محدوده زمانی

محدوده زمانی

طرفی که مورد حمله قرارمی گیرد باید به سخنان طرف دیگر گوش دهد همدردی کند و از این سخنان چیزهایی را یاد بگیرد . وقتی که تجارب کافی را در رابطه با این موضوع دریافت کردید می توانید آنگاه نوع و شیوه ابراز احساسات همسرتان در هنگام نگرانی و عصبانیت را تشخیص خواهید داد . ممکن است همسر شما با صدای بلند صحبت کند ، بدزبانی کند ، فریاد بکشد و اتهاماتش را مرتب تکرارکند . اگر توانستید که فورانات احساسی را به عنوان علامتی برای تشخیص ناراحتی و علاج آن و یا به عنوان نشانه ای برای حل مشکل در نظربگیرید آنگاه صحبت های همسرتان وشاید اتهامات و بدزبانی های وی برای شما قابل تحمل تر خواهد شد . از انتقادات ناراحت نشوید و خود را برای حل مشکل واختلاف مشتاق نشان دهید . هیچگاه وانمود نکنید که نسبت به موضوع مورد بحث بی تفاوت هستید .
هرزوجی یک شیوه مجادله دارند . این شیوه ها ممکن است از یک تعاملات و عکس العمل های کنترل شده و معقول (ممکن است زوجی احساسات شدید خود را درخلوت بروز دهند ) تا تخلیه شدید احساسی گسترده باشد . (در این حالت هم باید قوانین و گام ها را دنبال کرد ) دربرخی از موارد طرفی که عصبانی است نیازمند چند دقیقه شکایت کردن است و ممکن است برای بیان عصبانیت خویش از شما 5 دقیقه فرصت بخواهد . درچنین مواردی ، یک فرصت زمانی را تعیین کنید (کوتاه باشد) . در این مدت تنها فرد عصبانی می تواند صحبت کند ، پس از پایان این جلسه هیچکدام از طرفین حق صحبت کردن درباره آن موضوع را تا نیم ساعت ندارند .
گام ششم : تغییرات رفتاری خاصی را که شما به دنبال آن هستید را بیان کنید .
به دنبال تغییرات ممکنه و عملی باشید و با عصبانیت چیزی را از همسرتان تقاضا نکنید . تنها به فکر خودتان نباشید . تنفر خود را نسبت به مسائلی که همسرتان قادر به تغییر آن است نشان ندهید . مانند شکل بدنی ، هوش ، اساس شخصیتی و غیره . خواستار تغییر در احساسات و نگرش وی نباشید . مثلاً این قدر مخالف نباش . دقیق تر باش . این درخواست ها بسیار مهم هستند. به جای این درخواست ها ، رفتارهای خاصی را مدنظر قرار دهید . مثلاً بگویید من را با اسم صدا نزن یا وقتی که قرار ملاقاتی داریم دیر نکن .
گام هفتم : دلائل و عواقب تغییرات درخواستی خود را مشخص کنید .
بحث های خود را حول تغییرات درخواستی ادامه دهید . همچنین بیان کنید که اگر این تغییرات ایجاد شد احساس شما چگونه خواهد بود و یا چه کاری را انجام خواهید داد و نیز درصورتی که این تغییرات ایجاد نشود چه اتفاقی می افتد . به خاطر داشته باشید که فعالیت های تشویقی و ارائه پاداش بهتر از تنبیه عمل می کند .
گام هشتم : در مورد قراردادها و تعهدات خود بحث و گفتگو کنید .
مطمئن شوید که این توافقات به خوبی فهمیده شده است . تا به اینجا طرفی که عصبانی بوده است صحبت می کرده . از اینجا طرف مقابل شروع به صحبت می کند . هر دو باید به یک اندازه صحبت کنند . طرفی که عصبانی است هیچ برتری ومزیتی در این باره ندارد . شنونده نباید موضوع را کوچک بشمارد و یا عصبانیت و احساسات همسر خود را مورد انتقاد قرار دهد . مثلاً بگوید تو واقعاً برای چه این قدر ناراحتی ؟ این بسیارمسخره است یا موضوع را بزرگ کنی ، خدای من تو با خصومت به این موضوع نگاه می کنی ، این طور نیست ؟ اگر
همسر شما سرسخت و مقاوم بود بهترین پاسخ استفاده از جملاتی است که با من شروع می شود مثلاً وقتی که تو من را جدی نمی گیری من بسیار ناامید می شوم. هنگامی که تو به من مانند یک بچه نگاه می کنی احساس می کنم که به من توهین شده است . اگر عصبانیت شما بسیار شدید باشد مذاکرات خود را به جلسه دیگری موکول کنید . موضوع عصبانیت خود را مطرح کنید و چند هفته بعد دوباره بر سر آن بحث کنید . جلسه بعدی را زودتر بگذارید .شنونده نیز می تواند تغییرات پیشنهادی و شرایط خود را مطرح کند . هر دو طرف باید از تقاضا و امر اجتناب کنند . هیچ بایدی وجود ندارد . با برطرف شدن عصبانیت و تلاش جدی هر دو طرف توافق های عملی دست یافتنی خواهند شد .
همچنین یک مدت زمان توافقی را برای رسیدن به این توافقات خود تعیین کنید . قول نهایی باید نوشته شود و هر دو طرف آنرا امضاء کنند . برخی از درگیری ها هیچ راه حلی ندارند . گاهی اوقات زوج ها مجبور می شوند که در مورد این موضوعات نیز به توافق برسند .
گام نهم : به آینده فکر کنید . گذشته را فراموش کنید وقدردانی کنید.
هر فردی باید موقعیت خود را روشن کند . آیا من هنوز ناراحت هستم ؟ یا آیا از این توافقی که به عمل آمده است راضی و خشنود هستم ؟ و یا من از اینکه همسرم در حل این موضوع به من کمک می کند خوشحالم .
گام دهم : سعی کنید که علت عصبانیت خود را متوجه شوید .
در رابطه با عصبانیت توضیحاتی داده است . به این نکته توجه کنید که چگونه عصبانیت شما ایجاد شده و گسترش پیدا کرده است . آیا این عصبانیت شما پیامد خوبی داشته است ؟ آیا قبلاً هم اتفاق افتاده بود که یک عکس العمل شدیدی نسبت به رفتار همسرتان پیدا کرده باشید ؟ آیا یک دلیل غیر منطقی برای ایجاد عصبانیت خود دارید ؟ آیا جنبش های ناخودآگاه و یا ناکامی های مخفی در ایجاد عصبانیت شما نقش داشته اند ؟
هر نزاع و درگیری فرصتی برای شناختن بهتر وجود درونی خودمان است .
مدت زمان لازم
ممکن است یکی و دو ساعت طول بکشد که شما و همسرتان با نزاع عادلانه آشنایی پیدا کنید . ممکن است نیاز داشته باشید که جمله هایی را که با من شروع می شود را تمرین کنید و یا در این رابطه ایفای نقش کنید و در زندگی عادی و روزمره خود از این جملات استفاده کنید تا در هنگام نزاع عادلانه این گونه جملات برای شما بسیار طبیعی و ساده باشد . هر نزاع و درگیری 15 دقیقه و یا یک یا دو ساعت طول می کشد . مگر این که شما یک مدت زمان و محدوده زمانی را برای صحبت در نظر گرفته باشید . حتی اگر زوجی هفته ای یکبار هم با یکدیگر مجادله کنند ، شش ماه طول می کشد تا با روش مجادله عادلانه که مورد قبول هر دو طرف آنها باشد آشنایی پیدا کنند .
مشکلات و مسائل رایج
افرادی که عصبانیت خود را بروز نمی دهند ترجیح می دهند که با این روش کار نکنند و به مخفی کردن عصبانیت خود ادامه دهند. افرادی که خشم خود را شدیداً نشان می دهند به ادامه داد و فریاد کردن تمایل دارند تا کنترل عصبانیت خود همانگونه که در این فصل توضیح داده شده هنگامی که فردی عصبانی می شود خطرات زیادی او را تهدید می کند . هشدارهایی در رابطه با این موضوع داده شده است که هرکدام از این هشدارها به موضوع جدال عادلانه برمی گردند .
تاثیر ، امتیازات و خطرات
بررسی نشان داده است که برخی از انواع زوج ها برای این نوع جدال مناسب نیستند مانند کسانی که نمی توانند به یکدیگر اعتماد کنند و با یکدیگر صادق نیستند . آنهایی که معتاد هستند و یا به مشروبات الکلی اعتیاد دارند این گونه افراد با احساسات سروکاری ندارند . کسانی که قربانی احساسات شدید شده اند . و کسانی که دائماً عصبانی هستند . اگر چه بسیاری از نویسندگان جدال عادلانه را پیشنهاد می کنند اما هیچ تحقیق کنترل شده ای درباره ی این روش وجود ندارد . توصیه ها بر اساس تئوری است و به نظر من بر اساس شواهد افرادی است که از این روش استفاده کرده اند .
بزرگترین خطر شلیک گلوله است و رفتار حیوانی همانگونه که بدان اشاره شد هنگامی که اشتغال ذهنی طرف مقابل و همسرتان را در نظر نمی گیریم اغلب ارتباطات بین ما قطع می شود و یا حداقل برای چند ساعتی با یکدیگر سرسنگین خواهیم بود . این امکان وجود دارد که این روش را بصورت گسترده مورد استفاده قرار دهیم بدین صورت که این روش هم برای مشکلات غیر قابل حل مورد استفاده قرار می گیرد و هم در جاهایی که مشورت با یک فرد حرفه ای مورد نیاز است.

Share