پایان نامه حقوق درباره : 
کشورهای پیشرفته

پایان نامه حقوق درباره : کشورهای پیشرفته

آسان اطلاعات ورقه های اختراع پیش‌بینی نکرده و کشور عملا از فوائد افشای اختراعات محروم است.
گفتار دوم ـ ترغیب تولید علم
سیاست‌گذاری‌ عمومی‌دست کم از زمان نگارش کتاب اخلاق ارسطو بارها و بارها این سخن وی را در عمل آزموده است که «اگر می خواهید امری را افزایش دهید، به آن پاداش دهید و اگر می خواهید آن را کم کنید، برایش مجازات بگذارید.» جامعه بدون نظام مالکیت فکری یا با نظام مالکیت فکری ضعیف، مبتکران و مخترعان را مجازات می‌کند و سودجویان را پاداش می‌دهد. در مقابل، نظام حق اختراع، حق مخترعان و مؤلفان و حامیان مالی آنان را برای بهره بردن از ثمرات کار خویش به رسمیت می‌شناسد و با تضمین بازگشت نتیجه زحمات هر کس به وی، دانشمندان را به تولید علم و فناوری تشویق می‌کند.

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

بدون نظام حق اختراع هر کسیمی‌تواند به سرعت از حاصل فعالیت مخترعانه دیگری استفاده کند و به طور طبیعی این فعالیت پرهزینه و پرزحمت برای فرد مزیتی ندارد. نظام حق اختراع این روند را بر هم می‌زند و با اعطاء حق استفاده انحصاری از اختراع به طور موقت به مخترع، وی را به کشف و تولید چیزهای نو و مفید تشویق می‌کند.از همین روست که گفته شده نظام حق اختراع با افزودن سوخت منفعت به آتش نبوغ بشری، آن را شعله ور می‌سازد. در این فرآیند انگیزه سود به عنوان یک کاتالیزور برای تسهیل و تسریع رشد علمی، تکنولوژیک و اقتصادی نقش ایفا می‌کند و نیروهای بالقوه علم و اندیشه را با نیاز بازار و منافع تجاری سرمایه‌گذاران در هم می آمیزد. این فرآیند با اعطای حقوق انحصاری و لازم الاجرا و در عین حال موقت قانونی به مخترع برای ساخت، بهره‌برداری یا فروش محصولات مشتمل بر اختراع، در بازار رقابت، به وی یک مزیت مطلق اعطا می‌کند. این مزیت، به عنوان پناهگاهی در برابر امواج قدرتمند رقابت در بازار، باعث می‌شود مخترع بتواند بدون هراس از تهدید رقبا و سارقان علمی، نتایج سرمایه‌گذاری خود را به بازار تجارت وارد سازد. این پناهگاه امنیت لازم را برای جلب سرمایه‌گذاران و مخترعان به سمت خلق علم و فناوری تأمین و دیگران را نیز به همکاری با آنان ترغیب می‌کند. همچنین در این شرایط، هر مخترع جدید سعی می‌کند به جای کپی برداری، با بالا بردن میزان توانایی رفع نیاز بوسیله اختراع خود در مقایسه با نمونه های قبلی، منافع آنان را نیز به سوی خود جلب کند.
بنابراین، حقوق انحصاری موجود در نظام حق اختراع با هدف کمک به رشد اقتصادی و افزایش ابداعات تکنولوژیک از طریق جلوگیری از کپی برداری و سرقت علمی اعطا می‌شود، با این فرض که بهترین راه برای تحریک «انگیزه مخترعان در پذیرش ریسک اغلب پرهزینه اختراعات از نظر زمان و تحقیقات و توسعه» سودآور نمودن آن فعالیت برای مخترع است. در حقیقت این نظام، بوسیله کاستن از ریسک فعالیت مخترعانه، سرمایه‌گذاری‌ها در استای پیشرفت علمی را ترغیب می‌کند و اطمینان می‌دهد که سودجویان نخواهند توانست به سرعت یک اختراع سودمند را تصاحب کنند.
از طرفی، چون کسب ورقه اختراع تنها زمانی ارزشمند است که بتوان از اختراع مورد نظر بهره‌برداری تجاری نمود، نظام مالکیت فکری تلاش‌های مبتکرانه دانشمندان را به سوی رفع نیازهای روز جامعه سوق خواهد داد. آمارها و مطالعات انجام شده نیز تأیید می‌کند که حمایت کافی از مالکیت فکری رشد اقتصادی را بر می‌انگیزد و رفاه اجتماعی را بالا می برد. بنابراین دیدگاه، اختراعات در صورت عدم حمایت از حق اختراع انجام نخواهد شد زیرا پس از آنکه چیز سودمندی اختراع می‌شود، به سرعت از سوی رقبای مخترع که در هزینه‌های اختراع هیچ سهمی نداشته‌اند، تصاحب و کپی برداری می‌شود. البته این حق انحصاری، تنها برای مدت محدودی اعطا می‌شود تا بین دو هدف اجتماعی متقابل توازن ایجاد گردد: «1. نیاز به تشویق ابداعات فنی و 2. نیاز به توزیع منافع آن ابداعات در سراسر جامعه».
منافع دارنده ورقه اختراع به میزان فروش انحصاری محصول مشتمل بر اختراع و نیز اختیار وی برای تعیین قیمت وابسته است که با وجود انحصار حاصل از نظام حق اختراع، تأثیر هر دو عامل تضمین می‌شود و این فرصت را به مخترع اعطا می‌کند که بتواند هزینه‌های خود شامل سرمایه، زمان، کار و تجهیزات را جبران کند. در این میان، فناوری‌های نو که تحقیقات و توسعه در آن ها بسیار زمان بر، پرهزینه و با احتمال موفقیت پایین است، برای توسعه خود احتیاج بیشتری به حمایت نظام حق اختراع دارد. برای مثال در صنعت دارویی، تولید یک داروی جدید حدود 10 الی 15 سال زمان می برد و احتمال موفقیت از ایده تا تولید و تجاری سازی محصول نهایی 1 در 5 هزار است. این فرآیند در دهه 1990 به طور متوسط 450 میلیون دلار هزینه در بر داشت که این رقم در دهه بعد به 1.2 میلیارد دلار رسید. لذا شرکت‌هایی که در این عرصه فعالیت می‌کنند باید بتوانند از طریق محصول نهایی که با موفقیت به بازار راه یافته است، هم هزینه‌های چندین هزار شکست را جبران کنند و هم به سرمایه‌گذاری جدید بپردازند. هم اکنون، حجم سرمایه‌گذاری در بخش تحقیقات و توسعه در کشورهای در حال توسعه بسیار پایین است و حدود 95 درصد هزینه‌های تحقیقات و توسعه در کشورهای پیشرفته انجام می‌شود. راه حل کاهش این فاصله در جلب سرمایه‌های گذاری بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در امر تحقیقات و توسعه کشورهای در حال توسعه است که این مهم نیز بدون فراهم آوردن امنیت کافی برای دارایی های فکری آنها ممکن نیست. به طور کلی هر چه بخواهیم بار سرمایه‌گذاری بخش دولتی در بخش تحقیقات و توسعه را کاهش دهیم باید خطرپذیری و درآمد بالقوه بخش خصوصی از محصولات و خدمات ناشی از تحقیقات و پژوهش را افزایش دهیم که یکی از راه‌های آزموده شده آن تقویت نظام حق اختراع است.
گفتار سوم ـ ایجاد زنجیره تولید علم و فناوری
مبحث اول ـ گره زدن منافع عمومی و منافع مخترع
منافع اقتصادی انگیزه لازم را برای تکرار فرآیند اختراع ایجاد می‌کند و شخص می‌تواند بخشی از منافع را در انجام پژوهش‌های جدید سرمایه‌گذاری کند. در این راستا، شخص حقیقی یا حقوقی دارنده ورقه اختراع تشویق می‌شود سایر متخصصان را نیز به کار گیرد و با نهادهای تجاری به تبادل اطلاعات بپردازد و لذا به طور غیرمستقیم باعث تحریک انگیزه آنان برای ورود به حوزه تحقیقات و توسعه و نوآوری و ایجاد ارتباط بین حوزه‌های علم و فناوری و تجارتمی‌شود. بنابراین، نظام حق اختراع با ایجاد یک چرخه پویا از کنش متقابل علم و ثروت به مرور چرخ رشد را در تمام عرصه‌های علمی و فنی و نیز اقتصادی به حرکت می‌اندازد. نظام حق اختراع نوعی توازن و رابطه متقابل بین منافع عمومی جامعه و منافع مخترع ایجاد می‌کند و به دانشمندان جامعه به طور شفاف اعلام می‌کند که اختراعات بهتر و کارآمدتری را با سرعت بیشتری ارائه کنند. این امر، به شدت کارآمدی فعالیت‌های مختراعانه و فرآیند تجاری سازی آن را ارتقاء می بخشد و مردم را به فعالیت‌های خلاقانه و خارق العاده فرا می‌خواند. بنابراین، جامعه‌ای با یک نظام حمایتی مناسب، نسبت به جامعه‌ای که بدون این حمایت‌ها دست به تولید علم و فناوری می‌زند، ثمرات بهتری را شاهد خواهد بود.
مبحث دوم ـ عناصر زنجیره تولید علم و فناوری
تجربه نشان می‌دهد، جوامعیکه به موقع از حق اختراع و مالکیت ادبی هنری حمایت کرده‌اند، شاهد نوعی انفجار اختراعات و اکتشافات بوده‌اند که حاصل چرخه پویای تولید علم و فناوری بوسیله نظام حمایتی مناسب است. برای نمونه، اصلاح و تقویت نظام حق اختراع در امریکا در دهه 1830 میلادی اثر چشمگیری در افزایش فعالیت‌های مخترعانه از خود بر جای گذاشت و حدود 5 میلیون اختراع ثبت شده در این کشور از آثار آن است.
این نظام حمایتی، با حمایت از مخترعان و سرمایه‌گذاران حوزه علم و فناوری، امنیت سودآوری ثمره کار آنها را تأمین می‌کند و از این طریق آنان را به افشای اطلاعات نتایج فعالیت‌های بخش تحقیقات و توسعه خود ترغیب می‌کند. این افشای اطلاعات همان طور که گفته شد، به ایجاد اختراعات جدید، صدور مجوزهای بهره‌برداری، رابطه علم با صنعت، و رقابت در تجاری سازی ایده ها منجر شده و سودآوری حاصل از آن مخترع و دارنده ورقه اختراع را به سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش تحقیقات و توسعه خود ترغیب می‌کند که حاصل آن چرخه تولید علم و فناوری از طریق نظام حمایتی است.

این انفجار اختراعات و اکتشافات با آنچه جوامع با استفاده از نظام‌های دیگر تجربه کرده اند بسیار فاصله دارد. اگرچه رژیم شوروی سابق سرمایه‌گذاری هنگفتی در امر آموزش، تحقیقات علمی و آزمایشات در عرصه فناوری نمود و اگرچه توانست به موفقیت‌هایی دست یابد، اما در حفظ منافع عمومی‌شهروندان خود از طریق فعالیت مخترعانه مفید موفق نبود.
البته نظام قوی حق اختراع در میان عناصر دیگری همچون نظام پژوهشی، نقش بخش عمومی از جمله سیاست‌گذاری ‌کلان، روابط متقابل بخش خصوصی و شرکت‌های مرتبط، ساخت نظام تأمین و پشتیبانی مالی، نظام آموزش و تربیت نیروی انسانی و ساختار درونی شرکت‌ها قرار دارد که در تشکیل چارچوب لازم برای تقویت نظام ملی خلاقیت (NSI) و بالتبع توسعه فناوری‌های نو در یک کشور دخیل هستند. محدودیت‌های ژئوپلیتیک و ارزش‌های نهادینه اجتماعی و فرهنگی نیز شکل دهنده نهادهای تأثیرگذار بر نظام خلاقیت هستند. تمامی این عناصر روی‌هم رفته یک شبکه خلاقیت را تشکیل می‌دهند که در آن چینش روابط پیچیده نهادهای دولتی و خصوصی و واسطه ها کارآمدی یا ناکارآمدی را تعیین می‌کند. بررسی تمامی این عوامل ما را به سمت طراحییک چارچوب جامع برای بررسی وضعیت کشور هدایت می‌کند. شکل ذیل می‌تواند نمونه ساده این طرح باشد که شامل شبکه هایی است که در آنها نهادها و سازمان‌های مرتبط با هم و روابط بین هر یک در قالب چهار گروه اصلی مشخص شده اند.

مبحث سوم ـ بستر اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد
نکته‌ای که در اینجا باید بدان توجه شود اینکه نظام حق اختراع بر مبنای نظام اقتصادی بازار آزاد بنا نهاده و طوری طراحی شده است که با ارائه حلقه اتصال علم و فناوری با صنعت و سرمایه، به هدف خود می‌رسد. چرخه تولید علم ـ ثروت که به آن اشاره کردیم، در حقیقت چرخه‌ای است که فعالیت آزاد بخش خصوصی و سرمایه از شرایط اساسی شکل‌گیری آن است. نظام حق اختراع با حل مشکل کالای عمومی بودن آثار فکری، به آن قابلیت این را می دهد که در نظام عرضه و تقاضا که جزئی از نظام بازار آزاد است قرار گیرد و از طریق تحریک تقاضا تولید علم و فناوری‌های کاربردی و مفید را ترغیب کند.
بنابراین استانداردهای تعیین شده از سویکشورهای پیشرفته در مالکیت فکری بر فرض وجود یک اقتصاد بر پایه بازار تدوین شده و نباید توقع داشت در هر کشوری و با هر نظام اقتصادی اهداف تعیین شده خود را برآورده سازد.بلکه حمایت قوی از مالکیت فکری تنها می‌تواند موجب حفظ حفظ منافع جوامعی باشد که در آنها از بخش خصوصی و تجارت آزاد حمایت می‌شود. پس به دلیل آنکه بسیاری از کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته دسترسی بالفعل به سرمایه خصوصی ندارند و تجارت آزاد را ترغیب نمی‌کنند و اقتصاد بر پایه بازار ندارند، مدل پیشنهاد شده از سوی کشورهای پیشرفته در مورد آنها نتیجه نخواهد داد. این در حالی است که ایران قدم‌های مؤثری را از زمان اجرای اولین برنامه پنج‌ساله توسعه در جهت خصوصی‌سازی برداشته و هر ساله سیاست‌های قوی‌تری را برای حمایت از آزادسازی اقتصاد دنبال می‌کند.

گفتار چهارم ـ تکمیل فرآیند تحقیقات و توسعه
مبحث اول ـ مفهوم تحقیقات و توسعه
امروزه تمامی کشورهای جهان، به سمت حمایت از علم مولد ثروت حرکت کرده و سعی می‌کنند تحقیقات و توسعه را جایگزین تحقیقات صرف نمایند، چراکه پیش فرض تمامی گزاره‌ها و قضاوت‌ها در سیاست‌گذاری‌ علم و فناوری، دستیابی به هدف تولید ثروت و توسعه اقتصادی است. در این راستا، تحقیقات و توسعه یک فرآیند پیچیده مدیریت علم و فناوری است که تجاری سازی، مدیریت پتنت و ده‌ها فاکتور دیگر را با هدف حداکثرسازی کارآمدی و بهره وری به تحقیقات اضافه می‌کند. اما ابهام در مفهوم دو واژه تحقیق و توسعه و عدم تعریف شفاف از آن، باعث شده هر فعالیت علمی تحقیق و توسعه نامیده شود و تخصیص منابع آن را طلب کند. عدم درک صحیح از مفهوم تحقیقات و توسعه منجر به آن می‌شود که سالها بودجه های کلان برای هزینه در این بخش تصویب ولی در تحقیقات صرف هزینه شود و بالتبع این روند فریبنده، اهداف برنامه های توسعه را برآورده نخواهد ساخت. حال آنکه اهمیت و سهم توسعه در فرآیند تحقیقات و توسعه بسیار بیشتر از تحقیقات است، به طوری که تا 75 درصد از آن را شامل می‌شود. نماینده دفتر بودجه دولت امریکا به خوبی این دغدغه را در سمینار 1959 بنیاد ملی علوم امریکا بیان کرده است: «حقیقت آن است که در فعالیت‌های جاری دولت بین تحقیقات و توسعه تمایز بین تحقیقات و توسعه داده نمی‌شود… لذا پروژه ها و قراردادها هر دو را پوشش می‌دهد و نتیجه این تمایز در اسناد مالی نمی آید….»
تحقیقات و توسعه فعالیتی خلاق و نظام مند با هدف افزایش دانش سودمند و خلق کاربردهای جدید آن است. این مفهوم سه فعالیت عمده را پوشش می‌دهد: تحقیقات پایه، تحقیقات کاربردی و توسعه. در این میان، توسعه فعالیتی نظام مند است که بر مدیریت تجاری دانش به دست آمده از تحقیقاتیا تحقیقات کاربردی متمرکز می‌شود، تا آنها را به تولید محصولات، مواد یا ابزار جدید، و فراهم آوردن فرآیندها، نظام‌ها یا خدمات جدید هدایت و تجاری سازی کند. بنابراین، تحقیق فرآیندی است که طی آن پول هزینه می‌شود تا دانش تولید شود ولی توسعه فرآیندی است که در جهت تبدیل دانش به پول صورت می‌گیرد؛ به عبارت دیگر رویکرد تحقیق تولید علم و دانش است و رویکرد توسعه تولید ثروت. از نظر اقتصادی توسعه اشتغال زا و درآمدزا است و هزینه‌های خود را پوشش می‌دهد. این در حالی است که تحقیق بیشتر مصرف کننده منابع است و نه تنها هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد بلکه خود نیازمند هزینه کردن است.

ردیف تحقیق توسعه
1 مبتنی بر تلاش و کوشش محقق مبتنی بر کارایی مبتنی بر هزینه ـ درآمد

2 ایجاد دانش تجاری سازی و استفاده از دانش
3 آزادی عملیات کنترل عملیات با هدف تولید ثروت
4 متخصصین رشته های مختلف کارشناسان با قابلیت کارکرد بین رشته ای
5 فرد محور پروژه محور
6 خلاقیت علمی فردی ـ جمعی خلاقیت استراتژیک در راستای تولید ثروت
7 مهارت علمی محور تجربه و استراتژی محور
8 ارزیابی با میزان تولید علم ارزیابی با میزان تجاری سازی و تولید ثروت
جدول: برخی تفاوت‌های اساسی تحقیق و توسعه (بحرینی، 1384)
متاسفانه بسیاری از تحقیقات کشور در حوزه‌هائی انجام می‌شود که دانش آن تولید شده و حتی رایگان در منابع قابل دسترس است یا با هزینه بسیار کمی قابل خریداری است. استخر دانش امروزی جهان لبریز شده است. بیشتر دانش سودمند جهان به صورت پتنت در دفاتر ثبت اختراع کشورهای مختلف جهان ثبت شده و اطلاعات آن با جزئیات کامل از طریق پایگاه‌های داده مربوطه به صورت آن لاین در دسترس ما است، اما قادر نیستیم تجارتی را به وسیله آن ایجاد کنیم. بنابراین، مشکل اصلی کشور، تنها اهمیت ندادن به دانش نیست بلکه بیش از آن عدم اهتمام به توسعه به معنای دقیق و صحیح آن است به طوری که این مشکل دامن همه فناوری‌های نو و عادی را فرا گرفته است. هم اکنون دانش زیادی در حوزه‌های مختلف در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقی تولید شده که به توسعه نرسیده و در گوشه و کنار کتابخانه ها بلااستفاده رها شده است. می‌توان به سادگی حوزه‌های متعددی را فهرست کرد که تحقیق در آنها بی‌معناست و فقط فعالیت‌های توسعه‌ای می‌تواند گره گشا باشد. به نظر می رسد اگر سیاست‌گذاران و برنامه ریزان دولتی و وزارتخانه ائی بتوانند با درک صحیح از معنای تحقیقات و توسعه فعالیت خود را بر توسعه نیز متمرکز نمایند، مشکلات زیادی حل خواهد

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *