سبز اندیشان امروز

VertiGo؛ رباتی که از دیوار بالا می‌رود!

خودرو هیبریدی که از دیوار بالا میره

محققان موسسه تحقیقاتی دیسنی با همکاری انستیتوی ETH زوریخ سوییس تونستن یه ربات هیبریدی بسازن که به طور همزمان قابلیتای خودرو و هلیکوپتر رو داره و می تونه از سطوح جور واجور عبور کنه و حتی از دیوار بالا بره.

به گزارش ایرنا، این ربات که VertiGo اسمشه، تشکیل شده از دو چرخ نازک، بدنه ای از جنس فیبر کربن‏، اجزای مختلفی که با به کار گیری چاپگرهای سه بعدی ساخته شدن و دو موتور ملخیه که توانایی چرخش رو دارن و هدایت ربات رو به سمت جلو یا بالا جفت و جور می کنن.

رباتایی که توانایی بالا رفتن از دیوار رو دارن، با الهام از پاهای مارمولکا که به هر سطحی از جمله شیشه می چسبد، از فناوریایی استفاده میکردن که یه جور چسبندگی ایجاد می کنن. اما این فناوریا در سطوح ناهموار کارکرد مطلوبی ندارن. ربات VertiGo واسه بالارفتن از دیوار، از اینجور فناوریایی استفاده نمی کنه.

موتورهای ملخی این ربات که شباهت زیادی به توربین هلیکوپتر داره، قدرت کافی رو واسه بالا کشیدن اون و شکست دادن نیروی جاذبه جفت و جور می کنه، به خاطر همین VertiGo بدون هیچ مشکلی میتونه از سطوح صاف و یا ناهموار بالا بره.این ربات پرنده دارای کاربرده های بالقوه ای از جمله نورپردازی، اجرای شکل های جور واجور بازیا و کمک رسانی داره.

ربات خورشیدی ۶ کاره؛ بهترین اسباب بازی کودکان

۱۰ شغلی که بزودی بوسیله ربات ها تسخر می شه

ایرنا بازنشر تکنولوژی خودرو ربات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *