متن کامل پایان نامه 
صندوق های سرمایه گذاری

متن کامل پایان نامه صندوق های سرمایه گذاری

اطلاعات، هزینه مذاکرات، هزینه اجرای قرارداد و الزامات حقوقی و… و از این رو با تشکیل یک نهاد مشارکت حقوقی نظیر شرکت یا صندوق می توان با صرفه جویی در مقیاس از بسیاری از این هزینه ها جلوگیری کرد.(Coas, 2015:141)با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از گردآوری پول‌های اندک تعداد زیادی سرمایه‌گذار تشکیل می‌شوند. بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه‌گذاری بزرگ برای اجزای آن فراهم خواهد بود. طبیعی است که یک سرمایه‌گذار به تنهایی امکان پرداخت هزینه‌های مشاوره و یا استفاده از نرم‌افزارهای مختلف اطلاع‌رسانی و تحلیل‌گری را نخواهد داشت ولی با کنار هم قرار گرفتن سرمایه‌های اندک سرمایه‌گذاران خرد، امکان استفاده از مزایای این چنین فراهم خواهد شد. بدین‌ترتیب هر سرمایه‌گذار به عنوان عضو کوچکی از یک صندوق سرمایه‌گذاری می‌تواند با پرداخت بخشی از هزینه‌ها به نسبت مالکیت خود در صندوق از مزایای کامل هزینه‌های مورد نیاز برخوردار گردد.(چاوشی،1389: 36)
انباشت حجم بالای سرمایه قدرت چانه‌زنی صندوق‌های مشترک را در خریدهای عمده سهام و اوراق قرضه افزایش داده و اغلب در خریدهایی که در اندازه‌های بزرگ صورت می‌گیرد امکان دریافت تخفیفات یا تسهیلاتی را از مؤسسات عرضه‌کننده این اوراق دارا می‌باشند. از طرفی در بسیاری از کشورها نرخ‌های کارمزد کارگزاران متغیر بوده که استفاده از نرخ‌های کارمزد پایین تنها در خریدهای بزرگ امکان‌پذیر بوده و برای سرمایه‌گذاران انفرادی امکان‌پذیر نمی‌باشد.(صفری،1388: 39)
طبیعی است که یک سرمایه‌گذار به تنهایی امکان پرداخت هزینه‌های مشاوره و یا استفاده از نرم‌افزارهای مختلف اطلاع‌رسانی و تحلیلگری را نخواهد داشت، ولی با کنار هم قرار گرفتن سرمایه‌های اندک سرمایه‌گذاران خرده امکان استفاده از مزایای این چنین فراهم خواهد شد. ایجاد یک سبد سهام متنوع نیازمند صرف هزینه و وقت بالا برای اعمال یک مدیریت فعال است. ولی ایجاد تنوع در مورد صندوق‌ها، هزینه بالایی را به صندوق تحمیل نمی‌کند چراکه این تنوع‌بخشی از پیش هدایت‌شده، از شاخص خاصی پیروی می‌کند؛ لذا هزینه‌های مدیریت فعال به بورس تحمیل نمی‌شود.(چاوشی 1389: 26) این مزیت در بازارهایی مانند ایران که جمع‌آوری و پرداش اطلاعات دقیق و کافی از شرکت‌ها برای عامه سرمایه‌گذاران، حتی حرفه‌ای‌های بازار تا حد زیادی دشوار، زمانبر و پرهزینه است، می‌تواند مورد توجه اغلب سرمایه‌گذاران باشد.
بندپنجم) معافیت معاملاتی
یکی دیگر از مهمترین موارد مورد توجه سرمایه‌گذاران خصوصا در مواردی که حجم سرمایه‌گذاری قابل توجه است، مباحث مربوط به هزینه‌های مالیاتی می‌باشد.
قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید که فی الواقع مفاد ماده 143 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم را در بر می گیرد تمامی درآمدهای صندوق سرمایه گذاری در چارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار موضوع بند (24) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آنها از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده، موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 2/3/87 معاف می باشد و از بابت نقل و انتقال آنها و صدور و ابطال اوراق بهادار یاد شده مالیاتی مطالبه نخواهد شد.
در تبصره، 2 همین ماده، سود و کارمزد پرداختی یا تخصیصی اوراق بهادار موضوع تبصره اول به استثناء سود سهام و سهم الشرکه شرکتها و سود گواهیهای سرمایه گذاری صندوقها، مشروط به ثبت اوراق بهادار یاد شده نزد سازمان جزء هزینه های قابل قبول برای تشخیص درآمد مشمول مالیات ناشران اوراق بهادار محسوب می شود.
بندششم) شفافیت و سهولت
اوراق بهادار کالای پیچیده ای است و تجارت آن به گونه ای است که فرصت برای عدم صداقت و سوء رفتار در آن همواره وجود دارد این موضوع موجب شده تا برخی از حقوقدانان سازوکارهای حقوق خصوصی در ایجاد مراقبت و شفافیت این بازار را چندان کارا نشناسند و حتی به مداخله حقوق عمومی نظردهند. (باقری،1385: 59) حال آنکه شاید بتوان به کمک نهادهای مالی ضابطمندی چون صندوق ها به شفافیت اطلاعات در این بازار بیشتر کمک کرد. چرا که صندوق‌ها حتی در مقایسه با سایر واسطه‌های مالی، مانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌های تجاری و صندوق‌های بازنشستگی، از وضوح و شفافیت بیشتری در معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها برخوردار می‌باشد. (Kaufmann,2002:169)گروه تخصصی شفافیت در دانشگاه بروکینگز، شفافیت را اینگونه تعریف کرده‌اند: درجه گشودگی و بازبودن مؤسسه‌ها؛ یا به عبارت دیگر، نظارت و ارزیابی اعمال و فعالیت‌های افراد داخل شرکت(مانند مدیران) توسط افراد خارج از شرکت(مانند سهامداران) را شفافیت گویند. (امینی و همکاران، 1384: 9)
هدف بازارسرمایه، انتقال وجوه بین پس‌اندازکنندگان از یک طرف و مصرف‌کنندگان از طرف دیگر می‌باشد. این دو گروه باید در شرایط مطمئنی یکدیگر را پیدا کنند و معاملات خود را انجام دهند. طبیعت اینگونه مبادلات نیاز به اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت به صحت عملیات در بازار دارد و در صورتی که بازار از کارایی لازم برخوردار باشدو قیمت‌ها نمایانگر ارزش ذاتی باشند، این اعنماد در آنها ایجاد می‌گردد. در چنین بازاری هر دو گروه سرمایه‌گذار و مصرف‌کننده وجه، به خواسته‌های خود می‌رسند. تصمیم‌گیری سریع و صحیح مستلزم وجود اطلاعات کافی، منظم و شفاف است. هر چه اطلاعات دوره‌ای شرکت به صورت منظم‌تر و شفاف‌تری منتشر شود، اثر آن در قیمت سریعتر بوده و سهم از نقدینگی و گردش مناسبتری برخوردار خواهد گردید و به تبع آن ریسک سرمای‌گذاری در سهام کاهش می‌یابد. کارا شدن هر بازاری مستلزم این است که اطلاعات مربوط به شرکت‌ها، شرایط اقتصادی و اوراق بهادار، به سرعت و سهولت در دسترس همگان قرار گیرد. طبیعت اینگونه مبادلات نیاز به اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت به صحت عملیات در بازار دارد و در صورتی که بازار از کارایی لازم برخوردار باشدو قیمت‌ها نمایانگر ارزش ذاتی باشند، این اعنماد در آنها ایجاد می‌گردد.(فدایی نژاد،1373) از موارد مهم مورد توجه سرمایه‌گذاران در هنگام خرید و فروش یک دارایی آن است که به بهترین قیمت عرضه و تقاضا دسترسی داشته باشند. نظام‌مند بودن ساختار بورس اوراق بهادار و ایجاد تمرکز عرضه و تقاضا باعث می‌شود که قیمت‌گذاری، قابل اعتمادتر از شرایط خرید و فروش خارج از بورس باشد. این ویژگی از مزایای مهم شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار است که شامل واحدها یا سهام صندوق‌ها نیز می‌شود. عوامل صندوق موظف هستند اطلاعات و گزارشات دقیق مربوط به عملکرد صندوق، شدت رقابت میان صندوق‌ها را به افراد ارائه دهند. این رکن صندوق‌ها به عنوان یکی از امتیازات مهم این نوع سرمایه‌گذاری در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری خارج از بورس مطرح می‌شود.

همچنین از آنجا که عموماً، صندوق های سرمایه گذاری با وجود هیأت مدیره و مجمع عمومی به شکل داخلی اداره نمی شوند و عملیات اداری، سرمایه گذاری و حقوقی مورد نیاز آنها، توسط خدمات دهندگان خارج از سازمان آنها صورت می گیرد و عوامل و نهادهای بیرونی مانند شرکتهای تأمین سرمایه، بانک ها و امثالهم تحت عناوین مختلف نظیر شرکت مدیریت یا مدیر، متعهد پذیره نویسی، امین. .. مجری بسیاری از عملیات این صندوق ها هستند. لذا صندوق های مزبور بجای فراهم ساختن تشکیلاتی بزرگ در قالب شرکتی با بخشها و تخصص های مختلف از یک ساختار بسیار ساده ای برخوردار است که عملاً هر گونه بورکراسی و اطاعه عملکرد را در این نهاد از بین می برد و صرفه جویی فراوانی در هزینه جاری آن فراهم می کند و ساختاری چابک و منعطف را فراهم می آورد. مزیت دیگر این برون سپاری علاوه بر تسهیل روند امور اداره صندوق، انجام مجموعه کارویژه های آن به نحو تخصصی و کارآمد است.(Anderson, 2005: 23)

بند هفتم) آموزش و توسعه رفتار حرفه ای سهامداری و تسهیل برگزاری مجامع
بازار سرمایه زمانی از کارایی و تأثیر مناسب تری برخوردار می گردد که مهم ترین رکن آن یعنی سرمایه گذاران بتوانند در پرتو نهادهای تخصصی و واسط سرمایه گذاری بتدریج با آموزش وتجربه در امر سرمایه گذاری از رفتارهای هیجانی خسارت بار برکنار بمانند. یکی از شیوه های آموزش فرهنگ سهامداری حرفه ای ورود سرمایه گذاران به بازار سرمایه از طریق صندوق های سرمایه گذاری و تمرین غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه و آموزش مفاهیم و ساز و کارهای فعالیت در این بازار است که با کمترین هزینه مالی اسباب آشنایی و تعمیق رفتارهای کارآمد مالی را برای سرمایه گذاران فراهم نموده و بتدریج وسیله ورود سرمایه گذاران حرفه ای را جهت سرمایه گذاری مستقیم در بازار فراهم می آورد. (درانی و همکاران، 1392: 128) از سویی دیگر نیز با شکل گیری سرمایه گذاری غیر مستقیم ازطریق صندوق ها، تعداد سهامداران شرکتها کاهش می یابد و ترکیب مجامع صورت معقولی می یابد به گونه ای که مجامع می توانند نقش فعال خود را در اخذ تصمیمات مناسب با سهولت بیشتری اتخاذ کنند. مثلاً در ایران شرکتهایی داریم که بیش از 300000 سهامدار خرد دارند و از این مجموعه حتی 5000 نفر هم در مجامع شرکت نمی کنند و در صورت امکان حضور همه این سهامداران در مجامع، امکان نظارت و هدایت هیأت مدیره برای بخش عظیمی از سرمایه گذاران غیر حرفه ای میسر نیست. شرکت های بسیار بزرگ دنیا معمولاً با تعداد به ظاهر کمتری از این تعداد اداره می شوند. چون عمده سهامداران به طور غیر مستقیم و از طریق نهادهای متخصص در مجامع حضور می یابند و دخالت و نظارت حرفه ای تر بر سرمایه خود اعمال می کنند. (عبده تبریزی، 1379: 114) بنابراین صندوق ها، واسطه متخصص و مدافع سهامداران خرد در مجامع هستند که موجب اخذ تصمیمات مناسب تر و تسهیل در برگزاری مجامع نیز می گردند.و نظارت دقیق تری بر شرکت اعمال می نمایندهمچون آلمان و‍‍‍‍‍‍‍‍ ژاپن که کنترل مدیران شرکت های بزرگ علاوه بر بورس از طریق واسطه های عمده مالی که تقریبا 60 درصد سهام را در بازار سرمایه آلمان در اختیار دارند،صورت می گیرد.(Stephen and Jurgen, 2003:394)چون وقتی سهامداران در شرکت سهامی به صورت پراکنده و هر سهامدار بخش ناچیزی از مجموع سهام شرکت را در اختیار دارد نقش کنترل و نظارتی انها در شرکت نیز به شدت تقلیل می یابد.(باقری، 1390: 108)
بند هشتم) تعدد و تنوع صندوق ها و توسعه سرمایه گذاری بلند مدت و تثبیت روند بازار

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

تعدد و تنوع قابل توجه صندوق های سرمایه گذاری که از یکسو، سلایق مختلف سرمایه گذاران را پوشش می دهند و از سوی دیگر، امکان توزیع سرمایه میان آنها بمنظور کاهش ریسک و افزایش برخورداری از فرصت های مختلف هر یک از انواع آنها را فراهم می آورد. (Peter and Robert, 2007:35)
همچنین این صندوق های سرمایه گذاری متنوع به جهت برخورداری از تحلیل مناسب و منابع قابل توجه همواره از رویکرد سرمایه گذاری های بلند مدت پیروی می کنند و کمتر تسلیم هیجانات بازار می گردند و با کاهش یا افزایش قیمت سهام بر خلاف سرمایه گذاران حقیقی با تصمیمات کوتاه مدت خود به نوسان کاذب بازار دامن نمی زنند. از این رو توسعه این نهادهای مالی واسط که می توانند بتدریج جایگزین سرمایه گذاران نوپا و هیجانی بازار گردند به تثبیت روند بازار مدد می رساند و نوسانات مواج و غیر کارشناسی بازار نیز مهار گردد.( Kenneth, 1998:93)
بند نهم) تولید وتحلیل اطلاعات مالی و پاسخگویی روزآمد
صندوق های سرمایه گذاری به جهت برخورداری از تیم کارشناسی و تحلیل در افزایش سطح تولید اطلاعات مورد نیاز سهامداران و تجزیه و تحلیل آنها و ارائه گزارش های مالی –اقتصادی بنگاههای اقتصادی بسیار مؤثرند. عموماً این تحلیل ها به تصحیح رفتار سرمایه گذاران و دیگر فعالان بازار نیز می انجامد و از نوسانات ناشی از رفتارهای غیر حرفه ای بازار سرمایه می کاهد.(Louis,2008:149) از سوی دیگرشرکتها و بنگاه های اقتصادی نیز همواره با تجزیه وتحلیل ها مالی قابل اتکایی از وضعیت خود روبرو هستند که در روند اخذ تصمیمات و مدیریتشان بسیار مؤثر است.
درضمن نظر به اینکه ارزش خالص دارایی (NAV) صندوق ها در پایان هر روز کاری آشکار می گردد، لذا بر خلاف شرکت های سرمایه گذاری و یا سایر نهادهای سرمایه پذیر که صورت های مالی خود را اصولاً در دوره های خاص زمانی منتشر می کنند و جهت داوری در خصوص عملکرد مدیریت آنها، در هر زمان مقتضی، کارنامه عملکردشان در دسترس نیست و از آنجا که سرمایه گذاران عند الاقتضاء نیاز به ارزیابی عملکرد و هزینه ها و. .. سرمایه پذیر دارد. صندوق سرمایه گذاری را از این حیث نیز می توان قابل ترجیح شناخت که بصورت روزانه با اعلام NAV صندوق، عملکرد مدیران آن همه روزه قابل ارزیابی است و البته مدیران صندوق ها نیز همواره خود را نسبت به تصمیمات و اقدامات روزانه اشان، خود را پاسخگو می دانند و از کوچکترین اقدام مؤثر در ترکیب سبد سرمایه گذاری صندوق و حفظ و ارتقاء وضعیت صندوق دریغ نمی ورزند.
ی) خدمات جانبی صندوق ها به سرمایه گذاران
در اغلب کشورها، مقررات تأسیس و نظارت بر فعالیت صندوق های سرمایه گذاری، آنها را به ارائه اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران ملزم می کند. علاوه بر آن، صندوق ها با هدف جلب رضایت مشتریان و موفقیت در دنیای رقابتی صندوق ها و سایر نهادهای مالی مشابه، به منظور پاسخ گویی به نیازهای دارندگان واحدهای سرمایه گذاری، خدمات وسیعی را ارائه می دهند(Hortacsu,2014:99) که برای مثال می توان به برخی از آنها اشاره داشت؛ گزارش های دوره ای در خصوص عملکرد و صورت های مالی، تقبل هزینه تلفن مشتریان در صورت دریافت اطلاعات از طریق تلفن، اطلاعات مالیاتی، تحلیل نیاز و توان مالی مشتری و برنامه ریزی مالی و تحصیلی.
بطور مثال شاید یکی از مهم ترین ویزگی های جانبی صندوق ها در امکان توثیق واحدهای سرمایه گذاری آنها در جاهای مختلف باشد.واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها بسان اوراق بهادار با پشتوانه ای تلقی می شوند که می توانند با عنایت به ساز و کار توثیق سهام که در بورس اوراق بهادار معمول است بمنظور وثیقه یا تضمین در مراجع قانونی بویژه مؤسسات مالی و بانکی مورد استفاده قرار گیرد که با عنایت به تشریفات و هزینه های سرسام آور وثایق دیگر از جمله وثایق ملکی به نظر می رسد این امکان توثیق، نیز مزیت در خور توجهی در توسعه این نهادها محسوب می گردد.(روحانی،1391: 86) چون در هر رو میزان تولید و رشد اقتصادی هر کشوری وابستگی قابل توجهی با منابع مالی در دسترس دارد. تولید نیازمند پول است و پول را نیز بدون ارائه وثیقه کافی به تسهیلات دهنده نمی توان دریافت کرد. هرچقدر میزان و نوع اموالی که در یک فضای حقوقی روشن به عنوان وثیقه قابل استفاده است افزایش یابد، ارائه یک وثیقه مناسب توسط تسهیلات گیرنده نیز ساده تر خواهد شد و بدین وسیله یکی از پایه های دریافت تسهیلات وتأمین مالی، بهترمحقق خواهد گردید. (سلطانی و اخوان،1391: 142) نویسنده کتاب راز سرمایه شاید یکی از مهم ترین تفاوت کشورهای توسعه یافته غرب را با سایر کشورها در همین نکته یافته است: « با قدم زدن در بیشتر جاده های خاورمیانه، اتحاد شوروی سابق یا آمریکای لاتین، شما موارد بسیاری را مشاهده خواهید کرد از جمله خانه هایی که به عنوان سرپناه مورد استفاده قرار می گیرند، قطعات زمین هایی که کاشت، داشت و سرانجام برداشت می گردند، کالاهایی که خرید و فروش می شوند. داراییها در کشورهای در حال توسعه و کمونیستی سابق به طور اساسی در خدمت این اهداف کوتاه مدت فیزیکی می باشند. ولی در غرب، خارج از دنیای فیزیکی، همان داراییها به طور موازی به عنوان سرمایه نیز عمل می کنند. آنها میتوانند در جهت به جریان انداختن تولید بیشتر، به طور مثال، از طریق تأمین منافع طرفهای دیگر به عنوان «وثیقه» برای وام گرفتن و یا از طریق

Share