محوریت زن در خانواده

محوریت زن در خانواده

حضرت علی(ع) در نامه معروف خود به فرزندش امام حسن مجتبی(ع) در این باره می فرمایند:
«…إِنِ اسْتَطَعْتَ اءَلا یَعْرِفْنَ غَیْرَکَ فَافْعَلْ..»
«… اگر توانى کارى کنى که جز تو را نشناسد چنان کن..» (نهج البلاغه: نامه31).
حضرت زهرا(س) در پاسخ به سوآل حضرت علی(ع) که از بهترین چیز برای زنان می پرسند، می فرمایند:
«خَیرٌ لَهُنَّ أَنْ لایُرینَ الرِّجالَ وَ لایَرَوْ نَهُنَّ»
«بهترین چیز برای زنان آن است که مردان را نبینند و مردان نیز آنان را نبینند» (وسائل الشیعه: ج20، ص67).
از این فرمایش حضرت زهرا(س) برداشت الزام و وجوب نمی شود. یعنی در عین حال که خروج زن از منزل و حضور او در صحنه اجتماع با رعایت موازین و حدود شرعی جایز است؛ اما برای زنان بهتر آن است که از اختلاط با مردان اجتناب کنند. وجود مبارک فاطمه زهرا(س) نیز گرچه به هنگام ضرورت در صحنه اجتماع و سیاست حضور می یافتند، اما بنای زندگی و روش ایشان در زندگی به اختلاط با مردان نبوده است.
درسیره پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) نیز به وفور مواردی را می توان یافت که این بزرگواران برای ممانعت و جلوگیری از اختلاط زن و مرد در فعالیت های اجتماعی و یا حضور در مساجد و… تدابیری را اندیشیده و وضع کرده اند (الکافی: ج5، ص518 ؛ عروه الوثقى: ص607 ؛ تحف العقول: ص25 ؛ وسائل الشیعه: ج3، ص507 و 493 ؛ سنن ابى داود: ج2، ص658).
در باب آسیب های اجتماعی و اخلاقی ناشی از اختلاط بی حد و حصر و آزادی بی قید تعاملات میان زن و مرد نمونه های فراوانی در کشورهای غربی وجود دارد که پایان نامه حاضر مجال آن را ندارد و صرفا مراجعه به آمارهای جرائم و آسیب های اجتماعی و زوال اخلاقی در کشورهای غربی که محدودیتی در ارتباط زن و مرد ندارند، خالی از فایده نخواهد بود (سازمان عفو بین الملل:2009 ؛ شلیت :1389 ؛ ویلسون :1383).
2- عزت و احترام زن
از دیگر اصول و ارزش هایی که دیدگاه اسلام بر روی آن به شدت پافشاری کرده و آن را مورد تاکید قرار داده است همانا حرمت و شان زن مومن و مسلمان علی الخصوص در برابر مردان نامحرم است. اسلام دو جنس زن و مرد را در گوهر انسانى و شرافت، یکى مى داند و از این لحاظ تفاوتى بین ایشان قائل نیست. قرآن تمام انسان ها را بدون در نظر گرفتن جنسیت و نژاد و… داراى کرامت مى داند (قرآن کریم، اسراء:70). اشاره به این اصل مهم و اساسى است، اما در این میان، اکرام و احترام نسبت به زن جایگاه خاص و ممتازى دارد.
دین اسلام برای زنان مسلمان و مومن در برابر مردان نامحرم عزت و احترامی بسیار قائل است و از آموزه های دینی بسیار می توان سراغ گرفت که مردان را به حفظ حرمت زنان مسلمان و رعایت شان و عزت آنان و مراقبت بر رفتار و گفتار خود در برابر آنان امر و توصیه و تاکید می نماید.
خداوند در قرآن خطاب به مردان می فرماید:
«و عَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ»
«و با آنها (زنانتان). به شایستگى رفتار کنید» (قرآن کریم، نساء:19).
«…لاتَضارُوهُنَّ لِتَضیقُوا عَلیهِنَّ..»
«هرگز بر زنانتان ضرر وارد نسازید و آنان را در ضیق و فشار قرار ندهید» (قرآن کریم، طلاق:5).
قال رسول الله(ص) : «ما اَکْرَمَ النِساءَ اِلاّ کَریِم وَ لا اَهانَهُنَّ اِلاّلَئیم»
پیامبر اکرم(ص) فرمود: «کسى که بهره‌اى از کرامت برده باشد، زنان را احترام و اکرام مى‌کند و به زنان، اهانت نمى‌کند مگر انسان پست» (کنز العمال: ج16، ص371 ؛ نهج الفصاحه: ح1520).
و نیز موارد بسیار دیگری که احترام به زنان و دختران را مورد تاکید قرار می دهد (وسائل الشیعه: ج21، ص362 و 365 ؛ مستدرک الوسائل: ج15، ص118 ؛ الکافی: ج6، ص4 ؛ بحار الانوار: ج68، ص389).
«تکبر در اسلام صفت مذمومی بشمار می رود. اما در فرهنگ اسلام زن باید در برابر مرد نامحرم متکبر باشد و از خضوع و کرنش دوری جوید. زیرا این امر کرامت زن را تضمین می کند» (مقام معظم رهبری،25/9/71).
3- محوریت زن در خانواده

Share