کیف پول الکترونیکی همه را منتظر نگه داشته است

کیف پول الکترونیکی به پرداختای خرد کمک می کنه. این فناوری در دنیا واسه افزایش سرعت، هنگام پرداخت مبالغ کم به رستوان، تاکسی، فروشگاه های بزرگ و کوچیک، داروخونه و حتی نانوایی استفاده می شه.

در ایران هم مباحث کیف پول الکترونیکی (یا همون کیف پول خرد الکترونیکی) از سال ۸۳ به وسیله دولتمردان مطرح شد و کیپا نام گرفت. با وجود اینکه قانون کیپا ۲ هم تصویب شده، تا کنون این طرح در کشور ما به صورت سراسری فعال نگشته س.

این فناوری به دو صورت فیزیکی و مجازی می تونه ارائه شه. در حالت فیزیکی شما یه کارت مغناطیسی یا رادیویی حافظه دار به نام خود دارین، که به هیچ حسابی وصل نیس ولی می تونه از حسابای بانکی شارژ شه. در این حالت شما می تونین در مبالغ کمتر از ۴۰ هزار تومن (در کیپا ۱ این مبلغ ۲۰ هزار تومن بود) خیلی راحت و بدون وارد کردن کلمه عبور پرداخت خود رو انجام بدین.

درادامه با سایت ما همراه باشین.

البته همه پرداختاتون بدون وارد کردن رمز نیس و در هر ۵ مرتبه باید یه بار کلمه عبور رو وارد کنین. این دو کار واسه جلوگیری دزدی مبالغ زیاد، از کیف پول شماس. البته دستگاه پذیرنده این کارت موقع دریافت وجه ضرورت اتصال به سرور رو ندارن.

این کیف پول نمی تونه بیشتر از ۲۰۰ هزار تومن شارژ شه. واسه این کار کافیه از راه یکی از شعب بانکی یا دستگاه POS پذیرندگان دست به کار شد. بدین صورت که کارت پول رو در درگاه مغناطیسی یا روی درگاه رادیویی قرار می دید و با انتخاب گزینه شارژ و تعیین مبلغ، کارت عابر بانک خود رو بکشین تا کیف پول الکترونیک شما شارژ شه.

طرح فیزیکی کیپا فقط در مواردی چون کارت مترو، کارت اتوبوس، کارت سوخت و کارت شهروندی بانک شهر در کشور اجرایی شده. البته در مورد آخر فقط کارتای فیزیکی صادر شده و پایانه های فروشگاهی، در سطح شهرها مشاهده نشده.

در بحث کیف پول الکترونیکی مجازی، یه حساب کاربری به وسیله یکی از شرکتای ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیک (PSP) ساخته می شه که دسترسی و به کار گیری اون بیشتر از راه کد USSD موبایل شکل میگیره. نمونه روشن این کیف پول مجازی رو میشه #۱۲۳* یا همون جیرینگ دونست که چند سالیه همراه اول به دنبال فرهنگ سازی و اجرا اون در جامعه س.

یه چند وقت پیش ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی از اجرایی شدن این طرح در اول سال ۱۳۹۴ خبر داد و گفت: کیف پول الکترونیکی در دست شرکت خاصی نیس. الان ۱۰ طرح کیف پول خرد به بانک مرکزی فرستاده شده که در حال بررسیه.

ایشون هم اینکه این طرح رو جانشین تعداد خیلی از تراکنشای دستگاه های POS دونسته و با این دلیل دریافت کارمزد از این تراکنشا رو منطقی کرده بود.

تازگیا رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از آمادگی واسه دعوت رئیس کل بانک مرکزی جهت جواب گویی به دلایل تاخیر و اجرایی نشدن طرح کیف پول الکترونیکی در این کمیسیون خبر داد.

ایشون گفت: الان یکی از مشکلات پرداخت وجوه کم در عوارضی آزاد راه هاس و اگه این آمادگی هست که این پرداخت از راه گوشی موبایل راننده، بدون توقف در محل انجام شه، نباید در اجرای اون تاخیر کرد. باید بهترین خدمات در اختیار مردم قرار گیرد و مجلس شورای اسلامی هم در این راه از هیچ کمکی افسوس نمیکنه.

همه منتظر اجرای کیف پول الکترونیک هستن تا از امتیازات که بیشتر به نفع مردمه بهره مند شن. با اجرای این طرح به صورت فیزیکی یا مجازی دیگه در پرداخت کرایه تاکسی، مبلغی رو که به وسیله تاکسیرانی مشخص شده می پردازید نه بیشتر و نه کمتر(به طور مثال ۶۵۰ تومن رو ۷۰۰ تومن نمی پردازید). یا در خرید از سوپر مارکت محل مبلغ رو دقیق و بدون صرف وقت واسه اتصال به سرور پرداخت می کنین.

البته پذیرندگان وجه هم دیگه لازم نیس دستگاه خود رو به خط تلفن، اینترنت یا سیم کارت وصل کنن و عملیات دریافت پول به صورت آفلاین انجام می شه. واسه واریز وجه از POS نامبرده به حساب بانکی فروشنده، کافیه یه بار در روز این دستگاه رو به تلفن یا اینترنت وصل کرده تا به صورت خودکار وجه دریافتی از مشتریان به حساب پذیرنده واریز شه.