فناوری اطلاعات

2-2-2-2 فشار روانی حرفه‌ای
متاسفانه بیشتر کارکنان نبود انطباق میان نیازها و ارزش‌های خود با محیط کار را تجربه می‌کنند. همان‌گونه که تلاش برای جای دادن یک میخ چوبی مکعبی شکل در یک حفره گرد می تواند تجربه‌ای بی‌حاصل و ناکام باشد، نبود انطباق مناسب میان مدیری پیشرو با سازمانی بوروکراتیک و لَخت و خشک می‌تواند فشار روانی ایجاد کند. در محیط‌های کاری، فشار روانی با بهره‌وری کمتر، استفاده نادرست از پیکر وجودی انسان، غیبت از کار و نیت ترک خدمت مرتبط است. از سوی دیگر، تطابق خوب فرد و سازمان می تواند فشار روانی را کاهش دهد و به نتایج کاری مثبت هدایت شود. طی مطالعه‌ای (توسط تیپگاس، 1987) روی 315 مدیر، 65 درصد آنها بر این باور بودند که کارشان فشار روانی بیشتری را نسبت به یک شغل متوسط ایجاد می‌کند. (رضائیان، 1387: 10)
2-2-2-3 فشار روانی مثبت و کارکردی
فشار روانی عادی و سالم که «فشار روانی مثبت» نامیده می شود شامل مزایای عملکردی و سلامتی چندی همچون تمرکز بهینه در شرایط اضطراری، افزایش انگیزش و انرژی‌زایی است که باید در برابر هزینه‌های فردی و سازمانی فشار روانی منفی یا تنیدگی که افت عملکرد، مشکلات رفتاری، بیماری های جسمانی و اختلالات روانی را به‌دنبال دارد،متعادل گردد. سازمانی که برای تولید کالاها و خدماتی با کیفیت عالی تلاش می کند، به نیروی کار سالم برای پشتیبانی از تلاش‌هایش نیاز دارد. فشار روانی نشاط آور ویژگی افراد سالم است نه تنیدگی. (رضائیان، 1387: 51 و قلی‌پور، 1386: 273)
تمامی فشارهای روانی‌ الزاما بد نیستند. با وجودی که موقعیت‌های شدید فشار‌زا نتایج نامطلوبی را به همراه دارد، سطوحی متعادل از فشار روانی ممکن است مفید باشد. میزان معتدلی از فشار روانی به ما کمک می کند تا در برابر محرکات محیط هوشیار باشیم (خطرات محتمل) و انگیزه بیشتری به‌دست آوریم. برخی از متخصصان استدلال می‌کنند که بهترین و رضایت‌بخش‌ترین کار افراد، تحت فشار روانی متعادل انجام می‌شود. مقداری فشار روانی ممکن است برای رشد روانی، فعالیت‌های خلاق و کسب مهارت‌های جدید لازم باشد. یادگیری رانندگی اتومبیل، نواختن پیانو یا دیگر ابزار آلات موسیقی نوعی فشار روانی به‌وجود می‌آورد که از ابزار توسعه مهارت می‌باشد. فقط زمانی که سطح فشار روانی افزایش یابد یا مدت آن طول بکشد‌، مسائل فیزیکی یا روانی ظاهر می‌شود. (محمد‌زاده، 1375: 446)
2-2-2-3-1 مزایای تندرستی و عملکردی فشار روانی
رابطه میان فشار روانی و عملکرد به یک منحنی U شکل وارونه شباهت دارد.

نمودار 2-6: رابطه سطح فشار روانی و عملکرد (رضاییان، 1387: 52)
درسطوح بدون فشار روانی، افراد سطح عملکرد خود را حفظ می‌کنند. تحت این شرایط، افراد انگیزش خاصی ندارند، با فشار فیزیکی مرتبط با فشار روانی مواجه نیستند، و احتمالاً علتی برای تغییر سطح عملکرد نمی بینند. سطح عملکرد ممکن است زیاد یا کم باشد. در هر حال، عدم وجود فشار روانی احتمالاً موجب تغییر نمی‌شود (محمدزاده، 1375: 464 به نقل از گولر و لگ ، 1975).
عصب، شبیه سیم ویلون است. اندازه درست کشش سیم برای عملکرد مناسب ضروری است، سیمی که بیش از اندازه خشک یا شل باشد اثر مطلوب را تولید نخواهد کرد. به همین مقیاس، فشار روانی در سطح ناکافی موجب بی‌حوصلگی، بی‌تفاوتی، بی‌حالی و کاهش انگیزش می‌شود؛ افزایش فشار روانی از این سطح بهبود عملکرد را از طریق برانگیختگی و تمرکز تا نقطه بهینه به همراه دارد؛ در حالی که فشار روانی زیاد سبب وحشت، غش ناگهانی و بی‌تصمیمی می‌گردد. (رضائیان، 1387: 52)هنگامی که تنش کارمند یا بسیار زیاد یا بسیار اندک است، کارکرد آن کارمند رو به پایین آمدن خواهد گذاشت. (دیویس و نیو استورم، 1373: 644)بنا به قانون فشار روانی ، اعمال فشار و برانگیختگی ورای نقطه بهینه اثر تخریبی بر عملکرد دارد. بنابراین در میانه‌ی منحنی بیشترین مزایای عملکردی از اعمال فشار روانی بدست می‌آید و در ورای نقطه‌ی میانی، عملکرد به دلیل افزایش سختی کار کاهش می‌یابد. (رضائیان، 1387: 52)

نمودار 2-7: قانون فشار روانی (رضاییان، 1387: 52)
تمامی افراد در برابر موقعیت‌های فشارزا، حتی در یک حرفه، عکس العمل مشابهی نشان نمی‌دهند. یک فرد (کامیاب طلب) ممکن است با میزان معینی از فشار روانی مرتبط با شغل سر و کار داشته باشد که این فشار روانی انگیزه کامیابی وی را فعال سازد. فرد دیگری ممکن است با نگران شدن در مورد عدم توانایی خود در همگامی با موقعیت، پاسخ نشان دهد. مدیران باید نقش اساسی تفاوت‌های فردی را در تعیین فشار روانی بشناسند. (محمد‌زاده، 1375: 446)
پاسخ فشار روانی ایجاد قوت لحظه‌ای و نیروی جسمانی برای اعمال در فواصل کوتاه است و بدین ترتیب مبنایی برای اوج عملکرد در رقابت قهرمانی یا سایر رخدادها فراهم می‌آید. فعالیت‌های مشخصی که فشار روانی زیاد دارند شامل ورزش هوازی (برای تقویت قلب و شش‌ها)، تمرین تنظیم وزن و تمرین انعطاف، تندرستی را بهبود داده، توان شخص را برای مدیریت وضعیت‌ها یا تقاضاهای دارای فشار روانی زیاد می‌کند. یکی از پژوهشگران بیان می دارد که پاسخ فشار روانی؛ سربازان را برای رزم آماده می‌سازد. در وضعیت‌های بقا یا رزم، فشار روانی با فراهم کردن انرژی لازم، انسان را برای مدیریت موفقیت‌آمیز وضعیت ترغیب می‌کند. پاسخ فشار روانی ذاتا نه بد و نه مخرب است. شکل‌های گوناگون تنیدگی فردی و سازمانی که اغلب همراه واژه «فشار روانی» است نتیجه پاسخ فشار روانی طولانی مدت، سوء مدیریت انرژی از پاسخ یا آسیب پذیری‌های منحصر به فرد شخص می‌باشد. (رضائیان، 1387: 53)
روندهای ذیل در جوامع فشار روانی را در محیط کار افزایش داده است:
فناوری اطلاعات به طور خاص و فناوری به طور عام بر فشار روانی کاری و زندگی افزوده است. بمباران اطلاعات، تهدید حریم خصوصی، از بین رفتن تماس‌های چهره به چهره و کوتاه شدن تاریخ مصرف دانش و مهارت‌ها در اثر فناوری اطلاعات این فشار روانی را دو چندان کرده است. کهنه شدن سریع مهارت‌ها مشاغل را رقابتی‌تر و تغییر پذیری ملزومات و تقاضاهای شغل، تجربه فشار روانی را بیشتر کرده است.
بدنبال جهانی شدن، یکی از فشارهای روانی‌ که اخیرا سلامت مدیران را تحت الشعاع قرار داده فشار روانی مسافرتهای متعدد است.
مشکل امنیت
تنوع
قراردادهای استخدامی به جای مادم العمر، کوتاه مدت شده اند. (قلی‌پور، 1386: 268)
2-2-3- رهیافت‌های نسبت به فشار روانی
همانطور که حرارت، دود و شعله‌های آتش می‌تواند برای یک آتش‌نشان عامل فشار روانی باشد، سخنرانی یا ارائه مقاله برای یک فرد خجالتی نیز می‌تواند موجد فشار روانی باشد. کوتاه سخن آنکه فشار روانی برای افراد گوناگون معانی متفاوتی دارد و مدیران به یک تعریف کاربردی از فشار روانی نیازمندند.
چهار رهیافت به شناخت واقعیت فشار روانی کمک می‌کند: خود تنظیمی/ پزشکی، ارزیابی شناختی، انطباق فرد با محیط و راونکاوی.

                                                    .