کهگیلویه و بویراحمد

کهگیلویه و بویراحمد

١-2-الف: حدود و موقعیت جغرافیایی برش سطح الارضی چماء (یال شمالی تاقدیس منگشت)
برای رسیدن به این برش می توان از جاده اصلی باغملک به صیدون استفاده نمود. پس از طی حدود 30 کیلومتر در این جاده به شهر صیدون می رسیم. با گذر حدود 5 کیلومتر از این شهر به سه راهی امامزاده عبدالله می رسیم. به سمت شمال سه راهی مذکور در طی یک جاده آسفالته پرپیچ و خم و مرتفع ادامه مسیر داده و پس از طی حدود 15 کیلومتر به امامزاده عبدالله می رسیم. و بعد از آن با طی مسیر حدود 30 کیلومتر به سمت شمال شرق و در طی یک راه خاکی (در انتهای مسیر سنگلاخی) به منطقه چماء می رسیم. در فاصله این منطقه تا برش مورد مطالعه فاصله حدود 1500 متری (به سمت شمال) وجود دارد که با طی پیاده این مسیر، به برش مورد نظر می رسیم (برش شماره 2 درشکل 5-1).
1-2-ب: ویژگی های جغرافیایی و آب و هوای منطقه باغملک و صیدون:
شهرستان باغملک در استان خوزستان، در31 درجه و 31 دقیقه پهنای شمالی و 49 درجه و 50 دقیقه درازای خاوری نسبت به نصفالنهار گرینویچ، و در یک منطقهی کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده است این شهر در دامنه کوه بارنگون واقع شده و نام های دیگر آن انشان و اوربه ایلامی ‌است. این شهرستان تقریباً در شرق استان خوزستان واقع شده و ارتفاع مرکزی شهر ۹۱۷ متر از سطح دریا می‌باشدکه از شمال به شهرستان ایذه، از جنوب و جنوب شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد و از غرب به شهرستان هفتکل محدود میشود. شهر صیدون در فاصله 30 کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان قرار دارد. شهرستان باغملک دارای آب و هوایی معتدل و سرد در زمستان و تقریباً خنک و سرد کوهستانی در تابستان می‌باشد به همین دلیل در تابستان بسیاری از جمعیت استان خوزستان از این منطقه دیدن می‌کنند، به ویژه منطقه زیارتی چون رباط در بخش ابوالعباس و منطقه شاه منگشت، منطقه‌ای کوهستانی در 15 کیلومتری شهر صیدون که به دلیل وجود مرقد امامزاده عبدالله و دریاچه کوچک، باغ‌های بسیار بزرگ، چشمه‌های آب سرد و از همه مهم‌تر آب وهوای خنک مهم‌ترین منطقه توریستی در این شهرستان می‌باشد. میانگین دمای سالانه آن 27 درجه سانتی گراد و میزان بارش سالانه آن نیز 450 میلی متر می باشد.
١-3- حدود و موقعیت جغرافیایی تاقدیس بنگستان
تاقدیس بنگستان در 25 کیلو متری شمال غربی شهرستان بهبهان و ١۴٠ کیلومتری شمال
شکل 7-1: نقشه موقعیت تاقدیس بنگستان و تاقدیس های مجاور آن (برگرفته از نقشه موقعیت تاقدیس های زاگرس مدیریت اکتشاف شرکت نفت ایران)
خاوری اهواز واقع است. این تاقدیس در ناحیه جنوب غربی زون ایذه، در شمال شرقی میدان پارسی و بین ساختمان های خویز و منصورآباد در جنوب، کیان و پرنج در جنوب غربی، پارسی و کرنج در غرب، ماماتین و شاردین در شمال غرب و کوه سولک یا سفید در شمال واقع شده است (شکل7-1). مختصات جغرافیایی این تاقدیس در جدول d1 آورده شده است.
ابعاد این تاقدیس در رخنمون سطحی سازند سروک طول 70 تا 75 و عرض 4 تا 8 کیلومتر می باشد. محور تاقدیس دارای روند شمال غرب- جنوب شرق بوده و شیب آن در یال شمال شرقی 57 و در یال جنوب غربی50 درجه است. تاقدیس بنگستان تاقدیسی متقارن و دارای یک کوهان اصلی و سه کوهان
جدول d1: مختصات جغرافیایی تاقدیس بنگستان
Lat/Long
Longitude (λ)
از ’53 ˚49 تا ’24 ˚50
Latitude (Ø)
از ’48 ˚30 تا ’19 ˚31
UTM
Easting
از 393171 تا 442910
Northing

Share