فریلنسر یا آزادکار کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

فریلنسر یا آزادکار کیست و چه ویژگی هایی داره؟

حسین کشوری

۲۹

۲

۴ ۰۰۰۴

امروز می خواهیم درباره آدمایی صحبت کنیم که به اصطلاح، “خودشون، آقای خودشون” هستن. این قشر از نیروی کار، فریلنسر (Freelancer) یا آزادکار نام دارن. فریلنسرها معمولاً هر زمان که بخوان کار می کنن که ، این خودش یه جور مزیت به حساب میاد. با این حال، فریلنسینگ یا آزادکاری همیشه هم وضع گل و بلبل نیس و مشکلات مربوط به خودشو داره.

مشکلات

ما می دانیم که خیلی از شما با عبارت فریلنسینگ آشنایی دارین و الان می دونین که از چه صحبت می کنیم. با این حال، هنوز عده ای وجود دارن که با سیستم کاری فریلنسرها آشنایی ندارن و حتی بعضی از اون ها نمی دانند قراره درباره چی در این مقاله صحبت کنیم.

به خاطر همین، تلاش داریم در همینجا سخن کوتاه کنیم و حولوحوش جور واجور فریلنسینگ رو بررسی کنیم تا بتونیم به تعریفی جامعه از عبارات فریلنسینگ و فریلنسر برسیم. پیشنهاد می کنم خوندن این مقاله رو از دست ندین.

گذشته ی کلمه Freelancer

بد نیس در اول نگاهی به گذشته ی تاریخی این کلمات داشته باشیم.

توماس.اون براون (Thomas N. Brown) هم پیش تر در کتاب دوران زندگی هیو میلر (The Life And Times Of Hugh Miller) از این اصطلاح استفاده کرد. بعدا لغتنامه ی انگلیسی آکسفورد این واژه رو جزو افعال دسته بندی کرد (Freelance). با این حال، امروزه کلمه فریلنس به شکل فعل، اسم، صفت و حتی قید در زبون انگلیسی کاربرد داره.

حالا که با گذشته این کلمات آشنا شدیم، سرنخ هایی از تغییرات زبانی و معنی فعلی این کلمات در اختیار داریم.

فریلنسینگ چیه؟ فریلنسر کیست؟

فریلنسینگ (Freelancing) در کلمه به معنی آزادکاریه و فریلنسر (Freelancer) به شخصی گفته می شه که خود اشتغال بوده و حتماً تعهد بلندمدتی به شرکت یا مجموعه ای خاص نداره.

بعضی فریلنسرها به وسیله شرکت ها و موسسات به بقیه معرفی می شن. این در حالیه که یه سری های دیگه، به صورت به طور کاملً جداگونه، از راه انجمن ها و وب سایت های معتبر به فعالیت مشغول هستن. پس چگونگی ی همکاری فریلنسرها بسته به شرایط خیلی فرق داره؛ مثلاً بعضی خواهان عقد قرارداد کاری و رسمی هستن؛ در حالی که عده ی دیگه به صورت رایگان و به امید کسب معروفیت، به انجام امور مقرر می پردازند.

دستمزد فریلنسرها هم بسته به مهارت، تجربه و زمینه ی کاری به روش های مختلفی پرداخت می شه؛ مثلاً بعضی مبلغ مورد نظر رو به صورت روزانه، ساعتی یا پس از انجام پروژه دریافت می کنن. عده ای هم هزینه ی کل رو برآورد کرده و مبلغی رو از قبل به عنوان بیعانه از مشتری می گیرند . واسه پروژه های مهم و پیچیده تر هم قرارداده هایی تنظیم می شه که دستمزد فریلنسر رو پس از انجام هر مرحله و طبق کیفیت کار واریز می کنن.

اصطلاح فریلنسینگ بیشتر در بخش های ادبی و علمی مورد استفاده قرار می گیرد و به نظر ی بعضی نظریه شناسا، اصطلاحی وابسته به علم و فرهنگه. نویسندگی، ویراستاری، هنرپیشگی، موسیقی، برنامه نویسی کامپیوتر، طراحی وب، مترجمی، تصویرگری، بازاریابی، تولید فیلم و محتوا، همه و همه از زمینه های مربوط به فریلنسینگ به حساب می روند که این وسط نویسندگی، تبلیغات، طراحی و مترجمی طرفداران بیشتری رو به خود اختصاص داده ان.

فریلنسر و مشتقات اون در بخش های هنر و نویسندگی به کسائی گفته می شه که واسه چاپ و پخش آثار خلق شده ی خود به یه یا چندین ناشر احتیاج دارن . این افراد، بیشترً با دریافت وجه نقد، حق نشر آثار خود رو تو یه بازه ی وقتی محدود به ناشران واگذار می کنن. اینجا فرق اصطلاح فریلنسر و پیمانکار هم رو می شه.

برخلاف فریلنسر، پیمانکار از قبل، تحت نظر ناشر یا سازمان قرار داره و بعد از تموم شدن همکاری، دیگه اجازه ی خلق یا پخش آثار رو نداشته و در صورت تخلف طبق قانون با ایشون رفتار می شه.

جامعه ی آماری فریلنسرها

فریلنسرها به صورت آزاد و بیشتر ناپیوسته دارن کار می کنن و به خاطر همین، آمار دقیقی از جمعیت اون ها در دسترس نیس. با این حال، طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۵ در آمریکا ی آمریکا انجام شد، نزدیک به ده میلیون از جمعیت این کشور مشغول فریلنسینگ (در همه ی زمینه ها) هستن.

این رقم تا سال ۲۰۱۱ رشد زیادی داشت و جفری آیزناک (وکیل دانشگاه جورج میسون) مقدار اون رو تا ۱ میلیون برآورد کرد. یه سال بعد، یه شرکت تحقیقاتی خصوصی به نام آبردین گروپ (Aberdeen Group) اعلام کرد ۲۶% از مردم امریکا (تقریباً ۸۱ میلیون نفر) جزو نیروی کار مشروط هستن که فریلنسینگ هم زیرشاخه ای از اون است. طبق گزارش اتحادیه ی آزادکاران امریکا در سال ۲۰۱۳ از هر ۳ نفر، یه نفر (حدود ۴۲ میلیون نفر) خوداشتغاله.

این اعداد و ارقام در انگلستان هم در هاله ای از ابهامه؛ اما طبق گزارشاتِ دفترِ آمار ملی این کشور، تعداد فریلنسرها در اوسط دهه ۲۰۰۰ میلادی ۵/۱% بالا رفته و به ۷ میلیون نفر رسیده. جالبه بدونین که حدود ۷۱% از فریلنسرها رو بانوان تشکیل داده ان که با در نظر گرفتن نیاز و استخدام نیروی آقا در دستگاه های دولتی و هم اینکه محدودیت زنان بعضی کشورها واسه حضور در جامعه، این مقدار خیلی دور از انتظار نیس.

به چه دلیل بازاریابی موتورهای جستجو لازمه؟

این نوع از اشتغال، تازگیا در کشور ما، ایران هم جا افتاده و متأسفانه به خاطر همین آمار دقیقی از جمعیت آزادکاران در بخش های جور واجور در دست نیس. با این حال، به طور قطع می توان گفت در ایران هم با افزایش روز به روز فریلنسرها مواجهیم. به چه دلیل این حرف رو می زنیم؟

، ظهور وب سایت های زیادی مثل پونیشا یا انجام می دم که واقعا پل ارتباطی بین فریلنسرها و کارفرمایان هستن و هم اینکه، استقبال خوب از این سایت ها، نشون دهندۀ رونق بازار فریلنسینگ در ایران حکایت داره.

چیجوری فریلنسر شیم؟

همون طور که قبلاً گفتیم فریلنسینگ یا آزادکاری یکی از بهترین راه ها واسه کسائی هست که می خواهند واسه خودشون کار کنن. فریلنسرها می تونن در اونِ واحد واسه چند کارفرما کار کنن، از مهارت های مختلفشان واسه پول درآوردن استفاده کنن. حتی زمان کاری ایشون هم دست خودشونه و در هر موقع از روز که دوست دارن می تونن کار کنن.

به نظر ایده آل می آبد، درسته؟ به خصوص اگه فردی باشین که دوست نداره زیاد با مردم سروکله بزنه، پس، از کار کردن در محیط دلخواه خود لذت ببرین و از اینکه ابتکار عمل دست خودتونه، خوشحال و راضی باشین چون این بهترین کار واسه شماس.

در ادامه این مقاله به شما میگیم که واسه اینکه به یه فریلنسر حرفه ای تبدیل شید چه ویژگی هایی باید داشته باشین.

چیجوری خودمون رو واسه ورود به دنیای فریلنسینگ آماده کنیم؟

در مورد کارایی که می تونید بکنین، فکر کنین. شاید شما یه نویسنده باشین یا یه عکاس، ریاضیدان، طراح وب، بازاریاب، تصویرساز، دانشمند یا حتی بافنده سبد!، حتماً واسه شما کار پیدا می شه. کافیه بدونین از چی واقعاً لذت می برید؟ نقاط قوت شما کجاس؟ از کلیه کارایی که تصور می کنین می تونید به وسیله شون کسب درآمد کنین، یه فهرست جفت و جور کنین.

تنها چیزهای مورد علاقه و مهارت های خودتون رو ننویسین. هر چیزی رو که فکر می کنین از پسش برمی آیید، یادداشت کنین.هر چیزی که تا حالا درباره ویژگی های فریلنسرها شنیده اید رو به کلی از یاد ببرین. قبل از شروع کار، اصلا، خودتون رو محدود نکنین.

کمی بازار رو آزمایش کنین. جدای از اینکه هر مهارتی جایگاه خاص خود رو داره، شما باید دنبال مهارتی باشین که بیشتر از همه، بازار خواهانش هست. اگه می خواید به عنوان یه فریلنسر کار کنین، پیشنهاد ما به شما اینه که دنبال مهارتی باشین که مردم، بیشتر واسه اون پول میدن یا دست کم توانایی پیشرفت دادن در بخش موردعلاقه تون رو در آینده داشته باشه. حتماً دور و بر بازار کار بخش ای که قراره در اون فعالیت داشته باشین، تحقیق کنین.

مثلا یه نویسنده ماهر در مقایسه با فردی که متخصص کفش های قرن ۱۵ آلمانه، راحت تر شغل مورد نظرش رو پیدا می کنه. حتماً این نکته رو در نظر داشته باشین که چه تعدادی از مردم حاضرن واسه تخصص تون هزینه کنن. هم اینکه، این نکته رو هم در نظر داشته باشین که می تونید در آینده کار خود رو گسترش بدید.

هر اون چیزی که واسه شروع کار نیاز دارین رو آماده کنین و قدم اول رو محکم وردارین. اگه می خواهید به عنوان کارشناس تولید محتوا کار کنین، مطمئن شید که کامپیوتری درست و سالم و یه اینترنت سریع در اختیار دارین. یا اگه می خواهید عکاسی کنین، دوربین تون رو بررسی کنین. اگه می خواهید کار آماری انجام بدین، نرم افزارهای تخصصی موجود در این مورد رو یاد بگیرین. هم اینکه، اگه هنوز نمی تونید کارای فورس ماژور رو انجام بدین، بهتره درخواست تون رو قبول نکنین.

شما باید به عنوان یه فریلنسر در کارتون سرمایه گذاری کنین. هیچوقت ضرب المثل “پول، پول می آورد” رو یادتون نره.

برنامه ریزی یکی از اصول مهم در فریلنسینگه!

برنامه ریزی

واسه خودتون برنامه داشته باشین. یه اندازه منطقی واسه هر ساعت کار خودتون در نظر بگیرین، و البته از قیمت رقبا هم خبر داشته باشین. یادتون باشه که هر چی تجربیات بیشتری داشته باشین، می تونی به مراتب اندازه بیشتری واسه ساعات کاری خود مشخص کنین.

قیمت

مشخص کنین که به چه مقدار کار کردن احتیاج دارین، البته واسه کسی که تازه فریلنسینگ رو شروع کرده، بهتره برنامه ای واسه پیش بردن سریع تر کارا داشته باشین. مثلاً یه پروژه به خصوص چندساعته تموم می شه و هم اینکه، چند پروژه رو می تونید به طور هم زمان و سروقت به اتمام برسونه. در هر صورت وقتی پروژه های جدید رو با برنامه برمی دارین، خیالتون راحت می شه که چه از لحاظی مالی و چه از دید وقتی، خسته کننده نیستن.

یه معلم داشته باشین. بهترین راه واسه یادگرفتنِ صنعت جدید، کمک گرفتن و صحبت کردن با شخصیه که خود در این کار متخصص باشه. شما می تونید به راه های جور واجور اینجور آدمایی رو پیدا کنین. از خونواده، دوستان، معلمان، همکاران و … بخواین که اگه کسی رو می شناسن که فریلنسره به شما معرفی کنن.

هم اینکه، به صورت آنلاین هم می تونید افراد خبره ای که در این صنعت مشغول هستن رو پیدا کنین. هم اینکه، می تونید اتفاقات بخش کاری تون رو به صورت آنلاین دنبال کنین. جدای از تموم چیزهای مورد علاقه تون، تنها چیزی که به اون احتیاج دارین، دیده شدنه.

یه معلم به شما کمک می کنه که ارزش های خود رو بشناسین. اون به شما سرنخ و ایده میده و شاید هم شما رو با بعضی از مخاطبانش آشنا کنه تا کار رو شروع کنین. شما باید به معلم یا منتور خود نشون بدید که سرسختانه در حال تلاشین. مطمئن شید که قبل از اینکه با کسی رسماً قرارداد ببندین، به اندازه کافی تحقیق کنین و منابع لازم رو جمع آوری کنین.

یادتون باشه اون به شما کمک می کنه تا به خواسته هاتون برسین. پس قدردانشان باشین. سخت تلاش کنین و به اون ها نشون بدید که شایسته زحماتشان هستین.

چیجوری خودمون رو معروف کنیم؟

به اسم خودتون مانند یه برند، اعتبار ببخشین. هیچوقت یادتون نره که به عنوان یه فریلنسر واسه خودتون کسب وکار دارین. در واقع، با شناساندن خود، محصولتان رو معرفی می کنین. به این فکر کنین که چی باعث می شه شما از رقبا متفاوت تر به نظر برسین. شما شوخ طبع هستین؟ شما واقعاً موثر هستین؟ شما سابقه آموزشی قوی دارین؟ از هرکدوم از ویژگی های مطلوبتان، به نفع خود استفاده کنین.

۱۰ ترفند کلیدی سئو که حتماً باید بدونین!

اسم و اعتباری که واسه خود ساخته اید، به تنهایی نشون دهنده رزومه شما نخواد بود. فعالیت های شما در فضای مجازی، کارت ویزیت شما و در آخر، هر چیزی که از راه اون با مشتریان تون رابطه برقرار می کنین وسیله ای واسه شناساندن شما هستن.

فرصت ها رو غنیمت بشمارید. وقتی می خواهید کاری رو شروع کنین، قاعدتاً نمونه کار زیادی واسه نشون دادن به مشتری هاتون دارید. پس، بهتره به جای اینکه به دنبال ساختن رزومه باشین، از هر فرصتی واسه نمایش توانایی هاتون استفاده کنین. حتی حاضر باشین کارا رو به قیمت ارزون تر بکنین یا حتی مجانی! تجربه ای که از این کار کسب می کنین به شما کمک می کنه در آینده قدرت مانور بیشتری داشته باشین. افراد ضعیف، شانسی واسه انتخاب شدن ندارن، اما یادتون باشه بیشتر فریلنسرها از هیچی شروع کرده ان.

ارز

کسب وکارتون رو در فضای مجازی گسترش بدین. واسه خودتون یه وب سایت راه اندازی کنین و در شبکه های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرام، لینکدین و … فعال باشین. هرچه مردم سریع تر به شما دسترسی داشته باشن، مطمئناً واسه شما بهتر میشه. وقتی واسه کاری درخواست یا رزومه ارسال می کنین، می تونید از لینک ها با پلتفرم های جور واجور واسه معرفی خود استفاده کنین. این کار به کارفرمایان این امکان رو می دهد که خیلی راحت سابقه شما رو چک کنن.

اهمیت انجام این کارها در اینه که همه فرصت های شغلی رو در راه شما قرار میده. حتی اگه در اول کار، درآمد بالا نداشته باشین، دست کم به خاطر تجربه ای که از انجام دادن اون کار کسب می کنین، ارزشش رو داره.

واسه کار بجنگین. در دنیای فریلنسرها، به کسی پول میدن که زرنگ، مصمم و رقابت طلب باشه (این رو یه فریلنسر به شما می گوید!). فقط به خاطر اینکه وب سایت یا اسم و برند شخصی دارین، منتهی به این نمی شه که کارفرمایان سراغ شما رو بگیرن. پیشنهاد بدین و باز پیشنهاد بدین. هر چی بیشتر واسه انجام دادن کارا پیشنهاد بدین، احتمال قبولی تون بیشتره. شما بایدبرای گرفتن کارای موردعلاقه تون تلاش کنین.

به دنبال برنامه ای کامل واسه معرفی دیجیتال خود هستین؟

دیجیتال

پکیج های ما به شما کمک می کنن یه حضور موثر و با ثبات در اینترنت ایران داشته باشین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

اطلاعات بیشتر…

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

چیجوری خودمون رو بیشتر درگیر کار کنیم؟

پروژه های خود رو به صورت حضوری یا آنلاین قبول کنین. وقتی همکاری با اولین مشتری تون رو شروع کردین ، هیچوقت اون رو دلسرد نکنین. تا می تونید تلاش کنین! در انجام کارا خلاق باشین و با خوش رویی، تمومِ حولوحوش کار رو پذیرا باشی چون شما کار می کنین تا خودتون رو بسازین، تجربه به دست بیارین، تا درآخر بتونین کارایی با دستمزدهای بالاتر بگیرین.

از کسب وکار خود دفاع کنین و به مشتریان توضیح بدید که به چه دلیل سرویس هایی که ارائه می بدید واسه اون ها مفیدتره. نامۀ کتبی و رزومه خود رو واسه وب سایت هایی که همیشهً با اون ها کار می کنین یا خواهان استخدام شما هستن، بفرستید. از گوگل واسه پیدا کردن نیازمندی های شغلی که درخواست خدمات خاصی دارن، استفاده کنین.

از وب سایت هایی مانند پونیشا و انجام می دم واسه پیدا کردن پروژه های مورد علاقه خود استفاده کنین. این وب سایت ها روزانه پروژه های زیادی رو به اشتراک می گذارن. اصلا قدرت اینترنت رو دست کم نگیرید!  اگه می تونید با شرکت های خارجی همکاری کنین از سایت های Upwork، Toptal، Elance، iFreelanc، Craigslist، Project4hire، Demand و Media قافل نشید. هرروز این وب سایت ها رو چک کنین تا از جدیدترین نیازمندی های کاری باخبر باشین.

ارزش کارای کوچیک رو بدونین. زمانیکه هنوز در میدون فریلنسینگ تازه کارین، کارا و دستمزدهای کم می تونه واسه شما بهترین باشه. ممکنه خیلی از فریلنسرهای باتجربه نسبت به پروژه های کوچیک بی توجه باشن، پس باید شما سفت به اون پروژه ها بچسبید.

به کارفرما یه پیام شخصی بفرستین و علاقه واقعی تون رو به کار بگید، مهم نیس که چقدر کوچیک باشه. وقتی اولین پروژه خود رو تکمیل کردین، می تونید سابقه مثبتی واسه خودتون بسازین و اینطوری، نمونه کار هم دارید.

خودتون رو مجبور به کار کنین، حتی اگه پروژه ای دم دست نداشته باشین! ممکنه در یه همچین موقعیتی (یا حتی در اواسط کار) خسته و دلسرد شید، اما تو یه همچین وضعی باید به خودتون ثابت کنین که شما می تونید.

دنبال چیزایی که منتهی به بهتر شدن وب سایت تون می شن بگردین، در رویدادها شرکت کنین، کارای مثبت در جامعه انجام بدین، خلاصه بیکار نمونید! تولید محتوا کنین، دنبال مشتری بگردین و واسه خودتون بازاریابی کنین. وقتی سرجایِ خود استراحت می کنین، درواقع در حال از دست دادن خیلی از مشتریان بالقوه خود هستین و در عین حال، در حال هدر دادن مهارت های خود هستین.

برنامه ریزی دقیقی داشته باشین. کار کردن به عنوان فریلنسر به شما این امکان رو می دهد که در خونه بمونین. در عین حال، این خطر هم هست که الکی وقت تلف کنین. واسه خودتون برنامه تنظیم کنین و به اون معتقد باشین!

مهم ترین مزیتی که نوشتن برنامه به نوشته خودتون داره، اینه که می تونید سلایق شخصی تون رو در اون دخالت بدین. ممکنه، بهترین کارکرد شما وقتی باشه که هر یک ساعت استراحت داشته باشین، یا ممکنه بهترین کارکرد شما وقتی باشه که ده ساعت همیشگی پشت میز پای یه پروژه به خصوص بشینین. همه چیز به شما بستگی داره. مهم اینه که با برنامه باشین.

مطمئن شین که زمان کافی ببرای بررسی کار، گرفتن بازخورد از کارفرما و انجام اصلاحات لازم رو در اختیار دارین. معتقد بودن به برنامه ای مشخص، وقتی که خودتون رئیس خودتون هستین کمی سخته، اما سخت تر وقتیه که پروژه رو سر وقت تموم نکرده باشین. وقتی زمان تون رو خوب مدیریت کرده باشین، می تونی خروجی باکیفیت تری ارائه بدید، که همین موضوع، شما رو به سُمتِ انجام کارای بیشتر جهت میده.

انتقادها رو با گشاده رویی قبول کنین. فریلنسرها معمولاً واسه کارفرمایان زیادی کار می کنن، این یعنی اون ها باید سبک کار خود رو متناسب با شرایط جدید تطبیق بدن. اما درزمان روند کار ممکنه بعضی وقتا اختلاف نظرهایی پیش بیاد. زمانیکه کارفرمایی به شما بازخورد می دهد، خوشحال باشین و از بازخورد اون استقبال کنین. اون ها شما رو استخدام کرده ان که کارشون رو راه بندازید، پس هرچه می می گن رو انجام بدین.

پل های پشت سرتون رو خراب نکنین. وقتی شما واسه خودتون کار می کنین، خیلی با اهمیته که ارتباطات قوی و سابقه ی نورانی داشته باشین. هرچه که پیش بیاد، هیچوقت نباید پل های پشت سرتون رو از بین برید! چون شما به عنوان فریلنسر، رئیس خودتون هستین. پس شما سیمای کلی کسب وکار خود هستین.

وقتی نمی تونید خودتون رو به مردم بشناسانید خیلی سخته که بتونین از اون ها پروژه بگیرین و برعکس، وقتی سابقه کاری ضعیفی داشته باشین، بازم نمی تونی خودتون رو به بقیه بشناسانید. وقتی کارفرمایان و مشتریان خود رو راضی نگه دارین، می بینید که پیشنهادات کاری چیجوری مانند سیل بر سر شما سرازیر می شن.

امتیازات و مشکلات فریلنسینگ

، می رسیم به یه تیکه از مقاله که منتظرش بودین. یعنی امتیازات و مشکلات فریلنسینگ!

نگاهی به تاثیر شبکه های اجتماعی در بازاریابی B2B

در ادامه هفت مورد از امتیازات و مشکلات فریلنسینگ رو به صورت جدا شده از هم آورده ایم، هدف از نوشتن این موارد کمک کردن به افرادیه که آرزوی رسیدن به استقلال مالی رو تو سرشونه. ما به شما امتیازات و مشکلات فریلنسر شدن رو توضیح میدم تا به کمک اون بتونین، تصمیمات بهتری در زندگی کاری خود بگیرین.

اگه می خواید به صورت فریلنسینگ کسب درآمد کنین، بهتره اول با مشکلات و امتیازات اون آشنا شده و حولوحوش رو به دقت سبک سنگین کنین چون این تصمیم اثر زیادی (مثبت یا منفی) بر زندگی تون داره. تصمیم گیری درباره اینکه فریلنسر شید رو اصلاً دست کم نگیرید چون مطمئنا اثرات بزرگی در زندگی شخصی و خانوادگی تون داره.

اگر فریلنسر موفقی باشین شک نداشته باشینً خودتون و خونواده تون اثر مثبت اون رو می بیننن، اما معمولاً موفقیت یه شبه اتفاق نمی افتد. پس، از همین حالا خودتون رو واسه اتفاقات رقابت برانگیز آماده کنین. فریلنسینگ به عنوان شغل دوم هم طرفداران زیای داره. دانشجویان و دانش آموزان در تابستون از این روش به کسب تجربه و مهارت های لازم می پردازند.

دانش آموز

با این حال، ورود به دنیای آزادکاری، سختی ها و مشکلات خود رو داره که مهم ترین اون، نبود ثبات کاری و از دست دادن امنیت مالیه! برخلاف بقیه مشاغل، شما هیچ گاه از دریافت دستمزد به وسیله مشتری مطمئن نیستین؛ هیچ کدوم از امتیازات شغل ثابت مانند بیمه، جایزه، حقوق بازنشستگی و … به شما تعلق نمی گیرد و به محض اینکه دست از کار بکشین، هیچ گونه پشتوانه ی مالی دارید.

حتی ممکنه صرف نظر از تجربه، مهارت و مدرک تحصیلیِ بالاتر نسبت به همتایان رسمی خود، مبلغِ کمتری دریافت کنین. از طرفی، چون خودتون همه کاره هستین، تموم مسئولیت ها رو دوش ی خودتونه و باید به تنهایی به دنبال مشتری، ناشر و پروژه بگردین.

هشدارها و تذکراتِ کسائی که اطلاعات چندانی در این مورد ندارن رو کنار بذارین. با دیدنِ امتیازات و مشکلات فریلنسری و سبک سنگین کردن اون ها، تصمیم بگیرین که واقعاً حاضرید وقت خودتون رو صرف این کار بکنین یا خیر!

حولوحوش مثبت و منفی در میان حرفه های جورواجور فرق داره؛ اما اصول همه شون یه جوره.

امتیازات فریلنسر شدن

۱٫ آزادی در انتخاب کارفرما

در طول مدت فریلنسینگ، تماشاگر پروژه هایی هستین که خیلی راحت از پسشان برمی آیید. با این حال، اگه چیزی هست که موجب آزارتون می شه، پس مطمئناً اون پروژه واسه شما ایده آل نخواد بود.

با هر فریلنسری که صحبت کنین به شما میگه که دیگه حاضر نیس مانند پروژه اول، با قیمت پایین کار کنه. وقتی واسه اولین بار فریلنسینگ مطرح شد، قرار بر این بود که فریلنسرها خودشون تصمیم بگیرن که در پروژه هایی که علاقه مند به انجام دادنش بودن شرکت کنن، اما اگه فریلنسری مایل به انجام کاری که فریلنسر از اون درخواست می کنه نبود، چیجوری؟

در اینجور شرایطی، به راحتی به کارفرما بگید که مایل به انجام این کار نیستین. فقط در این صورته که دِینِ فریلنسر بودن خود رو ادا کرده اید چون شما رئیس خودتون هستین! (شماره ۳ رو بخونین)

۲٫ انعطاف پذیری در کار

از بزرگ ترین امتیازات فریلنسینگ می توان به منعطف بودن زمان و محل کار اشاره کرد. در دنیای فریلنسینگ، دیگه خبری از زود بیدار شدن یا دیر خوابیدن نیس؛ بلکه می تونید هر زمان که بازده بیشتری دارین به فعالیت پرداخته و از زمان خود بهترین استفاده رو ببرین.

البته یادتون باشه طوری برنامه ریزی کنین که در زمان مقرر کار رو تحویل بدید. به استثنای بعضی پیمانکاری ها، فریلنسرها واسه کار کردن در کنار خونواده یا هر کار شخصی که دارن، دستشون بازه. هرچه قدر که پروژه طولانی باشه وقتی خبر اتمام اون رو به کارفرماتون می بدید، اون رو از صمیم دل خوشحال می کنین.

فریلنسرها، ساعات کاری شون رو خودشون تعیین می کنن.

هم اینکه، می تونید بهترین محل ممکن رو واسه انجام امور انتخاب کنین. کافی شاپ، رستوران، پارک، کتابخونه و … ازجمله مکان های ایده آل واسه انجام کار فریلنسینگ به حساب می آیند. حتی هنگام مسافرت هم از کارا عقب نمی افتید. اما دوست داشتنی ترین و راحت ترین مکان همون منزله؛ چون می تونید با آرامش و ظاهری دلخواه فعالیت خود رو ادامه بدید.

۳٫ شما رئیس هستین

بله، درست شنیدید، شما رئیس هستین! شاید سوال کنین اگه من رئیس هستم، پس کارفرما کیست؟

لینک بیلدینگ چیه و چه اهمیتی داره؟

اون ها طرف دیگه یه معامله خیلی با احترام و به درد بخور هستن. دیگه هیچ کسی بالا سرتون نمی ایستد تا مراقب کار کردن شما باشه. شما واسه خودتون کار می کنین! دیگه احتیاجی به سرمایه ی اون چنانی و همین طور، داشتن کارفرما و همکار نیس.

درواقع، خودتون رئیس خودتون هستین، دستمزدِ کار کاملً به شما تعلق می گیره و اینجوری، راه پیشرفت همیشه به روتون بازه. کنترل کارها رو به طور کاملً در اختیار داشته و اگه از مشتری و شرایط راضی نبودین، خیلی راحت همکاری در پروژه رو رد می کنین. دیگه امسال، آزاد هستین که خودتون در مورد زمان مسافرت تصمیم بگیرین.

آزادی عمل و انعطاف پذیری، دو تا از ویژگی های فریلنسینگه.

۴٫ دیگه خبری از کاغذبازی های اداری نیس

این مورد نعمتی بزرگه. تصور کنین که دیگه لازم نیس واسه زیردستان تون نامه آزمایش بنویسین یا براشون تعیین تکلیف کنین؛ دنیایی خالی از کارمندان! آزاد هستین تا در هر زمان که خواستین قرار ملاقات هاتون رو تنظیم کنین؛ دیگه هیچ کمیته آزمایش وجود نداره. به دنیای فریلنسینگ خوش اومدید!

۵. کنترل سرنوشتت دست خودتونه

چیز بزرگتر از این مورد هم داریم؟ به عنوان یه فریلنسر، تصمیم گیری اینکه چی، کِی، کجا و چقدر کار کنین بر عهدۀ خودتونه. شما کنترل کاملِ راه و سرعت رشدِ حرفه تون رو در اختیار دارین که به هیچ کس، جز خودتون بستگی نداره.

۶٫ موقعیت مالی تون رو پیشرفت می بدید

مقدار درآمدی که از کار کردن به عنوان فریلنسر به دست می بیارید، به مراتب بالاتر از حقوقیه که به صورت ثابت دریافت می کنین. هر چند این موضوع واسه کارفرمایان هم به صرفه تره؛ چون اون ها دیگه مجبور نیستن مبالغ بیشتری رو واسه بیمه، بازنشستگی یا هر چیزی که مربوط مراقبت های پزشکی بهداشتی می شه، پرداخت کنن.

البته این تموم ماجرا نیس. با در نظر گرفتن قوانین فعلی شرکت ها، شما میتونین مقدار خیلی از مالیات ها رو کم کنین که این به نوبه خود، لذت بخشه. همیشه با یه حسابدار واسه گرفتن بهترین مشاوره های مالی در تماس باشین. اونا به شما این اطمینان رو میدن که در ارائه شکایت های خود، برابر مقررات و قوانین قانونی عمل کنین. هم اینکه، درباره شرایط مالیاتی فعلی تون اطمینان حاصل می کنین.

۷٫ کنترل مقدار پیشرفت در کار دست خودتونه

به عنوان فریلنسر می تونید فقط در پروژه های حرفه ای شراکت داشته باشین. ممکنه بخواین خود رو به عنوان یه اینفلوئنسر در کسب وکار خود مطرح کنین یا اینکه بخواین کار رو آروم پیش ببرین تا بتونین به کارای دیگه خود برسین. این موضوع به طور کاملً به خود شما بستگی داره. پس منتظر چی هستین؟ شروع کنین!

محل کار؟ اوجا دیگه کجاس؟

همون طور که می دونین در طبیعت هر کنشی واکنشی داره و فریلنسینگ هم از این قانون مستثنا نیس. در ادامه مشکلات فریلنسینگ رو به شما معرفی می کنیم:

مشکلات فریلنسر شدن

۱. از امتیازات کارمندی خبری نیس

دیگه از امتیازات کارمندی خبری نیس. اگه کاری نباشه، پولی هم در کار نخواد بود، به همین سادگی!

فریلنسرها از هیچ بیمه درمانی، حقوق بازنشستگی، حقوق تعطیلاتی بهره مند نیستن. من هیچ شرکت بیمه ای نمی شناسم که در زمان مریضیِ فریلنسرها اون ها رو بیمه کنه. ممکنه در طول زندگی واسه شمام حوادث غیر منظره پیش بیاد که منتهی به ناتوانی شما بشه.

پس، شمام به یه صندوق سرمایه گذاری نیاز دارین، چیزی که بیشتر فریلنسرها از زمان شروع کارشون از اون غافل هستن.

اصلاً رپورتاژ آگهی چیه؟

کارفرمای شما اهمیتی نمی دهد که شما مریض هستین یا خیر! اون کار رو به موقع می خواهد.

۲. هیچ تضمینی واسه درآمد ثابت وجود نداره

به زبون ساده بگم. اگه کارفرمایی نباشه، شمام کاری دارید. درنتیجه، درآمدی هم نخواد بود. هیچ تضمینی واسه داشتن درآمد سالیانه مشخص وجود نداره. همین امره که بیشتر، مانع از پیوستن آدما به اقتصاد فریلنسینگ می شه. پس شما اول از همه باید مطمئن شید که کار بالقوه و پایداری در مورد تخصص تون هست.

اقتصاد

۳. ممکنه منزوی شید

معمولاً کارفرمایان از بیشتر پیمان کاران همیشه درخواست دارن که در محل کار کارفرما حضور داشته باشن، اما خیلی از فریلنسرها به تنهایی در خونه یا در دفترشان کار می کنن. البته روش هدف دار های مقرون به صرفه ای واسه مقابله با این مشکل هست. یکی از این روش هدف دار ها به “میز داغ” می شناسنش، اما باید مطمئن باشین که می تونید با تمایلات و خواسته های داخلی تون کنار بیایید.

، در فریلنسینگ معمولاً خبری از دوست و همکار نیس.

۴. باید زیادتر از اندازه سخت کوش باشین

رشد و پیشرفت شما به عنوان یه برند، نیازمند صرف زمان فراوانه و این خود به توجه و همت نیاز داره. شما باید در زمینۀ ارتقای روابط اجتماعی، بازاریابی و مهارت های شخصی تون کوشا باشین. از همه مهم تر، همه این ها رو باید درست سر وقت بکنین.

۵. باید از همه چیز سر در بیارین

شما باید متخصص خیلی از بخش های کسب وکاری باشین، حسابداری، فروش، بانکداری، خرده فروشی، مخارج و هزینه ها، امور مالیاتی و … . شاید شما به خاطرِ داشتنِ سابقه در بعضی از این زمینه ها خوش شانس باشین. با این حال اگه سابقه ای در این مورد ها ندارین، مجبورین که مراقب همه چی باشین (با اینکه حسابدار شما خیلی از این کارها رو حل می کنه).

۶. امنیت شغلی پایینی دارین

حتی اگه شما مشتریان و پروژه های پشت سر هم داشته باشین، ممکنه همیشه نگران باشین که چه پیش میاد؟

مهم تر از همه، شما باید بتونین با این ناامنی ها روبه رو شید، چه از دید ذهنی و چه از دید مالی! واسه اینکه بتونین واسه خودتون کار کنین، تمرکزتون رو روی پروژه های بعدی جمع کنین. شما بیشتر از هر چیزی باید به خودتون و بازاری که در اون فعالیت می کنین باور داشته باشین.

کارای ناامن، معمولاً با نوسان درآمد همراه هستن. پس، نیاز به تصمیم گیری درست مالی دارین. مثلا شما خودتون حاضرید چه دستمزدی رو واسه فعالیت در شرکت خودتون بپردازید.

۷٫ رقابت با بقیه

با داشتن تنها یه تخصص نمی تونی قرارداده ها و کمسیون های اضافی از مشتریان بگیرین، پس تا می تونید دامنه کاریتون رو از چیزی که اول تصورش رو می کردین، گسترده تر و کامل تر کنین. تجربه، معروفیت می آورد (پس مطمئن باشین که این بهترین راه س). تجربه از دید رقابتی، امتیازات زیادی واسه شما داره. با این حال، موقع شروع فریلنسینگ ممکنه دستان خالی باشه.

، کدوم یکی با شرایط شما