محیط خانوادگی

محیط خانوادگی

بابام از بچگی ما رو مجبور می کرد وقتی بیرون می ریم چادر بپوشیم ما هم تو فامیلمون دخترا خیلی چادری نبودن ما دوست داشتیم مانتویی که می پوشیم ،روسری که می پوشیم همه ببینن. اما بابام می گفت باید حتما چادر بپوشین . حتی یه روز وقتی داشتیم می رفتیم بیرون و چادر نپوشیده بودیم بابام خیلی عصبانی شده بود . این دعوا بر سر چادر دعوای معمول خانواده ما بود الان که ازدواج کردم به هیچ عنوان چادر نمی پوشم . مانتویی ام و همیشه آرایش دارم این جوری خیلی راحتم چون دیگه انتخاب خودمه .
شرایط میانجی فردی
نادیده انگاشتن خواسته های فرد در دوران کودکی
بی توجهی به خواسته ها و علایق فرد در دوران کودکی از دیگر عوامل میانجی بود که نشان داد می تواند شرایط مناسبی را برای رشد فردیت در افراد فراهم کند
الهام 32 ساله لیسانس مجرد
بابام وقتی بچه بودیم نه ما رو پارک می برد و نه برای ما تنقلات می خرید وقتی می گفتیم ما دوست داریم بریم پارک بازی کنیم می گفت صبر کنید جلوی خونمون داره پارک می شه اونوقت بازی کنید ما هم وقتی ظهر از مدرسه تعطیل می شدیم در مسیر خونمون یه پارک بود که می رفتیم سرسره بازی می کردیم اگر چه خیلی داغ بود ولی خیلی دوست داشتیم . الان که بزرگ شدیم دیگه کاری به بابام نداریم هرجا بخوایم با دوستامون می ریم به همه کافی شاپ ها و مکان های تفریحی حداقل یک بار سر زدیم بابام یه مدت با من و خواهرم قهر بود ولی ما رفتارمون رو عوض نکردیم . حتی اگه بابام تا آخر عمر باهامون قهر کنه بازم حاضر نیستیم آزادی و علایقمون رو قربانی باور های سنتی بابام کنیم .
تغییر شرایط زندگی هم از عواملی محسوب می شد که توانسته بود شرایط را برای رشد فردیت در افراد آماده کند
دانشجو بودن در شهر دیگر
یکی از این شرایط میانجی دانشجو بودن فرد در شهر دیگر است . دوری از محیط خانوادگی و قرار گرفتن در فرهنگی غیر از فرهنگ بومی سبب می شود که افراد نسبت به برخی رفتارهای خود حالت بازاندیشی داشته باشند و حال که از دید خانواده و بستگان نزدیک دروند این شرایط در خود ببینند که قادرند مطابق خواسته ها و علایق خود یا مطابق تایید گروه همالان رفتار کنند .
نعیمه 21 ساله دانشجوی پزشکی مجرد
من از وقتی رفتم تهران برای تحصیل نگرشم به زندگی عوض شد فهمیدم چقدر چادر چیز اضافی هست و چقدر لذت بخشه آدم با دوستاش بره بیرون و بگرده . وقتی دیگه کسی نیست که تو مجبور باشی ازش اجازه بگیری یا زیر ذره بین اطرافیانت باشی .
آوا 25 ساله لیسانس مجرد
من از وقتی دانشجو دانشگاه در تهران شدم خیلی عوض شدم و این عوض شدن از نظرم اصلا بد نیست بلکه نشون می ده چقدر به حق انتخاب خودم آگاه تر شدم . وقتی می خوام خرید کنم با دوستام به پاساژهای مختلف می ریم و می تونم مطابق سلیقم یه چیزی رو انتخاب کنم این جا تونستم با یکی از همکلاسی های پسرم آشنا بشم و قراره به زودی با هام ازدواج کنیم اگه نمی اومدم تهران شاید هنوز خیلی سنتی و قدیمی فکر می کردم .
ازدواج
ازدواج از دیگر شرایط میانجی محسوب می شد از آن جا که ازدواج به فرد کمک می کند تا شرایط فردی زندگی خود را تغییر دهد می تواند زمینه ساز مهمی برای ایجاد فردیت در افراد باشد .
مهناز 27 ساله متاهل لیسانس
من قبل از ازدواج اصلا آرایش نداشتم حالا هم تو محیط تحصیل و کار اصلا آرایش ندارم اما بیرون از خونه تو مهمونی ها آرایش دارم آدم وقتی می بینه فامیلای شوهرش همه به خودشون رسیدن اعتماد به نفسش پایین می آید اگه آرایش نداشته باشه .
محبوبه 26 ساله دیپلم متاهل
من ازوقتی ازدواج کردم و رفتم شیراز خیلی از ارزشهای قدیمی که بهش پایبند بودم رو کنار گذاشتم قبل از ازدواج چادر می پوشیدم و اصلا آرایش نداشتم اما الان چادر که هیچ مانتو من هم همیشه کوتاه هست مو هام بیرون و آرایش دارم این جوری خیلی شبیه هستم به مردم شهری که در اون جا دارم زندگی می کنم فکر می کنم اگه چادری بودم و بدو ن آرایش خیلی تو جمع خانواده شوهرم مورد پذیرش نبودم . تازه تونستم در جمع خانواده خودم هم اثر گذار باشم و خواهرام هم دیگه چادری نیستن و آرایشم می کنن . بهشون گفتم این جوری به روز تر جلوه می کنین .
نگرش محبوبه نشان می دهد که گرچه فردیت در او رشد کرده اما فردیت او فردیت ناب و خالص نیست چرا که او سعی کرده خود را شبیه گروه جدیدی از افراد کند که با تازگی به آن ها پیوسته است .
4-1-2-3 زمینه

Share