رشته حقوق

فواید جزای نقدی برای جرم حفاری و کاوش

دانلود پایان نامه
الف: جبران­کننده بودن

 

در ارتکاب جرم حفاری و کاوش مخصوصاً اگر این عمل در محوطه­هایی صورت بگیرد که دارای ارزش و قدمت تاریخی است، ممکن است خسارات غیر قابل جبرانی رخ دهد که بازسازی و مرمت آنها نیازمند صرف هزینه­های گزافی است و به ناچار این سازمان میراث فرهنگی است که وظیفه تقبل این هزینه­های سنگین را بر عهده دارد. در صورتی که اگر برای ارتکاب جرم حفاری و کاوش مجازات های نقدی در نظر گرفته شود، دولت می­تواند از این مبلغ بخشی را به عنوان هزینه ترمیم و بازسازی در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار دهد و به این ترتیب هزینه­های مرمت و بازسازی آثار را کاهش دهد. لذا می­توان جبران­کننده بودن جزای نقدی را یکی از مزایای این مجازات در مقایسه با مجازات حبس در برخورد با جرم حفاری و کاوش غیر مجاز به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی دانست.

 

 

 

ب: کاهش هزینه­ها و مضرات زندان

 

در صورتی که به جای مجازات حبس در متن ماده مربوط به حفاری و کاوش، از جزای نقدی استفاده شود برخی از هزینه­هایی که زندان برای دولت و جامعه در پی دارد، کاهش می­یابد. با جایگزین شدن مجازات جزای نقدی به جای مجازات حبس مذکور در متن قانون از جمعیت افراد محبوس در زندان تا حدی کاسته می­شود که این خود می­تواند بر کاهش هزینه­ها کمک کند. این هزینه­ها می­تواند شامل مخارج نگهداری مجرمان در زندان و تامین امکانات لازم برای آنان باشد، و یا هزینه­هایی که برای بازپروری و دوباره اجتماعی کردن آنان در جامعه نیاز است. و همچنین استفاده از جزای نقدی می­تواند از سایر مضرراتی که محیط زندان بر روح و روان فرد زندانی می­گذارد جلوگیری کند. زندان فقط برای مدتی بزهکار را از محیط اجتماعی دور می‌کند و در عوض ممکن است پیامدهای اجتماعی، روانی، جسمانی منفی بر فرد زندانی به جای گذارد. زیرا اصولاً وضعیت‌های داخلی و خارجی زندان نمی‌گذارد تا این نهاد وظیفه‌ی اصلاحی و تربیتی کیفرشناسانه‌اش را آن‌گونه که شایسته و بایسته است،‌ به انجام رساند. در حالی که جزای نقدی هیچ کدام از پیامدهای مذکور را به دنبال نخواهد داشت و با دور نگه داشتن مجرم از محیط زندان علاوه بر اینکه وی را به نحو دیگری مجازات میکند از تاثیر محیط زندان بر وی جلوگیری می­کند. بر همه این­­ها می­توان محروم شدن جامعه از نیروی کار بزهکار در صورت محبوس شدن را نیز اضافه کرد که البته چنین آسیبی در جزای نقدی وجود ندارد.

مطلب مشابه :  کشورهای توسعه یافته

با دور نگه داشتن کسی که به جرم حفاری و کاوش غیر مجاز محاکمه شده است از فضای زیان­آور زندان، می­توان وی را در برابر تمامی این آسیب­ها محافظت کرد و با استفاده از مجازات­های جایگزین مناسب­تری در جهت برگرداندن وی به اجتماع تلاش کرد.

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید