سبز اندیشان امروز

۹ راه برای داشتن مهارت تفکر خلاقانه

تفکر خلاقانه

داشتن تفکری خلاق میتونه شما رو در راه پیشرفت بذاره و رسیدن به موفقیت رو واسه شما ساده تر سازه.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ همون طور که می دونین، امتیازات تفکر خلاقانه بی شماره. داشتن این مهارت ها کمک می کنه که مشکلات رو از چشم انداز جدیدی ببینین، ایده های بهتری داشته باشین و درنتیجه کارکرد سازنده تری واسه رفع مشکلات ارائه بدید.

به دست آوردن مهارت  خلاقیت کار آسونی نیس و حتی شاید خیلی ها یاد گرفتن مهارت های مهندسی نرم افزار رو راحت تر از این موضوع بدونن. اما این روزا شرکت ها به آدمایی با تفکرات خلاقانه احتیاج دارن؛ کسائی که بتونن ایده های خلاقانه و جدید ارائه بدن. یکی از راه های پرورش تفکر خلاقانه اینه که تلاش کنین در جلسات از راه های جدید و خاص واسه حل مشکلات دست به کار شین. هم اینکه می تونید با در نظر گرفتن بازخوردی که از بقیه می گیرید کارکرد خود رو سبک سنگین کنین.

بزرگ ترین رقابت اینجور کاری اینه که شاید بقیه متوجه خلاقیت مخفی در ایده ی شما نشن و یه راه حل باحال رو  به دلیل احمقانه بودن اون قبول نکنن. دونستن این موضوع و اینکه یاد بگیرین چیجوری ایده های خود رو مطرح کنین، باعث تقویت اعتماد به نفس و درنتیجه افزایش احتمال پذیرش اون از طرف بقیه می شه. در ادامه ی این مقاله ی زومیت به بررسی راه هایی می پردازیم که کمک می کنن تفکر خلاقانه ای داشته باشین.

۱. کتاب خوندن رو در اولویت بذارین

نویسندگان حاصل سال ها تجربه در کار و زندگی خود رو به شکل کتاب می نویسند و در اختیار بقیه قرار میدن. بیشتر دونستن و آشنا شدن با دیدگاه بقیه باعث افزایش خلاقیت می شه. با خوندن کتاب می تونید با علم، ایده ها و تجربه های بقیه آشنای شید و اون ها رو روی وضعیت فعلی خود پیاده سازی کنین.

کتاب خوندن بهترین راه افزایش علم و آشنایی با طرز فکر دیگرونه. همه ی ما این روزا مشغله های زیادی داریم و به دلیل کمبود وقت، از کتاب خوندن طفره می رویم. اما اگه کتاب خوندن رو به عنوان یه اولویت در نظر بگیرین مطمئنا وقت اون رو پیدا می کنین.

چیجوری خلاقانه فکر کنیم؟

۲. یادگیری یه هنر جدید

فعالیت های هنری و تولید آثار هنری یکی دیگه از راه های تقویت تفکر خلاقانه هستن. جالبه بدونین خیلی از ایده های بزرگ آلبرت اینشتین هنگام نواختن ویولن به ذهنش رسیده بود. آدام گرانت، پروفسور و محقق، در کتاب خود نوشته: «احتمال اینکه برندگان جایزه ی نوبل به یه ساز موسیقی تسلط داشته باشن دو برابر بیشتره. احتمال اینکه نقاش باشن هفت برابر بیشتره. احتمال اینکه نویسنده یا شاعر باشن ۱۲ برابر و احتمال اینکه بازیگر، رقصنده یا حتی شعبده باز باشن ۲۲ برابر بیشتره.»

نواختن یه ساز موسیقی، نقاشی کشیدن، بازیگری یا هر کار دیگری که جنبه ی هنری داشته باشه بخش متفاوتی از مغز رو فعال می کنه و این موضوع کمک می کنه که قدرت تفکر خلاقانه ی فرد زیاد شه.

۳. دوستان با شخصیت متفاوت داشته باشین

همون طور که در مورد اول اشاره کردیم آشنایی با بقیه طرز تفکرها اثر فوق العاده زیادی روی خلاقیت می گذارد. بیشتر افراد با کسائی رابطه برقرار می کنن که از همه توجه به هم شباهت دارن. انجام اینجور کاری شاید راحت به نظر برسه؛ اما اثر مثبتی روی افزایش اندازه خلاقیت نمی گذارد. افراد زیادی در نزدیکی ما وجود دارن که با روش ای متفاوت زندگی می کنن. ملاقات کردن با این افراد، آشنایی با طرز تفکر و روش ی زندگی اون ها دیدگاه جدیدی از دنیای دور و بر رو می سازه. این موضوع کمک می کنه شما هم با دیدگاه دیگری به مشکلات پیش رو نگاه کنین و ایده های خلاقانه تری واسه اون ها ارائه بدید.

داشتن تفکر خلاقانه

داشتن تفکر خلاقانه

۴. طبیعت گردی

قرار گرفتن در طبیعت هم اندازه خلاقیت رو افزایش می دهد. فاصله گرفتن از روال عادی زندگی حتی به مدت کوتاه روی کارکرد مغز اثر می گذارد. پس هر موقع فرصت داشتین از دنیای تکنولوژی و سر و صدای شهری فاصله بگیرین و به طبیعت برید تا انگیزه ی بیشتری واسه کار کردن پیدا کنین.

۵. تمرین مدیتیشن

سکون ذهنی، کمک می کنه فکرهایی که به مدت طولانی در ذهنتون مونده از بین ببرین. وقتی که به طور دائم در مورد اتفاقات زمان گذشته یا آینده فکر می کنین، مغزتون نمی تونه روی شرایط فعلی تمرکز کنه. مدیتیشن یه راه عالی واسه تمرین سکون ذهنیه. تمرینات مدیتیشن به مغز اجازه میدن که فقط شرایط فعلی رو در نظر بگیره و روی حال تمرکز کنه. درنتیجه بهتر می تونه از اطلاعات ذخیره شده در بقیه قسمت های خود استفاده کنه و همین موضوع باعث افزایش خلاقیت می شه.

۶. خوب بخوابین

کمبود خواب دشمن اصلی خلاقیته. وقتی که فردی خسته باشه نمی تونه از تموم انرژی مغز خود استفاده کنه. علاوه براین خستگی اندازه یادگیری رو کاهش می دهد درنتیجه هنگام ضرورت نمی توانیم از تموم اطلاعاتی که یاد گرفته ایم استفاده کنیم و درنتیجه کارکرد خوبی ارائه نخوایم داد. داشتن خواب کافی نقش پررنگی روی اندازه خلاقیت اجرا می کنه.

خلاقانه فکر کردن

خلاقانه فکر کردن

۷. ورزش کنین

احساس سلامتی و نشاط اندازه اعتمادبه نفس رو در طول روز زیاد می کنه. این اعتمادبه نفس اندازه نگرانی و استرس رو کاهش و انرژی ذهنی رو افزایش می دهد. علاوه براین، ورزش کردن تمایل آدما به بیش فعالی رو افزایش می دهد. درنتیجه فرد واسه حل مشکلات موضوعات جدیدی رو تو ذهن خود مرور می کنه که شاید قبل از این هیچوقت به اون فکر نکرده باشه.

۸. چیزهای مورد علاقه تون رو دنبال کنین

بین شادی و خلاقیت رابطه ی مستقیم هست. هرچقدر روحیه ی فردی بهتر باشه، کارکرد بهتری در فعالیت های روزانه ی خود داره. وقتی که فردی کار مورد علاقه ی خود رو انجام می دهد، دوست داره در شرایط فعلی بمونه. بعضی کارشناسان به این حالت «جریان» می می گن. همون طور که در موارد قبلی گفتیم، خوشحال بودن و زندگی کردن در لحظه ی حال دو عامل اصلی افزایش اندازه خلاقیت هستن. پس اگه می خواید اندازه خلاقیت خود رو زیاد کنین، هر روز کمی واسه خودتون زمان بذارین و کاری رو که دوست دارین، انجام بدین.

۹. خطر پذیر باشین

خطر کردن، باعث شکل گیری اتفاقات جدیدی در زندگی می شه و شرایط رو واسه به کار گیری راه های خلاقانه باز می کنه. هرچقدر اتفاقات بیشتری در زندگی تجربه کرده باشین درس ها و نکات بیشتری یاد گرفته اید و می تونید از اون ها واسه شرایط فعلی خود استفاده کنین. وقتی که شخصی ترجیح می دهد خطر نکنه و زندگی عادی داشته باشه، همیشه از امتحان کردن راه های جدید می ترسد و خلاقیتش هیچ موقع تقویت نمیشه. پس از نقطه ی راحتی و آسایش خود بیرون بیایید و کارای جدید رو امتحان کنین. بکوشید با انجام دادن این کار تجربه به دست بیارین و بعد از این تجربیات واسه حل مشکلات جدید بهره ببرین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

خلاقیت زومیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *