گیم دیدنی؛ پیشنهاد امروز: Journey

گیم دیدنی؛ پیشنهاد امروز: Journey

نوروز باستانی، از زمانای قدیم فرصتی واسه ملاقات با آشنایان و گاه دوستائی بوده که شایدً واسه یه مدت طولانی فراموش شون کردیم. رسم دوست داشتنی عیددیدنی، همیشهً به ما یادآوری کرده که نوروز فرصتی واسه ملاقات بزرگ ترها، نشستن به پای صحبت هاشون و البته عیدی گرفتنه؛ اما ما قرار نیس تموم سیزده روز عید رو در خونه عمو و خاله و مادربزرگ سپری کنیم و اوقاتی مخصوص به خودمون هم داریم که ترجیح می دیم صرف گیم دیدنی شن.

دو هفته عید، بهترین فرصت واسه تجربه بازی هاییست که شاید قبلاً از قلم افتاده باشن اما در این بی آب و علف بازی، بازنگری اونا می تونه تعطیلاتی پربار رقم بزنه. طی ۱۳ شب اول سال ۱۳۹۷، سایت ما هر شب یه پیشنهاد تازه واسه اوقات فراغت شما داره؛ پیشنهاداتی که از بین بهترین بازیای جداگونه انتخاب شدن و اونقدر کوتاه هستن که تو یه روز از تعطیلات عید به اتمام می رسن؛ بازیایی که بیشتر قیمت ارزانی دارن و حجم کم. پس همین امشب می تونین بازی پیشنهادی امروز رو دانلود کنین و فردا چند ساعتی با اون سرگرم باشین.

بازیایی که در سری مقاله گیم دیدنی معرفی می شه، همه با قیمتی ناچیز در پلتفرمای جور واجور مثل استیم و پی اس ان قابل جفت و جور هستن و همه حجمی کم دارن. پس در شرکت در این رقابت ۱۳ روزه دودلی نکنین؛ قراره با هم خوش بگذرانیم.


کلماتی مثل Trip یا Travel یا Journey معمولاً «سفر» ترجمه می شن اما هروقت سفری حالت ماجراجویی بیشتری داشته باشه، کلمه Journey رو استفاده می کنن. این موضوع واسه بازی Journey هم صدق می کنه؛ سفر چندساعته ای که در بازی دارین شدیدا غیرقابل انتظاره.

قبل اینکه شروع به بازی کردن این اثر فوق العاده کنم، هیچ وقت فکر نمی کردم که اینجور ماجراجویی عجیبی در انتظارمه. کلمه Journey بهترین اسمی بود که میشه واسه ساخته استودیو thatgamecompany اختیار کرد؛ سفری به سمت نا شناخته ها.

از همون اول که وارد بازی میشین، اتمسفر فوق العاده بازی و طراحی چشمی اون طوری خودشو جذبتون می کنه که به سرعت مبهوت باز شده، طوریکه انگار در خود بازی قرار گرفتین.

به کار گیری رنگای گرم واسه توصیف مکانای بازی و القای حس تنهایی به دلیل محیط بسیار بزرگ اون، هارمونی عجیبیه که در جذابیت بازی خیلی موثره.

سبک بازی Journey به سمت پلتفرمره و شما واسه جلو رفتن باید از یه سری مشکلات عبور کنین. روند بازی واسه خود بازیکن بشدت ساده س! اما خودتون می فهمید که سازندگان از چه نبوغ سرشاری بهره مند بودن که از اینجور ایده هایی استفاده کردن.

همین موضوع به حدی با ارزشه که قبل از اتمام این مطلب باید گفت: Journey به تموم مخاطبین سنی و حتی آنایی که گیمر نیستن پیشنهاد می شه. همه می تونن از Journey و فضای اسرار آمیز بازی لذت ببرن.

روایت مینی مالیستیک بازی به طور کاملً پشتوانه گیم پلی بازی بوده و سفر چند ساعته شما رو با دیالوگا و پیش زمینه های اضافی درگیر نمی کنه. شاید به خاطر همین باشه که هنگام گشت و گذار در بازی همه چیز اسرار آمیز به نظر می رسه.

در Journey می تونین با بقیه به صورت آنلاین بازی کنین. در اول به نظر نمیاد اینجور ایده ای بتونه خوب اجرا شه، اما باید تاکید کرد که Journey با بقیه و حتی غریبها، جذابیت چندبرابری داره.

هر لحظه امکان داره در راه خود با آدمایی مثل شکل و شمایل خودتون برخورد کنین که در جلو رفتن به شما کمک می کنن؛ غیرقابل پیش بینی بودن Journey از ویژگیای روشن این اثر هستش و به خاطر همین حتی بعد از چندین بار اتمام بازی، بازم تجربه های جدیدی داشته باشین.

Journey بدون موسیقی اسرارآمیزش مطمئنا نمی تونست در این حد بازیکن رو محسور خودش کنه. کافیه در صحرای بی آب و علف اول بازی قدم بزنین تا همه چیز دستتون بیاد.

صدای پا، شنای روان و افکتایی که بیشتر در مبحث موسیقی قرار میگیره تا صداگذاری، هم در تجربه شما با بقیه و هم در اتمسفر بازی نقش بسرایی داره.

تموم المانای بازی به هنرمندی کامل کنار هم قرار داده شده و بر Journey نمیشه هیچ ایرادی وارد دید؛ مگه از دید سابژکتیو و شخصی که امکان اون بسیار کمه. اگه کنسول PS4 دارین حتماً این بازی رو امتحان کنین.

Share