سبز اندیشان امروز

گزارش اختصاصی سایت ما از نورو ویکند

کار و کاسبی ویکند یه اتفاق تجربی-آموزشیه که افراد ایده پرداز، صاحب علم و تخصص و سرمایه گذاران گرد هم میان تا تو یه آخر هفته، به ایده های کاربردی جامه عمل بپوشونن. در چند ماه گذشته، کار و کاسبی ویکندها از حالت عمومی خارج شدن و در حال تخصصی شدن هستن تا با افزایش بهره وری، نتیجه پایانی بهتری انجام بشه.

این دوره از کار و کاسبی ویکند که از ۴ تا ۶ شهریور در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، به بخش نورو ساینس یا عصب شناسی اختصاص داشت و در اون تماشاگر ایده های متفاوت و هیجان انگیزتری نسبت به دوره های قبلی کار و کاسبی ویکند بودیم. سایت ما هم مثل همیشه در این اتفاق حضور پیدا کرد و گزارش کاملی از این اتفاق براتون جفت و جور کردیم.

در ادامه مطلب با گزارش اختصاصی سایت ما از این اتفاق همراه باشین.

دکتر سینا صالحی

دکتر سینا صالحی

دکتر سینا صالحی دکتر و متخصص علوم اعصاب شناختی، مدرک دکتری خود رو در مورد علوم اعصاب شناختی از پژوهشگاه دانشهای بنیادی (IPM) دریافت کرده. ایشون الان به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز فعالیت می کنه و هم اینکه عضو کار گروه های تخصصی ستاد راهبردی علوم و فن آوریایی شناختیه. دکتر صالحی در دوره دکتری تخصصی خود روی مکانیزمای نورونی شناسایی اشیا در مغز تحقیق کرده و الان علاوه بر ادامه تحقیقات خود در مورد شناسایی اشیا، روی روشای تحریک الکتریکی و مغناطیسی مغز و اثرات درمانی اون در بیماریای دژنراتیو مغزی و صرع تحقیق و فعالیت می کنه.

قبل از همه، گفت و گوی کوتاهی با دکتر سینا صالحی داشتیم و از اون درباره وجود نورو ساینس یا همون علم عصب شناسی سوال کردیم:

«نوروساینس علم شناخت مغز و سیستم عصبیه. خیلی از موجوداتی که سیستم عصبی دارن، از خودشون رفتار هوشمند نشون میدن که به وجود اومده به وسیله همین سیستم عصبیه. موجود اطلاعات رو از راه حسگرهایش مثل چشم، لامسه و … دریافت می کنه. این اطلاعات در سیستم عصبی اون پردازش می شن. سیستم عصبی پیچیدگیای بسیاری داره و ما در علم عصب شناسی به دنبال پیدا کردن چگونگی پردازش اطلاعات هستیم.»

neuroweekend20

اون ادامه میده: «این سیستم در آدم به بالاترین درجه پیچیدگی خود می رسه طوری که اونو پیچیده ترین سیستم کل جهان هستی می دونن. به خاطر همین، محققان از رشته های جور واجور مثل زیست شناسی، فیزیک، کامپیوتر، روانشناسی و حتی فلسه در این بخش فعالیت می کنن.»

به عنوان یه متخصص، ایده های ارائه شده رو در این دوره چیجوری آزمایش می کنین؟

با این که اولین دوره برگزاری نورو ویکنده، اما ۵۰-۶۰ درصد ایده ها کاربردی هستن و کیفیت خوبی دارن.

علوم عصبی تا چه سطحی در ایران به مرحله کاربردی رسیدن؟

بخشی از این علم به مرحله عملی رسیده مانند امواج مغزی و بازخورد اون که می تونه واسه درمان بیماریا استفاده شه. بخشی خیلی از اونم هنوز در حد تحقیق باقی مونده.

با ورود به کتابخونه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دیدیم که اتفاق به شکلی منظم در حال برگزاریه. تیما در جای خود گذاشته شده بودن و فضای مناسبی به اونا اختصاص داده شده بود.

یه تیکه از سالن هم به مربیان اختصاص داده شده بود که تیما رو در بخشای جور واجور فنی، طراحی، کار و کاسبی و علمی کمک می کردن. از جمله مربیان این دوره می تونه امیر وحید رودسری، رضا غیابی، بهاره فاطمی و دکتر سینا صالحی رو نام برد. در ادامه، با تیمای شرکت کننده و ایده هاشون آشنا میشیم.

۱- امواج بینورال

سینا ترابی، دانشجوی بیوشیمیه که از مشهد واسه شرکت در نورو ویکند اومده. اون یه سال در مشهد روی پروژه اش کار کرد. سینا میگه که حتی مدیر گروه دانشکده اش اونو مسخره کرد و به سختی تونست افراد مورد نیازش رو جذب کنه. اون عقیده داره در مشهد کارشناس اقتصادی و تحلیلگر خوب کم پیدا می شه. اون در آخر ۳-۴ ماه پیش با دکتری آشنا شد که مطب روانشناسی اش رو در اختیار اون و تیمش گذاشت. اونا روی پروژه کار کردن تا این که سینا خبر کار و کاسبی ویکند نورو ساینس رو در سایت ما خواند و با دوستش اومد تا ایده اش رو شرکت بدن. توضیحات بیشتر رو از زبون خودش بخونین:

«البته ما یه سال رو به صورت فشرده کار نکرده ایم چون من علاوه بر این که دانشجو هستم، کار هم می کنم و روی پروژه به صورت پاره وقت کار کردم. پروژه ما Binaural Beats اسمشه. گیکای تکنولوژی با عبارت Binary آشنا هستن. اینجا به جای صفر و یه، اصوات دو گانه در دو گوش شما پخش می شن. مغز بعد از چند دقیقه، اختلاف فرکانس بین دو گوش رو سینک می کنه که ً باید بین ۱ تا ۴۰ هرتز باشه. در نتیجه شما صدای سومی می شنوین که براتون پخش نمی شه اما در ذهنتون ایجاد می شه که بیت بینورال نام داد و برابر اختلاف فرکانس گوش چپ و راسته.

ما می تونیم با ایجاد فرکانسای مشخص، حالتای مشخصی رو در فرد بسازیم. مثلا از اون استرس رو دور کنیم یا حتی شخص رو از خود بی خود کنیم. در این اتفاق می خوایم یه اپلیکیشن خواب طراحی کنیم که با ایجاد فرکانس مخصوص شما، خوابی راحت رو براتون جفت و جور کنه به این صورت که ما الگوهای خواب عادی رو به دست میاریم و با در نظر گرفتن سوالاتی که از شما می پرسیم، نزدیک ترین الگوی ممکن به ذهنتون رو پیشنهاد می کنیم تا اثر خوبی روی شما داشته باشه. اپلیکیشنای خواب مختلفی وجود دارن که مثلاً خواب شما رو برنامه ریزی می کنن اما ما مستقیماً روی خواب شما اثر می ذاریم.»

۲- بیهوشی آروم

سید داوود حسینی، دانشجوی دکترای تخصصی مهندسی برق و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاده. اون ۱۲ ساله که در بخش علوم شناختی فعالیت می کنه. داوود حسینی علاوه بر تحقیق، پروژه های عملی هم داشته و باور داره یکی از مشکلات کشور ما اینه که خیلی از پژوهشا به مرحله عمل نمی رسن و پژوهشگرها هیچ وقت شیرینی کار رو تجربه نمی کنن.

آقای حسینی چی شما رو به کار و کاسبی ویکند نورو ساینس کشوند؟

به عنوان کسی که حدود ۳ سال با ستاد علوم شناختی همکاری دارم و می خوام دانشجویانم رو در این رشته تربیت کنم، می خواستم بدونم چیجوری اونا رو تو یه دوره فشرده با کار و کاسبی آشنا کنم چون بیشتر دانشگاهامون در حد آموزش و بیشترین حد تحقیق هستن و کاری به کار و کاسبی ندارن. پس اومدم تجربه ای به دست بیارم تا به دانشجویانم یاد دهم چیجوری از وقتشون بهینه استفاده کنن، ایده شون رو ارائه بدن و طرف مقابل رو راضی کنن.

یکی از مشکلات در سیستم درمانی کشور، نبود تشخیص درست عمق بیهوشی بیماره. بعضی وقتا با این که مریض از نظر متخصص بیهوشه اما بازم می تونه صدای افراد حاضر در اتاق رو بشنوه. این صداها تو ذهن اون می مانند و می تونن در آینده مشکلات روانی جدی براش به وجود بیارن. حتی مواردی بوده که بعد از عمل، شخص به روان درمانی نیاز پیدا کرده.

معمولاً استارتاپا یه سرویس ارائه می کنن نه محصولی فیزیکی. اما شما می خواید با جفت و جور یه سخت افزار ایده تون رو عملی کنین. چیجوری می خواین با شروع یه کار و کاسبی، از همون اول محصولی فیزیکی تولید کنین؟

من حدود ۴-۵ سال روی این پروژه کار کردم و بخش پژوهشی اون همیشه. اما بخش تولید محصول سختی داره و ما باید اول سرمایه گذار جذب کنیم که فکر می کنم در این محیط، امکانش هست. دلیلش اینه که ایده ما دارای پشتوانه علمیه و واسه ساخته شدن محصول فقط به جذب سرمایه نیاز داریم.

Anti Diabetic Foot Scar -3

امین هاشمی عضو تیمیه که روی ایده خانوم لادن یعقوبی کار می کنن. اون ۵ ثبت اختراع و ۲ تا مقاله ISI داره و الان در مقطع کارشناسی ارشد قدرت تحصیل می کنه. امین هاشمی می خواد واسه مقطع دکترا در مورد نورو ساینس فعالیت کنه و به این اتفاق اومدم تا با نورو ساینس آشنا شه.

تیم اونا قراره به افراد دیابتی در تشخیص مریضی و درمان کمک کنه. امین هاشمی میگه که بین ۵ تا ۱۰ سال زمان میبره که فرد گرفتار به زخم پا دچار شه و تیم اونا می خواد با به کار گیری اسکن کردن، پردازش تصویر و سنسورهای الکترومکانیکی، مرحله الان مریضی رو تخمین بزنه.

اون ادامه میده:«وقتی فرد پایش رو روی دستگاه ما میذاره، از اون بازخورد می گیریم و با در نظر گرفتن اون از سطح مریضی باخبر میشیم. متأسفانه دیابت هنوز درمان قطعی نداره و تنها راه مقابله با اون، پیشگیریه. براساس تحقیقات، با هفته ای نیم ساعت ماساژ پا، ادما از دچار شدن به زخم پا در امان می مانند. پس می تونین دستگاه ما رو به صورت جای پا در بین تماشای تلویزیون یا کار کردن با کامپیوتر زیر پای خود بذارین تا از امتیازات اون بهره مند شید.

ما می خوایم این دستگاه رو با قیمت ۹۹ هزار تومن عرضه کنیم و از راه انجمن دیابت ایران، با افراد دیابتی هم در تماس باشیم و واسه اونا تخفیف خاصی قائل شیم.»

کمی اون طرف تر، چند نفر از شرکت کنندگان کنجکاو، مشغول کار کردن با میکروسکوپ بودن و داشتن یه مورچه رو بررسی می کردن.

۴- فرکانس موزیک

فرزام میرمعینی که دانشجوی نرم افزار دانشگاه خواجه نصیره، سابقه شرکت در کار و کاسبی ویکندهای مختلفی رو داره و این بار در نورو ویکند شرکت کرده. در مورد ایده تیمش از اون سوال کردیم:

«ما می خوایم با قرار دادن یه سری فرکانسا و صداها روی موسیقی که ممکنه حتی شما نشنوید، حالتای خاصی رو به شما تلقین کنیم؛ مثلاً موفقیت، سرحالی، آرامش و چیزای دیگه ای به جز اینا. البته اینجور مواردی در سرویسای موسیقی مثل اسپاتیفای به صورت Mood وجود دارن ولی ما می خوایم با قرار دادن این صداها و فرکانسا، تأثیرگذاری اونو بیشتر کنیم.»

توضیحات بیشتر رو از زبون صاحب ایده، خانوم زهرا سقایی بخونین: «ما می خوایم به صورت ناخود آگاه، پیامی رو به شنونده موسیقی پشت زمینه اون القا کنیم. به صورت جزئی تر، یه اپلیکیشن داریم که شامل دسته بندیای مختلفی مثل موفقیت می شه. با گوش دادن به موسیقیای این بخش، جملات مربوط به موفقیت مثل «شما موفق میشین» پشت زمینه به صورتی که شنیده نشن پخش می گردن. بعد از یه مدت که به این قطعات موسیقی گوش بدین، اعتماد به نفس پیدا می کنین و موفق میشین.»

کاربران در آینده می تونن جملات مورد نظر خودشون رو به پس زمینه موسیقی اضافه کنن؟

ما به این مورد فکر کردیم. هر کاری امتیازات و مشکلات خودشو داره و این کار می تونین یافته های نامناسبی داشته باشه. مگه این که این امکان رو جفت و جور کنیم که شما جمله دلخواهتون رو واسه ما بفرستید و در صورت تأیید ما، اون جمله در موسیقی استفاده شه.

پس افراد می تونن آهنگای مورد علاقه خودشون رو هم به لیست اضافه کنن؟

بله. ً ما می خوایم از این روش واسه درمان بیماریایی از جمله اعتیاد هم استفاده کنیم.

۵- نورو بازی

سید مجتبی حسینی نیا، لیسانس ریاضی، MBA و کارشناسی ارشد مشاوره داره. اون بیشتر از یه دهه س که داره روی هوش هیجانی کار می کنه و نوجوانان مخاطب اون هستن. اون پی برده که یادگیری براساس نورو ساینس، برابر با خلق مسیرهای عصبیه. پس با دیدن نورو ویکند تشویق شد در اون شرکت کنه تا ببینه چه ارتباطی میان یادگیری و نوروساینس می تونه بسازه.

اون میگه: «در بین یادگیری، مسیرهایی بین نورونای عصبی به وجود میاد. براساس تحقیقات محققان، در مغز محققان و آدمای بزرگ، بعضی قسمتای مغز کارکرد منحصر به فردی دارن که به بخش عصبی اونا مربوطه. این بخشا رو میشه تقویت کرد. مثلاً اگه یه نوجوون که دارای استعداد موسیقیه از سن ۱۲ سالگی روی یه ساز تخصصی کار کنه، در سن ۲۰ سالگی نتیجه زیادی میگیره.»

مجتبی ادامه میده: «ما می خوایم با ساختن یه اپلیکیشن، ویژگیای خاصی رو در افراد تقویت کنیم. اگه بازی کلش آو کلنز به طور هدف دار ساخته شده بود و مثلاً ایستادگی روانی فرد رو در مراحل جور واجور تقویت می کرد، فرد بعد از یه مدت بازی کردن به سطح خاصی از ایستادگی ذهنی می رسید. ما می خوایم این کار رو به طور هدف دار انجام بدیم و قابلیتای عمومی افراد موفق مثل ایستادگی ذهنی، توانایی نه گفتن، مدیریت بحران و … رو از راه بازیای آموزشی در افراد بسازیم.»

فکر نمی کنین اگه عنوان آموزشی روی بازی هاتون باشه مردم تمایل کمتری به اونا نشون بدن؟

ما این کار رو به صورت ناخود آگاه انجام میدیم.

این که یه عده رو بدون اطلاع خودشون تحت آزمایش داشته باشین می تونه نقض حریم افراد تلقی شه چون که اپلیکیشن شما ممکنه در آینده اثر سوئی روی اونا داشته باشه.

شک نداشته باشینً ما اثرات کارمون رو بررسی می کنیم و تلاش می کنم مشکلات اونو به کمترین حد ممکن برسونیم.

۶- نورو فیدبک همراه آسون

امیر پویا در سمت چپ تصویر وایس تاده

امیر پویا تنهایی، پژوهشگر و دانشجوی نوروساینسه. اون میگه همیشه در دوران تحصیلش فاصله بین علم تئوری و جنبه عملی اونو احساس می کرده. کارش حتی به مقالات ISI هم رسید اما وجدانش راضی نمی شد چون به نظرش این تلاش و وقتی که پای کارش می گذار، باید به نتیجه ای به درد بخور و کاربردی در جامعه منتهی شه و فکر میکنه کار و کاسبی ویکند این فرصت رو در اختیارش میذاره تا هم شبکه سازی کنه و هم به ایده پردازی رو به صورت عملی تمرین کنه.

امیر پویا میگه: «هدف اصلی من تمرین بود اما با مقدمه بوت کمپی که به خاطر همین اتفاق برگزار شد، ایده هایی به ذهنم رسید. در مورد اونا تحقیق کردم و وقتی ایده ام رو ارائه کردم، حالا خوبیش اینه حتی بالاتر از انتظارم رأی آورد و تیم خوبی تشکیل دادیم.»

ایده ات چیه؟

یکی از متدهای قدیمی علم نوروساینس، تلقین امواج مغزیه که یکی از روشای اون، نورو فیدبکه. این روش به صورت علمی تأیید شده اما از نظر سادگی کاربری، زمان گیر بودن و هزینه زیاد، دچار مشکله چون شخص مریض باید به صورت فیزیکی در محل حضور پیدا کنه، وقت بزاره و به صورت فعال درگیر شه که این درگیر شدن می تونه مثلاً یه نوع بازی کامپیوتری باشه. ما ایده پرتابل بودن اون به ذهنمون رسید که به صورت بازی روی تلفنای هوشمند اجرا شده اما هنوز مشکل زمان گیر بودن و نیاز به تمرکز شخص رو داره. پس ما بهبودی در سیستم نورو فیدبک پرتابل دادیم تا شخص با حمل یه وسیله کوچیک بتونه در طول چند روز امواج لازم رو دریافت کنه؛ بدون این که به طور فعال، درگیر اون شه.

چیجوری میفهمید شخص چه امواجی نیاز داره؟

از راه سایت و پشتیبانی آنلاین و آفلاین، نیاز کاربر رو شناسایی می کنیم. بعد از دوره درمان هم بازم با شخص در رابطه هستیم و اطلاعات اونو براش تحلیل می کنیم. می خوایم از این اطلاعات واسه مقاصد تحقیقاتی هم استفاده کنیم.

۷- Halfzimer

احسان یزدانی ۲۷ ساله، دانشجوی ترم آخر مدیریت اجراییه و لیسانس نرم افزار داره. اون به عنوان طراح در این اتفاق شرکت کرده و تجربه بین المللی کار با شرکتای مختلفی داره. احسان عقیده داره یکی از مشکلات ما، از دست دادن طراحی و شناخت روی UX و UIه و میگه که متأسفانه بیشتر طراحان از قالبای آماده استفاده می کنن. اون دوست داشت در رویدادی شرکت کنه که حتی دونسته های اولیه رو نداشته باشه و با آدمایی که اصلاً نمی شناسه آشنا شه. ایده اون رأی نیاورد اما ایده ای نزدیک به ایده خودش یعنی فراموشی رأی آورد و الان در همین گروه س. توضیحات بیشتر رو از زبون خودش بخونین:

«نام این ایده هافزایمر (Halfzimer) است که از ترکیب Half و Alzimer  ساخته شده و براساس روش یادگیری از دچار شدن آدما به آلزامیر جلوگیری می کنه. هممون در برابر این مریضی هستیم و تنها راه مقابله با اون، پیشگیریه. مثلاً می گن جدول حل کنین، یا تصاویر آلبومتان رو مرتب مورد بررسی قرار بدین. ما روی یه بخش کوچیک یعنی همین مرور تصاویر دست گذاشته ایم و می خوایم با نمایش تصاویر، جاها، افراد، رویدادها و تکرار اونا، این موارد رو به شما یادآوری کنیم. این اتفاق از راه یه اپلیکیشن اتفاق می افته که در بازه های وقتی مشخص اخطار میده و سوالای مشخصی از شما می پرسد. البته از اونجا که توانایی شخصی سازی داره، مزاحمتی واسه شما ایجاد نمیکنه.»

۸- خواب امدادگر

محمود موسوی در رشته برق گرایش کنترل و طراحی صنعتی تحصیل کرده و دوره های روانشناسی، عکاسی و طراحی رو گذرونده. اون در این رشته ها تدریس هم می کنه. محمود موسوی که ساکن تبریزه، انگیزه اش از شرکت در این اتفاق رو کسب یه تجربه جدید عنوان می کنه.

اون به دنبال طراحی سیستمیه که با به کار گیری یه سری المانا، کیفیت خواب شما رو بهتر کنه؛ خواب راحتی رو براتون به ارمغان می آورد و در بین بیداری هم اطلاعاتی در مورد خواب و بهبود حالت روحی شما میده. به طور خلاصه، کیفیت زندگی شما رو بهتر کنه.

اون میگه: «اول میخواستیم سخت افزار بسازیم اما اونو به اپلیکیشن موبایل تغییر دادیم. فرکانسایی وجود دارن که به خواب شخص کمک می کنن و ما از اونا بهره می گیریم. اگه هم شخص دچار کم خوابی شه، از مضرات اون براش می گیم و تلاش می کنیم با نشون دادن الگوی خواب افراد مورد علاقه اش، اونو به راه درست هدایت کنیم و حالش رو بهتر کنیم.»

فرض کنیم شخصی که از خواب بیدار شده، به هر دلیلی از همون اول حال خوبی نداره. شما براش چیکار می کنین؟

اول اینکهً با این اپلیکیشن طرف دیگه حالش گرفته نیس.

مشکل اینجاس که همه افراد بعد از بیدار شدن، اولین کارشون بررسی موبایل نیس. چه راه حلی واسه این مسأله دارین؟

اتفاقاً چون با اپلیکیشن ما بیدار می شه، اول به سراغ موبایلش میره. ما صداهای خاصی جفت و جور می کنین تا فرد خیلی آروم از خواب بیدار شه. بعد با پخش جملات و تصاویر خوب، تلاش می کنیم حالش رو بهتر کنیم. یا مثلاً شخص می تونه تنظیم کنه که پس از بیدار شدن، بازی مورد علاقه اش اجرا شه.

از همه اینا که بگذریم، اپلیکیشن شما از کجا می خواد فهمیده باشه شخص چه حالی داره؟

اول اینکهً که شخص، انتخاب می کنه. دوم اینکهً، اپلیکیشن در طول دو الی سه هفته برنامه زندگی فرد رو یاد میگیره.

چیجوری؟

شخص قبل و بعد از خواب اطلاعات رو تو یه بازه وقتی وارد می کنه.

۹- ذهن حواس جمع

فرزان کوثری، لیسانس میکروبیولوژی داره و در تیم به عنوان نورو مارکتر فعالی می کنه. اون درباره نقشش میگه که دارن تلاش می کنن ایده رو به سمتی ببرن تا به بهترین شکل بتونن اون رادر بازار ارائه کنن. فرزان هم اینکه تو یه شرکت علم بنیان موجود در پارک علم و فناوری کار می کنه.

ایده این گروه که واسه علیرضا ابوالقاسمیه، در تلاشه با افزایش سطح هوشیاری تصادفات رانندگی رو کم کنه. فرزان میگه: «با قرار دادن یه سنسور روی سر و ضبط موجای مغزی آلفا که قبل از خواب ساطح می شن، به راننده از راه ضبط اتومبیل، تلفن هوشمند یا به هر روش دیگری، اخطار می دیم و اونو به حالت هوشیاری بر می گردونیم تا به کنار جاده بیاد و استراحتی کنه.»

همه که نمی تونن هر بار موقع رانندگی سنسور به سرشون ببندند. چه راه حلی واسه این موضوع دارین؟

ما این وسیله رو به شکل یه هدفون کوچیک یا تل سر طراحی کردیم که بسیار نازک و سبکه و مشکلی ایجاد نمی کنه.

حسگر بعد از دریافت امواج آلفا چیجوری می خواد به شخص اخطار دهد؟

حسگر به اپلیکیشن موبایل وصله که شخص می تونه اونو به ضبط خودرو وصل کنه یا حتی اخطار از راه خود موبایل پخش شه. این اپلیکیشن پشت زمینه دائم مشغول بررسی امواج آلفا میشه و به طور دائم هوشیاری شخص رو بررسی می کنه.

***

گفت و گوی کوتاهی هم با امیر وحید رودسری، از مربیان با سابقه کار و کاسبی ویکند و پیشرفت دهندگان اندروید و iOS داشتیم و از اون درباره سیر تخصصی شدن کار و کاسبی ویکندا سوال کردیم.

در چند ماه گذشته، راه و روش کار و کاسبی ویکند به سمت تخصصی شدن بوده. نظرت در مورد این روش چیه؟

تخصصی شدن خیلی خوبه اما نظر شخصی من اینه که ما اول همه چیز رو تخصصی می کنیم و بعد می پرسیم به چه دلیل نتیجه خوب نشد. شاید پایه رو اونقدر محکم نگذاشته ایم که حالا داریم اینقدر به اون شاخ و برگ می دیم.

دقیقاً سوال من هم این است که این کار و کاسبی ویکندهای تخصصی براساس نیاز علمی و فنی شکل می گیرن یا فقط اونا رو برگزار می کنن تا ببینن چی می شه؟

من هفتمین باره که مربی کار و کاسبی ویکند میشم. در این مدت دیده ام که افراد متخصص کم هستن و بیشتر افراد واسه شبکه سازی و سرگرمی در این اتفاق شرکت می کنن. اصلاً بد نیس اما به شرطی که نیروی متخصص داشته باشیم و براساس نیاز اونا رو پرورش بدیم. چون وگرنه، نتیجه خوبی نمی گیریم. حتی من پیشنهاد می کنم که یه کار و کاسبی ویکند خاص مربیان این اتفاق برگزار کنن تا نیروی متخصص تربیت شه.

جنبه آموزشی کار و کاسبی ویکند همیشه خوب بوده اما فکر می کنم هنوز کمی واسه این سطح از تخصص زوده چون خیلی از افراد آشنایی کافی با معنی کار و کاسبی ندارن و فقط میان اینجا تا تجربه ای به دست بیارن. البته این خیلی خوبه اما به شرطی که افراد در کار و کاسبی ویکندهای بعدی از تجربه شون استفاده کنن.

به نظرت چه وقتی واسه ارائه یه ایده مناسبه؟

در کار و کاسبی ویکند بهتره افراد ایده های نو مطرح کنن تا رأی گیری شه و با هم تیمیای جدید مشغول کار روی ایده شن تا چیز جدیدی یاد بگیریند. اما اگه می خوان ایده خود رو به سرمایه گذار یا شتاب دهنده معرفی کنن، فکر می کنم باید دست کم یه نمونه اولیه یا همون MVP داشته باشن.

امیر چه پیشنهاد ای واسه آدمایی که تازه میخوان شروع کنن، داری؟

من با این که همیشه مربی کار و کاسبی ویکند بوده ام و از استارتاپا تعریف کردم، خودم تا حالا کار و کاسبی نداشته ام چون در شرایطی هستم که نمی تونم خطر کنم. اما چیزی که خودم، قلباً به اون ایمان دارم اینه که اگه میخوای استارتاپی رو شروع کنی، جون و دلت رو براش بگذار. نه اینطور که یه کار و کاسبی دیگه رو شروع می کنم، ۴ کار دیگه انجام میدم، پاره وقت هم کار می کنم، پروژه می گیرم و وقت آزادم رو روی کار و کاسبی می ذارم. اینجور استارتاپی نتیجه نمی ده. باید استارتاپت رو مثل بچه ات بزرگ کنی و پرورشش دهی تا به نتیجه برسه.

در آخر، در مراسم اختتامیه نورو ویکند که ۶ شهریور برگزار شد، تیمای هافزایمر، نورو بازی، و بیهوشی آروم و ایرن به طور مشترک تونستن رتبه های اول تا سوم رو به دست بیارن. تیمای برگزیده از تسهیلات و حمایتای کانون کار آفرینی ایران واسه ادامه فعالیتشون بهره مند می شن.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *