سبز اندیشان امروز

آداب و سنت های مردم افغانستان در نوروز + عکس

در افغانستان نوروز با رسم و آیین خاص خود جشن گرفته می شه که سفره هفت سین، هفت میوه و سمنو و غذای مخصوص نوروز از جمله اونا به حساب می روند.

به گزارش خبرنگار فارس در کابل، افغانستان هم مانند ایران تقویم سالنمای اون شمسیه و اولین روز سال نوروز اسمشه.

نوروز در افغانستان قدمت چند هزار ساله داشته و رسوم و آیین های خاص نوروزی سال ها هستش که نسل به نسل به افغان ها منتقل می شه.

مردم افغانستان نوروز رو شروع فصل تازگی و زندگی دوباره طبیعت می دانند و واسه خلاص شدن از زمستون سرد و خشک و تجلیل از نوروز از هفته ها قبل آماده این جشن می شن.

در زیر به بعضی از آیین و رسوم خاص نوروز در افغانستان اشاره می شه.

 

تجمع در زیارتگاه ها

در ۲ شهر کابل و «مزار شریف» زیارتگاه های با شکوهی مربوط به حضرت علی (ع) وجود دارن که بسیار مورد توجه افغان ها قرار دارن.

در اولین روز سال جدید، مراسم با شکوهی در این زیارتگاه ها برگزار می شه که بالغ بر صدها هزار افغان از گوشه و کنار این کشور و حتی کشورای همجوار آسیای مرکزی واسه تماشای اون به این ۲ شهر سفر می کنن.

در این مراسم، علمی که مربوط به حضرت علی (ع) که بر اون اسماء متبرک نوشته شده به اهتزار در میاد و بعد این علم واسه روزای متوالی در اون مکان افراشته می موند.

مردم افغانستان پس از این مراسم علم متبرک رو زیارت می کنن و واسه موفقیت در سال جدید دعا می کنن.

سمنو (سمنک)
جفت و جور سمنو (سمنک) از جمله رسم های قدیمی نوروز در افغانستانه که در بین زنان طرفدارانی زیادی داره.

سمنو یه جور غذای مخصوصه که از آرد گندم، جوونه گندم، روغن و آب جفت و جور می شه.

زنان افغان از شروع شب نوروز تا سپیده دم اولین روز بهار به صورت دسته جمعی و خوندن اشعار قدیمی شروع به پختن سمنو که از رسوم قدیمی نوروز در افغانستانه، می کنن.

حاضران در پای دیگ سمنو خوشحال از رسیدن روزای سبزی و نشاط هستن با خوندن ترانه های قدیمی که مخصوص پخت سمنوه کار خود رو ادامه میدن.

رسم شب نشینی سمنو در شب نوروز در میان خانوم های شهر کابل و دیگر نقاط افغانستان رایجه و خیلی از خونواده های افغان مخصوصا بانوان افغان در شب نوروز در میهمانی پخت سمنو شرکت می کنن.

شب نوروز، دختران جوون و زنان افغان تا نیمه های شب در کنار آتشی که روی اون دیگ بزرگ سمنو قرار داره، می شینن و با قصه گویی و شادمانی تا آماده شدن کامل خوراک سمنو بیدار می مانند.

 

پخت سمنو


سمنو بر سر سفره نوروزی

هفت میوه و هفت سین
آماده کردن سفره هفت سین و هفت میوه از دیگر رسم های خاص نوروز در افغانستانه.

هفت میوه ترکیبی از هفت نوع میوه خشکه. ای خشکبارها معمولا «مغز بادام»، «مغز گردو»، «پسته»، «کشمش»، «زردآلو»، «سنجد» و «قیسی» هستن.

مردم افغانستان چند روز قبل از عید نوروز این خشکبارها رو به صورت مخلوط در آب قرار میدن تا واسه روز نوروز آماده شن.

در همین حال در بعضی از مناطق افغانستان مردم واسه استقبال از نوروز سفره هفت سین هم پهن می کنن.

«سیب»، «سنجد»، «سبزی»، «سمارق» (قارچ)، «سرکه»، «سمنو» و «سیر» اجزای سفره هفت سین رو تشکیل میدن.

مردم افغانستان در روزای نوروز از میهمانان خود با هفت میوه و هفت سین که بسیار خوشمزه و شیرینه، پذیرائی و استقبال می کنن.

در کنار اون شیرینی و شکلات هم جایگاه خود رو داره.

غذاهای شب نوروز
خونواده های افغان در شب نوروز، شام مفصل و استثنایی نسبت به دیگر شب های سال صرف می کنن.

رنگ سفید پیش مردم افغانستان نشونه خوشبختی و سعادته به خاطر همین خیلی از مردم افغانستان یه خروس سفید رنگ رو در شب نوروز با قصد این که سال جدید، سالی پر از خوشبختی و خوب بختی باشه، ذبح می کنن و اون رو به همراه سبزی و پلو واسه سفره شب نوروز طبخ می کنن.

رنگ سبز پیش مردم افغانستان جایگاه خاصی داره و از اون به خوبی و خوبی تعبیر می شه به خاطر همین افغان ها واسه داشتن سالی پر بار بر سفره های خود در شب نوروز سبزی و سبزی پلو قرار میدن.

ماهی کباب شده هم از دیگر غذاهاییه که در شب نوروز طرفداران زیادی در بین خونواده های افغان داره و در آستانه شب های عید ماهی در بازارهای افغانستان شدیدا گران می شه.

در ایام نوروز وضعیت درآمدی مشاغلی چون ماهی پزی و شیرینی فروشی ها رونق خاصی می گیرد و معمولا مردم در این فروشگاه ها واسه خرید در صف های طولانی می ایستند.

نوروزی
جوونایی که هنوز در دوران نامزدی به سر می برند و منتظر ازدواج هستن، یه روز قبل از نوروز به همراه هدیه نوروزی واسه شادباش سال نو به خونه همسر خود می روند.

خونواده پسر (داماد) با هدایایی چون لباس، جواهرات و حنا به همراه غذاهایی مانند ماهی، زولبیا، شیرینی و کلوچه های جور واجور واسه شادباش عید و دادن عیدانه به خونه عروس می روند.

خونواده عروس هم در مقابل، لباس مردونه و شرینی واسه داماد آینده آماده می کنن.

لباس نو
در آستانه نوروز، بازار فروش لباس در شهر کابل بسیار رونق داره و مردان و زنان مخصوصا کودکان واسه استقبال از بهار لباس های نو خریداری می کنن.

 

مردم افغانستان فکر می کنند در حالی که طبیعت با شروع بهار نو می شه و این زیبایی بر جون و روح آدم هم اثر می گذارد باید چهره و پوشش آدم هم پاکیزه و تمیز شه به خاطر همین مردم این کشور مبادرت به خرید لباس نو می کنن.

 
خونه تکونی
خونه تکونی در آستانه نوروز از سنت های پسندیده افغان ها هستش.

زنان افغان در آستانه نوروز با شستن فرش ها و گردگیری خونه خود تلاش می کنن تا پاکیزگی و نشاط رو در آستانه بهار در خونه به وجود بیارن.

تزئین و رنگ خونه واسه استقبال از بهار از دیگر رسوم افغان ها در روزای آخر زمستانه و مردها در افغانستان تلاش می کنن تا در آستانه نوروز وسایل خونه خود رو نو کنن.

دید و بازدید
هرچند تعطیلی عید نوروز در افغانستان فقط یه روزه اما درهمین فرصت کم هم دید و بازدیدها در حد ممکن انجام می شه و این سنت حسنه افغان ها جشن نوروز رو با سفارشات دین روشن کننده اسلام بیشتر پیوند می دهد.

دیگه سنت ها
توسل جستن با مراکز مقدسی که مربوط به امیرالمومنین حضرت علی (ع) هستن از جمله در ۲ شهر کابل و مزار شریف بسیار دیدنیه. ده ها هزار افغان در دور و بر این مکان مقدس جمع شده و با نیایش از خدا طلب سال خوب می کنن.

 

 

بازه های مخصوص مانند «بز کشی» و کشتی که بسیار دیدنی و جذاب هستن از جمله دیگه آیین های نوروزی افغانستان هستن که در مطالب دیگه این بخش به طور جدا از هم به اون پرداخته شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *