سبز اندیشان امروز

۹ چهره منفور تاریخ مسابقات جام جهانی

soccer

مسابقات جام جهانی به عنوان بزرگترین اتفاق ورزشی جهان دو روز دیگه در برزیل شروع می شه. مسابقاتی که همیشه تماشاگر اتفاقاتی گاه باحال و گاه تلخ بوده و بعضی وقتا هم چهره هایی رو مطرح کرده که نام اونا به بدی و یا خوبی در تاریخ موندگار شده.

به گزارش آلامتو به نقل از ایرنا ؛  یورواسپورت به ۹ چهره منفور تاریخ مسابقات جام جهانی پرداخته:

جام جهانی ۱۹۶۶، اوبرومیر ژکوف (بلغارستان)

روز ۱۲ ژوییه سال ۱۹۶۶ شاید خاطره دلچسبی رو واسه په له تداعی نمی کنه. اسطوره برزیلی فوتبال در دیدار مقابل بلغارستان که با نتیجه دو بر صفر به نفع برزیل تموم شد، به خاطر حرکت تاکتیکی خشن بازیکن بلغاری دچار کوفتگی شدید شد و بازی بعدی برزیل رو از دست داد.

این مدافع بلغاری که به تعبیر په له به جای توپ پای اونو هدف گرفته بود، وحشیانه و از قصد په له رو هدف حملات خود قرار داد که در نتیجه په له زخمی شد و بازی بعدی تیم برزیل رو از دست داد. در این جام برزیل در مرحله گروهی حذف شد؛ بدترین نتیجه ای که تیم ملی برزیل در جام جهانی کسب کرده.

جام جهانی ۱۹۶۶، آنتونیو راتین (آرژانتین)

غائله ای که ژکوف به پا کرد خیلی راحت فراموش شد، اما عوضش آنتونیو راتین بازیکن تیم آرژانتین دشمن شماره یه افکار عمومی در تابستون ۱۹۶۶ لقب گرفت. کاپیتان آرژانتین در بازی یه چهارم پایانی مقابل میزبان جام در ورزشگاه ویمبلی لندن ۳۵ دقیقه پس از شروع بازی به بیرون از زمین هدایت شد .

هیچکی دلیل واقعی اخراج اونو نمی دونست؛ هرچند داور آلمانی رودلف کریتلین دلیل اونو ˈخشونت لفظیˈ گفت یعنی راتین به اون توهین و فحاشی کرده بود. راتین که از این موضوع ناراحت و عصبانی شده بود در حالی که با بی میلی زمین رو ترک می کرد و همزمان سرزنش هم تیمی هاش رو می شنید، در میونه راه خط نگه دار رو گاز گرفت و اینجوری جایگاه خود رو پیش افکار عمومی به کلی از دست داد.

جام جهانی ۱۹۶۶، نابی استیلز (انگلیس)

در واقع انگلیسیا خودشون رو عالی تحویل می گیرن و کسی در این کار روی دست نابی استیلز بازیکن باشگاه منچستریونایتد بلند نمی شه. وظیفه اصلی اون در جام ۱۹۶۶ این بود که هر طور شده با توسل به هر وسیله ای مانع بازی و موفقیت بازیکنان خوب تیمای حریف شه. استیلز شاید بی دندون بود (اون قبل ازهر بازی دندون مصنوعیش رو درمی آورد) ولی جنگندگی و سبک بازی اش اونو به یکی از چهره های موثر و ترس انگیز جام تبدیل کرده بود. بهترین نمایش ایشون در دیدار نیمه پایانی مقابل پرتغال بود که تونست اوزه بیو رو خوب مهارکرده و انگلیس رو راهی فینال کنه. انگلیس دراین جام به تنها لقب قهرمانی خود در تاریخ جام جهانی رسید.

جام جهانی ۱۹۶۶، ژائو مورایس (پرتغال)

نگاهی دوباره به جام جهانی ۱۹۶۶ می تونه عمق فضای خشن حاکم بر این جام رو نشون بده. این خشونت بیشتر از همه دامن په له بازیکن تیم برزیل رو گرفت؛ اون که در اثر رفتار خشن در بازی افتتاحیه جام برزیل و بلغارستان زخمی شد و مسابقه بعدی رو هم از دست داده بود، در دیدار با پرتغال دوباره دچار همین مشکل شد.

دراین بازی که انتظار می رفت نمایشی قشنگتر از رقابت دو فوتبالیست مستعد یعنی په له و اوزه بیو باشه، بازیکن برزیلی در اثر تکل دوبرابر ژائو مورایس بازیکن مصمم پرتغال باقی بازی رو از دست داد و تیم برزیل هم در آخر حذف شد.

جام جهانی ۱۹۸۲، هرالد شوماخر (آلمان غربی)

نفرتی که در دل فرانسویا نسبت به آلمانا در جام ۱۹۸۲ به وجود اومد از زمان حمله آلمان به این کشور در سال ۱۹۴۰ به بعد بی سابقه بود.

سرچشمه این حس انزجار هم رفتارای بازیکن آلمانی هرالد شوماخر در مسابقه نیمه پایانی بود که باعث شد احساسات ضد آلمانی به بالاترین حد خود برسه. حمله یهویی شوماخر به پاتریک باتیستون غافلگیر کننده و بسیار خطرناک بود.

باتیسون پاس میشل پلاتینی رو گرفت و به آرومی در حال هدایت توپ بود که یهو شوماخر وحشیانه به اون حمله کنه. باتیستون نقش بر زمین شد و دروازه بان آلمانی که هدف دیگری غیر از زدن حریف نداشت، آدامس به دهن و بی توجه روی خود رو از بازیکن حریف برگرداند و به مسیرش ادامه داد. داور هم بی خیال نسبت به موضوع بدون دادن هیچ کارت یا اخطار یا حتی اعلام ضربه آزاد از این برخورد گذشت و دستور ادامه بازی رو داد.

در اثر این برخورد شدید باتیستون یه دندانش رو از دست داد و یکی از مهرهای کمرش هم آسیب دید.

جام جهانی ۱۹۸۲، کلودیو جنتیله (ایتالیا)

در زبون ایتالیایی واژه جنتیله به معنی مهربانه، ولی رفتار جنتیله بازیکن تیم ایتالیا در زمین نه فقط نشانی از این واژه نداشت بلکه در اختلاف کامل با اون بود! کلودیو جنتیله هم مانند ژکوف و مورایس نماد مجسم هدف ورزی نسبت به حریف بود. تکلای از قصد خطرناک، کشیدن پیراهن حریف و ضربه به زانوی اون تنها نمونه ای از تلاشش واسه رسیدن تیمش به پیروزی و کاهش کارایی بازیکنان تیم حریف بود. سبک بازی اون واسه ایتالیا هم بسیار به درد بخور ثمر بود و راه رو واسه صعود اونا در جام جهانی ۱۹۸۲ گشود. جنتایل در این راه مانند دیه گو مارادونا، کارل هاینز رومنیگه انجام داد.

جام جهانی ۱۹۹۸، دیه گو سیمئونه (آرژانتین)

دیه گو سیمئونه در طول سه دوره حضور در جام جهانی به عنوان یه بازیکن جنجالی و چهره ای مخالف معروفیت خوبی به دست آورده بود. چهره ای که هرجا لازم می دید هیچ ترسی از تکلای جنجالی و یا بقیه حرکات خطرناک و خطرساز واسه بقیه نداشت.

نام اون بیشتر به خاطر رفتار زننده اش در بازی آرژانتین مقابل انگلیس در مرحله یه چهارم پایانی جام جهانی ۱۹۹۸در ذهنا باقی مونده. در این بازی اون با دیوید بکام درگیری شد و بکام با بغل پا اونو زد ولی سیمئونه بهش حمله کنه و اونو به زمین انداخت. در نتیجه هافبک منچستریونایتد هم عکس العمل نشون داد، اما سیمئونه تمارض کرد و خود رو به زمین انداخت تا داور رو بفریبد و به هدف خود هم رسید؛ بکام از بازی اخراج شد و آرژانتین در ضربات پنالتی بازی رو برد.

جام جهانی ۱۹۹۸، زین الدین زیدان (فرانسه)

بعضی از بزرگترین بازیکنان تاریخ فوتبال هم گاه می تونن چهره ای منفی از خود به نمایش بذارن. زین الدین زیدان مثل ریگوبرت سانگ بازیکن کامرونی از جمله کسانیه که مفتخر به دوبار اخراج از زمین در دو دوره جام جهانی شده.

زیدان اولین بار به خاطر پا گذاشتن روی پای فؤاد امین بازیکن تیم عربستان و بار دوم هشت سال بعد با ضربه سر غیرمنتظره معروفش به سینه مارکو ماتراتزی ایتالیایی اخراج شد.

جام جهانی ۲۰۰۶، مارکو ماتراتزی (ایتالیا)

نام ماتراتزی فقط به خاطر نقشی که در ماجرای درگیری با زیدان در فینال جام جهانی ۲۰۰۶ داشت در این مجموعه قرار میگیره. مدافع ایتالیایی ممکنه در اون صحنه قربونی یه حمله فیزیکی خشن از طرف زیدان شده باشه ولی بقیه ماجرا نشون میده که اونم بی تقصیر نبوده.

اون با واژگانی که به زبون راند و برانگیختن از قصد خشم زیدان، به سود تیم لاجوردی پوش انجام داد. ماتراتزی نشون داد که فقط در زمزمه کردن الفاظ بیریخت استاد نیس، بلکه ید طولایی هم در برخوردهای فیزیکی داره.

اون در بازی مقابل استرالیا در مرحله یه هشتم پایانی با یه تکل خطرناک مارک برسیانو بازیکن استرالیایی رو زد و اونو نقش بر زمین کرد. میشه با مرور دوران بازی اون در سری آ ایتالیا و بررسی عملکردش در این بازیا پرونده ای قطور از این توانمندی براش درست کرد.

۸ بازیکن پرمشتری جام جهانی +عکس

همه کاپیتانای برنده جام جهانی/عکس

ایرنا بازنشر جام جهانی ۲۰۱۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *