قانون مجازات کشور کانادا

در قانون مجازات کشور کانادا بیشترین توجه به قانون سی- 35 شد که درمورد مهاجران و همچنین درصورت کلاهبرداری مهاجران، جعل اسناد مربوط به اقامت و… تبعات وارد بر آن بحث گردید. از دیگر مجازات‌هایی که در بسیاری از کشورها از جمله کشور کانادا از سال 1998 به قبل وجود داشت و پس از آن تاریخ لغو گردید، مجازات اعدام بود. این مجازات که امروزه در برخی از کشورها از جمله کشور ایران وجود دارد، تاکنون 95 کشور جهان مجازات اعدام را به کلی از قوانین قضایی خود حذف کرده‌اند. درمورد حذف این مجازات که بحث و گفتگوی فراوانی به وجود آمده و اغلب کشورهای جهان خواستار حذف آن شده‌اند، با این حال در برخی از کشورهای جهان می‌تواند اهمیت این مجازات را مشاهده کرد.

4-6-1. مبحث الف: توضیحی از قانون سی-35

این قانون متممی است بر قانون کیفری مصوب 1985 کانادا موسوم به Criminal Code که جرم جدیدی را در این قانون تعریف کرده است که براساس آن افرادی که به صورت غیرمجاز در امر مشاوره و قبول وکالت و نمایندگی برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنند، مرتکب جرم شده‌اند و مجازات جریمه‌ای بین 20 تا 100 هزار دلار کانادا در انتظار آنهاست. در راستای تعریف این جرم جدید و توانا ساختن مؤسسه‌های درگیر برای شناسایی و مجازات این مجرمین وظایف انجمن مشاورین مهاجرت کانادا CSIC بر عهده مؤسسه ای به نام ICCPC نهاده خواهد شد. مؤسسه جدید این قدرت را دارد که درمورد این افراد حتی آنهایی که در خارج از کانادا هستند، به تعقیب قضایی اقدام کند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که عزم دولت کانادا در این خصوص جدی است و تحقیقات گسترده‌ای را در سراسر جهان به خصوص در کشورهایی که بیشترین رقم اعزام مهاجر را دارد و ایران یکی از آنهاست با کمک سفارتخانه‌ها آغاز کرده‌اند و شناسایی این افراد در حال انجام است. این افراد پس از شناسایی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت، بخصوص اگر تبعه کانادا باشند و یا ویزای اقامت دائم کانادا داشته باشند. علاوه بر این اسامی مجرمین موضوع این قانون با اسامی متقاضیان مهاجرت به کانادا تطبیق داده می‌شود و اگر روزی این مجرمین موفق به دریافت ویزای اقامت کانادا بشوند، باید بدانند بلافاصله در مرز کانادا دستگیر خواهند شد.

 4-6-2. مبحث ب: شناسایی کلاهبرداران چه تأثیری بر پرونده ها

با توجه به جدیت اداره مهاجرت کانادا در برخورد با جعل و تقلب و کلاهبرداری در زمینه مهاجرت به کانادا و اینکه این کشور مانند هر کشور دیگری از ورود افراد متقلب و جاعل که با استفاده از سند جعلی اقامت کانادا را کسب می‌کنند خوشحال نمی‌شود، گام بعدی شناسایی مشتریان مؤسسات مهاجرتی متقلب خواهد بود که کار چندان سختی نیست. از آنجا که این افراد مجاز به قبول نمایندگی نیستند، این پرونده‌ها به نام خود افراد متقاضی مهاجرت به کانادا ثبت شده است. اما این چیزی را تغییر نمی‌دهد. اشتراکاتی میان این پرونده است که افسران اداره مهاجرت را در تشخیص آنها کاملاً توانا می‌سازد. بخصوص که گزارش‌هایی از قربانیان این مؤسسات به اداره مهاجرت درخصوص شگردهای استفاده شده مؤسسات متقلب به اداره مهاجرت رسیده است که می‌توانند آنها را در تشخیص این پرونده‌ها کمک کند. حداقل کاری که افسران در برخورد با پرونده‌های مشکوک انجام می‌دهند، درخواست مصاحبه با متقاضی است و در این مصاحبه‌ها علاوه بر چک کردن اصل مدارک و حصول اطمینان از جعلی نبودن آنها سئوالات متعددی از متقاضی خواهد شد و اطلاعات بیشتری درخصوص فرد و یا افرادی که به وی در ارسال پرونده یاری رسانده‌اند، خواهد شد.

از نظر اداره مهاجرت قربانیان این افراد دو دسته‌اند: دست نخست، آنان که با علم به خلافکار بودن این افراد و اساساً برای تشکیل پرونده غیرواقعی به آنها مراجعه می‌کنند و دسته دوم کسانی هستند که در شرایط عادی هم امکان اقدام داشته‌اند و تنها قربانی عدم دقت خود در انتخاب نماینده شده‌اند. در مورد گروه اول سخنی نیست که خود می‌دانند چه کرده‌اند. اما شاید گروه دوم خود را سزاوار تحمل تبعات برخورد با مشاور غیرمجاز خود ندانند، ولی گریزی نیست و برای آنان نیز ممکن است گرفتاری‌هایی ایجاد شود. گروه دوم باید بسیار به این موضوع حساس باشند و تلاش کنند گرفتاری احتمالی خود را به حداقل برسانند. اگر اداره مهاجرت به این نتیجه برسد که سند مجعول در پرونده‌ای بدون اطلاع صاحب آن ارسال شده آن متقاضی تبعات سنگین آن را تحمل نخواهد کرد.

 

                                                    .