربوط لب شور است، استفاده مى‌شود.
در جزیره قشم علاوه بر کنترل استفاده از آب‌هاى سطحى به‌وسیله سدها و یا آب‌بندها ـ که بعضاً نیز قدمت تاریخى دارند ـ از سیلاب‌ها هم به روش سنتى با هدایت در برکه‌هاى سرپوشیده (آب‌انبارها) که آب باران را براى دوره‌هاى کوتاه‌مدت در خود نگهدارى مى‌کنند به‌طور گسترده استفاده مى‌شود و ضمناً در سال‌هاى اخیر از آب دریا به‌وسیله آب شیرین‌کن‌ها استفاده به عمل مى‌آید.

3-10 چشمه های جزیره قشم
چشمه‌هاى جزیره قشم، که به‌طور پراکنده در جاى جاى جزیره وجود دارند، فاقد آب شیرین بوده و عمدتاً شور هستند. برخى از این چشمه‌هاى عبارتند از:
ـ چشمه کارگه: چشمه معدنى سولفوره و شور کارگه در میانه و هسته مرکزى ساختار تاقدیسى مجاور بندر ماهیگیرى سلخ (میدان گاز طبیعى سلخ، معروف به برهوت) واقع شده است. آب این چشمه (چند لیتر در ثاینه) پس از نهشته شدن بخشى از مواد معدنى سیاهرنگ همراه در محل تظاهر، موجب تغذیه بیشتر آب شور در آبرهه موجود این محل بوده و در اطراف و بستر آبراهه اخیر نیز رسوبات فراوان نمک گذاشته مى‌شود. منشاء بخشى از مواد یا رسوبات ثانوى و نمک در این آبراهه مى‌تواند مربوط به سازند گچساران باشد که توسط آب چشمه معدنى کارگه در مسیر مهاجرت به بالا انتقال داده مى‌شود.
آب چشمه کارگه نسبتاً گرم است (درجه حرارت حدود 30 درجه سانتى‌گراد)، این چشمه از انواع چشمه‌هاى آرتزین (جوشان) است و در واقع به دلیل اختلاف سطح اساس در منبع آب زیرزمینى و سنگ بستر آن، به سمت بالا فوران دارد. به دلیل رگه‌هاى سولفور در لایه‌هاى مارنى و سیلتى که بر روى لایه‌هاى آهکى قرار گرفته‌اند، آب چشمه کارگه در حین صعود داراى ترکیبات سولفور مى‌شود. این چشمه گاز نیز تولید مى‌کند که موجب انتشار بوى ناخوشایند آب چشمه در فضا مى‌شود. به دلیل وجود مواد معدنى و دماى مناسب آن، آب این چشمه مى‌تواند خواص درمانى ـ از جمله درمان بیمارى‌هاى پوستى و آرامش‌بخش اعصاب ـ داشته باشد که این نکته دلیل خوبى براى ساماندهى منطقه موردنظر و ایجاد امکانات براى استفاده مردم از آن است، گرچه مردم بومى از زمان‌هاى قبل براى مداوا و معالجه امراض پوستى خود از آب و گل و لاى پیرامون چشمه استفاده کرده‌اند و مى‌کنند.
ـ چشمه گورى: رسوبات واحد گورى داراى ضخامت حدود یکصدمتر، پوشاننده نهشته‌هاى انیدریت و نمک‌هاى مربوط به سازند گچساران است که با توجه به دانسته‌ها، ستبراى حدود 1400 متر دارد.
در محدوده چشمه معدنى گورى و این ساختار زمین‌شناسى، وجود متان و سولفات‌ها مى‌تواند زمینه تشکیل را فراهم سازد و بدین‌ترتیب امید حضور کانى‌سازى‌هاى سولفورى وجود داشته باشد. آب این چشمه معدنى شور و اندکى گرم (داراى حرارت 30 درجه سانتى‌گراد) است و با توجه به املاح و ترکیب مواد حاوى، از نظر سیاحتى و کاربرد پزشکى مى‌تواند قابل استفاده باشد.
ـ چشمه‌هاى دامنه کوه نمکدان:پهنه‌هاى پوشیده از رسوب نمک در کوه نمکدان داراى توده‌هاى بسیار بزرگ و گسترده نمک با کمیت بالا با کیفیت و خلوص نسبتاً مناسب است و از نظر اقتصادى در تأمین نمک خوراکى، نمک طبى و حتى تأمین بخشى از مشتقات موردنیاز در ترکیباتى از پتروشیمى اهمیت دارد.
سنگ نمک متبلور و سفید این کوه، در کنار جاده اصلى ساحل جنوب‌ غربى جزیره و در حاشیه دریا، به سادگى در دسترس است.
آبراهه خروجى از جنوب شرقى گنبد نمکى کوه نمکدان، حاصل نفوذ آب‌هاى سطحى محدوده بالادست که در بارندگى‌هاى فصلى، آبراهه‌هاى منتهى به حفره‌ها و کانال‌هاى زیرزمینى در گنبد نمکدان وارد محوطه غار شده و نهایتاً از غار نمک به بیرون راه مى‌یابد و درصد زیادى از مواد نمکى را با خود به‌صورت محلول به بیرون راه مى‌‌دهد. در بستر خروجى این آبراهه، پهناى نمک ـ به ویژه در پایین دست ـ تشکیل مى‌شود. این نهشته‌هاى نمک قابل بهره‌بردارى است و ضمناً از جمله مناطق دیدنى قشم است.
ـ دیگر چشمه‌هاى جزیره قشم: در جاى‌جاى جزیره قشم چشمه‌هاى دیگرى یافت مى‌شود که البته هیچ‌یک از آنها آب شیرین و قابل مصرف ندارند.
3-11 آب و هوا:
جزیره قشم بنابر موقعیت خاص جزیره ای خود دارای آب وهوای گرم ومرطوب می باشد.ورود و اثرت سیستم های جریان های هوا در زمستان و تابستان به نظر می رسد از عوامل تعیین کننده در نوع آب وهوای این جزیره بشمار می آید.
3-11-1 دما:
دما یکی از مهمترین عناصر آب وهوایی در مطالعات محیطی بوده وکاربرد وسیعی در برنامه ریزی دارد.
3-11-2 میانگین سالانه دمای حداقل و حداکثر:
میانگین دمای حداقل سالانه قشم برابر 04/22 درجه سانتی گراد می باشد.
میانگین دمای حداکثر سالانه در قشم 5/32 درجه سانتی گراد می باشد.
علت بالا رفتن میانگین دمای حداکثر در تابستان تغییر زاویه تابش خورشید در نیمکره شمالی می باشد که در این زمان دما درخلیج فارس و جزایر اطراف به بالاترین دمای حداکثر می رسد. (سالنامه آماری استان هرمزگان،1386،14)
3-11-3 دمای حداکثر مطلق و حداقل مطلق:
دمای حداکثر مطلق در شهریور ماه که بالاترین درجه را برابر با 0/43 درجه سانتی گراد داشته و کمترین حداکثر مطلق در فصل زمستان،دی ماه برابر با 6/27 درجه سانتی گراد بوده است.
بیشترین دمای حداقل مطلق در طی دوره ی آماری سال 1386 برابربا 6/29 در مرداد ماه و ماکزیمم آن زمستان دی ماه 2/6 درجخ سانتی گراد می باشد.
میانگین دمای حداکثر مطلق 0/43 درجه سانتیگراد می باشد.
میانگین دمای حداقل مطلق 2/6 درجه سانتی گراد می رسد. (سالنامه آماری استان هرمزگان،1386،14)
3-11-4 رژیم و جهت وزش بادها در قشم:
جهت عمومی بادها درسواحل خلیج فارس شمال غرب و در سواحل عمان وتنگه هرمز به علت وزش بادهای موسمی در تابستان به جنوب شرق متمایل می شود.
علت وزش این بادها وجود منطقه فشار کم تابستانی در جنوب فلات ایران می باشد که در تابستان با انتقال منطقه کم فشار به خلیج فارس بادها عمدتا به شمال و شمال شرقی متمایل می شوند.
3-11-5 بادهای محلی قشم:
اطلاعات مربوط به باد در کرانه‌هاى جنوبى جزیره قشم نشان مى‌دهد که غلبه باد جنوب شرقى آشکار است. با وجود این، مشاهدات و مطالعات مربوط به باد نشان مى‌دهد که به دلیل شرایط توپوگرافى سرزمین اصلى و جزیره قشم، در منطقه شمال جزیره بادهایى از سمت شمال شرقى وجود دارند. بادهاى جزیره قشم به‌طور معمول ملایم هستند.
بادهاى محلى و با اهمیت جزیره عبارتند از:
ـ بادگاه: این باد از جانب ستاره (گاه) در هنگام صبح مى‌وزد و گاهى پدیدار شده و قدرت آن کم است.
ـ باد نشعى: از جهت شمال شرقى مى‌وزد و شدت آن نستباً زیاد و براى لنج‌ها و مسافران دریا خطرناک است. استمرار وزش این باد 1، 3، 7، 15 و به ندرت 21 روز پیاپى است. این باد خشک و سرد است.
ـ باد قوسى: باد قوسى از بادهاى قدرتمندى است که در زمستان و همراه با بارندگى و از جهت شمال شرقى (متمایل به شرق) مى‌وزد.
ـ باد عیوقى: باد عیوقى در فصل زمستان و از جهت شمال شرقى (متمایل به شرق) یعنى از طرف هرمز مى‌وزد.
ـ باد سهیلى: این باد بیشتر از پاییز و از طرف سهیل مى‌وزد و از صبح تا ظهر مى‌دمد و خنک است.
ـ باد عقربى: این باد منشاء اقیانوس هند دارد و رطوبت هوا را به شدت افزایش مى‌دهد. شدت این باد نیز زیاد است.
ـ باد شمال: این باد دو نوع است یکى شمال تابستانى و دیگرى شمال زمستانی. این باد، هم در زمستان و در تابستان مى‌وزد و تقریباً دائمى و از بادهاى مزاحم است. باد شمال زمستانى را شمال‌خورى نیز مى‌گویند زیرا که از جانب خورهاى لافت مى‌وزد. باد شمال‌خورى بارندگى همراه ندارد و ابرها را از بین مى‌برد. باد شمالى تابستانى اکثراً در بهار مى‌وزد.
ـ باد مطلعى: مطلع به معنى شرق و جهت وزش آن نیز از شرق به طرف غرب است. شدت این باد نسبتاً زیاد بوده و بعضاً بارندگى نیز به همراه دارد.
ـ باد ایرانى: این باد در زمستان و به همراه بارندگى مى‌وزد. جهت وزش آن شمال شرقى است.
ـ باد بحرى: باد بحرى، نسیمى است که از جانب دریا و تدریجاً به باد شمال تبدیل مى‌شود
3-11-6 بارندگی:
جهت محاسبه و رژیم بارندگی و تغییرات فصلی آن از آمار سالانه سال 1386 استفاده گردیده است.ارقام نشانگر این است که میانگین بارندگی ماهانه9/120 میلی لیتر است و میانگین سالانه بارندگی دریک روز 5/72 میلی متر می باشد.شروع بارندگی ها در جزیره قشم عمدتا از آذر ماه بوده که تا فروردین ماه ادامه می یابد. (سالنامه آماری استان هرمزگان،1386،14)
3-11-7رطوبت(نم) نسبی:
رطوبت نسبی قشم در تمام ماه های سال دارای میانگین بالاتر از 50 درصد بوده است.
رطوبت نسبی سالانه در ساعت 6:30 ،0/78 درصد ودر ساعت 12:30 ،5/59 درصد می رسد. (سالنامه آماری استان هرمزگان،1386،14)
3-12 جغرافیای سیاسی:
در سال1386 این شهرستان به سه بخش مرکزی و بخش شهاب و بخش هرمز ۷ دهستان تقسیم شده بود.
طبق آخرین تقسیمات کشوری امروزه شهرستان قشم ۶۴ شهر و روستا دارد . (سالنامه آماری استان هرمزگان،1386،5)
3-13 جغرافیای انسانی جزیره قشم:
3-13-1 جمعیت:
بر اساس آمار سال 1386،جمعیت جزیره قشم 25320 نفر می باشد(سالنامه آماری استان هرمزگان،1386،58)
3-13-2 سطح سواد و آموزش:
تعداد باسوادان بر حسب جنس در نقاط شهری و روستایی طبق سرشماری که در سال1386 انجام شد به این ترتیب می باشد که تعداد کل مردان و زنان باسواد جزیره قشم 78013 نفر می باشند که از این تعداد 42159 نفر مرد و 35854 نفر زن می باشند.
در نقاط شهری تعدادکل جمعیت باسوادان 34172 نفر می باشند که از این تعداد 18250 نفر مرد و 15922 نفر زن می باشند و در نقاط روستایی در کل 43822 نفر با سواد هستند که از این مقدار 23897 نفر مرد و 19925 نفر زن هستند. (سالنامه آماری استان هرمزگان،1386،381)
3-13-3 بهداشت و درمان:
بر اساس آمار سال 1386،11 مرکز بهداشتى و درمانى ، 41 خانه بهداشت، 3 آزمایشگاه، 2 پرتونگاری، 2 مرکز توانبخشی و 5 داروخانه بوده است.
از مجموع 43 پزشک، 34 نفر پزشک عمومى، 5 نفر پزشک متخصص ، 4 نفر دندانپزشک و0 داروساز مى‏باشند. (سالنامه آماری استان هرمزگان،1386،444،445،447،450،451،452،455)

3-13-4 مهاجرت:
علاوه بر جمعیت بومی و ساکن، جزیره قشم دارای جمعیت غیربومی و مهاجر بسیاری است که به‌طور عمده در بخش‌های تجارت، بازرگانی، صنایع و معادن، ادارات و دوایر دولتی و ارگان‌ها، بانک‌ها، تشکیلات سازمان منطقه آزاد قشم و دیگر بخش‌های خدماتی به فعالیت اشتغال دارند. ضمن آنکه شمار قابل توجهی گردشگر نیز – همواره به‌ویژه در فصل‌های پاییز و زمستان و تعطیلات نوروزی – واردجزیره می‌شوند.

پایان نامهاینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید

رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

3-14 جغرافیای اقتصادی
3-14-1 دامپروری:
جزیره قشم تا حدودی توان بالقوه برای دامپروری را دارد و هم اکنون دامپروری به روش سنتی در جزیره انجام می‌گیرد . نزدیک به ۲۰۰۰ راس بز از نژادهای مخصوص تالی، جزیرتی، پاکستانی و هم چنین حدود ۳۰۰۰ راس گوسفند و گاو گوساله و چند هزار ماکیان در جزیره وجود دارد. منابع تغذیه دام‌ها بیشتر از سرشاخه‌ها و برگ درختان حرا است. مردم جزیره نوعی غذا به نام «فخاره» برای دام‌های خود درست می‌کنند . بیشتر دام‌ها در این جزیره در دشت مرکزی (یعنی توریان، رمکان، گربه دان و کاروان) هستند شتر یا سفینه صحرا در گذشته از اهمیت خاصی برخوردار بوده که انطباق بیشتری با محیط جزیره داشته‌است و برای حمل و نقل وهم چنین شیر و گوشت نگهداری می‌شده‌است. شترداری بیشتر در روستای طبل، جی جیان، سهیلی و سلخ رایج است. تعداد شترها در این جزیره افزون بر ۳۰۰۰ نفر است.
اولین و تنها مزرعه پرورش کروکودیل کشور به نام پارک و مزرعه کروکودیل نوپک در جزیره هنگام از توابع شهرستان قشم به تولید و تکثیر کروکودیل مشغول است. این مزرعه علاوه بر تولید گوشت و پوست امکان بازدید گردشگران علاقمند را در محلی دیدنی و زیبا فراهم آورده است.
3-14-2 کشاورزی :
در جزیره قشم به دلیل کمی بارندگی و نبود آب شیرین کافی، کشاورزی بسیار محدود است و بیشتر به صورت دیم صورت می‌گیرد و کشت غلات دیم نیز به دلیل یکنواختی بارندگی دستخوش نوسان زیاد می‌شود. به این ترتیب، تولید کشاورزی قشم را می‌توان ناچیز دانست. نواحی کشت آبی در دشت توریان و نواحی زراعت دیم در روستای طبل، گوران، سهیلی، گورزین، ملکی، لافت و گیاهدان واقع اند که نیمی از نخلستان‌های جزیره

مطلب مشابه :  فایل پایان نامه حقوق قوانین موضوعه

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید

پاسخی بگذارید