سبز اندیشان امروز

نگرانی چین از وقوع جنگ ناخواسته به دلیل استفاده از هوش مصنوعی در تجهیزات جنگی

متخصصین هوش مصنوعی و سیاستمداران چینی واسه به کار گیری هوش مصنوعی در لوازم جنگی بیان نگرانی کردن. اونا بر این عقیده ان که ماشینای نظامی مثل پهپادای بدون سرنشین که از این تکنولوژی استفاده می کنن در صورت بروز خطا می تونن باعث به وقوع پیوستن جنگای ناخواسته شن.

براساس گزارش منتشر شده از سازمان امنیت ملی آمریکا، کشور چین بر این عقیده س که استفاده از هوش مصنوعی در اسلحه های نظامی یه تهدید واسه صلح جهانی میشه. کشورا در حال بهره بردن از آخرین پیشرفتا در میدون هوش مصنوعی هستن و یکی از زمینه هایی که این علم استفاده میشن صنعت نظامیه. حالا کشور چین بر این عقیده س که باید در این مورد همکاری بین ابر قدرتای جهان بیشتر شه تا امکان به وقوع پیوستن سوء تفاهمات احتمالی به کمترین حد ممکن برسه.

در واقع کشور چین نگران وقوع اشتباه محاسباتی در لوازم جنگیه که از هوش مصنوعی استفاده می کنن. در سالای گذشته بیشتر عملیات پهپادا به صورت خودکار انجام قبول می کنه. در آمریکا پهپادا می تونن بدون سرنشین پرواز کنن و ماموریتای ساده رو دور اهدافشون بکنن. اما از طرفی کشور چین از هوش مصنوعی به صورت خطرناک تری استفاده می کنه و بعضی از پهپادای این کشور می تونن تا به اهداف تیراندازی کنن و اونا رو از پا در بیارن. مثلا پهپاد Blowfish A2 که چین اونو به کشورای دیگه صادر می کنه میتونه تا به اهدافی که واسه اون تعیین می شه حمله کنه.

پهپاد X-47B که نمونه ای آزمایشی از سیستم جنگی از راه دور ناو آمریکا آمریکا هستش

سناریویی که چین از اون ترس داره اینه که خودکار شدن زیادتر از اندازه لوازم ممکنه در آخر منتهی به اشتباهات مرگباری شه که صلح جهانی رو تهدید کنه. مثلا اگه یه پهپاد یا یه ربات واسه اعلام اخطار به نیروای دشمن شلیک کنه چه واکنشی نسبت به این موضوع نشون داده می شه؟

نیروای دشمن متوجه می شن که این اتفاق فقط واکنشی خودکار و از پیش برنامه ریزی شده یا اینکه اونو اقدامی انسانی تلقی می کنن؟

طبق عقیده محققین، کشورا باید قبل از استفاده زیادتر از اندازه هوش مصنوعی در لوازم نظامی خود تلاش کنن که قوانین و چارچوبای به کار گیری اونو مشخص کنن تا مشکلات این چنینی اتفاق نیفتد.

یکی از اصلی ترین رقابتا بر سر ساخت چیپای مخصوص هوش مصنوعیه. مثل چیپ TPU شرکت گوگل که در تصویر مشاهده می کنین.

در ادامه این گزارش که با عنوان «شناخت روش هدف دار هوش مصنوعی کشور چین» منتشر شده بعضی از راه و روشای پرجمعیت ترین کشور دنیا مورد تحلیل و آزمایش قرار گرفته.

مثلا در جایی از این گزارش عنوان شده که مسئولین چین بر این عقیده ان که اونا و آمریکا تنها ابرقدرتای جهان هستن که توانایی به کار گیری هوش مصنوعی در لوازم نظامی رو دارن. اما فرقایی در میان داشته های این دو کشور هست. مثلا کشور چین دسترسی گسترده تری به اطلاعات داره و می تونه تو یه چشم به هم زدن قدمای بلندی در مورد تکنولوژی برداره.

هم اینکه آمریکا پر توان ترین کشور دنیا در تولید چیپ هاست که اصلی ترین بخش پردازشای پیچیده هوش مصنوعی رو رو دوش داره. حالا چین در تلاشه تا این فاصله قابل توجه در تولید چیپا رو نابود کنه. شرکتای چینی بزرگی مثل بایدو، علی بابا و هواوی در سالای گذشته پیشرفتای زیادی در مورد هوش مصنوعی داشتن.

اما با همه این رقابتا، این دو ابرقدرت جهان نیازه که واسه جلوگیری از وقوع جنگای ناخواسته در دنیا با هم همکاری کنن. الان چینیا اطلاعات کامل و بسیار دقیقی از لوازم آمریکا دارن در حالی که عکس این موضوع صادق نیس چون که خیلی از پرونده های علمی چین اصلا به زبون انگلیسی ترجمه نمی شن.

متخصصین این بخش و سیاستمداران بر این عقیده ان که نبود شناخت کافی از راه هدف دارای کشورای دیگه ممکنه باعث بروز سوء تفاهمات خطرناکی شه که بهره مندی از هوش مصنوعی در لوازم نظامی به تنهایی می تونه این مشکلات رو حادتر از گذشته کنه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *