ماشین های مجازی چه هستند و به چه کار می آیند؟

ماشین های مجازی چه هستند و به چه کار می آیند؟

ماشینای مجازی و سرورهای مجازی؛ این دو به همدیگه مربوط هستن؟ شبکه های خصوصی مجازی هم از نوع ماشینای مجازی هستن؟ فرق بین هاستیگ مجازی، هاستینگ اشتراکی و هاستینگ اختصاصی در چیه؟

اینا سوالای مهمی هستن؛ مخصوصا اگه بخواین تا یه سایت بسازین و یا یه سرور ریموت واسه خود دست و پا کنین.

حالا خوبیش اینه بسیار ساده س!. حتی می تونیم بگیم در آخر این نوشته، مطالب کاربردی رو درباره سرورهای مجازی خواهید آموخت.

در ادامه با ما همراه باشین.

ماشینای مجازی

شاید عبارت سرورهای مجازی خصوصی یا همون VPS به گوش شما خورده. واسه این که بدونیم VPS چیه، اول باید با ماشین مجازی یا VM آشنا شیم. یه ماشین مجازی از منابع فیزیکی یه کامپیوتر استفاده می کنه. این منابع می تونن پردازنده، حافظه رم و یا دیسکای ذخیره سازی باشن. ماشینای مجازی با به کار گیری این منابع، یه یه جور از کامپیوتر رو مثل سازی می کنن.

واسه درک بهتر، کافیه امکان تصویر در تصویر یه تلویزیون رو تصور کنین. یه تلویزیون امروزی می تونه همزمان دو تصویر از دو شبکه متفاوت رو پخش کنه. در حالی این امکان واسه شما جفت و جور می شه که در حال به کار گیری یه تلویزیون هستین، اما نتیجه ای که بدست میاد، دو تصویر همزمانه. پس در این حالت از یه منبع واحد، دست کم دو خروجی گرفتین. پس یک یا چند ماشین مجازی می تونه درون یه سخت افزار یه کامپیوتر واحد اجرا شه. مثلا میشه یه ماشین مجازی با سیستم عامل ویندوز رو درون یه کامپیوتر که خود هم از سیستم عامل ویندوز استفاده میکرد اجرا کرد.

شاید چندین سیستم عامل رو از راه ماشینای مجازی به واسطه یه سخت افزار واحد اجرا کرد. این دقیقا همون کاریه که شرکتای هاستینگ انجام میدن. اما این بار فرق اون جا هستش که اونا به جای کامپیوترای شخصی از سرورای پر قدرت استفاده می کنن. سرورهایی که هرکدامشان می تونن بیشتر از ۴۸ هسته پردازشگر و بیشتر از ۱ ترابایت (۱۰۰۰ گیگابایت) حافظه رم داشته باشن. تعداد خیلی از این سرورها در محلایی به نام مراکز داده (دیتا سنتر) نگه داری می شن. هر مرکز داده هم می تونه بیشتر از صدها و شاید هزاران سرور رو درون خود جای دهد. هر کدوم از این سرورها هم توانایی اجرای چندین و شاید صدها ماشین مجازی رو دارن.

این ماشینای مجازی می تونن به وسیله سازمانا، ادارات و یا حتی افراد استفاده شن. اگه یه ماشین مجازی اجاره داده شه، اصطلاحا به اون سرور اختصاصی مجازی یا VPS می گن. پس پس یه VPS یه ماشین مجازی هستش و فقط نام تجاری به خود گرفته.

همین جا باید بگیم که یه VPS هیچ ارتباطی با VPN نداره. VPN یه شبکه خصوصی مجازیه که به وسیله سازمانا استفاده شده، تا دفاتر و یا افراد بتونن به شبکه داخلی شرکت و یا سازمان دسترسی امن داشته و از منابع موجود در همون شبکه استفاده کنن.

دلایل به کار گیری VPS

VPS به عنوان یه سرویس به کاربر ارائه می شه. اما دیگه سرویسایی که در مقابل VPS قرار می گیرن، هاستای اختصاصی و هاستای اشتراکی هستن.

هاستای اختصاصی به صورت کامل در اختیار کاربران قرار می گیرن. به این صورت که مشتری یه سرور کامل رو اجاره کرده و اونو در تحت نظارت و استفاده میگیره. اینطوری هیشکی دیگه به اون سخت افزار دستری نداشته و کنترل کامل سخت افزار در اختیار اجاره کننده س.

درمقابل، هاستینگ اشتراکی بدین معناست که تو یه سرور واحد، چندین اپلیکیشن (سایت) اجرا شده و چندین مشتری همزمان از سخت افزار استفاده می کنن.

هاستای اختصاصی معمولا از منابع سخت افزاری غنی تری نسبت به VPS بهره برده و البته اجاره اونا هم بسیار گرانه. درحالی که اجاره هاستای اشتراکی نسبت به هاستای اختصاصی ارزون تر بوده ولی اصلا انعطاف پذیری VPS رو ندارن.

میشه گفت اجاره یه VPS هم فقط کمی گران تر از هاستای اشتراکیه. به صورتی که میشه با پرداخت مبلغی حدود ۲۰ هزار تومن در ماه، یه VPS با سیستم عامل ویندوز رو اجاره کرد.

درباره انعطاف پذیری VPS نوشتیم؛ این خیلی راحت قابل اثباته، چون که شما تقریبا هر کاری رو می تونین با یه ماشین مجازی ویندوزی انجام بدین. میشه از یه VPS به عنوان فضایی واسه ذخیره سازی اطلاعات شخصی استفاده کرده یا حتی سرور یکی از بازیای پرطرفدار مانند Counter Strike رو روی اون نصب کنین. حتی میتونین تا با نصب نرم افزارهای دانلود از شبکه تورت یه VPS رو به SeedBox تبدیل کنین. هم اینکه در حالت بهینه امکان اجرای چندین سایت همزمان هم روی VPS آماده هستش.

نکته ای درباره یه VPS باید در نظر گرفته شه، اینه که درصورت استفاده نادرست از اون، کاربر نمی تونه هیچ گونه آسیبی به سرور اصلی (همون که ماشینای مجازی رو مدیریت می کنه) بزنه. مثلا اگه یه VPS آلوده به ویروس شه، دیگه ماشینای مجازی موجود در سرور در امان هستن و کوچیک ترین اختلالی در چگونگی سرویس دهی اونا پیش نمیاد.

یه VPS می تونه خیلی راحت Reboot شده و یا حتی در عرض چند دقیقه دوباره با یه سیستم عامل "نو" در اختیار کاربر قرار گیرد. تنها نکته ای که باید مورد توجه داشت، جفت و جور نسخه پشتیبان از اطلاعات حیاتیه، چون که اونا هنگام نصب دوباره سیستم عامل از بین میرن.

در مورد امنیت ماشینای مجازی یا یه VPS ممکنه این سوال پیش بیاد که با در نظر گرفتن این که چندین ماشین مجازی تو یه سرور قرار داده می شن، دسترسی افراد به VPS بقیه کاربران شدنیه؟ باید بگیم، خیر. هر ماشین مجازی به صورت جداگونه از منابع استفاده کرده و دسترسی کاربران به ماشین مجازی کس دیگه ای غیر ممکنه.

اما این مهم درصورت به کار گیری هاستای اشتراکی کمی فرق داره. به دلیل قرار گرفتن اپلیکیشنا و یا وب سایتا در کنار همدیگه و مدیریت اونا به وسیله نرم افزاری واحد مانند وب سرورها؛ امکان این که دیگه اپلیکیشنا مورد سو استفاده به وسیله دیگه کاربران قرار گیرد، هست.

موارد به کار گیری VPS

در زیر به مواردی می پردازیم که با به کار گیری یه VPS می تونین به اونا دست پیدا کنین.

اجرای یه سایت

این روزا بهترین راه اجرای یه سایت از راه VPSه. دقیقا به همون دلایلی که در بالا ذکر شد. معمولا واسه یه VPS منابع اختصاصی در نظر گرفته می شه. مثلا یه پیتزای کامل رو در نظر بگیرین. این پیتزا همون سرور فیزیکیه که ماشینای مجازی از منابع اون استفاده می کنن. این سرور فیزیکی می تونه به هشت قسمت تبدیل شده و هر قسمت به یه ماشین مجازی اختصاص داده شه. پس پس همیشه یه هشتم از منابع یه سرور مختص همون VPSه که مشتری اجاره کرده. اما درخصوص هاست اشتراکی واسه یه سایت قضیه کمی فرق داره. شما در اون صورت اختیار کمی در مورد مدیریت منابع و یا تخصیص اونا دارین.

ایجاد یه سرور یا سرویس

شاید یه سازمان، شرکت و یا حتی افراد بخوان واسه خود سرویس ایمیل اختصاصی داشته باشن. با به کار گیری VPS و نرم افزار سرویس ایمیل می تونین سرور اختصاصی پست الکترونیک خود رو داشته و شخصا اونو مدیریت کنین. این راه حل بسیار مورد استقبال شرکتا قرار گرفته.

ایجاد یه محیط آزمایشی

با به کار گیری یه VPS میشه به آزمایش و اصلاح شکلای جور واجور نرم افزارهای جورواجور پرداخت. اشاره کردیم که اگه اتفاق ناگواری واسه یه VPS بیفته؛ دیگه ماشینای مجازی از این اتفاق آسیب ای نمی بینن. درصورتی که سیستم عامل یه VPS دچار اشکال شه، خیلی راحت کامل میشه سیستم عامل جدیدی رو جانشین کرد. این در صورتیه که اگه این اتفاق واسه یه هاست اختصاصی اتفاق بیفته، نصب و راه اندازی یه سیستم عامل جدید کاری پر دردسر و زمان برمیگرده.

در آخر باید بگیم که موارد بیشماری وجود دارن میشه با کمک یه VPS انجام داد و اگه هنوز موردی به ذهن شما می رسه می تونین اونو در بخش نظرات با بقیه کاربران به اشتراک بذارین.

Share