سبز اندیشان امروز

«پیوند سر به بدن» آخرین نوآوری پزشکان!

پیوند سر، خبر جدیدیه که به واسطه داوطلب شدن یه آدم در دنیای پزشکی مطرح شده. اما این کار به کجا می رسه؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: پیوند سرچیزیه که به احتمال زیاد فقط در فیلمای سینمایی درباره اش شنیدین چون در عالم واقعیت خیلی از پزشکان فکر می کنن که انجام اینجور کاری شدنی نیس چون شک نداشته باشین با مرگ مریض همراه می شه. اما یه مرد روسی که از یه مریضی کشنده در بدن خود رنج می بره در تلاشه که بتونه با گرفتن یه روش جدید سر خود رو به یه بدن سالم پیوند بزنه.

دکتر «سرجیو کاناوارو» جراحیه که ادعا می کنه می تونه با یه جراحی عجیب، سر «والری اسپریدونوف» رو قطع و به بدن دیگری پیوند بزنه. والری از یه مریضی ژنتیکی سخت رنج می بره که بدیش اینه هر روز هم بدتر می شه. رشد عضلانی والری در دوران کودکی متوقف می شه. از اونجا که رشد عضلانی و استخوانی والری با هم هماهنگ نیس؛ عضلات والری تحمل نگهداری و پشتیبانی از اسکلتش رو ندارن.

Valery-Spiridonov-head-transplant2-550x365.jpg

والری میگه که ۳۰ ساله با این وضعیت زندگی می کنه و از این طرز زندگی که هر لحظه باید از بقیه کمک بگیره خسته شده و دلش می خواد با قبول تموم خطرات احتمالی خطر این عمل رو قبول کنه.

والری از دوسال پیش با دکتر کاناوارو از دانشگاه تورین در مورد بیماریش رابطه برقرار کرد و درباره تصمیمش با اون صحبت کرد. «ما در طول این دوسال هیچوقت همدیگه رو ملاقات نکرده ایم و فقط از راه ایمیل در مورد ایده و برنامه ریزهای خود واسه انجام دادن این عملیات عجیب صحبت کردیم. من واقعا از این موضوع هول و ترس دارم چون این موضوع بسیار ترسناکه اما باید درک کنین که من چاره دیگری ندارم و وضعیت من در این حالت هرسال بدتر می شه و فضای بسیار غمگینی دارم.»

دکتر کاناوارو در این باره میگه: «علم مدرن الان دارای تموم تکنیکای لازم واسه پیوند سر به بدن اهدا کننده س. این شامل قطع سر هر دو فرد دهنده و بیماره که باید به طور همزمان با به کار گیری تیغهای فوق العاده تیز واسه یه برش تمیز انجام شه. بعد سر مریض رو در بدن فرد دهنده قرار میگیره و باید با شکل سحرآمیزی اونا رو به هم وصل کرد. شاید بشه از یه ماده چسب به نام «پلی اتیلن گلیکول» این دو سر طناب نخاعی رو به هم وصل کرد. در این حالت شاید مریض تا درمون زخمهای این دو ناحیه به مدت ۴هفته در کما قرار داره و بعد از بیدار شدن باید بتونه بدن و صورت خود رو حرکت دهد و حتی بتونه با صدای خودش صحبت کنه.»

هزینه این عملیات ۳۶ ساعته بیشتر از ۱۰ میلیون دلار تخمین زده شده و بدن جدید از یه دهنده مرده اما سالم تامین می شه. اما خیلی از پزشکان افکار دکتر کاناوارو در این مورد رو یه فانتزی محض می دونن و همین موضوع باعث شده آقای دکتر نتونه واسه انجام این عمل تیم پزشکان خود رو پیدا کنه چون همه این کار رو یه عملیات از پیش شکست خورده می دونن.

Sergio-Cannavero2-550x309.jpg

یه سریای دیگه هم این کار رو غیراخلاقی می دونن اما بعضی پزشکان هم این حرکت رو هم جهت با مراحل درمان مریض مانند پیوند قلب تلقی می کنن.

اما جالبه بدونین ۴۰ سال پیش دکتر «رابرت وایت» این پیوند رو روی یه میمون انجام داد که بدیش اینه این میمون بعد از ۸ روز درگذشت و این دکتر به دلیل انجام این عمل غیراخلاقی محاکمه شد.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *