سبز اندیشان امروز

معرفی سرویس شکن؛ تحریم‌های اینترنتی را بی‌اثر کنید

چند روز پیش وزیر ارتباطات در توییتر در جواب به انتقاد یکی از کاربران نسبت به فیلترینگ بعضی سایتا از «شکن» نام برد، سرویسی که شاید تا قبل از این توییت کمتر کسی با اون آشنا بود. همونطور که از اسمش میشه حدس زد، شکن اومده تا مثل یه نرم افزار تغییر آی پی البته از نوع قانونی، تحریما رو دور بزنه.

نمایی از نسخه اندروید سرویس

فکر کنیم کلمه قانونی خوب محدوده کاری Shecan.ir رو مشخص می کنه؛ این سرویس روی وب سایتای پرکاربرد و به درد بخور تمرکز کرده و در واقع برنامه اش اینه تا با تغییر آی پی کاربران به کار گیری ابزارهایی که از خارج ایران رو تحریم کردن، ساده تر بشه. حالا این وسیله ها می تونن سرویسای گوگل باشن، یا کورسرا، پی پال، اُراکل، داکر، گیت لب و چیزایی که روزانه خیلیا با اون سر و کار دارن.

البته در توییت وزیر، جدا از وسایل پرکاربرد به بازیا هم اشاره شده ولی در خود سایت اصلی چیزی در این رابطه نمیشه پیدا کرد. واسه اطمینان بیشتر PES Mobile که یکی از محبوب ترین بازیای گوشی بین کاربران ایرانیه رو تست کردیم و به نتیجه ای نرسیدیم. میشه این جوری برداشت کرد که بازیای ویدیویی در برنامه های آینده شکن قرار گرفتن.

چون شکن تازه اول راه خودش بوده و حتی هنگام استفاده ممکنه با ابزارهایی مواجه شید که سرویس از اونا پشتیبانی نمی کنه. بخاطر اینم سازنده در سایت بخشی با نام «بررسی یا گزارش تحریم» گذاشته تا اگه با اینجور وضعیتی روبه رو شدید، گزارشی رو واسه پیشرفت دهندگان شکن ارسال کرده و منتظر بررسی بمونین.

اما شکن چیجوری کار می کنه؟ این سرویس یه IP جدید به کاربر میده و با تنظیم اون روی اتصالات اینترنت، بدون دردسر رابطه با سرویسای تحریم شده برقرار می شه. به غیر از اندروید که در اون فقط به نصب اپلیکیشن نیاز دارین، قبل از به کار گیری شکن روی بقیه پلتفرما باید چند مرحله رو پشت سر بذارین.

حالا خوبیش اینه در خود سایت توضیحات کامل داده شده و راهنمای قدم به قدم واسه هر چهار سیستم عامل ویندوز، iOS، لینوکس و macOS هست. هیچکدام هم وقت خیلی از کاربر نمی گیرن و خیلی سریع میشه شکن رو راه اندازی کرد. البته اگه کسی به مشکل برخورد، می تونه در سایت با پشتیبانی گفت وگویی داشته باشه و کمک بیشتری بگیره.

حالا سوال اینجاس: چی باعث می شه تا کاربران به سمت شکن بیان؟ شرکت بنیان شکن رو با چهار ویژگی توصیف کرده؛ سرعت بالا، امنیت، همیشه رایگان و استفاده آسون. یکی از مشکلاتی که فیلترشکنا دارن سرعت پایین و قطع و وصلی زیاد اونا هستش و از طرفی واسه اینکه به بهترین خدمات این نرم افزارها دسترسی پیدا کنین، راهی جز پرداخت پول دارین.

شکن واسه کاربرده های شخصی و غیرتجاری به طور کامل مجانیه. شرکتا و سازمانا هم بسته به پهنای باند اینترنت باید هزینه ای بپردازند.

شکن با دست گذاشتن روی این دو نقطه ضعف تا حدودی تونسته سرویس خودشو از بقیه جدا کنه. ضمن اینکه با پشتیبانی از سایتای بیشتر، شکن می تونه گزینه امن تری واسه به کار گیری وسیله ها یا سایتای به درد بخور باشه و نگرانیا واسه سوء به کار گیری بقیه فیلترشکنا رو کم کنه.

تحریما باعث شدن تا دسترسی به سرویسای پرکاربرد سخت تر از همیشه بشه و شکن به عنوان یه راه میانبر می خواد از این سختی کم کنه. چه واسه کسائی که واسه فعالیتای روزانه خود روزانه با سایتای تحریم شده مختلفی سر و کار دارن و (شاید) واسه کسائی که واسه سرگرمی ساعاتی رو به بازیای ویدیویی اختصاص میدن.

البته با امید به اینکه در آینده تحریمای علیه ایران برطرف شن تا مستقیما به سرویسای پرکاربرد جهانی دسترسی پیدا کنیم. چون به کار گیری شکن هم به معنی حل همه مشکلات نیس ولی با در نظر گرفتن مشکلات الان، این سرویس با امنیت محتوایی، سرعت بالا و البته رایگان بودنش تا حدی پتانسیل این رو داره تا کار کاربران رو راه بندازه.

شکن

  • شکن
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: بنیان
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۳٫۲ مگابایت

دانلود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *