رشته حقوق

کودکان و نوجوانان

دانلود پایان نامه

در انیمیشن ها و فیلم های غربی به صورت مداوم بر همراهی این دو حیوان با زندگی انسان تأکید می شود. در بسیاری از انیمیشن هایی که شخصیت های آن ها حیوان هستند، غالباً یکی از شخصیت ها خوک است. نمونه آن را می توان در انیمیشن های رئیس مزرعه، مزرعه حیوانات، لومپی، گارفیلد و غیره دید که خوک ها نقش محوری دارند و غالباً افراد ساده لوح ولی تیپ مثبت را ایفای نقش می کنند.
نقش سگ کمی نسبت به خوک متفاوت تر و حساس تر است. سگ به عنوان حیوان وفادار در زندگی معاصر غربی ها وارد شده است و به عنوان پرکننده تنهایی و احساس عاطفی بزرگسالان و یا همبازی کودکانشان نقش پررنگی دارد. احساس محبت داشتن نسبت به سگ و یا هر حیوان دیگر در اسلام نیز سفارش شده است اما نه به شکلی که وارد درون زندگی و محل سکونت انسان شود. سگ در نگاه فرهنگ ایرانیان به عنوان پست ترین موجود شناخته می شود که به عنوان لفظ بعضی از ناسزاها مورد استفاده قرار می گیرد. در طی ارائه طولانی مدت فیلم ها و انیمیشن های غربی در طی سالیان، این فرهنگ در حال تغییر است. نسلی از کودکان و نوجوانان که در سال های کودکی شان شاهد همبازی بودن شخصیت ها با سگ بودند، قبح و نجاست ذاتی سگ را نادیده گرفته و آن را به عنوان همراه خود به محیط عمومی شهر وارد کردند.
هر چند سیاست های نیروی انتظامی در برخورد با مشاهده این موارد تا حدی توانست از قبح شکنی آن در انظار عمومی بکاهد، اما سیاست های کلان اقتضا می کند تا این خلاء در اصل و ریشه اصلاح شود. یکی از پایه های اصلی شکل گیری این تفکر در میان کودکان و نوجوانان مشاهده همین انیمیشن هایی است که سگ ها را در هیئتی زیبا و دوست داشتنی نشان می دهند.
آواز و خوانندگی در انیمیشن :
از جمله مواردی که تأثیر زیادی در ارائه پیام دارد، بیان آن به صورت لطیف و همراه با احساس است. مصداق این لطافت در شعر دیده می شود و نحوه ارائه شعر با آواز است. امروزه در انیمیشن های حوزه کودک، آواز خواندن و موسیقی همراه آن، جزئی اصلی به شمار می آید.
رقص در انیمیشن :
رقص نیز از جمله مناسک فرهنگی است. در انسان شناسی فرهنگی بحث گسترده ای در مورد رقص و جایگاه آن در آداب و رسوم و انتقال مفاهیم هنجاری جامعه و یا دینی مطرح شده است. (بیتس، 1382 :677-687)
کدگذاری رقص:
حرکات موزون هماهنگ با آهنگ توسط کاراکتر زن
رقصیدن دو جنس مخالف بدون موسیقی یا با موسیقی
روابط جنسی پنهان :
زنگ این خطر در مورد انیمیشن های وارداتی بسیار جدی است. در عمده این انیمیشن ها موضوع ارتباط بین دختر و پسر و مواردی از این دست به صراحت مطرح می شود. گاهی این نوع ارتباط ها به صورت پنهان و غیر مستقیم است که از حالت نگاه ها، حرف های عاشقانه مرتبط با مسائل جنسی و یا صحنه هایی که دوربین کنار می رود ولی ما می توانیم داستان را حدس بزنیم مشخص می شود. حالت های آشکارتر نیز البته در سطح کودک و نوجوان وجود دارد، از جمله بوسه های عاشقانه، ارتباط های نامشروع، خوابیدن زن و مرد در یک تخت و … که متأسفانه هیچ کدام در انیمیشن های مؤسسه رسانه های تصویری و سایر مؤسسات خصوصی عهده دار تکثیر این انیمیشن ها، سانسور نمی شوند و یا به صورت بسیار ناشیانه ای صحنه ها حذف می شوند که مخاطب به راحتی می تواند حدس بزند که چه اتفاقی افتاده است.
سبک زندگی غربی :
تاثیرات تلویزیون و یکی از قالب های آن به عنوان انیمیشن، از چند جنبه برای ما در تحلیل و نقد اهمیت دارد:
نحوه و نوع غذا خوردن:
کدگذاری گوشت خوک و مشروبات الکلی مصرف کردن:
نشان دادن خوک به عنوان شخصیت محبوب داستان
نشان دادن خوک در مزرعه به عنوان حیوان پرورشی و اهلی
نشان داد گوشت خوک بریان شده
وجود مشروبات الکلی در رستوران و کافی شاپ
مصرف مشروبات الکلی
نشان دادن مست شدن بعد از مصرف بدون/با نشان دادن مشروبات الکلی
ارزش های مادی و نمادهای تمدن: اصالت دادن به زندگی مادی و قابلیت ملموس و عینی بودن از جمله ویژگی های جامعه مادی و اومانیستی است. تمدن غرب علی رغم پیشرفت های تکنولوژیک و پیشرفت در ارتقاء رفاهی اجتماعی، در برابر مسائلی چون عرفان، خدا و معنویت بی جواب است. تا سالها رویکرد اصلی نفی بود. این مباحث در بحث تلویزیون و سکولاریسم بحث شده است. در بعضی از انیمیشن ها مانند «فصل شکار» وجود خانه هایی به سبک آمریکایی، جاده و یا دستشویی فرنگی را مظهر تمدن می داند و جنگل و طبیعت را نماد عقب ماندگی و بی تمدنی. عقیده به مدرن شدن و همسان شدن در شباهت های ظاهری تمدن با غربی ها از جمله مواردی است که مخاطب کودک و نوجوان و حتی بزرگسال انیمیشن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
کدگذاری سبک زندگی غربی:

مطلب مشابه :  کشورهای آفریقایی

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید