سبز اندیشان امروز

آرایش مردان در ایران

اینجا داستان داماد شدن مشتری ها با اونا که واسه آرایش روزمره شون مراجعه کرده ان، کمی فرق داره. داماد اگه بخواد تموم مراحلی رو که واسه شب عروسی ارائه می شه طی کنه، باید از روزای قبل دست به کار شه.

در گذشته اگه سبیل های چرب شده و ریش های پر پشت، واسه مردان افتخار و ارزش حساب می شدن، این روزا ریش ستاره ای و موی خامه ای جای اونا رو پر کردن.

یکی دو روز پیش، آماری از مصرف لوازم آرایشی در میان مردم اعلام شد که غافلگیر کننده بود. این آمارها نشون می داد که ۷درصد از پسران ایرونی از لوازم آرایشی استفاده می کنن که فقط زنونه هستن.

یعنی ریمل، کرم پودر و رنگ های گریم که اگه به این لوازم، کرم، ژل مو و اسپری های خوشبوکننده رو هم اضافه کنیم، آمار از این بالاتر می رود. این در حالیه که ایران در مصرف لوازم آرایشی مقام دوم آسیا و مقام هفتم جهان رو داره و سن به کار گیری این لوازم نسبت به بیست سال قبل، ۱۰ سال کم شده و به ۱۷ سال رسیده.

سالن یا آرایشگاه

اگه به چند آرایشگاه مردونه در چهار گوشه تهران سری بزنین، می ببینن که بعضی آرایشگاه ها لیست خدماتشون پربارتر از بقیه جاهای دیگه س. شاید واسه همینه که نام خود رو از آرایشگاه به سالن تغیی دادن. یعنی اونا فقط موی سر نمی زنند، شکل های جور واجور و اقسام خدمات آرایشی رو هم ارائه میدن.

وقتی وارد یکی از همین سالن ها در غرب تهران می شوم اولین چیزی که توجهم رو جلب می کنه شلوغی اونجا و گروه سنی تقریبا برابر مشتریاس. بیشتر کسائی که مراجعه کردن بین ۱۸ تا ۳۰ سال سن دارن. تموم آرایشگران، جوون و ظاهر آراسته ای دارن که شاید در جلب نظر مشتریان تاثیر بزاره.

یه ژورنال خارجی از مدل های مو و آرایش مردونه روی میزه. مشتری هایی که در نوبت نشسته ان، ژورنال رو دست به دست می چرخونن و ورق می زنند. روی صفحه نمایش یه لپ تاپ هم مدل های مو به نمایش دراومده.

محمدرضا جوون ۲۲ ساله ایه که در یونیت آرایشگری نشسته. می گوید می خواهد مدل موهاش رو خامه ای بزنه. آرایشگر می گوید خامه ای تقریبا همون کرونری قدیمه که اون موقع ها می گفتن کرنلی. مدلی که دور سر کوتاه می شه اما موهای وسط سر بلنده. در مدل خامه ای، فرق کوتاهی و بلندی بسیار فاحشه. محمدرضا می گوید که کار ابرو هم داره و این یعنی که باید ابروهایش مرتب شه. در آرایشگاه های مردونه مشتری ها علاقه چندانی به به کار گیری عبارت ابرو برداشتن ندارن.

مجید آرایشگری که روی موهای محمدرضا کار می کنه می گوید: «بستگی به خود مشتری داره که تا چه اندازه دست ما رو باز بزاره. اگه فقط در حد مرتب کردن باشه احتیاجی به مو چین نیس. با به کار گیری قیچی و تیغ این کار رو می کنیم اما اگه مشتری بخواد تغییر بیشتری کنه بالطبع از موچین استفاده می کنیم.» بیشتر مردان روی نازکی ابرو حساسیت نشون میدن. اونا بهتر می دونن ابروهایشان فقط کمی مرتب شه تا اینکه به طور کامل زنونه بردارن.

ماسکی واسه پوست سر

کمی اون طرف تر از محمدرضا مردی حدودا سی ساله نشسته س که صورتش پوشیده شده از ماسکه و تنها حلقه چشمون و لب هاش پیداست. عرفان، همون جوون سی ساله، می گوید که واسه جوش های سر سیاهش آمده و باید چند جلسه به طور مرتب بیاد تا نتیجه بگیره. هزینه این کار براش کمتر از ۵۰ هزار تومن در نمی آید.

در منوی ماسک های سالن، به جز ماسک جوش، نام ماسک های میوه ای، کرم خاویار، نعنایی و آلوورا هم به چشم می خورد که آرایشگر می گوید کاربردشان در سرحال سازی پوست است.

خط بعد از اون در لیست، مخصوص کسانیه که پوست سرشون شوره می زند یا پوست سرش دچار آسیب شدهه. ماسک هایی که باید روی سر مالیده شن و بعد از ۵ دقیقه شسته شن.

اسکلت یا ستاره؟

«نظر منو بخوای، ستاره قشنگ تره!» این جمله رو یکی از آرایشگران به مشتری اش می گوید. روی میز چند شابلون چیده شده که هر یک شکلی دارن. انتخاب سخته. اسکلت، جمجمه، ستاره یا خط های موازی؟!

مشتری دودل مونده بین ستاره یا خط موازی واسه طرح پشت سرش. این طرح ها می تونن در هر یه تیکه از سر استفاده شن. از ریش انجام شده تا موی پشت سر و یا حتی گیجگاه. آرایشگران طرح ها رو با به کار گیری ماشین مخصوص و شابلون روی موهای مشتری در می بیارن. طرح هایی که از بین اونا، خط های موازی طرفداران بیشتری داره.

براشینگ، روزی ۱۵هزار تومن

علیرضا سعیدی، صاحب سالن می گوید که بعضی مشتریانش واسه سشوار و فرم دهی هر روزه با آدامس مو یا کرم های مخصوص دست کم روزی ۱۵ هزار تومن هزینه می کنن. آدامس مو براق کننده و نگهدارنده قوی موه که معمولا واسه مو های انعطاف پذیر استفاده می شه و به کسائی که موهای نرم دارن، کمک می کنه خیلی راحت به موهاشون فرم بدن. این مبلغ به جز هر پونزده روزیه که مشتریان باید واسه اصلاح و روتوش موشون بیان تا مدل اصلی مو بازم حفظ شه و با بلند شدن موها، مدل از بین نره. کسائی هم که مشتری ماسک های صورت واسه پاکسازی هستن هفته ای ۳ جلسه باید مرجعه کنن.

اون می گوید مشتریانش حاضرن مبالغ بیشتری هم بدن تا رنگ مو فرم و مدل مو و صورتشون مثل مدل انتخابی ژورنال شه. طبیعیه هر چقدر مدل پیچیده تر باشه مبلغ بالاتر می رود.

پلاتینی؛ رنگ محبوب آقایون

فرشید مشتری دیگه ایه که منتظره تا نوبتش شه. یه تیکه از موهای جلوی سرش رو پلاتینه رنگ کرده و حالا اومده تا براشینگ کنه. می گوید رنگ های سرد رو دوست داره و ترجیح می دهد مش موهاش با رنگ های سرد انجام شه: «رنگ استخوانی و نقره ای چهره مردان رو جذاب تر می کنه. ژورنال رو هم که نگاه کنین، مدل های مو مشکی مش شون همین رنگیه.»

فرشید درباره فرق رنگ مو در مردان و زنان می گوید: «رنگ و مش موی مردان خیلی فرقی با زنان نداره. البته من خودم مش سوزنی رو به مش های کلفت ترجیح می دهم.»

دوای درمان کم موها هم اینجاس! کلاه گیس هایی که روی دیوار آویزانند اولین چیزی هستن که توجه مشتریان کم مو رو جلب می کنن؛ با رنگ ها و مدل های جور واجور شون که توانایی کوتاه شدن هم دارن. علیرضا سعیدی می گوید که این کلاه گیس ها از موی طبیعی هستن و قیمت شون بسته به اندازه و کیفیت از ۷۰ هزار تومن تا ۸۰۰ هزار تومن متغیره.

آرایش مردان بود افزون ز عروسان!

به مغازه های لوازم آرایشی و بهداشتی سری هم بزنین می ببینن که هر روزه های آرایشی بهداشتی مردان پر و پیمان تر از روز قبل می شن. کرم های ضد چروک، ژل های دور چشم یا تونیک های بازسازی کننده پوست، ماسک صورت، آدامس مو، چسب مو، شکل های جور واجور کرم برنزه کننده، سایه دور چشم و خیلی موارد دیگه رو می تونید در قفسه ها ببینین. اون وقته که اپیلاسیون مردان رو هم باور می کنیم!

اما با این وجود، تغییر فقط در سالن های آرایشی صورت نمی گیرد. در بعضی باشگاه های بدن سازی دستگاه های سولاریوم واسه برنزه کردن پوست هست. مراکز زیر زمینی تاتو هم هستن که خال کوبی های رنگی رو برابر با الگوهای جدید روز روی بدن مشتریانشان انجام میدن که قیمت اونا بسته به اندازه و نوع رنگی که استفاده می شه، فرق داره. مثلا هزینه یه تاتوی کوچیک با رنگ امریکایی از ۱۰۰هزار تومن شروع می شه و بسته به پیچیدگی طرح، تا یه میلیون تومن می رسد. اما همین تاتو اگه قرار باشه با رنگ کم کیفیت تری طراحی شه، ممکنه بیشترین حد ۳۰۰هزار تومن قیمت داشته باشه. درباره تاتوهای بزرگ و طرح های سخت و چند رنگ هم این قیمت بعضی وقتا تا ۳میلیون تومن هم می رسد.

مواد لازم جهت داماد شدن

اینجا داستان داماد شدن مشتری ها با اونا که واسه آرایش روزمره شون مراجعه کرده ان، کمی فرق داره. داماد اگه بخواد تموم مراحلی رو که واسه شب عروسی ارائه می شه طی کنه، باید از روزای قبل دست به کار شه.

این موضوع بستگی به خود داماد هم داره که چقدر این موضوع براش مهمه. مثلا بعضی ادما از مدت ها قبل واسه آماده شدن شب عروسی شون مبادرت به سرحال سازی و پاک سازی پوست می کنن. اینجا از کرم های لایه بردار یا ماسک استفاده می شه. اگه فرد احتیاج به رنگ مو داشته باشه چند روز قبل از عروسی آرایشگر براش انجام می دهد.

روز عروسی هم کارایی مثل اصلاح و تمیز کردن ابرو انجام می شه. هم اینکه از شکل های جور واجور کرم پودرها واسه صاف کردن پوست و پنکک های خشک واسه جلوگیری از عرق کردن استفاده می شه.

مدیر سالن آرایش در این باره می گوید: «معمولا از کرم هایی که واسه گریم در سینماها رواج داره استفاده می شه. مثلا با کرم گریم می تونیم صورت های لاغر رو پرتر کنیم. از سایه هم واسه یرگی های دور چشم استفاده می کنیم. یا از بعضی کرم های ضد چروک یا دور چشم واسه جوون تر کردن پوست مورد استفاده قرار می گیرد. البته همه این ها به رضایت خود فرد برمیگرده. مدل موهای داماد هم بستگی به خودش داره. سشوار و تافت که واسه اثبات و حالت دادن مو استفاده می شه.» به هر حال آرایشگاه داماد حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومن هزینه داره.

چیجوری در پیری هم جوون به نظر برسیم؟

چیجوری با آرایش جوون شیم؟

روزگار نو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *