وسایل ارتباط جمعی

ارگان فرهنگی – مذهبی فرقه‌ی وهابیت در سال 1974م. در شهر ریاض تأسیس شد. ماهیت و شیوه‌ی فعالیت این مؤسسه، همانند میسیونرهای مسیحی در قرن‌های پانزدهم و شانزدهم میلادی در خاورمیانه است. این سازمان دارای شعباتی در تمام کشورهای جهان اسلام است و اقدام به فعالیت‌هایی از قبیل ساختن مسجد، بیمارستان، گشایش مدارس علوم دینی، اعزام مبلغ، انتشار روزنامه‌ها و محلات و ده‌ها فعالیت دیگر می‌کند. لازم به ذکر است که در این تشکیلات، اداره‌ی ویژه با عنوان «دائره المکافحه التبشیر الشیعی» (اداره‌ی مبارزه با گسترش تبلیغات اهل تشیع) دایر شده که هزینه‌ی فراوانی نیز صرف آن می‌شود. رابطه العالم الإسلامی در برخی از کشورهای جهان با موافقت آن کشورها اقدام به تأسیس و راه‌اندازی نمایندگی کرده است. این دفاتر مانند سفارت‌خانه‌های خارجی از مصونیت سیاسی و دیپلماتیک برخوردارند و از اهرم‌های اجرایی تبلیغات وهابیت به شمار می‌آیند.
آیین‌نامه‌ی مرکز رابطه العالم الإسلامی
شورای هیأت رئیسه‌ی مؤسسان رابطه العالم الإسلامی در سوم ذی‌الحجه‌ی سال 1384 در جلسه‌ای عمومی با حضور اعضای هیأت رئیسه و مؤسسان، آیین‌نامه‌ای را تدوین کردند که به شرح ذیل می‌باشد.
رابطه العالم الإسلامی مؤسسه‌ای مردمی، مستقل و غیروابسته به دولت‌هاست که سعی فراوانی در جهت جذب نیروهای صالح می‌کند تا بتواند با اندیشه‌های خارجی و نیروهای مخالف اسلام مبارزه کند. همچنین این مؤسسه، تبلیغ رسالت اسلام و اشاعه‌ی اصول آن را سرلوحه‌ی اقدامات خود قرار می‌دهد تا بتواند توطئه‌هایی را که قصد سرکوب عقیده‌ی مردم و ایجاد تفرقه دارند، از بین ببرد. برای این منظور از همه‌ی دولت‌ها و مؤسسات اسلامی درخواست کمک و همکاری دارد تا بتواند به این اهداف والا نایل آید. به همین جهت، تمامی اعضای سازمان متعهد می‌شوند که تمام ضوابط را اجرا کنند تا بتوانند موانعی را که در راه تأسیس جامعه‌اسلامی قرار دارند، از میان بردارند. لذا برای تحقق این اهداف، از شیوه‌های ذیل بهره می‌گیرند.
1) فعالیت برای حاکم کردن شریعت اسلام در کشورهایی که مردم آن، شهادتین را می‌گویند.
2) بهره‌گیری از شورا در جهت تبادل آرا و ایجاد هماهنگی
3) بهره‌گیری از منافع حج از طریق ایجاد آگاهی اسلامی و سخنرانی‌ها و میزگردها و برقراری سمینارهای جهان اسلامی در موسم حج و برقراری جلسات معارفه بین هیأت‌های حج
4) تشویق مبلغان در سراسر جهان و اعطای کمک‌های مادی و معنوی و توزیع قرآن مجید و ترجمه‌ی آن و انتشار مطبوعات اسلامی
5) استفاده از مجلات و روزنامه‌ها و دیگر وسایل ارتباط جمعی در جهت نشر اسلام
6) اشاعه‌ی آموزش اسلامی از طریق ایجاد کمک به مدارس و دانشگاه‌های اسلامی در سراسر جهان
7) کمک به سازمان‌ها و مؤسسات اسلامی‌ای که برای دعوت اسلامی تلاش می‌کنند.
تشکیلات رابطه العالم الإسلامی
مهم‌ترین تشکیلات رابطه العالم الإسلامی برای اشاعه‌ی وهابیت به شرح ذیل است.
الف) کنفرانس اسلامی
ب) شورای هیأت رئیسه‌ی مؤسسان
ج) دبیرخانه
د) شورای عالی مساجد جهان
هـ) مجمع فقه
و) مؤسسه‌ی اعانه و کمک‌رسانی اسلامی

                                                    .