هوش کسب و کار یا BI چیست؟

هوش کار و کاسبی یا BI هدفی نوین در کار و کاسبی معماری سازمانه که دسترسی سریع به داده ها و تحلیل اونا رو براساس نیاز کاربران ممکن میکنه. هوش کار و کاسبی یا BI با به کار گیری وسایل فناوری اطلاعات ضمن شفاف سازی کارکرد سازمان، امکان پشتیبانی از تصمیمات راهبردی سازمان رو در سطوح عالی جفت و جور می آورد.

هوش کار و کاسبی یا BI عبارتست از شناسایی و دسته بندی مفاهیم مخفی مربوط به اراده کردن و یه عالمه از داده های کار و کاسبی به خاطر رشد باخبر شدن از محیط کار و کاسبی و کمک به تصمیمات سازمانی. هوش کار و کاسبی روند سیستمی سازمان پیدا کرده ایه که از راه اون سازمان اطلاعات لازم رو در جهت پشتیبانی از تصمیمات کار و کاسبی از منابع داخلی و خارجی کسب، تحلیل و منتشر می کنه.

اراده کردن

وقتی که داده در شکلای جور واجور (پایگاه داده، انبار داده، داده کاوی و …) در دسترس تصمیم گیرندگان قرارمیگیرند، میتونن اونا رو تحلیل و براساس اون فعالیتای سازمانی خود رو شکل بدن که اصطلاح هوش یا علم کار و کاسبی واسه اون استفاده کرده میشه.
هوش کار و کاسبی یا BI شامل طبقات خیلی از کاربرده ها و فنونیه واسه جمع آوری، تحلیل و دسترسی به اطلاعات به خاطر استفاده کاربران سازمان در در پیش گرفتن تصمیمات بهتر و راهبردی. گستردگی فعالیتای سازمانای نوین، تشکیل هوش کار و کاسبی رو از راه انبار داده (Data Warehouse) و داده کاوی (Data mining) ممکن میکنه.
هوش کار و کاسبی یا BI چیه؟
داده های اولیه عملیاتی سازمان معمولا در پایگاه داده ها نگهداری میشه. داده های تولید، اندازه فروش، خرید، انبار، مشتریان و چیزای دیگه ای به جز اینا در پایگاه داده ها حفظ می شن و عملیات روزانه کارکرد سیستما به طور دائمی این داده ها رو به هنگام می کنه. همچینین داده های تاریخی سازمان باید به خاطر به کار گیری دوباره نگهداری شن. به کار گیری انباره داده میتونه داده های سازمانی (تاریخی و عملیاتی) رو به خاطر اهداف تحلیلی در یکی جمع و نیازای اطلاعاتی تصمیم گیرندگان رو جواب دهد.
واسه به کار گیری نرم افزارای هوش کار و کاسبی یا BI ، کاربران میتونن پرس و جوای مورد نظر خود رو انجام و درخواست گزارش خاص کنن و یا براساس نیاز تحلیلایی رو از سیستم درخواست کنن. یافته های پرس و جوا، درخواستا (گزارشات، تحلیلا) می تونه به شکل گزارش، پیش بینی، اخطار و یا نمودارا ارائه شه.
وسیله ها و فنون هوش کار و کاسبی
هوش کار و کاسبی یا BI طیف خیلی از وسیله ها و فنون رو به کار میگیره و کاربرده های اصلی شامل وسایل پرس و جو، گزارش گیری و پردازش، تحلیل برخط، پشتیبانی تصمیم، داده کاوی، پیش بینی و تحلیل آماریه. از فروشندگان صاحب نام هوش کار و کاسبی میشه به شرکت SAS، Micro strategy، Cognos اشاره کرد.
وسایل هوش کار و کاسبی یا BI رو میشه به دو گروه اصلی تقسیم کرد:

پشتیبانی تصمیم و تحلیل هوشمند
کشف اطلاعات و علم
که در هر کدوم از گروه ها وسیله ها و فنون خاصی هست.

منبع: فرا افزار هوشمند