سبز اندیشان امروز

۹ باور اشتباه در مورد بارداری !

اگه تازگیا مادر شده اید یا در شرف مادر شدن هستین، حتما از دور و بری ها خود چیزایی می شنوید که نمی تونید درست یا غلط بودن اونا رو تشخیص بدید.

 

9 باور غلط در مورد بارداری !

۱.«اگه شکمت تیز شده، حتما پسردار می شی» یا «حالا که شکمت پهن شده و بچه ات تو پهلو هاته، دختر می زایی». شاید یکی از مسخره ترین و البته محبوب ترین باورهای غلط بارداری همین اصول تعیین جنسیتی باشه که بدون کوچیک ترین مدرک مستند علمی نسل به نسل در خونواده ها می شه. شاید وقتی که سونوگرافی و آمنیوسنتز اختراع نشده بودن، حدس درست دور و بری ها درباره جنسیت جنین کار خارق العاده ای بوده و هرکی باردار می شد، اول سری به پیشگوی جنسیت می زد اما امروزه اثبات شده که تموم تغییرات ظاهری و داخلی بدن مادر در دوران بارداری دلایل علمی داره و هیچ ارتباطی هم به جنسیت فرزندش نداره. یادتون باشه که شکل شکم مادر به وجود منحصر به فرد اون بستگی داره.

۲.«صورتت گرده! دختر داری» یا «پهلوهایت بزرگ شده! پسر داری». اضافه وزن خانوم باردار به دلیل وزن جنین، مایع آمنیوتیک و چربی هاییه که در بدنش ذخیره می شه. اگه چربی های خانمی در این دوران پشت ران هاش جمع شده، حتما اگه باردار هم نبود و چاق می شد، اضافه وزنش در اون ناحیه بیشتر بود و این قضیه ربطی به جنس بچه نداره.

۳.«اگه دست هات رو ببری بالای سرت، بند ناف دور سر بچه ات می پیچه.» حرکات اندام های بالایی کوچیک ترین تاثیری بر اندام های میانی و تحتانی ندارن. کارشناسان زنان و زایمون به مادران باردار پیشنهاد می کنن که در دوران بارداری به کلاس های آمادگی بارداری برن و تمرین های ورزشی مخصوص این دوران رو بکنن. ورزش مناسب واسه مادر باردار خیلی خوبه و اگه قرار بود با بالا بردن دست، بند ناف دور گردن بچه بپیچد، الان جمعیت کره زمین اینقدر زیاد نبود. البته احتمال پیچیدن بند ناف دور گردن جنین هست اما همه به وضعیت رحم مادر مربوط می شن نه دست های مادر.

۴.«اگه به آدم بیریخت نگاه کنی، بچه ات مثل اش می شه!» اول اینکه صورت زیبای ظاهر شرط نیس! دوم، زشتی یا زیبایی، نسبی و سلیقه ایه و سوم، تموم ویژگی های جسمی هر فردی به ژن هایی که مادر و پدرش به اون بخشیده ان، بستگی داره و بنا به قوانین علم پیچیده ژنتیک، هر بچه ای مخلوطی از ژن های خونواده مادر و پدرش رو بروز می دهد.

۵.«اگه به ماه گرفتگی نگاه کنی، بچه ات لب شکری می شه.» لب شکری ها منو یاد یه چیز می اندازند،اصغر مهربون داستان زیبای بادبادک باز اما گذشتگان و بعضی از امروزی ها اینجور نظری ندارن . اونا فکر می کنند که خسوف، نیشیه که رخ ماه رو زده و اگه زن باردار به اون نگاه کنه، همین بلا سر فرزندش میاد و به خاطر همین مادر باید همیشه یه سنجاق تیز به لباسش وصل کنه تا این بلا دفع شه اما این داستان عجیب هیچ توجیه علمی ای نداره و لب شکری شدن به دنبال عوامل پیچیده ژنتیکی و محیطی در افراد بروز می کنه نه پدیده های نجومی آمیخته با گزیدگی.

۶.«نکنه در دوران بارداری وارد وان شی! آب کثیف جنین رو مریض می کنه.» آبی ولرم با دمای ملایم واسه مادر باردار بسیار آرامش بخشه به خصوص در ماه های پایانی بارداری. واسه کثیف بودن آب وان و رسیدن اون به جنین هم نگران نباشین چون جنین در پوششی مخاطی در کیسه آمنیوتیکی قرار گرفته و آب وان به اون نمی رسد.

۷.«اگه سر دلت می سوزه بچه ات پرمو می شه.» تعداد فولیکول های موی هر فرد به ویژگی های ژنتیکی اون بستگی داره که از شما و همسرتون به ارث برده. سوزش سر دل در دوران بارداری، به وجود اومده بوسیله عواملی چون حساسیت بیشتر بافت های دستگاه گوارش به هورمون های دوران بارداری و فشار رحم به معده س.

۸.«اگه زیاد میوه نخوری، بچه ات موقع دنیا اومدن کثیف می شه.» خوردن میوه از عادت های تغذیه ای بسیار خوب و سالمه به خصوص، در دوران بارداری چون این گروه خوراکی ها مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و فیبر رو به بدنتون می رسونن اما هیچ ربطی به وجود داشتن یا نداشتن چربی و خونابه روی بدن نوزاد نداره. بدیش اینه همه توقع دارن وقتی فرزندشون از رحم شون خارج می شه، مثل اون بچه های سفید و تپل تبلیغات تلویزیون باشه اما همه نوزادان در ابتدای تولد با لایه ای از چربی محافظ به نام ورنیکس پوشیده شده ان.

۹.«اگه شیر و پنیر زیاد بخوری، سر بچه ات جوش سفید می زنه.» کلاه گهواره ای، جوش های سفیدی که روی سر خیلی از نوزادان هست، به وجود اومده بوسیله مقدار زیاد چربی در جمجمه نوزاده؛ این جوش ها عادی و بی خطر هستن و ایجاد اونا ربطی به اندازه لبنیاتی که مادر مصرف کرده نداره. یادتون باشه لبنیات از مهم ترین و لازم ترین مواد غذایی دوران بارداریه و کلسیم این گروه واسه رشد جنین حیاتیه.

 

بازنشر :

منبع :

بارداری نشر دوباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *