سبز اندیشان امروز

پیامبران الهی

در روایتی از رسول خدا (ص) آمده است: «وَ مَنْ سَعی فی نَفَقَه عَیالِه وَ والِدَیْه فَهُوَ کَالْمُجاهِدُ فی سَبیل الله» (طباطبایی بروجردی، 1370: ج 22/ 37)؛ کسی که در جهت رفع نیازمندیهای خانواده و پدر و مادرش تلاش کند مانند کسی است که در راه خدا جهاد میکند. باز در جای دیگر رسول خدا (ص) فرمودند: رحمت کند مردی را که کسب پاکیزه داشته باشد و از روی اقتصاد و میانه‌روی خرج کند و مازاد درآمدش را برای روز تنگدستی و احتیاجش از پیش فرستد (متقی الهندی، 1397: ج 4/ 5)؛ و همچنین در رابطه با پاکیزه‌ترین خوراک پیامبر اکرم (ص) فرمودند: همانا پاکیزه‌ترین چیزی که آدمی می‌خورد حاصل دسترنج اوست (قزوینی، 1395: ج 2/ 723).
بنابراین مسلمان واقعی اگر بخواهد به سعادت واقعی برسد، چاره‌ای جز کار کردن که همان عبادت در راه خدا دانسته می‌شود ندارد.
2-2-3-5. قبول شدن دعاها
انسانی که در خانه نشسته و هیچ حرکتی از خود نشان نمی‌دهد و از درگاه خداوند درخواست میکند، تقاضایش مستجاب نمی‌گردد. در اهمیت برآورده شدن دعاها از طریق کار روایت شده است که: روزی امام ششم حضرت جعفر صادق (ع) از حال عمر بن مسلم سؤال کرد، به آن حضرت عرض کردند که، عمر کمر به عبادت بسته و دست از کار و تجارت کشیده و تمام ساعات خود را به عبادت میگذراند. امام (ع) با شنیدن این خبر ناراحت شده فرمودند: «وای بر او! آیا نمیداند که هرکس دنبال کار نرود دعایش مستجاب نمیشود!؟» (اسلامی، 1389: 56).
و باز در این رابطه در روایت آمده است که شخصی به امام صادق (ع) عرض کرد: «من در خانه خود می نشینم، نماز می خوانم، روزه می گیرم و خداوند را عبادت می کنم، اما روزی من نمیرسد!». امام (ع) فرمودند: «تو یکی از آن سه دسته ای که دعا و خواسته شان اجابت نمی شود» (حرالعاملی، 1409: ج 12/ 14). بنابراین با کار و کوشش است که دعای افراد مستجاب می‌شود و این هم یکی دیگر از آثار تربیتی معنوی کار بر روی انسان می‌باشد.
2-2-3-6. صدقه محسوب شدن کار
از آثار تربیتی معنوی کار این است که هر کس به کار کردن بپردازد در واقع در راه خدا صدقه می‌دهد. پیامبر خدا (ص) فرمودند: «طَلَبُ الرَّجُلِ مَعیشَتَهُ فِی الحَلالِ صَدَقَهٌ» (الفردوس: ج ۲/ ۴۴۴)؛ این که انسان، گذران زندگی‌اش را از حلال بخواهد، صدقه است. در روایت آمده است که، هر روز صبح حضرت امام سجاد (ع) برای طلب رزق و روزی از منزل خارج می‌شد. به او گفته می‌شد: «ای پسر پیامبر خدا، به کجا می روید؟» حضرت می فرمودند: «بیرون آمده‌ام تا به خانواده ام صدقه بدهم». گفته می شد: «به خانواده‌ات صدقه بدهی؟» حضرت (ع) می فرمودند: «هرکس طلب رزق و روزی حلال بکند، در نزد خداوند برای او صدقه به حساب می آید» (مجلسی، 1404: ج 46/ 67). با کار کردن نه تنها انسان از مزایای آن استفاده می‌کند، بلکه برای فرد ارزش صدقه دادن در راه خدا را هم دارد.
2-2-3-7. به بهشت و سعادت رسیدن
در روایات آمده است که انسان‌ها در روز قیامت به فراخور اعمالشان مجاز هستند از دری خاص وارد بهشت شوند اما بعضی هستند که از هر دری بخواهند میتوانند وارد شوند. از جملهی آنان کارگرانی هستند که در این دنیا با روش صحیح و خداپسندانه به کار پرداخته و با روزی حلال ارتزاق کردهاند. در همین زمینه رسول خدا میفرماید: «مَن اَکَلَ مِنْ کدّ یَدِه حَلالاَ فَتَحَ لَهُ اَبوابَ الْجَنَّه یَدخُلُ مِنْ آیها شاءَ» (طباطبایی بروجردی، 1370: ج 22/ 179)؛ کسی که با کار و تلاش، از دسترنج حلال خود استفاده کند در قیامت دربهای بهشت بر وی باز شده و از هر دری که خواست وارد میشود.
یکی از نتایج کار و تلاش، هموار شدن راه عبور انسان از پل صراط در قیامت است. رسول اکرم (ص) میفرمایند: «مَنْ اَکَلَ مِنْ کدّ یَدِخ مَرَّ عَلی الصِراطِ کَالْبَرقِ الْخاطِف» (مجلسی، 1404 : ج ۱۰۳/ ۹)؛ کسی که با کار و تلاش از دسترنج حلال خود ارتزاق نماید در قیامت، برق‌آسا از پل صراط عبور میکند. گذر از صراط با سرعت افتخاری نیست که بشود آن را در این دنیا با چیزی معاوضه کرد.
در احادیث معصومان (ع) کسی که کار و تلاش میکند در روز قیامت در زیر سایه‌ی عرش الهی جای دارد: «عَنْ رَسُولِ اللهِ (ص) أَنَّهُ تَحْتَ ظِلِّ الْعَرْشِ یَومَ لاظِلُّهُ رَجُلٌ خَرَجَ ضارباً فی الْاَرْضِ یَطْلُبُ مِنْ فَضْلِ اللهِِ یَکُفُّ بِهِ نَفسَهُ وَ یَعُودُ عَلی عَیالِه» (نوری، 1408: ج 13/12)؛ روز قیامت سایهی عرش الهی بر سر آن کس قرار میگیرد که برای تأمین مخارج خود و عایلهاش از خانه خارج شود و با تکیه بر عنایت خداوندی در روی زمین به جستجو بپردازد و به سوی خانوادهاش برگردد.
در روایتی جابر از ملاقات رسول خدا با حضرت زهرا (س) چنین نقل میکند: «ان رسولُ الله (ص) رَای علی فاطِمه (س) کَساء مِنْ اَوبارِ الْاِبِل وَ هیَ تطحن فَبُکی وَ قالَ: یا فاطمهُ اِصْبِری عَلی مَرارَهِ الدنیا لِنَعیمِ الْآخرَه غَداً» (حسینی فیروزآبادی، 1402: ج 3/ 167)؛ رسول خدا (ص)، فاطمه زهرا را در حالی مشاهده فرمود که خود را با عبایی از کرک شتر پوشانیده بود و گندم آرد میکرد. آن حضرت گریه کرد و فرمود: ای فاطمه بر سختیهای دنیا به خاطر رسیدن به نعمتهای فراوان قیامت صبر کن.
با توجه به روایات مذکور یکی از عوامل مهمی که انسان را در رسیدن به بهشت کمک و نائل شدن به این جایگاه را شتاب می‌دهد، کار کردن است.
2-2-3-8. محشور شدن با انبیاء و اولیای الهی
یکی دیگر از نتایج بسیار درخشان کسب‌وکار، محشور شدن با انبیا و اولیای الهی است. از پیامبر (ص) نقل شده است که فرمودند: «مَنْ کانَ مصر مِنَ الْامصار، یَسعی عَلی عَیالُهِ فی عَسْرَه اَو یُسرَه جاءَ یَوم القیامهٍ مَعَ الْنَّبییّن» (متقیهندی، 1397: ج 16/ 283)؛ هر کس در هر شهری از شهرها زندگی میکند اگر برای ادارهی مخارج خانوادهی خود چه در سختی و چه در آسانی، کار و تلاش کند روز قیامت با پیامبران محشور میشود.
در روایتی آن حضرت ارزش استفادهکننده از دسترنج کار خویش را در روز قیامت چنین بیان میفرمایند: «مَنْ اَکَلَ مِنْ کدّ یَدِه کانَ یَوم الْقیامه فی اَعدادِ الْآنبیاء وَ یَأخُذُ ثَوابَ الْانبیاء» (مجلسی، 1404: ج 103/10)؛ کسی که از دسترنج خویش ارتزاق و استفاده نماید، در روز قیامت در صف پیامبران الهی قرار میگیرد و پاداشی نظیر آن‌ها دریافت میکند.
در فرمایش آن حضرت، ارزش کار و کارگر به خوبی مشهود است و اجر و ثوابی نظیر پاداش انبیا برای کارگر بیان میشود. در حدیثی ابی هریره از رسول خدا چنین نقل میکند: «مَنْ طَلَبَ مَکسبه مِنْ بابِ حَلال یَکُفُّ بِها وَجهَه عَنْ مَسئَلَه النّاسِ وَ وَلَده وَ عَیالِه جاءَ یَوم الْقیامَه مَعَ النَّبیّین وَالصِّدیقین» (متقی هندی، 1397: ج 4/ 12)؛ کسی که به دنبال درآمدی از راه حلال باشد که او و خانواده و فرزندانش را از دست به سوی مردم دراز کردن بازمی‌دارد روز قیامت با پیامبران و صدیقین همراه میشود.
2-2-3-9. محشور شدن چون ماه شب چهارده
در احادیث معصومان وارد شده است، کسی که در دنیا اهل کسب‌وکار و تلاش حلال باشد در قیامت چون ماه شب چهارده محشور میشود. رسول خدا (ص) چنین میفرمایند: «مَنْ طَلَبَ الرِزّق فی الدنیا اِسْتِعفافاً عَنْ النّاس وَ تُوسیعاً عُلی اَهله وَ تعطّفا عَلی جارِه لَقِیَ اللهُ عَزَّوَجَل یَوْمَ الْقِیامَهِ وَ وَجْهُه مثل الْقَمَر لَیْلَه الْبَدر» (فیض کاشانی، 1363: ج 13/ 140)؛ هرکس از راه حلال روزی خود را در دنیا طلب کند و هدفش از کسب‌وکار، درخواست نکردن از مردم و گشایش بر خانواده و دلجویی و کمک به همسایه باشد، با چهرهای چون ماه شب چهارده، خداوند متعال را دیدار خواهد کرد.