۱۴ میلیاردری که با دست خالی به این ثروت عظیم رسیدند

نشریه فوربس چند هفته پیش لیست ۴۰۰ فرد پولدار آمریکا رو منتشر کرد که فقط یه لیست ساده با اعداد و ارقام نبود. فوربس داستان فرصتا رو بازگو می کنه. خیلی از این افراد موفق با تنگدستی و امکانات کم دست و پنجه نرم می کردن.

از جون کوم، موسس WhatsApp سوال کنین که وقتی با کوپنای غذا زندگی می کرد و پس از فروش شرکت اش به فیسبوک در ماه فوریه، به مبلغ ۱۹ میلیارد دلار، ثروتی ۷٫۷ میلیارد دلاری بدست آورد.

پس از اون لری الیسون، کسی که به مدت ۸ سال عجیب ترین کارای ممکن رو انجام می داد تا در آخر اوراکل رو گشایش کرد. ایشون سال گذشته ۹ میلیارد دلار به ثروتش اضافه کرد.

این فقط یه رویای آمریکایی نیس، چندین و چند کارآفرین از سراسر دنیا در اینجور موقعیتایی بودن و حالا در دسته کمترین پولدارها هستن. جک ما، موسس علی بابا روشن ترین نمونه س.

داستان این ثروتمندان نشون میده که تلاش، پشت کار و کمی شانس می تونه بر شرایط بد غلبه کنه و موفقیتای باورنکردنی بوجود آورد.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

 

جون کوم

دارایی: ۷٫۷ میلیارد دلار

جون کوم ۳۷ ساله، وقتی که ۱۶ سال سن داشت از آمریکا به اوکراین مهاجرت کرد. در ۲۰۰۹، ایشون و برایان اکتون، یکی دیگه از موسسین، اپلیکیشن ایجاد رابطه واتس اَپ رو واسه ایجاد رابطه بهتر مردم در سراسر جهان راه انداختن و کلا جانشین فرستادن اس ام اس شد.

این اپلیکیشن حالا بیشتر از ۶۰۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان داره و اوایل امسال با مبلغ ۱۹ میلیارد دلار به فیسبوک فروخته شد و کوم رو میلیاردر کرد.

 

جک ما

دارایی: ۲۰٫۲ میلیارد دلار

ما در هانگژوی چین متولد و در فقر تموم بزرگ شد. ایشون موفق به دریافت شغل در رستورانای محلی نشد و امتحانای کالج رو یکی پس از دیگری خراب کرد ولی در آخر به عنوان یه معلم زبون انگلیسی فارغ التحصیل شد.

بعد، در سال ۱۹۹۵، اولین بار به آمریکا سفر کرد و واسه اولین بار اینترنت رو تجربه کرد. خیلی زود فهمید که محتوای آنلاین چینی بسیار کمه و همین باعث شد که China Pages رو راه اندازی کنه، یه فهرست و راهنما که قاعدتا اولین کار و کاسبی وب چینی بود و طولی نکشید که زمین خورد.

در ۱۹۹۹، علی بابا گشایش شد. امروز، ایشون دو برابر آمازون کالا به مشتریانش میرسونه و طبق اطلاعاتی که تازگیا منتشر شده، جک ما، پولدارترین فرد چینیه.

 

الیزابت هولمز

دارایی: ۴٫۵ میلیارد دلار

سال ۲۰۰۳، هولمز ۱۹ ساله، دانشجوی سال دوم در دانشگاه استنفورد بود که ترانوس رو پایه گذاشت، یه شرکت که انجام آزمایش خون رو ارزون قیمت می کرد.

این کار و کاسبی پالو آلتویی ۵۰۰ کارمند و ۹ میلیارد دلار ارزش داره.

هولمز در زمان کودکی اش زبون ماندارین آموخت و قبل اینکه به استنفورد بره پتنتایی ثبت نشون داد. و حالا اون میلیاردها دلار می ارزه.

 

اینگوارد کمپراد

دارایی: ۳٫۹ میلیارد دلار

وقتی که کمپراد پسر بچه ای ۷ ساله بود و نزدیک ۱۹۲۰ میلیادی در سوئد زندگی می کرد، واسه معاش خود به همسایگان کبریت می فروخت.

بعد به فروش کارت شادباش، مداد و زیورآلات جشن کریسمس روی آورد. در ۱۷ سالگی، شرکت ای رو پایه گذاشت که IKEA نام گرفت. ۲۱ ساله که شد به فروش لوازم خونگی روی آورد و این جوری شد که داستان امپراتوری IKEA شروع شد.

امروز، این تولید کننده در ۴۲ کشور جهان بیشتر از ۳۴۰ فروشگاه بزرگ داره و هرساله درآمدی ۳۶ میلیارد دلاری دشت می کنه. نیویورکر IKEA رو شرکت طراح نامرئی زندگی خانوادگی نامید.

در سن ۸۸ سالگی، کمپراد بازم میونه رو برخورد می کنه و از پرواز با هر هواپیمایی جز هواپیماهای رده اقتصادی سر باز می زنه.

 

هاوارد شولتز

دارایی: ۲٫۱ میلیارد دلار

شولتز در مصابحه با رسانه بریتانیایی Mirror گفت: "بزرگ که می شدم همیشه حس می کردم من یه سمت دیگه دنیا زندگی می کنم و باقی مردمی که می شناسم در سمت دیگه، منابع و پول بیشتری دارن و خونواده هاشون خوشحال تر ان. و بنا به دلایلی، که نمی دونم به چه دلیل و چیجوری، می خواستم از این مانع گذر کنم و اون چیزی رو به دست آوردم که مردم می گفتن ممکن نیس. من شاید الان کت و شلوار و کراوات زده باشم اما می دونم از کجا آمدم و اونجا چیجوریه."

شولتز پس از فارغ التحصیلی در زیراکس شروع به کار کرد اما…

کمی بعد، ایشون به کافی شاپایی به نام استارباکس ملحق شد که در اون زمان تنها ۶۰ فروشگاه در آمریکا داشت. شولتز در سال ۱۹۸۷ به سِمت مدیریت کل شرکت رسید و حالا، استارباکس ۱۶ هزار فروشگاه در سراسر جهان داره.

 

اپرا وینفری

دارایی: ۳ میلیارد دلار

خونواده وینفری در میسیسیپی زندگی می کردن و از دید مالی بضاعت کافی نداشتن اما اینا باعث نشد که ایشون بورسیه تحصیلی دنشگاه تِنِسی رو نگیره و به اولین مجری آفریقایی-آمریکایی در سن ۱۹ سالگی تبدیل نشه.

در سال ۱۹۸۳، وینفری به شیکاگو جا به جایی مکان کرد تا در برنامه زنده ای اجرا کنه که بعدا به The Oprah Winfrey Show تغییر نام یافت.

 

شهید خان

دارایی: ۴٫۴ میلیارد دلار

شهید خان، الان یکی از پولدارترین آدمای روی کره خاکیه اما وقتی که ایشون از پاکستان به آمریکا اومد تا در دانشگاه ایلینویز تحصیل کنه مشغول به ظرف شستن واسه کسب درآمد شد. اما حالا Flex-N-Gate، یکی از بزرگ ترین کمپانیای خصوصی آمریکا مال اونه و باشگاه فولهام و یه تیم در لیگ NFL رو هم مدیریت می کنه.

 

ژان پاول دِژوریا

دارایی: ۳٫۳ میلیارد دلار

قبل از ۱۰ سالگی، دِجوریا کارت کریسمس و روزنامه می فروخت تا از خونواده اش پشتیبانی کنه. یهو ایشون به خونهایی که کودکان فقیر در اون زندگی می کنن فرستاده شد و قبل از ملحق شدن به ارتش، وقتی رو هم در گروه های کوچیک سپری کرد.

با ۷۰۰ دلار قرض، دجوریا سیستم جون پاو میچل رو راه اندازی کرد و خونه به خونه شامپو می فروخت در حالی که درون ماشینش زندگی می کرد. بعدا ایشون پاترون تکیلا رو راه اندازی کرد و حالا هم در صنایع جور واجور سرمایه گذری می کنه.

 

دو وون چانگ

دارایی: ۵٫۲ میلیارد دلار

جین سوک و دو وون چانگ، یه زن و شوهر موفقن که Forever 21 رو تاسیس کردن. پس از مهاجرت ازکره به آمریکا در سال ۱۹۸۱، باید همزمان ۳ شغل رو بردوش می گرفت تا در تامین مایحتاج دچار مشکل نشه. اما این زوج موفق اولین فروشگاه لباس فروشی شون رو در سال ۱۹۸۴ بنا گذاشتن.

Forever 21 حالا ۴۸۰ فروشگاه داره که هرساله ۳ میلیارد دلار درآمد دارن.

 

رالف لاورن

دارایی: ۷٫۸ میلیارد دلار

لاورن در برونکسِ نیویورک از دبیرستان فارغ التحصیل شد. اما بعدا کالج رو ترک گفت تا به ارتش ملحق شه. ایشون در Brooks Brothers به عنوان منشی کار می کرد که از اون سوال شد مردها آماده پوشیدن کراواتای بزرگ تر و براق تر هستن یا نه. سال ۱۹۶۷ عزمشو جزم کرد که به رویایش جون ببخشد و حدودا ۵۰۰ هزار دلار کراوات فروخت. با سرمایه ای که جمع کرده بود سال ۶۸، پولو رو پایه گذاشت.

 

لئوناردو دل وچیو

دارایی: ۱۸٫۴ میلیارد دلار

دل وچیو، که لوکسوتیکا رو در سال ۱۹۶۱ پایه گذاشت، یکی از ۵ کودکی بود که به یتیم خونه فرستاده شد چون که نامادری اون توان مراقبت از اونا رو نداشت.

در سن ۲۳ سالگی، اون فروشگاه خودشو باز کرد که بعدا با برنده هایی چون ریبن (Ray-Ban) و اوکلی به بزرگ ترین تولید کننده عینک و محافظ چشم تبدیل شد.

 

جورج سوروس

دارایی: ۲۴ میلیارد دلار

در دوران نوجوونی، سوروس خود رو به عنوان پسر خونده یکی از کارکنان وزارت کشاورزی مجارستان معرفی کرد تا از اشغال کشور به وسیله نازیا جون سالم به در برد.

سوروس از کشور فرار کرد و به لندن اومد تا در کنار خویشاوندانش زندگی کنه. کمی بعد راه خود رو به مدرسه اقتصاد لندن باز کرد.

پس از فارغ التحصیلی و قبل از کار در بانک شهر نیویورک، به عنوان فروشنده یه سوغات فروشی مشغول به کار شد. اقدام اون در سال ۱۹۹۲ ایشون رو میلیاردر کرد.

 

لری الیسون

دارایی: ۴۸ میلیارد دلار

ایشون در بروکلینِ نیویورک به دنیا اومد و به وسیله خاله و دایی اش در شیکاگو بزرگ شد. پس از مرگ خاله اش، الیسون کالج رو ترک کرد و به کالیفورنیا اومد تا واسه ۸ سال کارای عجیب و غریب بکنه.

پس از اون شرکت پیشرفت نرم افزاری اوراکل رو در سال ۱۹۷۷ ساخت و حالا یکی از بزرگ ترین کمپانیای تکنولوژی در سراسر جهان واسه اونه.

ایشون یه مدت قبل از مقام مدیرعامل بی خیال شد اما اینا باعث نمی شه که ایشون بازم یه میلیاردر نباشه.

 

رومن آبراموویچ

دارایی: ۹٫۵ میلیارد دلار

آبراموویچ در ساراتوفِ روسیه و در سال ۱۹۶۶ به دنیا اومد. ۱۸ ماه پس از میلاد اون، مادرش و در ۴ سالگی مادرش درگذشت. پس از این وقایع، مسئولیت ایشون با عمویش در مسکو و پدر بزرگ و مادربزرگش در ایالات کومی سپرده شد.

کالج رو در انستیتو صنعتی روسیه گذراند و بعد در غرب سیبری مشغول فروختن اجناس نفتی شد.

گاردین میگه نقطه عطف زندگی اون سال ۹۲ بود؛ وقتی که مورد لطف بوریس برِزووسکی، یکی از سرمایه دارهای اون زمان روسیه قرار گرفت.

برزووسکی پس از اتهام به کلاه ورداری به انگلستان مهاجرت کرد و آبراموویچ سلطه ای کامل یافت بر امپراتوری ایشون: ۸۰ درصد از سیبنِفت (پنجمین شرکت نفتی روسیه)، ۵۰ درصد از Rusal (شرکت آلومینیوم نفتی روسیه) و ۲۶ درصد از Aeroflot (ایرلاین رسمی روسیه). پس از اون ایشون به سرمایه گذاری در بخش خصوصی روی آورد.

آبراموویچ الان یکی از پولدارترین  های روسیه س و علاوه بر باشگاه فوتبال چلسی، یه بویینگ ۷۶۷ و بزرگ ترین قایق بادبانی جهان رو داره.