ناصرالدین شاه قاجار

ناصرالدین شاه قاجار

9- فقر مالی:
روانشناسی اعتیاد: صادق کریم پور
همانطور که فراهم بودن تمام امکانات زندگی گاهی موجب اعتیاد و انحراف از مسیر عادی زندگی می گردد، فقر و تنگدستی نیز موجب ناراحتیهای مختلف گشته و مانع می‌شود تا اشخاص بعضی از امیال و غرایز اولیه خود را تشفی دهند، در نتیجه فشار ناکامیهای فوق گاهی از راه اعتیاد تخلیه می گردد.
تاریخچه مواد مخدر در جهان:
کوکائین پیش از آنکه ، آمریکای جنوبی مستعمره اروپاییان گردد این قاره وجود داشته است. ظاهراً اصل آن از پرو بوده که بوسیله بومیانی که از این کشور رانده شده بودند، به خارج از کشور برده شده است. جنگهای خونینی در سال های 1330 بوسیه مافیا، پادشاه اینکا در سال 1215 بوسیله روکا برای بدست آوردن این نهال وتسلط بر کشت و زرع آن در گرفت.
کاربرد مواد مخدر بعنوان «آرام بخش» یا «نوشدارو» و نیز بعنوان «مکیف» و «نشعه و خلدآور» از 5000 سال پیش از میلاد برای سومریان، بابلیان و مصریان و … شناخته شده بود تا بدان حد که در برخی از ادیان و در میان بعضی از اقوام مصرف اندک آن جنبه آئینی و قداست داشته است…
اما تاریخچه اعتیاد در ایران
کاربرد حشیش در تاریخ ایران زمین نقش حساسی داشته است: بطوریکه فرقه اسماعیلیه را «حشاشیون» نیز می نامند… رهبران فرقه اسماعیلیه از حشیش، برای ایجاد حالت خلد در برخی از پیروان استفاده کرده تصمیمات خود را بایشان القاء می کردند و آنان را برای قتلهای سیاسی – نظامی یا نشان دادن درجه ایثار خود به امام خویش به دگرکشی و یا خودکشی وا می داشتند…
در ایران دانشمندان و پزشکانی چون محمدبن ذکریای رازی و ابن سینا اولین کسانی بودند که به خواص دارویی تریاک پی برده و آن را برای مداوای بیماران خود تجویز کردند. بطور کلی استعمال تریاک در ایران را عده ای ره آورد اعراب یا چنگیزخان مغول و سوغات لشکرکشی نادرشاه به هندوستان می دانند. اما استعمال و تریاک کشی عمومی در زمان ناصرالدین شاه قاجار رواج یافت و در زمان حکومت امیر کبیر کشت خشخاش در اطراف تهران بطور آزمایشی صورت گرفت. خرید تریاک با قیمت مناسب باعث گردید که کشاورزان دست از زراعت گندم برداشته و قسمت بسیار زیادی از اراضی حاصل خیز را به کشت خشخاش تخصیص دهند. بطوری که تریاک بعنوان یکی از مهمترین اجناس صادراتی ایران درآمد.
… در سال 1347، تحت فشار عوامل خارجی کشت خشخاش در ایران ممنوع اعلام گردید . قانون مذکور در سال 1348 لغو و در عوض قانون کشت محدود خشخاش و سهمیه کوپن تریاک مورد تصویب واقع شد… و چند سال بعد اعلام سوداگران تریاک
در رژیم سابق معمول شد و بعد از انقلاب در زمان «حجت الاسلام خلخالی » رئیس کمیته مبارزه با مواد مخدر، شدت و حدت زیادی یافت. در مدت ده سال اخیر به نظر نمی رسد که از شدت مبارزه با مواد مخدر کاسته شده، فقط اشکال مبارزه تا حدی تغییر یافته است.
با این اشاره مختصر معلوم می شود که برغم یک قرن مدارا و مبارزه با تولید و مصرف، نه از نظر مقدار پول اختصاص یافته بدین مواد و نه از نظر بازتاب های آسیب زای آن در جامعه به اشکال جرم و تبهکاری، کاهشی صورت نگرفته بلکه به نسبت جمعیت و به نسبت حجم پول در گردش تعداد سوداگران و مصرف کنندگان و «اعتیادات» اختصاصی افزون شده است و … بعید نیست که ایران برغم تشدید مبارزات دولت در سالهای آینده به «پل سپید» ترانزیت هروئین از شرق جنوبی به شمال غربی نیز نام بگیرد .
آنچه در مورد اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم:
اعتیاد به مواد مخدر یکی از عوامل اصلی شیوع بیماری های ایدز و هپایتی می باشد.
مواد مخدر آنچنان ساکت و بی صدا بر جسم و روان نابودی میلیونها مغز فعال می شود که سرمایه های آینده جامعه بشری به شمار می روند. اگر در صد کمی از کودکان که والدین آنها معتاد هستند به سوی بزهکاری سوق داده شوند، بعد از گذشت چندین سال تعداد بزهکاران در این مملکت به هزاران نفر خواهد رسید. اعتیاد بیش از یک میلیارد نفر از اعضاء خانواده معتادان را در جهان بطور مستقیم با مشکلات ناشی از این آسیب مواجه نموده است.
مواد مخدر منشاء وقوع بسیاری از جرائم اجتماعی نظیر: قتل، تجاوز، سرقت و ….. می باشد. مواد مخدر سالانه حدود 600 میلیارد دلار سود به حساب سوداگران مرگ واریز می کند که این رقم چند صد برابر کل بودجه کشور، و بسیاری دیگر از کشورهای بزرگ دنیاست.
75% از زندانیان کشور را بطور مستقیم و غیر مستقیم مجرمین مواد مخدر تشکیل می‌دهند کشور ما در همسایگی بزرگترین تولید کنندگان مواد مخدر جهان (افغانستان و پاکستان) موسوم به «هلال طلائی» و در مسیر تراتریت مواد مخدر قرار گرفته است و در این راه خود نیز قربانی آن می گردد.کشور ما در مقابله ورود و شیوع این مواد خانمانسوز، به منظور کنترل و حفاظت مرزهای شرقی اقدام به احداث بیش از هزار کیلومتر جاده، دهها پاسگاه مرزی و برجک و دیده بانی و حفر چندین کیلومتر کانال و .. نموده است و هزارات نفر از فرزندان این مرز و بوم نیز به فجیع ترین وضع به شهادت رسیده است.
شناخت شخصیت و طرز رفتار معتادین
معتادین از گروههای مختلف اجتماعی و اقتصادی هستند و چون هم افراد مرفه و هم افراد فقیر معتاد می شوند و هم افراد بیکار و هم آنهایی که پایگاه اجتماعی خوبی ندارند. بنابراین در اینگونه مواقع افراد از هر طبقه اجتماعی و اقتصادی ممکن است معتاد شوند. کسانی که به این بیماری اجتماعی مبتلا شده اند، اغلب به ارتکاب جرم می پردازند.چون برای تأمین مواد مورد نیاز خود احتیاج به پول دارند و این پول را باید از راه نامشروع تأمین نمایند و به همین علت به ارتکاب جرم می پردازند. افراد معتاد به مقررات و قوانین اجتماعی بی توجه هستند و اغلب قانون شکن و در مناطق جرم خیز و پرجمعیت و کثیف شهر زندگی می کنند و محیط زندگی آنها بیشتر غیراخلاقی است. به هیچ کس و هیچ چیز وفادار نیستند و تنها سعی آنها بدست آوردن مواد مورد نیازشان از هر طریق و به هر شکلی که امکان پذیر باشد، است. بیشتر لذت طلب و خشن هستند و حتی بعد از مصرف، از هر کار و هر چیزی لذت می برند ولی در عین حال زودرنج و خشن هستند و از اطرافیان توقع زیاد دارند. از لحاظ عاطفی در برابر هیچ کس و هیچ چیز مسئولیت را احساس نمی کنند و همیشه یک نوع مکانیسم دفاعی در برابر دیگران دارند و همیشه در یک حالت اعتراض به سر می برند.
مشخصه اعتیاد
1- رفتار بی اراده:
زمانی که در خود احساس ضرورت برای انجام کاری بطور پیوسته دارید، چیزی بیش از یک عادت معمولی است. تکرار مداوم معمولاً تلاش برای کسب مجدد شادی و نشاط اولیه است زمانی که تمایلات ایده آلیستی بر زندگی حاکم می شوند و انسان را درگیر مسائل جزئی وجود داشت نامربوط می کند. ممکن است نشانه هایی از اعتیاد در انسان باشد.

Share