۷ ابزار چک کردن بک لینک های رقبا

۷ ابزار چک کردن بک لینک های رقبا

بررسی بک لینک رقبا، یکی از مهم ترین کارهاییه که هر سئوکار باید بر اون مسط باشه. واقعا شما باید بدونین که حریف شما با به کار گیری چه بک لینکای تونسته که رتبه فوق العاده ای در گوگل به دست بیاره.

بک لینک

پس از این دونستن این موضوع، شمام خیلی راحت میتونین که از حریف خود در کلید واژه مورد توجه پیشی بگیرین.

به عنوان یه اصل اساسی، یادتون نره که تعداد بک لینک اصلا و اصلا مهم نیس، بلکه چیزی که مهمه تعداد بک لینک قوی و با کیفیت (quality backlinks) هستش.

چه بسا شخصی واسه سایت خود هزینه زیادی رو متحمل شده و یه عالمه از بک لینکای بی کیفیت رو بخره. با این حال همه این بک لینکا روی هم رفته، تاثیری مثل یه بک لینک باکیفیت نداره. حتی ممکنه یه بک لینک ضعیف باعث پسرفت سئو سایت شما شه.

در واقع وسایل بررسی بک لینک خوبی دیگری هم دارن و اونم بررسی این مورده که رقبای شما بر کدوم نوع لینک بیلدینگ تاکید بیش تری داشتن.

مثلا اگه تعداد بک لینک نوفالو حریف شما زیاد بود، بدین معناست که ایشون بیشتر بر ساخت بک لینک به وسیله کامنت تاکید کرده. در مقابل اگه بیشتر بک لینکا به صورت فالو بود، این نتیجه بدست میاد که ایشون بر خرید بک لینک و صرف هزینه واسه رسیدن به هدف خود، تکیه کرده.
نوفالو

در این مطلب می خوایم ابزارهایی واسه بررسی بک لینکای رقبا مطرح کنیم. شما به کمک این وسیله ها روش هدف دار سئو حریف خود رو فهمیده و پس از اون متوجه میشین که رقبای شما بر چه کلماتی بیشتر تمرکز کردن.

سرفصل محتوا

  • ۱- SEMRUSH – بهترین وسیله آنالیزور بک لینک
  • ۲- AHrefs
  • ۳- OpenLinkProfiler
  • ۴- BuzzSumo
  • ۵- BackLinkWatch : ابزاری رایگان اما غیر دقیق
  • ۶- Open Site Explorer ( یا به طور خلاصه OSE )
  • ۷- Alexa

۱- SEMRUSH – بهترین وسیله آنالیزور بک لینک

تقریبا تموم سئوکاران حرفه ای، یه حساب در این وسیله بسیار مهم خریدن. البته این رو هم بگیم که به کار گیری این وسیله به مدت دو هفته یعنی ۱۴ روز به طور کامل مجانیه، با این حال بعد از اون این وسیله به حالت پولی تغییر می کنه.

شما در SEMRUSH می تونین این وسیله رو به صورت رایگان امتحان کنین.

۲- AHrefs

این وسیله که تازگیا هم شدیدا مطرح شده، یکی از بهترین آنالیزورها واسه بررسی شرایط بک لینک هاس. البته با در نظر گرفتن استقبال شدید، این وسیله در اصل یه وسیله آنالیزور پولیه.

با این حال شما می تونین یه حساب رایگان در این سایت ایجاد کرده و شرایط بک لینک خود و انکرتکست رو به صورت دقیق بررسی کنین.

این وسیله، به صورت دقیق به شما میگه که شکلای جور واجور بک لینکا در سایت شما از چه یه جور هستن. هم اینکه شما می تونین روند ایجاد بک لینک در سایت خود رو توجه کنین که ایجاد بک لینک سایت شما با روند افزایشی یا کاهشی رو به روه.

علاوه بر اون، این الگوریتم می تونه شما رو از سئو منفی ایمن کنه. بدین صورت که اگه رقبای شما واسه سایت شما بک لینکای داغون کننده ساختن، این وسیله بدون این دست اون دست کردن به شما اخطار میده.

واسه رفتن به این آنالیزور به نشانی AHrefs مراجعه کنین.

۳- OpenLinkProfiler

این وسیله به طور کامل مجانیه. با این حال شما باید چند دقیقه وقت بذارین و در این سایت ثبت نام کنین. پس از ثبت نام شما می تونین شرایط بک لینک رو واسه هر سایت دلخواه ببینین.

البته پنل کاربری این وسیله امکانات فراوون مختلفی داره. از جمله نوع بک لینک و تعداد اونا و هم انکرتکست اونا رو در نمودارهای زیبایی نمایش میده.

شما از OpenLinkProfiler می تونین به این وسیله دسترسی پیدا کنین.

۴- BuzzSumo

این وسیله هم یکی از محبوب ترین وسایل بررسی و بررسی بک لینکه. با اینکه این وسیله به طور کامل رایگان نیس، اما در اون اکانتای رایگان با یه سری محدودیتا در نظر گرفته شدن.

شما به کمک این وسیله می تونین بک لینکای سایت خود رو بررسی کرده و اونا رو واسه هر صفحه خاص یا کل دامنه بررسی کنین. هم اینکه شما به کمک به کار گیری این وسیله می تونین از بک لینکای خود خروجی اکسل جفت و جور کنین.

واسه به کار گیری این آنالیزور به سایت BuzzSumo برید.

۵- BackLinkWatch : ابزاری رایگان اما غیر دقیق

این دلیل می شه که این نرم افزار ده ها هزار بک لینک واسه یه سایت نشون بده که تموم این بک لینکا از یه سایت هستن.

اما با در نظر گرفتن این که این وسیله بک لینکای جور واجور از کامنت و فروم و … رو خوب نشون میده، می تونه یه گزینه مناسب واسه این باشه که رقبای شما از چه نوع بک لینکی بیشتر استفاده کردن.

واسه به کار گیری این وسیله به صورت به طور کامل رایگان کافیه که به سایت BackLinkWatch برید.

۶- Open Site Explorer ( یا به طور خلاصه OSE )

این وسیله واسه خود شرکت SEOMOZه. خوبی این وسیله اینه که فاکتورهای مختلفی از جمله PA و DA رو در کنار بک لینکا به شما میده.

البته یادتون باشه که به کار گیری این وسیله به طور کامل رایگان نیس. واقعا شاید شما بتونین ۴ یا ۵ بار از این وسیله به صورت رایگان با یه IP استفاده کنین. پس از اون باید آی پی خود رو تغییر بدین.

واسه به کار گیری این وسیله کافیه که به صفحه OSE برید.

۷- Alexa

نکته مهمی که در بررسی کردن بک لینک هست، اینه که باید یه آنالیزور مناسب حتما شکلای جور واجور گونه های بک لینک رو پوشش دهد. واقعا دیتابیس خیلی از موارد بالا در حد لازم وسیع نیس. از این رو نمی تونن بک لینکا رو به صورت مناسب بررسی کنن.

به خاطر همین خیلی از سئوکاران از الکسا استفاده می کنن. الکسا از جمله مواردیه که بک لینکا رو هم بررسی کرده و بهترین بک لینکا رو از هر نوع تو یه لیست ارائه می کنه.

با اینکه الکسا یه آنالیزور نیس، با این حال لیستی مناسب از بک لینکای هر سایت ارائه کرده و از این رو امروزه بسیار واسه بررسی بک لینکا استفاده میشن. چون که به کار گیری اون تا حد بسیار زیادی آسونه.

البته الکسا واسه ۷ روز نسخه رایگان ارائه میده و بدون به کار گیری نسخه پولی و یا رایگان فقط تعداد محدودی از بک لینکا رو نمایش میده.

واسه به کار گیری این وسیله، شما می تونین به سایت الکسا برید.

واسه بررسی بک لینکای سایت خود هم می تونین از وسایل بالا هم استفاده نماییمد، همپنین می تونین مطلب  آشنایی با ابزارای بررسی بک لینک رو هم بخونین.

منبع: ۷backlink.ir

Share