سبز اندیشان امروز

« موش دیوانه » ارم، گردن سه دختر را شکست

موش دیوونه ارم

از پرونده شهربازیا، خون چکه می کنه. دیشب هم یه حادثه تازه به کل حوادث چند سال گذشته که در شهربازیا رخ داده اضافه شد و با سقوط ترن هوایی موسوم به « موش دیوونه » در پارک ارم تهران از ارتفاع ۶ متری ، ۳ دختر جوون، دچار شکستگی گردن و دیگه آسیبای جسمی شدید شدن.

یه چرخ یهویی میان زمین و آسمون و سقوط ؛ اینا آخرین تصاویریه که «نگار قربونی» ، «مونیا یوسفی» و «رکسانا فرحی ایروانی» از جشن فارغ التحصیلی شون در لونا پارک ارم به یاد دارن. بقیه تصاویر تو ذهن دخترها تار و به هم ریخته؛ مثل چهره نگران ماموران اورژانس و هلال احمر که توی چشم آسیب دیده ها چراغ قوه مینداختن و صدای شون می کردن تا بفهمن هنوز بهوشند یا نه ، والدین شون که اشک می ریختند و همراه برانکارد می اومدن، چراغای گردان آمبولانسا و مردمی که وحشت زده تماشای شون می کردن.

اولین خبر از حادثه جمعه رو پدر نگار به گوش خبرگزاری ایرنا رساند. اون در تماسی تلفنی از سقوط دستگاه « موش دیوونه » که یه جور ترن هواییه در ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه جمعه شب، در لونا پارک ارم گفت و تعریف کرد که گردن هر سه دختر شکسته و ریه یکی از اونا سوراخ شده.

حالا مونا، رکسانا و نگار ، جزئی از جمعیت ۷۰ نفری هستن که در پنج – شش سال گذشته در حوادث شهربازیای کشور دچار آسیب دیدگیای جسمی شدید شدن و شانس هنوز یارشانه که به اون ۱۵ کشته در این حوادث نپیوسته ان.

سازمان ملی استاندارد و شهر بازی ؛ فقط دفاع و توجیه

بقیه این ماجرا به روال همیشگی همه حوادث گذشته در شهربازیا پیش رفت. خبرنگارها با مسئولان سخن گفتن و بازار توجیه ها، تهدیدها، خط و نشون کشیدنا، بایدها و نبایدها و اما و اگرا داغ شد.

موش دیوونه ، مشکل فنی داشت ؟ اولین خبرها از زبون شاهدان عینی ثابت می کنه که این دستگاه ، در شب حادثه دچار مشکل فنی شده بود و به خاطر همین از ارتفاع ۶ متری سقوط کرد اما ایرج جهانگیری معاون مدیر عامل پارک ارم در گفت وگو با خبرگزاری فارس اصرار داره که موش دیوونه شون، برگه استاندارد ملی و بیمه داره و در ۳ سالی که از عمر اون میگذره هیچ مشکلی نداشته و معاینه فنی اون هر روز انجام می شده.حال اینکه حرفای این مسئول رد ، بدیهیاته و طبیعتا اگه دستگاه مشکل فنی نداشت سقوط نمی کرد!

حرفای نیره پیروز ، رئیس سازمان ملی استاندارد هم مثل حرفای جهانگیری تا حدودی هم جهت با مبرا کردن سازمانش از قبول هر نوع مسئولیتی در این ماجراست. اون توضیح میده که بررسیای اولیه درباره حادثه دیشب پارک ارم نشون دهنده اعتبار گواهیای بازرسی دستگاه تا خرداده و هر دستگاه و سازمانی مثل استفاده کننده ، پیمانکار ، شهرداری ، استاندارد یا شرکت بازرسی که به نیابت از سازمان استاندارد کار بازرسی رو انجام میده، وظایفی دارن که باید اون رو بردوش بگیرن و به گردن دیگری نیندازند.

پیروز اما خودش هم در انتهای گفتگوی رسانه ای اش مسئولیت رو گردن بقیه میندازه و میگه : باور جدی دارم که مسئولیت هر کدوم از ما مفی کننده مسئولیت دیگری نیس ، اگه گواهی بازرسی مجموعه تحت پوشش ما تا خرداد اعتبار داشته باشه ، مفی کننده مسئولیت پیمانکار یا بهره بردار نیس و شک نداشته باشین باید بازرسی دوره ای انجام می دادن.

با این همه نمی شه این موضوع رو رد کرد که حتی اگه سازمان استاندارد مسئولیت نظارتی اش رو به دستگاه ها و سازمانای دیگه سپرده س باید هر از گاه روش کارکرد اونا رو آزمایش کنه تا حوادثی مثل این پیش نیاد.

از طرف دیگه در حوادث قبلی ، مسئولان، اعلام کرده بودن که دستگاه های جور واجور در شهربازیا به دستگاه های خصوصی واگذار شده و با این توجیه از زیر بار مسئولیت فرار کرده بودن و بعید نیس در این حادثه هم، توجیه هایی از دست در آینده مطرح شه.

شورا می تونه شهربازی رو تعطیل کنه ؟

شاید تا این لحظه جدی ترین اعلام نظر در عکس العمل به این حادثه حرفای معصومه آباد ، رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهرانه که از کهنه بودن لوازم شهربازی ارم به عنوان تنها پایتخت شهربازی و نبود نظارت و بازرسی واسه بررسی وضعیت کار این دستگاه ها گله می کنه و میگه شورا توانایی متوقف کردن کار این شهربازی رو داره و اخطار میده : واسه جلوگیری از حوادث مشابه شورا به این موضوع ورود پیدا کرده و از مسئولان این شهربازی می خواد تا در این مورد به نمایندگان مردم تهران جوابگو باشن.

محسن پیرهادی، عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران اما به اندازه آباد نسبت به توانایی شورا در برخورد با شهربازی ارم خوش بین نیس و باور داره: شورا بیشتر در بخش مسائل شهرداری می تونه مطالبه گر باشه و هنوز از طرف بعضی نه هاده ها و مسئولان نظارت شورا بر همه سازمانای شهر تهران پذیرفته نشده . اما این موضوع در شورا مطرح می شه و می تونیم از مسئول این پارک بخوایم توضیحاتی در این مورد به اعضای شورا بده .

مجموعه اعلام نظرهای مسئولان در ماجرای سقوط دستگاه موش دیوونه ، نشون دهنده اون هستش که در این حادثه هم اتفاق جدی واسه شدید شدن نظارتا بر کارکرد شهربازیا نمی افته و یا قرار نیس خاطیای واقعی که مسئول آسیب دیدن شهروندان شدن شناسایی و مجازات شن.

هرچند وعده آباد واسه توقف کار شهربازی ارم ، امیدوارکننده س اما با در نظر گرفتن مسئولیتای تعریف شده شورا، ممکن نیس و اگه شورا اینجور توانایی داشت درواکنش به حوادث قبلی در شهربازیا و بوستونا ، اقدامی به درد بخور انجام می داد. اینطوری، به نظر می رسه قراره این حادثه هم فقط تا چند روز، خوراک خبری رسانه ها شه و پس از اون تا حادثه بعدی در شهربازی دیگه به فراموشی سپرده شه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

جام جم آنلاین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *